Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

C.A.S.S. persoane fizice care nu realizeazã venituri - 2018

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
trader2019

trader2019

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2018
Strangeti banii aia care tre sa ii dati la CASS si cand aveti nevoie duceti-va la privat , pai la cate spagi am dat eu pentru in rahat de operatie si pansare in fiecare zi timp de o luna ,ca sa nu ma lase sa mor ca un caine ,cu banii aia ma duceam la privat si terminam balciu ,sau faceti-va asigurare de sanatate privata  si nu mai cotizati la stat si daca va aresteaza cineva pentru chestia asta duceti-va cu inima impacata la pucsarie . La puscarie avem asigurare medicala gratuita . Ma pis pe statul  parlamentarilor si guvernantilor ca astea nu reprezinta Romania ,sunt o gloata de hoti care au pus mana pe putere...Merita toti un glont in cap ... pana intr-o zi cand s-o satura lumea de ei .

"Orice fiinta umana are dreptul la viata, la libertate si la securitatea persoanei sale."

#38
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Deci (ca vad mai mult oameni care nu stiu, n au facut) detaliez pentru Bucuresti modalitate de plata a CASS pentru persoanele fara venituri. In cazul meu.
Ultimul contract de munca terminat acum mai mult de un an, venituri din alte surse, nefiscalizabile. Daca te angajezi ulterior, ANAF face niste deduceri si iti salveaza sumele, le poti accesa prin Ghiseul Unic.

1 se afla adresa postala a ANAF de care apartine domiciliul tau. Iei la tine minim 260RON (contributie minima primele doua luni) sau 1530RON (contributie pe 6 luni, echivaleaza cu un an de contributie CASS, urmatoarele 6 luni sunt bonus), pix, copii dupa carte/carti de identitate (daca mai ai persoane fara venituri in intretinere, copii, nevasta, parinti, bunici) precum si act care dovedeste relatia de rudenie (certificate nastere, casatorie). Si mergi la dumnealor, preferabil in zi lucratoare, de dimineata (dupa masa mai obosesc sau n au program cu public).

2. ajungi, informezi bategardul despre intentia ta, te directioneaza spre ghiseu care-ti intocmeste pe calculator Declaratia Unica formular 212. Se printeaza, verifici datele sa corespunda cu ce ai in C.I. (mai ales CNP-ul). Te directioneaza la registratura, primesti numar de inregistrare si dupa la casierie unde achiti una din sumele mai sus mentionate cu numerar/card.
Pleci cu un formular dupa tine si cu chitanta, ai grija sa nu le pierzi.

3. Aceeasi zi (nu uita actele mentionate in preambul), preferabil tot dimineata sau te informezi cand au program cu publicul, daca poti/ai timp si nu e departe sau ziua urmatoare mergi la casa de asigurari de sanatate a judetului sau CASMunBucuresti si vorbesti cu urmatorul bategard. Cuvantul de ordine este "am venit pentru validare contract de servicii de sanatate persoana fara venituri". Te directioneaza la un birou unde completezi o declaratie (eventual inca una in numele co-asiguratului aflat in intretinere, tine minte sa specifici ca vrei sa -l asiguri si pe respectivul/a), semnezi, dai sarut mana si pleci acasa.

4. Contributia ta la CASS este inregistrata in aceeasi si si poti sa soliciti, incepand cu acea zi, servicii medicale compensate doctorului de familie, spitalizare, samd. Aici http://cas.cnas.ro/p...e-asigurat.html verifici pe baza CNP daca apari ca asigurat in sistemul CASS.
End.
Sa va fie de folos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate