Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

C.A.S.S. persoane fizice care nu realizeazã venituri - 2018

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Am dat din intamplare peste informatia asta...?!?!?!  Daca astia de guverneaza acum au de gand sa puna in aplicare chestia ...practic ma lasa fara asistenta medicala!!Posted Image  De la 58 lei la 190 in doar doi ani.... Ar fi mult prea mult! Voi fi nevoit sa optez pentru varianta doi.
"Deoarece Guvernul intenționează să majoreze salariul minim brut de la 1 ianuarie 2018, de la 1.450 la 1.900 de lei, contribuția ce trebuie plătită pentru accesul la servicii medicale va fi mai mare. Totodată, suma va crește și din cauză că din ianuarie se va aplica o cotă de contribuție mult mai mare la sănătate: 10% în loc de 5,5%, cât este acum."
1. Plata lunară a CASS: 190 lei, adică 2.280 lei pentru un an întreg
2. Plata la nevoie: o sumă unică de 1.330 de lei
https://www.avocatne...e-medicale.html

Attached Files

  • Attached File  CASS.png   503.94K   66 downloads

Edited by 2003spirit, 12 November 2017 - 23:04.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Pai se vorbea de anul trecut ca trebuie sa dispara "fantomele" asigurate...

#3
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Si o persoana realmente fara venituri de unde plateste 190 lei/luna? Daca e fara venituri?

Forumul Softpedia
>
Professional Zone
>
Money & Business
>
Contabilitate, Legislatie economica, Codul Fiscal

Nu trebuia in Juridic?

#4
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 andreic, on 12 noiembrie 2017 - 23:03, said:

Pai se vorbea de anul trecut ca trebuie sa dispara "fantomele" asigurate...
Eu pe bune chiar n-am nici un venit. Ba nu, mint! Mi-a dat unul 50 lei acum doua luni pentru ca i-am cumparat, instalat si configurat un router Wi-Fi! Oare trebuia sa-i declar la fisc...

 Steetch, on 12 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Si o persoana realmente fara venituri de unde plateste 190 lei/luna? Daca e fara venituri?
De la rude... asa functioneza la mine.

 Steetch, on 12 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Nu trebuia in Juridic?
Dupa mine era chiar de Poiana lui Iocan! Guvernantii astia sunt niste cretini!
https://static.anaf....F_2731_2016.pdf

Edited by 2003spirit, 12 November 2017 - 23:30.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

 Steetch, on 12 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Si o persoana realmente fara venituri de unde plateste 190 lei/luna? Daca e fara venituri?

pomana asistentei sociale ce este? nu tot venit?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Steetch, on 12 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Si o persoana realmente fara venituri de unde plateste 190 lei/luna? Daca e fara venituri?

 2003spirit, on 12 noiembrie 2017 - 23:27, said:

Eu pe bune chiar n-am nici un venit. Ba nu, mint! Mi-a dat unul 50 lei acum doua luni pentru ca i-am cumparat, instalat si configurat un router Wi-Fi! Oare trebuia sa-i declar la fisc...
Vechea discutie, trebuie inteleasa sintagma "fara venit"... nu inseamna ca nu ai niciun ban ca atunci mori si nu mai esti in sistem... ci inseamna ca nu ai invenit Impozabil !
Guvernantii stiu foarte bine ce inseamna sa nu ai venit si totusi sa traiesti, sa ai eventual si masina etc... da, sunt bani la negru, asta vor ei sa prinda in economie.

Sunt intotdeauna 2 variante... daca ai familie si nu ai venit impozabil, poti foarte bine sa te faci coasigurat in conditiile legii, esti scutit daca te intretine un salariat. Nu-ti mai iau cei 190 lei... dar statul stie de tine ca existi si nu esti fantoma.
Varianta 2... ai bani neimpozitati dar ti se par mult cei 190... exista asigurari private de sanatate mai ieftine. Ai o problema faci dosarel cu deviz si deconteaza firma de asigurari conform conditiilor. Statul atunci stie de tine ca n-ai venit impozabil si ca te descurci pe cont propriu.

Edited by andreic, 12 November 2017 - 23:59.


#7
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Dany_Darke, on 12 noiembrie 2017 - 23:40, said:


pomana asistentei sociale ce este? nu tot venit?

Am spus realmente fara venituri.

#8
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 andreic, on 12 noiembrie 2017 - 23:55, said:

Vechea discutie, trebuie inteleasa sintagma "fara venit"... nu inseamna ca nu ai niciun ban ca atunci mori si nu mai esti in sistem... ci inseamna ca nu ai invenit Impozabil !
Guvernantii stiu foarte bine ce inseamna sa nu ai venit si totusi sa traiesti, sa ai eventual si masina etc... da, sunt bani la negru, asta vor ei sa prinda in economie.

Sunt intotdeauna 2 variante... daca ai familie si nu ai venit impozabil, poti foarte bine sa te faci coasigurat in conditiile legii, esti scutit daca te intretine un salariat. Nu-ti mai iau cei 190 lei... dar statul stie de tine ca existi si nu esti fantoma.
Varianta 2... ai bani neimpozitati dar ti se par mult cei 190... exista asigurari private de sanatate mai ieftine. Ai o problema faci dosarel cu deviz si deconteaza firma de asigurari conform conditiilor. Statul atunci stie de tine ca n-ai venit impozabil si ca te descurci pe cont propriu.
Nu pot fi coasigurat. Parintele, sotia sau sotul pot fi dar eu nu ca sunt fiu  Bani am...dar nu sunt ai mei.
LE
Exista doar trei variante sa devin asigurat  si  sa accept sa-mi platesca familia; sa muncesc cu acte in regula sau sa dobandesc calitatea de persoana cu handicap...

 Dany_Darke, on 12 noiembrie 2017 - 23:40, said:

pomana asistentei sociale ce este? nu tot venit?
Aici e simplu; toate persoanele care sunt beneficiare ale venitului minim garantat sau ale pensiei sociale minime sunt asigurate automat. Mai raman niste unii ca mine care nu sunt nici saraci lipiti, nici salariati, nici apti de munca 100%, nici persoane cu handicap, nici puscariasi, calugari sau revolutionari
LE
Eu de muncit muncesc, si am muncit intotdeauna, dar o fac in propriul meu ritm dupa propriile mele puteri si o fac de obicei neremunerat! Nu ma simt vreo putoare sau vreun parazit!
LE
Sa ai grija de un bolnav de cancer in faza terminala nu o fi munca?! Cam cu asta ma ocup momentan.

Edited by 2003spirit, 13 November 2017 - 00:23.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai si motivul sustragerii de la munca?

#10
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 andreic, on 12 noiembrie 2017 - 23:55, said:

Varianta 2... ai bani neimpozitati dar ti se par mult cei 190... exista asigurari private de sanatate mai ieftine. Ai o problema faci dosarel cu deviz si deconteaza firma de asigurari conform conditiilor. Statul atunci stie de tine ca n-ai venit impozabil si ca te descurci pe cont propriu.
E o informatie noua pentru mine. LE Aaaaa, nuuu; la ce probleme am eu nu ma mai asigura nici o firma privata! Nu mai poti sa faci casco la o masina deja avariata serios.

 Dany_Darke, on 13 noiembrie 2017 - 00:17, said:

pai si motivul sustragerii de la munca?
Am spus deja ca nu sunt apt de munca 100%. Medical vorbind, ca de aia ma intereseaza asigurarea.

Edited by 2003spirit, 13 November 2017 - 00:54.


#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Steetch, on 12 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Si o persoana realmente fara venituri de unde plateste 190 lei/luna? Daca e fara venituri?

Forumul Softpedia
>
Professional Zone
>
Money & Business
>
Contabilitate, Legislatie economica, Codul Fiscal

Nu trebuia in Juridic?
Daca nu are deloc venituri, probabil are ajutor social si atunci e asigurata.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Steetch, on 12 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Si o persoana realmente fara venituri de unde plateste 190 lei/luna? Daca e fara venituri?

Schimba lunar 100 de euro, caz in care chiar ii mai raman bani...

 2003spirit, on 12 noiembrie 2017 - 22:59, said:

Am dat din intamplare peste informatia asta...?!?!?!  Daca astia de guverneaza acum au de gand sa puna in aplicare chestia ...practic ma lasa fara asistenta medicala!!Posted Image  De la 58 lei la 190 in doar doi ani.... Ar fi mult prea mult! Voi fi nevoit sa optez pentru varianta doi.

Inca n-au stabilit salariul minim brut pentru 2018, dar cam asta se prefigureaza. Pune un ban deoparte...

Edited by rosix, 13 November 2017 - 01:55.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Macar acum persoanele fara venituri platesc optional la sanatate. Pe timpul lu Boc si Ponta s-a platit obligatoriu in draci, la salariul minim sau la venitul realizat. O multime de persoane care au incasat o dobanda de doi lei, au primit automat hartie de la ANAF cu CASS calculat la salariul minim pe economie x12 luni.  A fast tambalau maxim.

E cam scumpa sanatatea in Romania, la cat ofera, dar asta e...

#14
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Valoarea de 190 RON reprezinta 10% (contributia de sanatate) din salariul minim pe economie de la 1 ianuarie 2018. Pana acum cei 58 RON erau o suma nefiresca, intr-un an erau 696 RON, adica 3 zile de spitalizare. Sunteti constienti ca sistemul de sanatate din Romania e la pamant din cauza SUBFINANTARII? In orice stat civilizat din lume, serviciile de sanatate sunt printre cele mai scumpe servicii.
Eu sunt revoltat de faptul ca acei bani nu merg la sanatate direct, tot ceea ce se aduna ca si contributii de sanatate pensii, somaj si alte taxe si impozite se duc intr-un singur loc, formeaza PIB-ul si apoi dupa bunul plac si dupa influenta ministrilor, fiecare minister primeste procent mai mic sau mai mare din PIB.
Faptul ca a crescut contributia de sanatate e praf in ochi, Ministerul Sanatatii are acelasi procent alocat din PIB, acea crestere acopera ajutoarele sociale, investitiile de unde se iau comisioanele etc. Iar pacientul e revoltat de ce nu s-a dublat calitatea sarviciului medical dupa dublarea contributiei.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
10% pentru sanatate din salariul brut mi se pare enorm. asta e tot manevra corporatiilor big pharma, sa vanda aia medicamente compensate cu sacosa.
hai sa fim seriosi, e mult!

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 berila_mz, on 13 noiembrie 2017 - 08:01, said:

Sunteti constienti ca sistemul de sanatate din Romania e la pamant din cauza SUBFINANTARII?
E și subfinanțat și se fac jafuri pe rupte. Că n-o fi fost doar Hexipharma, or mai fi și alții care vînd marfă prostă la prețuri umflate...

 rich1974, on 13 noiembrie 2017 - 09:39, said:

10% pentru sanatate din salariul brut mi se pare enorm. asta e tot manevra corporatiilor big pharma, sa vanda aia medicamente compensate cu sacosa.
hai sa fim seriosi, e mult!
Tot 10% era și înainte. De fapt era 10,5%.

#17
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Oare cum functioneaza varianta "plata la nevoie 1330 lei" in caz de spitalizare cu interventie chirurgicala...?! Acopera tot?! Mira-m-as!

Edited by 2003spirit, 13 November 2017 - 10:57.


#18
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Platesti contributia la sanatate si cand iti fisurezi osul de la o mana tre sa platesti la spital atelele si alte tratamente, 100 de lei, ca spitalul n-are fonduri..!!
E mijto viata in Romania Posted Image!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate