Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

dumnezeul biblic yhwh sursa ateismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
222 replies to this topic

#91
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 20:54, said:

daca te intere subiectul este o discutie interesanta pe aria de istorie, https://forum.softpe...cutii-generale/

Interesanta, da. Dar nu mi se pare ca ar fi cineva acolo care crede ca Hitler a fost un mare umanist si eliberator al Europei asa cum il consideri tu.

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 20:00, said:

Da, dar nu există nici o epopee scrisă de bunicul sau bunica cuiva. Una este o carte de povești sau poezii, alta este o epopee care să rămână peste milenii!

Ai facut tu arborele genealogic al autorilor de epopei, cunoscuti (Homer) sau anonimi si ai ajuns la concluzia ca nu era nici unul bunicul sau bunica cuiva?

Quote

Trebuie să fii orășean din tată-n fiu ca să crezi că un animal te ascultă din respect și scărpinat in coarne. Îți sugerez să te faci dresor de lei...

Deci tu nu esti decat un animal iar Dumnezeu dresorul tau. Adevarul e ca la cum va comportati unii din voi, pare destul de plauzibil...

View Postlogic1, on 15 noiembrie 2017 - 19:27, said:

îi vom putea ”poseda” ca proprietari? Le vom da dreptul la muncă recompensată, organizare, ”căsătorie” între ei sau cu oamenii, acces la poziții de conducere, etc?)

Nu are nici o importanta. Orice am face nu vom pretinde ca i-am creat din dragoste si nici ca daca se comporta intr-un anumit fel, dupa ce vor fi dezactivati vor primi o alta "viata".

Quote

Problema copiilor, a debililor mintal, a decedaților prematur în accidente, războaie, boli, etc, va fi rezolvată într-o fază finală a ”testării” - numită ”Împărăția lui Dumnezeu”  (simbolizată de cei ”1000” de ani de domnie a lui Mesia/Cristos) în care condițiile pe pământ vor fi paradiziace (învieri, vindecări, ordine, cunoștință).

Eu nu am intrebat cum va fi rezolvata problema bolilor, ci care este scopul lor actual. De ce unii le primesc si altii nu.

#92
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 10.09.2008

View PostoMariusRO, on 16 noiembrie 2017 - 16:03, said:

Nu are nici o importanta. Orice am face nu vom pretinde ca i-am creat din dragoste si nici ca daca se comporta intr-un anumit fel, dupa ce vor fi dezactivati vor primi o alta "viata".

Nici eu nu pretind că în această analogie omul este egalul lui Dumnezeu ca și creator. Omul creează evident din motive benefice pentru el însuși. Poate chiar din pasiune pentru inovație, dar nu din dragoste. Deși oamenii vor dezvolta prietenie, chiar dragoste, față de inteligențele artificiale. Dacă se comportă neprincipial, roboții nu vor primi o ”altă viață” ca și conștiințe, decât ca... hardware. Ceea ce va fi valabil și la oameni. Cei care se vor dovedi orientați incorigibil spre rău, vor fi ”dezafectați” pentru totdeauna - nu vor fi chinuiți drept ”pedeapsă” că au ales - cum de fapt au fost creați să facă.

Quote

Eu nu am intrebat cum va fi rezolvata problema bolilor, ci care este scopul lor actual. De ce unii le primesc si altii nu.

Bolile, suferințele și moartea aparțin condițiilor de formare/testare. Odată trecute, nu vor afecta amintirea nimănui. Faptul că unii le ”primesc” și alții nu, este o problemă de hazard. Sunt ”dureroase” oricum doar la început, adică pentru cei ”neformați”. Ca un exemplu comparativ, poți fi mulțumit față de ce oferă viața în scaunul cu rotile și poți fi nemulțumit ca om sănătos. Un sărac și un bogat se raportează diferit la un minim de condiții într-o situație limită.

#93
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postcirus6, on 13 noiembrie 2017 - 00:26, said:

mi se pare foarte interesant textul asta citit pe alta arie,

din textul asta imi rezulta ca omul vrea sa creada si crede in ceva "peste noi", dar dumnezeul biblic il dezamageste foarte tare......sa fie ateismul doar o reactie la acest dumnezeu, avind in vedere ca omul prin natura lui este religios?
Ciruse, si pe mine Dumnezeul biblic m-a dezamagit foarte tare.
dar pe vremea aia eram un idiot.

#94
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarro, on 01 decembrie 2017 - 19:33, said:

Ciruse, si pe mine Dumnezeul biblic m-a dezamagit foarte tare.
dar pe vremea aia eram un idiot.
Ce te-a făcut să-ți schimbi părerea? Nu cumva faptul că ai depășit un anumit nivel de înțelegere al Bibliei, prin diverse împrejurări?

#95
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2017 - 10:20, said:

Ce te-a făcut să-ți schimbi părerea? Nu cumva faptul că ai depășit un anumit nivel de înțelegere al Bibliei, prin diverse împrejurări?
ba da. ceva de genu.

#96
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarro, on 02 decembrie 2017 - 16:15, said:

ba da. ceva de genu.
În regulă, restul de amănunte le discutăm în mod privat, dacă vrei, desigur.

#97
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostMarro, on 01 decembrie 2017 - 19:33, said:

Ciruse, si pe mine Dumnezeul biblic m-a dezamagit foarte tare.
asa-i, cind citesti biblia si incerci sa o intelegi, n-ai cum sa nu fii dezamagit, unii au si aruncat-o in foc dupa citirea mai multor pagini. :)
e adevarat in schimb ca daca ridici nivelul si realizezi ca aceea era viziunea unui popor la acel nivel de dezvoltare si evolutie, perceptia se schimba. insasi evreii si-au schimbat viziunea asupra zeului lor yhwh, deja in profetiile lui isaia, yhwh incepe sa fie mai de treaba si sa promita o mintuire, evident una in care poporul evreu joaca rolul principal, dar e ok si asa. :)

#98
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 02 decembrie 2017 - 16:51, said:

asa-i, cind citesti biblia si incerci sa o intelegi, n-ai cum sa nu fii dezamagit, unii au si aruncat-o in foc dupa citirea mai multor pagini. Posted Image
De ce s-or aștepta unii să înțeleagă o carte cum e Biblia încă de la prima lecturare și fără studii ajutătoare, nu am să pot înțelege vreodată.

View Postcirus6, on 02 decembrie 2017 - 16:51, said:

e adevarat in schimb ca daca ridici nivelul si realizezi ca aceea era viziunea unui popor la acel nivel de dezvoltare si evolutie, perceptia se schimba. insasi evreii si-au schimbat viziunea asupra zeului lor yhwh, deja in profetiile lui isaia, yhwh incepe sa fie mai de treaba si sa promita o mintuire, evident una in care poporul evreu joaca rolul principal, dar e ok si asa. Posted Image
Cirus, mă uimești, ai trecut și tu la nivelul superior, cumva? Știi tu, ăla în care există mântuire și tot ceea ce incumbă aceasta...

#99
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2017 - 17:48, said:

Cirus, mă uimești, ai trecut și tu la nivelul superior, cumva? Știi tu, ăla în care există mântuire și tot ceea ce incumbă aceasta...
oooo, demult. :)

#100
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postcirus6, on 02 decembrie 2017 - 16:51, said:

asa-i, cind citesti biblia si incerci sa o intelegi, n-ai cum sa nu fii dezamagit, unii au si aruncat-o in foc dupa citirea mai multor pagini. Posted Image
e adevarat in schimb ca daca ridici nivelul si realizezi ca aceea era viziunea unui popor la acel nivel de dezvoltare si evolutie, perceptia se schimba. insasi evreii si-au schimbat viziunea asupra zeului lor yhwh, deja in profetiile lui isaia, yhwh incepe sa fie mai de treaba si sa promita o mintuire, evident una in care poporul evreu joaca rolul principal, dar e ok si asa.
Posted Image

Yahwe le-a dat niste standarde imuabile, apoi i-a bagat si i-a scos dintr-o robie in alta pana cand standardele alea le-au intrat in sange, in asa fel incat nici dupa cateva mii de ani nu le-au mai iesit. E firesc ca de la un moment dat incolo Yahwe sa fie mai "de treaba". Pruncii au inceput sa invete lectia. Dar pana nu le-au intrat poruncile alea in sange, nu i-a slabit deloc.
Poporul lui Israel e construit pe "violenta" lui Yahwe. Daca nu era violent cu ei nu auzea nimeni de ei acum. Ce, tu ai mai auzit ceva de popoarele limitrofe? Ferezitii, hevitii, iebusitii etc. pana si hititii,  care au facut un imperiu, au disparut din istorie. Dar evreii nu.
Yahwe e cel mai inteligent zeu dintre toti zeii... daca vrei s-o iei asa.

Edited by Marro, 02 December 2017 - 22:05.


#101
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostMarro, on 02 decembrie 2017 - 22:04, said:

Yahwe e cel mai inteligent zeu dintre toti zeii... daca vrei s-o iei asa.
clar, tii minte cind am zis ca-l vad pe moise cel putin la nivelul lui aristotel? yhwh-moise au creat poporul evreu care dupa 3000 de ani conduc lumea. imperiul persan, imperiul grec-macedoneean, imperiul mongol au disparut din istorie, dar poporul evreu a crescut pas cu pas. imperiul roman n-a disparut, dar aici e si rezultatul crestinismului care la origini tot de sorginte iudaica este.

#102
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017
bun, si atunci cum sa fie yahwe sursa ateismului?
doar daca ateul care citeste Vechiul Testament e un dobitoc. Lucru cu care eu sunt de acord. Si o spun din proprie experienta. Nu trebuie sa ma uit la tantalaii astia care se dau mari pe aici ca-s atei - de parca afisarea ateismului ar fi garantul inteligentei lor. Dimpotriva, e garantul prostiei de care dau dovada atunci cand fac apel la violenta lui Yahwe pentru a-si justifica ateismul.
asta pe langa faptul ca sunt inculti. despre asta n-are rost sa mai vorbim.

o carte pe care ti-o recomand e cea a lui Max I. Dimont. "Evreii, Dumnezeu si istoria". Daca bine tin minte - ca am citit-o demult - cred ca a aparut la Editura Hasefer.
Nu e o carte de istorie realmente ci mai degraba o carte de "istorie popularizata".

#103
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostMarro, on 02 decembrie 2017 - 22:04, said:


Posted Image

Yahwe le-a dat niste standarde imuabile, apoi i-a bagat si i-a scos dintr-o robie in alta pana cand standardele alea le-au intrat in sange, in asa fel incat nici dupa cateva mii de ani nu le-au mai iesit. E firesc ca de la un moment dat incolo Yahwe sa fie mai "de treaba". Pruncii au inceput sa invete lectia. Dar pana nu le-au intrat poruncile alea in sange, nu i-a slabit deloc.
Poporul lui Israel e construit pe "violenta" lui Yahwe. Daca nu era violent cu ei nu auzea nimeni de ei acum. Ce, tu ai mai auzit ceva de popoarele limitrofe? Ferezitii, hevitii, iebusitii etc. pana si hititii,  care au facut un imperiu, au disparut din istorie. Dar evreii nu.
Yahwe e cel mai inteligent zeu dintre toti zeii... daca vrei s-o iei asa.

Aha. Deci violenta e justificata atunci cand e vorba de supravietuirea speciei, neamului whatever. Dumnezeu e violent fiindca altfel evreii dispareau. Pai si daca dispareau, ce ? Se facea God de cacao ca i-a murit poporul ales?

Cu alte cuvinte, de cand supravietuirea fizica este reperul absolut care justifica violenta?

Edited by subjective, 24 December 2017 - 22:04.


#104
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2017 - 10:20, said:


Ce te-a făcut să-ți schimbi părerea? Nu cumva faptul că ai depășit un anumit nivel de Ă®nțelegere al Bibliei, prin diverse Ă®mprejurări?

Oh, nu. Ceea ce numesti tu 'nivel de intelegere' nu e decat o adaptare a intelectului la noile dorinte, la noile secvente morale, la noile nevoi. Altfel, am putea chiar crede ca Marro, dintr-un idiot, a devenit peste noapte intelighent. Or asa ceva e o explicatie subtire.
Marro intelege astazi biblia intr-un mod care se pliaza perfect pe nevoile lui. Daca maine nevoile lui vor fi altele, se va pipi cu bolta pe toate 'argumentele' in care jusifica violenta lui yahve, de exemplu.

View Postcirus6, on 02 decembrie 2017 - 16:51, said:


asa-i, cind citesti biblia si incerci sa o intelegi, n-ai cum sa nu fii dezamagit, unii au si aruncat-o in foc dupa citirea mai multor pagini. :)
e adevarat in schimb ca daca ridici nivelul si realizezi ca aceea era viziunea unui popor la acel nivel de dezvoltare si evolutie, perceptia se schimba. insasi evreii si-au schimbat viziunea asupra zeului lor yhwh, deja in profetiile lui isaia, yhwh incepe sa fie mai de treaba si sa promita o mintuire, evident una in care poporul evreu joaca rolul principal, dar e ok si asa. :)

De unde tragem concluzia ca yahve nu e nicidecum o realitate obiectiva ci doar concentrarea intr-un punct religios a sufletului iudaic, nascut din propria istorie, propriile nevoi, propriile frustrari. Adica o realitate pur subiectiva. Sa ii conferi o valoare reala pe baza argumentului supravietuirii 'speciei' mi se pare o copilarie.

Edited by subjective, 25 December 2017 - 08:49.


#105
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postsubjective, on 25 decembrie 2017 - 08:56, said:

Sa ii conferi o valoare reala pe baza argumentului supravietuirii 'speciei' mi se pare o copilarie.
supravietuirea speciei mi se pare o valoare reala, de fapt ce poate fi mai important decit supravietuirea speciei?

#106
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postcirus6, on 25 decembrie 2017 - 10:07, said:


supravietuirea speciei mi se pare o valoare reala, de fapt ce poate fi mai important decit supravietuirea speciei?

Pai asta e reperul teoriei evolutiei, o teorie cu un incarcat fond ateu.

#107
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
evolutia e un fapt si n-are legatura nici cu teismul nici cu ateismul. apoi aceasta evolutie l-a generat pe homo sapiens, o fiinta prin natura sa religioasa, de departe cea mai evoluata fiinta de pe tera.

#108
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcirus6, on 25 decembrie 2017 - 10:44, said:

apoi aceasta evolutie l-a generat pe homo sapiens, o fiinta prin natura sa religioasa, de departe cea mai evoluata fiinta de pe tera.

Daca omul in cursul maturizarii sale are nevoie sa suga la san, nu inseamna ca trebuie sa fie alaptat toata viata ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate