Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Memorie RAM - PRETURI?!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Acum o luna am cumparat 16GB RAM Corsair. Chiar si la acel moment pretul era unul umflat. Dar acum pretul este unul nesimtit. Indiferent de ram pretul s-a dus in sus ca **********.
Eu am platit 699 lei iar acum pretul este 969 lei. Diferenta de aproape 300 de lei!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Adica dau mai mult pe memoria ram decat pe CPU ori placa video?!


Mi se pare aberant. Care este explicatia?
Cineva a luat-o pe aratura. Noi sau ei?




Attached File  ram pret.jpg   152.36K   77 downloads

Edited by MembruAnonim, 13 November 2017 - 22:34.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Pai si ce vrei sa mai scada de BlackFraierday? Posted Image

#3
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Nu ai bani, nu cumperi.

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Si eu ma uitam in Olanda dupa 16gb ram 3000mhz pe la inceputului lui octombrie si mi se parea extrem de scump la 150e. Acum rar gasesti sub 175-180e. Peste tot s-a scumpit ramul, nu doar in Romania. Asa e cand nu mai este concurenta iar cei 3 producatori de memorii fac preturile cum vrea pla lor...Prin ianuarie-februarie 2016 am dat mai putin pe 32gb ram fata de cat dau dupa aproape 2 ani pe 16gb ram...

Edited by Robiacs, 13 November 2017 - 22:40.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Multi isi cumpara un r5 sau i5 pe la ~700 lei. Placa video pana in 1000 d lei. Mi se pare aberant sa plateasca 700 pe CPU si 850-900 pe placa video...iar pe RAM 970 lei.

Edited by MembruAnonim, 13 November 2017 - 22:40.


#6
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
M-am uitat de curiozitate pe eMAG si am luat de BF 2016 kit de 16gb cu 400 de lei,acum vad ca e ~900.

Edited by daybreak246, 13 November 2017 - 22:47.


#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostRobiacs, on 13 noiembrie 2017 - 22:38, said:

Si eu ma uitam in Olanda dupa 16gb ram 3000mhz pe la inceputului lui octombrie si mi se parea extrem de scump la 150e. Acum rar gasesti sub 175-180e. Peste tot s-a scumpit ramul, nu doar in Romania. Asa e cand nu mai este concurenta iar cei 3 producatori de memorii fac preturile cum vrea pla lor...Prin ianuarie-februarie 2016 am dat mai putin pe 32gb ram fata de cat dau dupa aproape 2 ani pe 16gb ram...
ce S.O. stie folosi 16 GB de RAM  ?

#8
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
S-a scumpit !!!
Dar exista filiere in Shenzen.
Sambata mi-a adus un amic la Bucuresti placa de baza MSI BAZOOK pret 400 lei in magazin + procesor intel skylake i5 6600 pret pc garage 1150 lei + 16Gb RAM Samsung o singura placuta DDR4 pret 820 lei PC garage + sursa MS-TECh Vertigo certificata 80+ cu toate tipurile de cablaje pret in Germania 80euro la un cost total de 1350 lei.
Deci cauta un amic prin Hong Kong sau China.
Mi-a zis ca s-au scumpit memoriile DDR4 ca se schimba multe platforme PC in lume + mineritul de bitcoin, si ca acum pe mobile se folosesc chipuri de DDR4 si e cererea mai mare decat productia.
Asa ca o sa se mai scumpeasca DDR4, mai ales ca-n decembrie apar chipseturile ieftine pentru Intel Coffelake.

Edited by notrust, 13 November 2017 - 22:51.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta ca-i DDR4. Am facut trecerea de la 3 la 4 de nevoie, ca am facut upgrade la Ryzen. Memoria veche de 16 GB, dual channel, Kingston, garantie pe viata de abia am putut sa o vand cu 230 lei. Si acum jumatate de capacitate e dublu ca pret. Doar ca e DDR4.

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 November 2017 - 22:54.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2017 - 22:32, said:

Acum o luna am cumparat 16GB RAM Corsair. Chiar si la acel moment pretul era unul umflat. Dar acum pretul este unul nesimtit. Indiferent de ram pretul s-a dus in sus ca **********.
Eu am platit 699 lei iar acum pretul este 969 lei. Diferenta de aproape 300 de lei!!!!!!!!!!!!!!!!!!

De la jumatatea lunii octombrie, cu mult inainte sa salte euro la ceruri... au crescut brusc preturile la toate. Probabil in asteptare de Black Friday... Eu am tot tras cloapetele pe aici pe diverse topicuri sa avertizez lumea ca se tzepuieste daca cumpara si ca 3/4 din an au fost mai ieftine cu cel putin 25% decat sunt la acest sfarsit de an.

Atentie la Black Friday. Am un feeling ca o sa le luati cam scumpe.  

Amin

Edited by rosix, 13 November 2017 - 22:57.


#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Producatorii s-au axat mai mult pe memoria pentru smartphone-uri.
Preturi umflate de catre cei 3 mari producatori, pentru ca pot. E un jeg fantastic, sper sa faca cineva puscarie pentru treaba asta.

Preturile placilor video sunt afectate de mineri + gddr-ul s-a scumpit (tot pentru ca asa a vrut producatoru de memorie).
Ne-o cam luam din toate directiile, daca va mai amintiti si inundatiile alea care cadeau la fix pentru producatorii de hdd...

View Postnotrust, on 13 noiembrie 2017 - 22:50, said:

Asa ca o sa se mai scumpeasca DDR4, mai ales ca-n decembrie apar chipseturile ieftine pentru Intel Coffelake.
2018 cel mai devreme.

Edited by vimann, 13 November 2017 - 22:58.


#12
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Serviti capitalism cu lamaie. Sa vezi cand o face acelasi lucru si cu mancarea, de o sa platiti tot salariul pe mancare modificata genetic.

#13
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postrealduc, on 13 noiembrie 2017 - 22:49, said:

ce S.O. stie folosi 16 GB de RAM  ?

Asta e o intrebare retorica? Daca da, nu m-am prins ce incerci sa subliniezi.

View Postnotrust, on 13 noiembrie 2017 - 22:50, said:

Mi-a zis ca s-au scumpit memoriile DDR4 ca se schimba multe platforme PC in lume + mineritul de bitcoin, si ca acum pe mobile se folosesc chipuri de DDR4 si e cererea mai mare decat productia.
Asa ca o sa se mai scumpeasca DDR4, mai ales ca-n decembrie apar chipseturile ieftine pentru Intel Coffelake.

Minerii nu au nevoie de multa memorie ram. Le ajunge un amarat de Pentium si 4gb RAM. Ei au afectat pretul placilor video.


View Postrosix, on 13 noiembrie 2017 - 22:55, said:

De la jumatatea lunii octombrie, cu mult inainte sa salte euro la ceruri... au crescut brusc preturile la toate. Probabil in asteptare de Black Friday... Eu am tot tras cloapetele pe aici pe diverse topicuri sa avertizez lumea ca se tzepuieste daca cumpara si ca 3/4 din an au fost mai ieftine cu cel putin 25% decat sunt la acest sfarsit de an.

Atentie la Black Friday. Am un feeling ca o sa le luati cam scumpe.  

Amin

Pretul RAM-ului a crescut cu mult inainte de octombrie, n-are nicio treaba cu black friday-ul. Au ramas doar 3 mari producatori care isi fixeaza preturile si nu prea mai exista concurenta. La care se mai adauga si cererea foarte mare...

View Post_-AppleS-_, on 13 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Serviti capitalism cu lamaie. Sa vezi cand o face acelasi lucru si cu mancarea, de o sa platiti tot salariul pe mancare modificata genetic.

Probabil fara "capitalismul" asta, nici nu mai avea loc aceasta discutie despre tehnologie accesibila tuturor.

Edited by Robiacs, 13 November 2017 - 23:12.


#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostRobiacs, on 13 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Probabil fara "capitalismul" asta, nici nu mai avea loc aceasta discutie despre tehnologie accesibila tuturor.
Daca mai sta Dragnea si Tariceanu pe la putere, o sa ajungem ca la KIM....

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
In teorie, un boicot la nivel global ar rezolva problema.
Ma rezum la mine si ma incapatanez sa fac upgrade, am suficient DDR3 (O placuta 8GB DDR3 ~140 de lei cand le-am luat pe ale mele).
Idem placa video.

Apropo de nesimtiri, vreau si eu sa inteleg cum sistemele preasamblate cu placi video ATI sau DDR4 s-au scumpit retroactiv. Treaba strict romaneasca. Posted Image

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Boicot global nu o sa existe.
Tarile cu economie buna si salarii bune, nu-si fac probleme.
Unul care castiga 2000 euro pe luna nu are o problema ca o data la 2 ani sa cumpere 32Gb memorie RAM cu 400 euro.
In Romania ne facem probleme ca 350 euro e salariul pe o luna.
In afara s-a trecut la DDR 4 in 2017 in proportie de 60% si se tot trece, pe cand in Romania abia 15% din romani au DDR 4, si inca avem din pacate 3% din romani care inca folosesc DDR (1), si vreo 25% care stau pe DDR 2.
Cat timp 30% din romani inca trag de memorii sub DDR3 o astfel de explozie la preturi infraneaza mai tare schimbarea de platforme.
Multi abia isi permit acum kituri i3 si i5 din seriile sandy si ivy bridge, deci cand sa ajungem noi la DDR4 ca tara.
Noi deja ii boicotam Posted Image

Edited by notrust, 13 November 2017 - 23:46.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Puneti-i la pamant pe capitalisti si preturile vor scadea cu siguranta.  Si la SSD-uri.. acu cativa ani erau preturi mai mici decat sunt acum.

#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Depinde ce faci pe calculator.
Daca nu joci jocuri, n-ai nevoie de cine stie ce bomba.
Eu am DDR3 pe laptop, dar m-as descurcam identic si la fel si cu un leptop mai slab.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate