Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

SPAM din țările Africane

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Operatorii nu pot bloca apelurile pentru că nu se știe exact natura apelului. Poate e un om de afaceri ce se trezește că nu poate primi apeluri pentru că operatorul a blocat o clasă de numere.

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 jmek4you, on 13 noiembrie 2017 - 09:52, said:

Mai bine nu o instalati deloc.
Mi am gasit numarul de telefon cu numele meu atasat  pe site ul lor (cine mai stie cu cine mai impart baza aia de date).
Inseamna ca ai un "prieten" printre prieteni, si te-a marcat drept spammer de mai multe ori. Sau te-au marcat mai multi.

Edited by Hider141, 13 November 2017 - 10:06.


#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 KyKyKyKy, on 13 noiembrie 2017 - 09:57, said:

Operatorii nu pot bloca apelurile pentru că nu se știe exact natura apelului. Poate e un om de afaceri ce se trezește că nu poate primi apeluri pentru că operatorul a blocat o clasă de numere.

Ghinionul lui. Eu nu pot accesa de ex. hifiengine, pentru ca clasa de ip-uri rds a fost blocata. Cineva a calcat pe bec si acum toti rds-istii sufera.

#22
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Si eu am avut un apel pierdut : 00 255 , prefix Tanzania , Zanzibar

#23
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

 Hider141, on 13 noiembrie 2017 - 10:05, said:

Inseamna ca ai un "prieten" printre prieteni, si te-a marcat drept spammer de mai multe ori. Sau te-au marcat mai multi.

Spamerii africani  pot cumpara foarte usor bazele de date de la TrueCaller . Chiar la ei in Privacy Policy scrie

Quote

We use aggregated or anonymized personal information for statistical and analytical purposes. We may come to share such data with third parties.
.

#24
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
00255411800240
Tanzania. Am primit bip acum

#25
flrn_stnc

flrn_stnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2013

 baducu, on 13 noiembrie 2017 - 10:46, said:

00255411800240
Tanzania. Am primit bip acum
Acum o ora si la mine,bip acelasi numar.Exact cand citeam numarul, dintr o alta postare.

#26
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

 KyKyKyKy, on 13 noiembrie 2017 - 09:57, said:

Operatorii nu pot bloca apelurile pentru că
Ei nu? E destul sa creeze o optiune (accesibila atat din telefon, cat si din contul online digi) pentru a bloca/debloca din centrala apelurile venite dinspre anumite continente.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 ZIGZAG20, on 13 noiembrie 2017 - 07:22, said:

Chiar și când răspunzi.
Esti tu pacalit. Nu se taxeaza apelul primit decat in roaming. (tara non EU)

Edited by dorin_2k, 13 November 2017 - 17:04.


#28
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 ZIGZAG20, on 13 noiembrie 2017 - 07:22, said:

Chiar și când răspunzi.

Te contrazic aici. Un apel primit de la orice numar din lume este gratis atat timp cat esti in Romania. In strainatate platesti la tariful standard de apeluri platite in roaming.

Daca Orange si/sau Digi ofera serviciul de taxa inversa, ceea ce nu cred, tu ca client ai in continuare optiunea sa nu accepti apelul, chiar daca nu raspunzi. Verificarea de acceptare a apelului cu taxa inversa se face sau de un operator sau de un AOS (un fel de robot care iti spune sa tastezi un numar de pe tastatura ca sa accepti taxa).

 Fane, on 13 noiembrie 2017 - 08:46, said:

eu nu inteleg de ce permit operatorii nostri apelurile cu suprataxa internationale. tare am banuiala ca treaba asta le rotunjeste si lor veniturile si de asta nu se omoara sa faca ceva...

Nici unul dintre numerele listate mai sus nu este cu suprataxa. Sunt destinatii care sunt intr-adevar scumpe, dar nu sunt premium.
+255-4x este Tanzania NGN VoIP
+232-21 este Sierra Leone Mobile - Sierratel

#29
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,075
  • Înscris: 04.10.2005
Se joaca negrii mititei cu voipul? 😀

#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Rog un moderator sa modifice titlul de mai sus in Inselaciune "„ONE RING”

Respectivii care suna pe tot felul de numere straine se ocupa cu diverse inselaciuni.
Pe mine m-au sunat de nenumarate ori in ultimul timp!
Daca doriti pot sa va scriu numerele respective (am o colectie intreaga) insa nu va sunt de ajutor fiindca in fiecare zi schimba numerele (suna de pe altele).
Eu credeam ca numai in reteaua mea se intampla asa, insa am vazut ca si ceilalti din alte retele primesc astfel de apeluri.

Quote

Poliţiştii le recomandă cetăţenilor:
– Nu luaţi în considerare apelurile venite din ţări unde nu aveţi rude sau prieteni.
– Dacă aţi observat un apel pierdut de la un astfel de număr, nu sunaţi înapoi pentru a evita o eventuală suprataxare.
– Nu luaţi în considerare mesajele prin care, fără temei, sunteţi anunţat câştigător al vreunui concurs.
– Nu achitaţi sume de bani în avans pentru ridicarea unor premii.
– Nu furnizaţi date confidenţiale prin telefon.
– Nu daţi curs solicitărilor de a vira sume de bani sau de a încărca cartele telefonice, pentru că riscaţi să vă creaţi, în mod conştient, un prejudiciu bănesc a cărui recuperare nu este întotdeauna certă!
– Nu trimiteţi prin email sau prin fax datele personale sau copii după cartea de identitate sau de pe carduri de credit/debit.
– Dacă suspectaţi comiterea unei astfel de fapte, sesizaţi imediat poliţia pentru a fi demarate verificările ce se impun!



Sursa

AICI puteti afla ce s-a intamplat dupa ce unele persoane au raspuns la telefon.

 baducu, on 13 noiembrie 2017 - 10:46, said:

00255411800240
Tanzania. Am primit bip acum

 flrn_stnc, on 13 noiembrie 2017 - 11:56, said:

Acum o ora si la mine,bip acelasi numar.Exact cand citeam numarul, dintr o alta postare.
...inca 125 de persoane  s-au plans AICI  ca au primit apel de la numarul ala! (si cati or mai fi dar nu scriu deloc pe net despre asta)

Edited by stlk, 13 November 2017 - 18:17.


#31
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,075
  • Înscris: 04.10.2005
bun... si care-i pierderea in afara de deranj? banui ca nu te pui sa suni numere exotice din africa...

#32
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Pe mine mă sunau pe vechiul număr. Pe noul număr liniște. :)
Pe mama au sunat-o acum 3 luni unul din Madagascar, dar nu a sunat înapoi. I-am făcut o redirecționare și în caz de are suspiciuni să apese pe Ocupat, iar numărul sună pe fix unde îl așteaptă fax-ul. :P

Măcar mai face RDS un ban cinstit. :P

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu eram cu telefonul in mana cand pac apare numar exotic, in secunda 2 raspund. Vreti sa auziti cine mi-a raspuns la celalalt capat al firului si ce mi-a spus? Posted Image Am inregistrarea (Call Recorder)

Edited by MembruAnonim, 13 November 2017 - 20:59.


#34
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 MembruAnonim, on 13 noiembrie 2017 - 20:58, said:

Eu eram cu telefonul in mana cand pac apare numar exotic, in secunda 2 raspund. Vreti sa auziti cine mi-a raspuns la celalalt capat al firului si ce mi-a spus? Posted Image Am inregistrarea (Call Recorder)
DA!

Edited by stlk, 13 November 2017 - 21:14.


#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 tzevarul, on 13 noiembrie 2017 - 17:39, said:

Daca Orange si/sau Digi ofera serviciul de taxa inversa, ceea ce nu cred, tu ca client ai in continuare optiunea sa nu accepti apelul, chiar daca nu raspunzi. Verificarea de acceptare a apelului cu taxa inversa se face sau de un operator sau de un AOS (un fel de robot care iti spune sa tastezi un numar de pe tastatura ca sa accepti taxa).
nu cred ca mai exista pe undeva serviciul "apel cu taxa inversa", dar pe vremuri procedura cu el era cam asa: putea fi initiat doar prin operator care te suna prima data si-ti spunea ceva de genul: "aveti un apel cu taxa inversa de la Cucuietii din vale, il acceptati?". nici la vremea aia nu puteai fi taxat fara sa sti.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 stlk, on 13 noiembrie 2017 - 18:08, said:

Rog un moderator sa modifice titlul de mai sus in Inselaciune "„ONE RING”
Nu exista asa ceva. Sunt inselati doar fraierii ce suna inapoi. Si isi merita "premiul".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate