Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

dumnezeul biblic yhwh sursa ateismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
222 replies to this topic

#1
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
mi se pare foarte interesant textul asta citit pe alta arie,

 nick011, on 13 noiembrie 2017 - 00:16, said:

Eu pe ala din Biblie nu-l consider adevaratul dumnezeu. Cand sunt la greu, ma rog la alte fiinte superioare decat dumnezeul biblic (poate ca nu exista  , poate ca nu ma asculta nimeni, dar imi confera incredere in sine, dar oricum ar fi, nu ma rog la cel biblic si nici dupa rugaciunile impuse de biserica).
Cred ca gasesti fiinte extraterestre mult mai morale in universul asta si in alte dimensiuni decat ala mozaic.
din textul asta imi rezulta ca omul vrea sa creada si crede in ceva "peste noi", dar dumnezeul biblic il dezamageste foarte tare......sa fie ateismul doar o reactie la acest dumnezeu, avind in vedere ca omul prin natura lui este religios?

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Asta se cheama teism, adica credinta intr-o "ordine superioara" a lucrurilor pe care n-o putem intelege. La asta s-a referit Einstein cand a zis "Dumnezeu nu joaca zaruri". (Einstein era cel putin agnostic daca nu ateu, cititi de ex. volumul Cuym vad eu lumea, nu va luati dupa toate prostiile care circula pe net cum ca defapt ar fi demonstrat ca exista Dumnezeu si alte baliverne).

#3
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
Ateismul în principiu este o negare a oricărui dumnezeu. Dar în practică este o respingere doar a teismului. Adică un ateu modern nu respinge existența unor civilizații extraterestre avansate care ar fi ”creat” ce este viu pe pământ, terraformând... Terra.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 pufonel, on 13 noiembrie 2017 - 00:52, said:

Asta se cheama teism, adica credinta intr-o "ordine superioara" a lucrurilor pe care n-o putem intelege. La asta s-a referit Einstein cand a zis "Dumnezeu nu joaca zaruri". (Einstein era cel putin agnostic daca nu ateu, cititi de ex. volumul Cuym vad eu lumea, nu va luati dupa toate prostiile care circula pe net cum ca defapt ar fi demonstrat ca exista Dumnezeu si alte baliverne).
Si a comis o greseală. S-a dovedit că Bohr avea dreptate. "Dumnezeu" într-adevăr "juca" zaruri. De celelalte prostii de pe net la care faci referire nici eu nu comentez. Informatii false pentru creduli paraleli cu domeniul.

Edited by caiuscorneliu, 13 November 2017 - 01:21.


#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Da, confirm! Am jucat eu o tabla cu Dumnealui, m-a batut ce-i drept, dar a dat 4 de 6-6 la scos.

#6
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 logic1, on 13 noiembrie 2017 - 01:00, said:

Ateismul în principiu este o negare a oricărui dumnezeu. Dar în practică este o respingere doar a teismului.

Adica si in principiu si in practica este acelasi lucru, teismul fiind credinta intr-un zeu (sau mai multi), indiferent de numele lui (lor).

Quote

un ateu modern nu respinge existența unor civilizații extraterestre avansate care ar fi ”creat” ce este viu pe pământ, terraformând... Terra.

Nu respinge probabilitatea existentei etraterestrilor sau a ideii ca ei sa fi fost cumva implicati in evolutia vietii pe pamant. Asta nu inseamna ca toti ateii sunt convinsi ca exista etraterestrii si ei au creat pamantul/viata.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

 cirus6, on 13 noiembrie 2017 - 00:26, said:

in textul asta imi rezulta ca omul vrea sa creada si crede in ceva "peste noi", dar dumnezeul biblic il dezamageste foarte tare......sa fie ateismul doar o reactie la acest dumnezeu, avind in vedere ca omul prin natura lui este religios?
Dar despre ateismul din Japonia, China sau chiar tari musulmane ce poti spune, acolo care e sursa?

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
In mod paradoxal, multi devin atei fix din cauza celor care ar trebui sa-i apropie de Dumnezeu.
Si nici nu ma mir, avand in vedere ca preotii ortodocsi, catolici si chiar si de la unele religii protestante ii invata ca Dumnezeu le omoara copii/parintii in accidente, ii imbolnaveste de cancer, le trimite inundatii/cutremure/etc. si multe altele.

#9
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

 logic1, on 13 noiembrie 2017 - 01:00, said:

Ateismul în principiu este o negare a oricărui dumnezeu. Dar în practică este o respingere doar a teismului. Adică un ateu modern nu respinge existența unor civilizații extraterestre avansate care ar fi ”creat” ce este viu pe pământ, terraformând... Terra.
Un ateu nu va crede in nimic fara dovezi, despre asta este vorba. Pana una alta, nu exista vreo dovada pentru crearea pamantului si a omenirii de catre o civlizatie extraterestra, asa ca da, majoritatea resping si asta. Cei care nu resping, ba chiar sustin acest lucru, fara dovezi, sunt la fel de credinciosi ca cel mai credincios biblic.
Totusi, dar daca vrem musai sa gasim o cauza alta decat cea naturala pentru aparitia noastra, e mai probabila explicatia cu interventia unei civilizatii extraterestre cu tehnologii avansate, decat cea a creearii din tarana de catre o fiinta in afara timpului si a spatiului, invizibila, atotcunoscatoare si atotputernica.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Exact la fel e si cu evolutia.
Toti cei care cred in ea o iau ca un fapt demonstrat stiintific, dar de fapt nu exista nici macar o dovada irefutabila (definitie dex. "irefutabil") ca e reala. Deocamdata se bazeaza numai pe teorii.

#11
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007
Inca unul care habar nu are ce e aia o teorie stiintifica, si nici despre evolutie  nu stie nimic, nici cate dovezi sunt in favoarea ei, nici cate experimente sunt facute care au confirmat-o.

#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 13 noiembrie 2017 - 00:26, said:

mi se pare foarte interesant textul asta citit pe alta arie,

din textul asta imi rezulta ca omul vrea sa creada si crede in ceva "peste noi", dar dumnezeul biblic il dezamageste foarte tare......sa fie ateismul doar o reactie la acest dumnezeu, avind in vedere ca omul prin natura lui este religios?


Ateismul este ca un sinucigaș care, în timp ce-și pune funia de gât, îl sună pe vecinul de alături să-i aducă și lui o țigară, dar să se grăbească, că moare dacă nu o fumează imediat. Iar dacă vecinul este leneș... culmea-i că ateul chiar moare! Sau nu-i culmea, ci  normal...?

#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Bursul, on 13 noiembrie 2017 - 08:22, said:

Dar despre ateismul din Japonia, China sau chiar tari musulmane ce poti spune, acolo care e sursa?
În China este comunismul, în mod evident. În Japonia, budismul Zen. Cât privește în restul țărilor, ce vrei, peste tot sunt rătăciți.

 cirus6, on 13 noiembrie 2017 - 00:26, said:

mi se pare foarte interesant textul asta citit pe alta arie,

din textul asta imi rezulta ca omul vrea sa creada si crede in ceva "peste noi", dar dumnezeul biblic il dezamageste foarte tare......sa fie ateismul doar o reactie la acest dumnezeu, avind in vedere ca omul prin natura lui este religios?
De vreme ce nu-l caută pe Dumnezeu așa cum este El prezentat în creștinism, este posibil. Dumnezeul mozaic este greu de înțeles, greu de descoperit și mă îndoiesc că ar fi citit câteva texte rabinice explicative în acest sens.

Edited by mario_bril, 13 November 2017 - 12:42.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

 mario_bril, on 13 noiembrie 2017 - 12:41, said:

În China este comunismul, în mod evident. În Japonia, budismul Zen. Cât privește în restul țărilor, ce vrei, peste tot sunt rătăciți.
Ce are budismul cu ateii? Posted Image  Intreb si eu ca tot omul.

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Bursul, on 13 noiembrie 2017 - 12:59, said:

Ce are budismul cu ateii? Posted Image  Intreb si eu ca tot omul.
Este un budism mai special, așa, care se apropie destul de mult de ateism.

#16
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

 En-ki, on 13 noiembrie 2017 - 08:48, said:

Totusi, dar daca vrem musai sa gasim o cauza alta decat cea naturala pentru aparitia noastra, e mai probabila explicatia cu interventia unei civilizatii extraterestre cu tehnologii avansate, decat cea a creearii din tarana de catre o fiinta in afara timpului si a spatiului, invizibila, atotcunoscatoare si atotputernica.

Nu există o cauză ”naturală” și astfel presupunerea ei implica mai multă credință decât una ”supranaturală”, înțelegând o cauză extraterestră, conștientă (de exemplu o civilizație extraterestră avansată).

”Crearea din țărână” este o descriere alegorică, cu sensul din materia inertă și trebuie luată ca atare, adică nu literal. Întreaga scenă a facerii omului este prezentată antropomorfic: Dumnezeu l-a ”modelat” pe om (verb folosit în olărit), i-a suflat suflare de viață în nări (ca la resuscitare) și omul a devenit un suflet viu (adică un suflător, ca și animalele, de fapt).

#17
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 cirus6, on 13 noiembrie 2017 - 00:26, said:

mi se pare foarte interesant textul asta citit pe alta arie,

din textul asta imi rezulta ca omul vrea sa creada si crede in ceva "peste noi", dar dumnezeul biblic il dezamageste foarte tare......sa fie ateismul doar o reactie la acest dumnezeu, avind in vedere ca omul prin natura lui este religios?
Deci pentru ca il consideri un tiran imoral, alegi sa nu crezi in el. Super "rational".

#18
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

 logic1, on 13 noiembrie 2017 - 17:21, said:

Nu există o cauză ”naturală” și astfel presupunerea ei implica mai multă credință decât una ”supranaturală”, înțelegând o cauză extraterestră, conștientă (de exemplu o civilizație extraterestră avansată).

”Crearea din țărână” este o descriere alegorică, cu sensul din materia inertă și trebuie luată ca atare, adică nu literal. Întreaga scenă a facerii omului este prezentată antropomorfic: Dumnezeu l-a ”modelat” pe om (verb folosit în olărit), i-a suflat suflare de viață în nări (ca la resuscitare) și omul a devenit un suflet viu (adică un suflător, ca și animalele, de fapt).
Atata timp cat crearea omului presupune aducerea in ecuatie a unei/unor fiinte supranaturale, invizibile, in afara universului si timpului nostru/avansate tehnologic a caror existenta o putem doar specula, imagina, neobservate niciuna nici celelalte pana acum, cauza naturala este singura explicatie logica, unde mai pui ca este si sustina cu dovezi. Restul sunt doar vise si wishful thinking, pentru ca nu numai credinciosii cred in prieteni imaginari, conspirationistii nu se lasa nici ei mai prejos, au o imaginatie fertila.

Edited by En-ki, 13 November 2017 - 18:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate