Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Parere configuratie pc

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gidea98

gidea98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2017
1. Cand se va face achizitia - in viitoarul apropiat, cat mai curand posibil
2. La ce va fi folosit PC-ul - jocuri, ceva editare foto poate video
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul) - 3000 lei fara periferice si monitor, insa am depasit putin bugetul in acest moment dar poate cu ceva oferte ma reglez
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat) - existent:  23 inch cu o rezolutie 1080p
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem: unitatea optica
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) : prefer magazine de incredere

Salut. Sunt in cautarea unui configuratii pentru viitorul meu computer care sa-mi satisfaca nevoile si placerile precum rularea jocurilor din 2017 si sper si din viitor la calitati grafice cat mai mari. Acum dupa lungi cautari am ajuns la urmatoarea configuratie:
Procesor: Ryzen 5 1600
Placa de baza: MSI B350M GAMING PRO
Placa video: Inno3D GeForce GTX 1050Ti TwinX2
Ram: 8Gb
Hard disk: Toshiba 1t 64gb
SSD: WD Green 120GB SATA-III M.2 2280
Sursa: Seasonic M12II-520 EVO Edition Bronze 520w
Carcasa: Deepcool Tesseract SW black

In acest moment sunt nedumerit de ce sursa sa aleg, de 500w sau de 400w (ma macina rau problema asta, am facut niste calcule etc... si ar merge si una de 400w ), iar in legatura cu placa video optasem pentru un 1050ti inno3d datorita pretului mai mic si nu stiu daca are vreo importanta si influenteaza performantele fatpul ca are cooler msi sau inno3d. Apropo, exista diferente de performanta sau afecteaza intr-un fel diferenta de chipset, adica intre A320M si B350M stiu ca o diferenta este aceea ca cel din urma poate fi overclockat, insa am gasit o placa MSI A320M care este identica cu cea aleasa de mine, singura diferenta gasita fiind chipsetul.
Daca aveti vre-un sfat pe care mi-l puteti da, o parere, sunt deschis la orice discutie.
O zi buna! :)

#2
tigrulus

tigrulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 13.03.2009
https://altex.ro/sis...-ti-4gb-ubuntu/
sau
https://altex.ro/sis...s-10-home/  - cu Windows 10

#3
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
Trecerea la GTX 1060 3GB nu te costa decat ~300 lei in plus. Ii poti scoate lejer inlocuind sursa cu una de 200 lei si 1600 cu 1400.
SSD-ul nu merita. Cumpara unul mai ieftin si cu 3 ani garantie.

Edited by CodulRoz, 13 November 2017 - 04:32.


#4
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Si eu zic sa mai astepti putin si de black friday sa iti iei GeForce® GTX 1060, 3GB...o sa fie in jur de 850 de lei, poate si mai ieftina...eu o am de aproape un an si sunt supermultumit...(pret achizitie 1050 lei)...iar anul trecut de BF a fost 880...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate