Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

C.A.S.S. persoane fizice care nu realizează venituri - 2018

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postberila_mz, on 13 noiembrie 2017 - 08:01, said:

Valoarea de 190 RON reprezinta 10% (contributia de sanatate) din salariul minim pe economie de la 1 ianuarie 2018. Pana acum cei 58 RON erau o suma nefiresca, intr-un an erau 696 RON, adica 3 zile de spitalizare. Sunteti constienti ca sistemul de sanatate din Romania e la pamant din cauza SUBFINANTARII?
Firesc ar fi sa se introduca un sistem de coplata si sa plateasca si pensionarii, principalii beneficiari ai sistemului, un 5% din suma ce depaseste pensia minima de 640 de la 1 Ian. Si e 80 lei acum contributia nu 58 pentru persoanele FARA venit. Cei cu venit platesc sume mult mai mari. Deasemenea spitalizarea in Ro se face absolut irational, abuziv, pe spaga; majoritatea afectiunilor se pot diagnostica si trata in AMBULATORIU. Medicii care interneaza nejustificat sau opereaza colecisturi prin sectii de elita ar trebui sa raspunda material! Inainte de a constata subfinantare trebuie constata risipa, furaciunea si birocratia care costa sute de milioane de euro in cel mai fericit caz!

View PostOpelAstra2002, on 13 noiembrie 2017 - 10:57, said:

Platesti contributia la sanatate si cand iti fisurezi osul de la o mana tre sa platesti la spital atelele si alte tratamente, 100 de lei, ca spitalul n-are fonduri..!!
E mijto viata in Romania Posted Image!!
Asta nu mai vorbim! Asigurarea la Ro se pare ca nu acopera decat in teorie! Eu de asta sunt adeptul asigurarii in suma mica + coplata. Coplata ar reduce mult abuzul de servicii medicale si ar mai reduce coruptia. Dar nu se vrea din motive electorale.
LE
A fost scandal si pentru 10 lei!

Edited by 2003spirit, 13 November 2017 - 11:13.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDany_Darke, on 12 noiembrie 2017 - 23:40, said:



pomana asistentei sociale ce este? nu tot venit?
Cine ia ajutor social este automat inscris si la sanatate.

#21
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postslai, on 13 noiembrie 2017 - 11:12, said:


Cine ia ajutor social este automat inscris si la sanatate.
Exact. Asistatii, persoanele cu handicap, puscariasii, personalul monahal(mii de persoane), revolutionarii(lui peste!) sunt asigurati automat.
LE
Statul in loc sa faciliteze accesul la medic si medicina preventiva pune piedici si prefera sa plateasca de mii de ori mai mult pe boli agravate ce devin handicap, pe pensii de handicap + sociala minima = aproximativ cat salariul minim net!!! Cam 1.000.000. persoane au asa daca nu mai multi!

Edited by 2003spirit, 13 November 2017 - 11:25.


#22
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Am sunat de dimineata la Casa Judeteana si am cerut lamuriri despre optiunea doi de plata de pe formularul ANAF. Mi-a spus ca pot opta pentru plata "plata la nevoie in suma unica", adica sa platesc pe sase luni din urma(sase,?!), si ca sunt asigurat pentru o singura luna pentru toate serviciile medicale! Ar fi ok pentru mine asa. Sa zicem ca se intampla ceva ma operez si pe urma cu recuperarea... ma descurc daca e cazul. Imi poate reconfirma cineva informatia asta?! Ca am mai luat teapa in trecut cand m-am trezit ca am de plata pe aproape cinci ani din urma!!! E chiar important pentru mine. Poate mai e careva in situatia mea, nu va costa decat un telefon la casa judeteana si cereti interior "asigurati". Eu o sa ma mai duc si pana la ANAF sa intreb. Mi-am facut calculul ca daca va creste contributia, in caz de probleme medicale majore, imi permit sa platesc ipotetica suma, deocamdata,  de 1330 lei pentru una luna de ingrijiri medicale. In 2015 cand mi-am reluat platile am platit pe sase luni din urma + penalizari, si apoi lunar sau la trei luni cum era atunci, pana acum inclusiv pe luna decembrie 2017. Multumesc.
LE
Am mai postat din greseala asta pe alt topic...

Attached Files


Edited by 2003spirit, 15 November 2017 - 14:27.


#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Da, dar vezi ca trebuie sa te duci sa inchei actuala plata lunara, altfel aduni datorii.

#24
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postslai, on 15 noiembrie 2017 - 14:32, said:

Da, dar vezi ca trebuie sa te duci sa inchei actuala plata lunara, altfel aduni datorii.
Am platit inclusiv pe decembrie. Zic sa ma duc prin decembrie la anaf, poate pana atunci mai aduc vreo modificare guvernantii astia. I-am intrebat luna trecuta pe cei de la anaf si mi-a raspuns unul in doi peri :"ca ce treaba am eu daca trece contributia toata la angajat, ce? tu esti angajat?!"  Ha! E o atmosfera de trai neneaca acolo... de zici ca nu este adevarat! Toti vorbesc si se misca in reluare, zici ca sunt blocati in mina si le e frica sa nu consume oxigenul.
LE
Eu cand m-am reasigurat mizam pe pastrarea procentului de 5,5% si pe o crestere de maxim 50 lei la fiecare 6 luni a salariului minim. Asta era tendina de pe vremea lui Ponta(alta hahalera!) si imi oferea predictibilitate. Era 5,5% din vremuri de demult. Cel putin de la inceputul anilor 2000.

Edited by 2003spirit, 15 November 2017 - 17:05.


#25
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postccdsah, on 13 noiembrie 2017 - 01:29, said:

Daca nu are deloc venituri, probabil are ajutor social si atunci e asigurata.

Nu are nici ajutor social. Nu exista in sistem.

View Postrich1974, on 13 noiembrie 2017 - 09:39, said:

10% pentru sanatate din salariul brut mi se pare enorm. asta e tot manevra corporatiilor big pharma, sa vanda aia medicamente compensate cu sacosa.
hai sa fim seriosi, e mult!

Eh, tocmai ce am primit o reteta pentru copil. Necompensat nimic de pe ea. Vreo 100 de lei. Un fleac.

Edited by Steetch, 15 November 2017 - 22:39.


#26
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Am fost astazi la ANAF , le-am zis ca nu mai vreau sa platesc, cu formular 604 deja completat si mi-au zis ca "sa mai astept" ca n-au primit nimic pana acum si mai bine sa vin in ianuarie... "Nici macar formularele nu stium daca nu cumva o sa se schimbe"  Poate o sa ma  mai duc odata inainte de Craciun.

#27
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

View Post2003spirit, on 04 decembrie 2017 - 12:42, said:

formular 604

Din pacate, legea este suficient de neclara astfel incat, pentru ANAF, "fara venituri" este o categorie minuscula. Multi oameni care nu au venituri reale sau semnificative, au maruntisuri provenite din dobanzi sau dividende provenind de la mana de actiuni (cateva zeci) distribuite de SIF-uri in anii '90. Pentru 100 de lei/an proveniti din dobanzi de la un cont bancar cu 10.000 RON, practic ANAF poate dicta plata CASS la nivelul salariului minim, ceea ce este absurd.

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
La anaf toti sînt prosti ca noaptea si au o scîrbă în ei de te sperii plus că nu cunosc legea.dacă le arati legea după care ar trebui să lucreze se enervează si te dă pe usă afară.lua iar dracu.

#29
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Oare in 2018 se mai poate plati lunar ca in 2017?! Sau doar trimestrial cum era mai demult?!

Edited by 2003spirit, 18 January 2018 - 15:03.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post2003spirit, on 18 ianuarie 2018 - 15:02, said:

Oare in 2018 se mai poate plati lunar ca in 2017?! Sau doar trimestrial cum era mai demult?!

Tot lunar, numai ca e 190 lei pe luna.

#31
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Asta a anunțat tanti Vasilica azi:
"- calitatea de asigurat se va dobândi de la data depunerii declarației unice și nu de la data efectuării plății, așa cum este în prezent.

- persoanele fără venituri sau cu venituri mici vor fi asigurate în sistemul de sănătate timp de 12 luni dacă vor plăti CASS la nivelul a 6 salarii minime brute (6 x 1.900 lei), față de nivelul a 12 salarii minime brute, cât este în prezent."

#32
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Cum mai este acum? E obligatoriu de plata CASS indiferent daca ai sau nu venituri?

#33
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Cum o sa mai fie cu CASS-ul asta in 2019?! Mai sunteți la curent? Dacă mă îmbolnăvesc și am nevoie de o investiție sau operație ce necesită internare în spital ce trebuie sa plătesc?! Mai e chestia aia cu plata la șase salarii minime? Mulțumesc.  Ar fi bun de modificat titlul din 2018 în 2019.

#34
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da, platesti 6 din urma si luna in curs deci 7 x200=1400 lei daca ai nevoie de o intervenție. după o sa plătești 200 pe luna.

#35
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View Postsilesax, on 25 decembrie 2018 - 14:00, said:

după o sa plătești 200 pe luna.
Sa presupunem că m-am recuperat; de să mai plătesc 208 dacă nu mai vreau sa fiu asigurat în continuare?!
LE
Rog un admin să scoată 2018 din titlu, desigur daca vrea și inițiatorul topicului. N-are rost să mai facem topic separat pt 2019; cred că legile sunt aceleași cu excepția contribuției care mai crește peste 200 lei.

Edited by Fuserisk, 25 December 2018 - 15:56.


#36
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mda.. asa i romanul.. de ce sa mai plateasca daca s a recuperat..
iti spun eu de ce.. - pentru ca daca peste 1 an o sa ai nevoie sa te operezi iar o sa platesti din urma tot anul plus penalizari de întârziere, daia :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate