Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Problema PayPal ''Plata Suspendata''

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Am incercat sa vand si eu un telefon pe olx, ma contacteaza unu' care ma intreaba daca trimit telefonu' prin corier si daca accept plata prin PayPal. Eu ii zic ca da iar el imi email-ul lui si zice sa-i cer eu banii necesari prin intermediul paypal-ului. Zis si facut, dupa o aproximativ 2 ore ma duc si verific paypalu' si vad ca imi apar banii in balanta doar ca sunt ''suspendati'' pentru 21 de zile (in stilu' ebay, mai intai trimiti produsu', daca da ala feedback pozitiv iti deblocam banii). Problema este ca eu n-am pus anunt pe ebay Posted Image

Edited by sSorsy, 12 November 2017 - 23:18.


#2
tigrulus

tigrulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 13.03.2009
Salut,

In PP sunt 5 optiuni de plata. Depinde la care v-ati inteles.
Daca alegea cumparatorul: "Send money to friends or family", aveai acces la ei instant.
Daca a ales: "Pay for goods or services" sau oricare alta, sau ai dat tu "Create Invoice", atunci ai de asteptat 21 de zile daca acel cont nu are istoric de primiri.

Paypal a devenit cel mai nesigur mod de plata in ultimii 2 ani. Se dau tepe la greu. Pastreaza AWB-ul 6 luni (atat este valabil buyer/seller protection) pentru a dovedi expedierea in cazul in care cumparatorul face solicitare de returnare a banilor sau primesti notificare de frauda.
Cu cat au incercat sa il faca mai sigur, cu atat au deschis portite mai multe pentru tepari......
Acum 3 ani aveam 10% cazuri de frauda si tepari care abuzau. La inceputul lui 2017 ajunsesem la 40% din vanzari cu astfel de cazuri. Am abandonat metoda Paypal.

#3
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Salut @tigrulus, i-am dat refund la plata.

P.S. Eu cerusem bani prin '' cere bani familiei ''. El mi-a zis sa-i ceri eu banii, de asta mi-a dat emailul sau.

Edited by sSorsy, 12 November 2017 - 23:47.


#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View PostsSorsy, on 12 noiembrie 2017 - 23:44, said:

P.S. Eu cerusem bani prin '' cere bani familiei ''. El mi-a zis sa-i ceri eu banii, de asta mi-a dat emailul sau.
de ce nu-ti faci un PayPal.Me, "is the fast and easy way to get money from your friends and family."

#5
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postdan210, on 13 noiembrie 2017 - 01:51, said:

de ce nu-ti faci un PayPal.Me, "is the fast and easy way to get money from your friends and family."
nu m-am gandit la asta :)

#6
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012

View Postdan210, on 13 noiembrie 2017 - 01:51, said:

de ce nu-ti faci un PayPal.Me, "is the fast and easy way to get money from your friends and family."

Salut
DAN

care sunt toate avantajele si toate dezavantajele paypal.me  ?

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postnoname44, on 13 noiembrie 2017 - 13:46, said:

care sunt toate avantajele si toate dezavantajele paypal.me  ?
este simplu, banii intra direct fara a mai fi blocati

nu cunosc toate avantajele iar despre dezavantaje, daca sunt, nu m-am lovit de ele, deci nu sunt in masura sa le enumar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate