Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

dumnezeul biblic yhwh sursa ateismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
222 replies to this topic

#19
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postkruger, on 13 noiembrie 2017 - 17:43, said:

Deci pentru ca il consideri un tiran imoral, alegi sa nu crezi in el. Super "rational".
poate ca nici nu sunt dovezi 100% sa fiu convins ca exista. ti se pare mai rational sa cred intr-un dumnezeu criminal neavind o certitudine ca exista?

#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 13 noiembrie 2017 - 18:42, said:

ti se pare mai rational sa cred intr-un dumnezeu criminal neavind o certitudine ca exista?
Este absolut ilogic să crezi că un Creator poate fi rău, recte criminal.

#21
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,054
  • Înscris: 10.09.2008

View PostEn-ki, on 13 noiembrie 2017 - 18:16, said:

Atata timp cat crearea omului presupune aducerea in ecuatie a unei/unor fiinte supranaturale, invizibile, in afara universului si timpului nostru/avansate tehnologic a caror existenta o putem doar specula, imagina, neobservate niciuna nici celelalte pana acum, cauza naturala este singura explicatie logica, unde mai pui ca este si sustina cu dovezi. Restul sunt doar vise si wishful thinking, pentru ca nu numai credinciosii cred in prieteni imaginari, conspirationistii nu se lasa nici ei mai prejos, au o imaginatie fertila.

”Supranatural” (în ghilimele) nu are nici o conotație negativă, nu implică persoane imaginare sau gândire deziderativă. Este modul subiectiv cum numim ce nu înțelegem încă, dar intuim că ne este superior, infinit superior, transcendent, pentru că nu putem ieși din ”cutie” spre infinitul timpului trecut sau spre acela al micro sau macro cosmosului. Iar când sunt puse în balanță cele două ipoteze de care zici, are șanse mai mari să fie adevărată și să nu ceară mai multă credință/imaginație ipoteza unei cauze inteligente. Pentru că așa funcționează lucrurile la scara noastră. Bineînțeles, prin asta nu am lămurit cauza cauzei inteligente, așa cum nu am lămurit cauza ”naturală”. Alegem una sau alta ca ipoteze.

#22
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 13 noiembrie 2017 - 20:02, said:

Este absolut ilogic să crezi că un Creator poate fi rău, recte criminal.
vechiul testament, asa cum il avem, ne prezinta un dumnezeu criminal si antiuman. stii si tu ca sunt o gramada de texte din care rezulta aceasta concluzie.
in alta ordine de idei, da, daca exista o divinitate e evident ca ea nu poate fi rea.

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 13 noiembrie 2017 - 21:42, said:

vechiul testament, asa cum il avem, ne prezinta un dumnezeu criminal si antiuman. stii si tu ca sunt o gramada de texte din care rezulta aceasta concluzie.
in alta ordine de idei, da, daca exista o divinitate e evident ca ea nu poate fi rea.
Este tot Creatorul din Facerea sau altul? :huh:

#24
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,054
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă Dumnezeu este sursa vieții, poate face tot ce vrea, așa cum eu pot dezactiva un program AI care o ia razna. Pot muta sau chiar șterge programe, chiar dacă nu o iau razna. Totuși Biblia arată arată că Dumnezeu consideră omul important, la fel ca El, având chipul Lui, ceea ce înseamnă că viața omului are valoare juridică sau morală și nu se va pierde. Orice aparent rău va sluji unui bine.

#25
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcirus6, on 13 noiembrie 2017 - 00:26, said:

din textul asta imi rezulta ca omul vrea sa creada si crede in ceva "peste noi", dar dumnezeul biblic il dezamageste foarte tare......sa fie ateismul doar o reactie la acest dumnezeu, avind in vedere ca omul prin natura lui este religios?
Daca ateii sunt numai in spectrul crestin al umanitatii!
Omul prin natura lui este religios?Posted Image

#26
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014


View Postlogic1, on 13 noiembrie 2017 - 21:57, said:

Dacă Dumnezeu este sursa vieții, poate face tot ce vrea, așa cum eu pot dezactiva un program AI care o ia razna. Pot muta sau chiar șterge programe, chiar dacă nu o iau razna. Totuși Biblia arată arată că Dumnezeu consideră omul important, la fel ca El, având chipul Lui, ceea ce înseamnă că viața omului are valoare juridică sau morală și nu se va pierde. Orice aparent rău va sluji unui bine.

Și eu pot șterge programe, ba chiar pot formata HDD-ul, dar nu consider calculatorul ca fiind copilul meu chiar dacă l-am asamblat cu mana mea din bucăți. Și nici nu pretind ca îl iubesc și ca tot ce fac e pentru ca el sa ajungă într-o lume mai buna după ce se va strica.

Cărui bine servește Ebola sau cancerul?

#27
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 13 noiembrie 2017 - 21:55, said:

Este tot Creatorul din Facerea sau altul? Posted Image
dumnezeul yhwh, care este dumnezeul evreilor, incepe sa ne fie prezentat din capitolul 2 versetul 5 geneza. bine, tu stii chestiile astea. :)

View Postaltnume, on 14 noiembrie 2017 - 02:10, said:

Omul prin natura lui este religios?Posted Image
categoric

#28
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postcirus6, on 13 noiembrie 2017 - 21:42, said:

in alta ordine de idei, da, daca exista o divinitate e evident ca ea nu poate fi rea.
de unde aceasta evidenta?

#29
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcirus6, on 13 noiembrie 2017 - 21:42, said:

vechiul testament, asa cum il avem, ne prezinta un dumnezeu criminal si antiuman. stii si tu ca sunt o gramada de texte din care rezulta aceasta concluzie.
in alta ordine de idei, da, daca exista o divinitate e evident ca ea nu poate fi rea.

Evident ca poate fi rea. Doar ai spus ca yhwh era un criminal. :)

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 14 noiembrie 2017 - 10:08, said:

dumnezeul yhwh, care este dumnezeul evreilor, incepe sa ne fie prezentat din capitolul 2 versetul 5 geneza. bine, tu stii chestiile astea. Posted Image
Și dacă evreii L-au perceput greșit? Că de fapt asta le reproșează Iisus, evreilor.

Edited by mario_bril, 14 November 2017 - 17:14.


#31
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostoMariusRO, on 14 noiembrie 2017 - 15:12, said:

Evident ca poate fi rea. Doar ai spus ca yhwh era un criminal. Posted Image
aici e diferenta intre mine si voi, ateutii de ocazie, io analizez lucrurile in ansamblu. pe mine ma uimeste geneza capitolul 1.........stiu ca pentru voi nu inseamna nimic, pentru mine e fabulos.
bunicii mei s-au nascut la inceputul secolului 20, ei ar fi fost incapabili sa scrie o poveste ca geneza capitolul 1...ma intreb cum naiba aia d acum 3000 de ani au reusit asa ceva.
geneza cap1 e in acord cu stiinta in proportie de 90%.

#32
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 14 noiembrie 2017 - 17:13, said:

Și dacă evreii L-au perceput greșit? Că de fapt asta le reproșează Iisus, evreilor.
antisemitule. Posted Image

#33
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 14 noiembrie 2017 - 17:13, said:

Și dacă evreii L-au perceput greșit? Că de fapt asta le reproșează Iisus, evreilor.
asta-i discutie complexa....plecam de la moise si ajungem la Isus, foarte complicat

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 14 noiembrie 2017 - 19:22, said:

asta-i discutie complexa....plecam de la moise si ajungem la Isus, foarte complicat
De fapt, creștinismul este complicat. Antiteza dintre scrierile veterotestamentare și cele noutestamentare generând explicații pe parcursul a două mii de ani.

#35
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 14 noiembrie 2017 - 19:24, said:

De fapt, creștinismul este complicat
din cauza asta sunt impotriva lui. :)

#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 14 noiembrie 2017 - 19:26, said:

din cauza asta sunt impotriva lui. Posted Image
Îți plac lucrurile facile, simple? Din câte știu eu, nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate