Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Neofort 76 - Bd. Timisoara 89-91

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
aspectbs

aspectbs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2017
Buna ziua,

Urmaresc de ceva vreme un bloc construit la intersectia Bulevardul Timisoara - Valea Oltului (mai exact Timisoara 89-91)
Din informatiile publice identificate de mine:

1. Teren scos din circuitul public undeva in anii 2005-2008, subiectul unui scandal cu fostul primar P de la Sector 6
2. Conform Ortofotoplan 2010 - ANCPI , constructia a fost finalizata undeva 2010-2011
Proiectant: All Plan Construction SRL
Beneficiar: Multibusiness Invest SRL ( Dezvoltator?? )
3. Ulterior acestei perioade inteleg ca au avut ceva probleme cu lichiditati si avize fiind marketat ca Timisoara Residence
4. 2016 blocul era inchis
5. 2017 martie-august, apare pe piata la vanzare ca Neofort 76
6. Inteleg ca ultimele avize, cadastru, intabulare.. urmeaza sa se finalizeze 15 Noiembrie-30 Noiembrie..
Utilitatile sunt deja in bloc.

Intrebari:
--
1. A cumparat cineva in Neofort 76? Daca da va rog sa ne impartasiti detalii
2. Inteleg ca se achita o rezervare de 2000 EUR? A platit cineva? Cum se trece in contractul final
3. Locurile de parcare inteleg ca sunt separat de costul apartamentului. Daca iei cu 5%, locul e cu 19%
4. Administrarea se va face de administratia blocului, insa teren, spatii comune, parcare, generator etc.. sunt proprietatea dezvoltatorului
care sunt costurile?
5. Fiind proprietate privata cu bariera, practic nu cred ca poti parca decat daca ai loc, are cineva alte pareri?
6. In fata terenului de la strada sunt niste conducte radet, nu exista trotuar, practic nu ai cum sa ajungi la intrare decat daca vii cu masina
pe bd timisoara si intrii in parcere..
7. alte sugestii , impresii , pareri de la proprietari sau cei interesati de proiect.

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Eu tot ce pot spune e ca nu s-a mutat nimeni acolo. Treceam aproape zilnic seara/noaptea si nu se vedea nicio lumina.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
De blocul asta ziceti voi ?   Mie mi se pare super in camp .... departe de orice suflet omenesc.

Attached Files



#4
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Am vorbit la biroul de vanzari si am vizitat proiectul luni. Am inteles ca au toate actele obtinute si ca s-au facut primele 35 de vanzari finale, restul sunt inca in faze de antecontracte si rezervari.
Am intrebat legat de zebra si mi-au aratat actele aprobate si planul de executie a unei zebre semaforizate chiar in fata proiectului la intrare am inteles.
Sunt mutati deja mai multi cumparatori, unii carau mobila, altii erau prin birou (veneau din 5 in 5 minute), alegeau finisaje, semnau procese de predare etc.
In acest moment mai au cateva apartamente din cele mai ieftine, personal am rezervat 2, mi se pare destul de ok la o investitie de 45k sa iau o chirie de minim 350 euro pe luna.
Mi se pare totusi prea ieftin si i-am intrebat de ce, raspunsul a fost ca proiectul a trenat prea multi ani si ca vor sa-si recupereze investitia, iar de profit nici nu poate fi vorba. Cam atat. una peste alta am primit tot pachetul de acte si le-am dat la Raiffeisen, si mi-au comunicat ca exista dosare de credite aprobate de catre ei pe acest proiect. Notarul meu zice ca e ok, mai am 10 zile pana la semnarea antecontractului si nu ma grabesc, ma mai documentez.
Cu vecinii nu am reusit sa vorbesc, poate mai am noutati pe luni marti.

#5
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 12.06.2017

 Fastless, on 24 noiembrie 2017 - 18:59, said:

Am vorbit la biroul de vanzari si am vizitat proiectul luni. Am inteles ca au toate actele obtinute si ca s-au facut primele 35 de vanzari finale, restul sunt inca in faze de antecontracte si rezervari.
Am intrebat legat de zebra si mi-au aratat actele aprobate si planul de executie a unei zebre semaforizate chiar in fata proiectului la intrare am inteles.
Sunt mutati deja mai multi cumparatori, unii carau mobila, altii erau prin birou (veneau din 5 in 5 minute), alegeau finisaje, semnau procese de predare etc.
In acest moment mai au cateva apartamente din cele mai ieftine, personal am rezervat 2, mi se pare destul de ok la o investitie de 45k sa iau o chirie de minim 350 euro pe luna.
Mi se pare totusi prea ieftin si i-am intrebat de ce, raspunsul a fost ca proiectul a trenat prea multi ani si ca vor sa-si recupereze investitia, iar de profit nici nu poate fi vorba. Cam atat. una peste alta am primit tot pachetul de acte si le-am dat la Raiffeisen, si mi-au comunicat ca exista dosare de credite aprobate de catre ei pe acest proiect. Notarul meu zice ca e ok, mai am 10 zile pana la semnarea antecontractului si nu ma grabesc, ma mai documentez.
Cu vecinii nu am reusit sa vorbesc, poate mai am noutati pe luni marti.

crezi ca gasesti oameni sa iti dea  ptr zona aceea  350 euro ? Eu lucrez la West Gate  si nu as sta acolo , unde mai pui ca daca cauti&alergi gasesti sa inchiriezi pe Nerva&tineretului  cu 350 de euro , daca astepti si vanezi gasesti mai jos.  Nu vad unde ii businessul

#6
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Daca iei 250 euro pe chirie in zona aia sa zici mersi.
Poate dupa ce o sa fie si metrou, sa iei 300 cu putin noroc.

#7
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Bdul Timișoara 89-91 e mentionat in articolul asta am vazut:
https://www.riseproj...udele-nevestei/

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Fastless , se referea la 350 E pe ambele apartamente, nu unul singur. Ceea ce e in limite rezonabile. Cred ca s-ar putea obtine.

Insa trebuie luat in calcul ca ambele trebuiesc mobilate, curatate, aranjate. Asta implica costuri suplimentare.

Edited by Bogotta, 27 November 2017 - 08:48.


#9
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 snach, on 24 noiembrie 2017 - 20:17, said:

crezi ca gasesti oameni sa iti dea  ptr zona aceea  350 euro ? Eu lucrez la West Gate  si nu as sta acolo , unde mai pui ca daca cauti&alergi gasesti sa inchiriezi pe Nerva&tineretului  cu 350 de euro , daca astepti si vanezi gasesti mai jos.  Nu vad unde ii businessul

Ai inchiriat ceva in aceasta zona? Am un apartament inchiriat pe Gladiolelor in Militari Residence (este printre primele blocuri facute, al treilea de la strada cel din marginea terenului viran am sub balcon o stana de oi !!! Posted Image, iar noaptea latra cainii de innebunesti), la naiba in praznic de 2 camere cu 350 mobilat si utilat, si nu inchiriez cu 350 intr-un bloc nou in oras si langa o gura de metrou (chiar daca va fi in 2-3 ani nu conteaza)?
Am la inchiriat tot cu 350 un apartament la Iancului, dar acesta e intr-un bloc din 61, care sta sa cada, dar tot in Aprodul Purice am un apartament de doua camere NOU chiar mai mic cu 5 metri ca si suprafata si pe care l-am dat la 470 de euro pe luna si e chiriasul deja de un an jumatate.
Cand dati cu parerea ca si chiriasi, normal ca aduceti in discutie cele mai mici chirii, insa, conteaza enorm cum mobilezi apartamentul, ce-i oferi omului, am pus rulouri electrice cu telecomanda, masina de spalat cu uscator, frigider Liebherr, bateri Grohe etc, pt ca daca bagi lucruri de calitate, pe termen lung te costa mai ieftin. De exemplu, apartamentul din Militari Residence, e finisat cu parchet din bambus si are mobila de la Kika si Ikea si nu din gama low, din gama premium.
Daca inchiriez un apartament gol si distus, normal ca nu o sa iau decat jumatate din potentialul maxim.
Cu asta ma ocup si nu cred ca e cazul sa ma convingi ca gresesc in privinta acestei achizitii. Caut sa investesc in 2 garsoniere de un an de zile si nu am reusit sa-mi gasesc ceva pe plac. Pana la urma m-am intors tot la achizitii in 2 camere, pt ca bugetul a fost ca si pentru 2 garsoniere.

Edited by Fastless, 27 November 2017 - 11:00.


#10
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 Bogotta, on 27 noiembrie 2017 - 08:47, said:

Fastless , se referea la 350 E pe ambele apartamente, nu unul singur. Ceea ce e in limite rezonabile. Cred ca s-ar putea obtine.

Insa trebuie luat in calcul ca ambele trebuiesc mobilate, curatate, aranjate. Asta implica costuri suplimentare.
Stii, cam aberezi. Poate in visele tale. Pun pariu ca nu ai la inchiriat nimic, dar dai din gura mult si aiurea. Te ocupi tu de investitii imobiliare? Si ca sa inchidem subiectul, daca prezint dovezi a tot ce am vorbit care e miza?

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Nu ma intereseaza dovezile tale. Umbla sanatos.

#12
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 Bogotta, on 27 noiembrie 2017 - 12:53, said:

Nu ma intereseaza dovezile tale. Umbla sanatos.
Sa umblu sanatos, stii ce ma enerveaza pe forumul asta? Bagatorii de seama, bagatorii de seama care deturneaza sensul unor discutii si aglomereaza continutul. Cand mai faci o afirmatie, incearaca sa pui un sens in ea.
Bafta si nu mai incurca lumea.

Edited by Fastless, 27 November 2017 - 13:15.


#13
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Blocul incepe sa aiba locatari.. am citit mai sunt 35.. eu am vazut lumini doar la cateva apartamente. Accesul la bloc este foarte prost.. pacat ca nu are intrare si din zona de vile

#14
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
acum cateva luni (cred ca prin primavara ) a trebuit sa refaca toata fatada pt a se desprinsesera bucati din ea. si asta inainte de a fi dat in folosinta . poate nu este cel mai tare argument insa faptul ridica mari semne de intrebare privind calitatea executiei. cel mai grav este ca toti cei care au cumparat sau cumpara nu au putut verifica calitatea lucrarii pe etape de executie pt ca el a fost scos la vanzare gata finalizat. se pot masca multe defecte sub o tencuiala sau rigisps.

#15
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
A cumparat cineva cu cont pe forum apartament in acest bloc?  Daca da please provide informatii catre noi..

#16
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postsearchman, on 22 decembrie 2017 - 12:13, said:

acum cateva luni (cred ca prin primavara ) a trebuit sa refaca toata fatada pt a se desprinsesera bucati din ea. si asta inainte de a fi dat in folosinta . poate nu este cel mai tare argument insa faptul ridica mari semne de intrebare privind calitatea executiei. cel mai grav este ca toti cei care au cumparat sau cumpara nu au putut verifica calitatea lucrarii pe etape de executie pt ca el a fost scos la vanzare gata finalizat. se pot masca multe defecte sub o tencuiala sau rigisps.
fatada si tamplaria a fost schimbata, ca urmare a noilor cerinte ISU sau PSI, nu pentru ca era proasta. Am vazut cum au schimbat tt tamplaria PVC cu una din aluminiu, au facut desfumari, sprinklere etc.
La ce pret am cumparat aici, nu gasesc nici in Popesti sau Rosu. am inteles ca au mai ramas doar apartamente de 3 camere pt ca sunt imense (constuite ca inainte de criza ;0). Stau in bloc de peste o luna si vad ca se muta tot mai multa lume.

View PostBogotta, on 27 noiembrie 2017 - 08:47, said:

Fastless , se referea la 350 E pe ambele apartamente, nu unul singur. Ceea ce e in limite rezonabile. Cred ca s-ar putea obtine.

Insa trebuie luat in calcul ca ambele trebuiesc mobilate, curatate, aranjate. Asta implica costuri suplimentare.
Am inchiriat unul dintre apartamente (cel mai mic si fara balcon) cu 350 in primele 4 zile dupa ce l-am scos la inchiriere Posted Image, cu impozite si rulment tot incasez mai mult decat platesc rata la banca.
Unii vecini cer si 400, dar am inteles ca majoritatea care au cumparat pt chirie apartamentele mici, le inchiriaza tot cu 350-370.

Edited by Fastless, 11 September 2018 - 15:46.


#17
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
https://www.ansamblu...-drumul-taberei

Unde-i geamul de la bucatarie? S-a pierdut pe drum?

#18
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Nu, dar „Normele de igienă și sănătate publică” prin care se impune prezența geamului au apărut în 2014, deci după ce s-a construit blocul.

Edited by SisterRay, 12 September 2018 - 13:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate