Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Care brand de carburanți are cea mai bună benzină 95 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
In Romania sunt doar 3 producatori de carburant.
Petrom, Rompetrol si Lukoil.
Restul cumpara de la ei.

Acum ceva vreme (+3 ani) mi-a spus un nene ce lucra intr-o benzinarie Mol, ca doar benzina 98 e adusa din Ungaria, restul e luat de pe piata locala.
Diferentele intre carburanti sunt de aditivare, pret si... mofturile personale.

#20
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014

 alexpet, on 13 noiembrie 2017 - 01:03, said:

Da? eu acum aflu.....


asa si?


voi vorbiti serios? chiar nu stiti ca intr-un rezervor intra mai mult combustibil decat indica cartea tehnica ?


Minitehnicus, depinde ce intelegi prin 'mai mult combustibil'. Ca intra 1-2 litri in plus peste capacitatea maxima, da, sa zicem ca il umpli pana la refuz. Dar deja de la 5 litri in sus e prea mult, mai ales cand te raportezi la un rezervor de 45L.
Si inca ceva. Cum iti explici ca doar la anumite alimentari poti alimenta cu mai mult decat e posibil, iar de cele mai multe ori pompa face 'click' cand ai alimentat exact cat trebuia?

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Eu am facut un amalgam ...bag de la Lukoil de 98 la sfarsit de saptamana , asa ca :
am ajuns sub pretul de 98 de la alte statii
la pret este echivalentul lui 95 de la alte statii
la calitate este in jur de 95 curat de la alte statii
masina merge impecabil

Altele : MOL cumpara benzina de la Lukoil si o aditiveaza
OMV cumpara de la Petrom si o aditiveaza
Aditivul face diferenta .
Ce este important - sa cumperi de la statii cu rulaj , se evita pe cat posibil "partener" si statii retrase , iar pentru o seama de soferi atentie mare la pompa, te uiti de 2-3 ori la pistol sa corespunda cu tipul de combustibil folosit de masina ! ieri era unul disperat cu un Volvo S...nu mai stiu dar model turism , in statie ca nu stia ce sa faca , a bagat benzina in loc de motorina .
Am alimentat camionul cu motorina de la o statie retrasa in Giurgiu , dupa 50km scoteam un fum ca nu mai vedeam pe nimeni in spate , euro 2000 am facut motorul , nici de tras nu tragea , ziceai ca intram in pamant - m-am ars, nu mai bag niciodata din benzinarii ascunse ! mai bine am grije sa nu raman in "pana prostului" .
Am alimentat de la Shell in Ungaria , mai aveam 10 litri in rezervor si am facut plinul , loganul meu "a prins aripi" alta mancare de peste , combustibilul la noi e putin mai bun fata de petrolul lampant , din acest motiv si multe motoare sensibile cad in cap , dupa ce cumperi combustibil din alta parte realizezi ca masina ta nu e chiar asa naspa precum se spune .

Edited by ldpe, 13 November 2017 - 11:17.


#22
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

 sfantu.dracu, on 13 noiembrie 2017 - 09:39, said:

Acum ceva vreme (+3 ani) mi-a spus un nene ce lucra intr-o benzinarie Mol, ca doar benzina 98 e adusa din Ungaria, restul e luat de pe piata locala.

Aia nu stiu nici cum ii cheama, asa ca nu te baza pe ce spun.

Ca de altfel in orice firma, crezi ca stie vanzatoarea de la magazin ce se intampla in contabilitatea/bucatoria firmei?

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 paco rabanne, on 13 noiembrie 2017 - 11:12, said:

Aia nu stiu nici cum ii cheama, asa ca nu te baza pe ce spun.

Ca de altfel in orice firma, crezi ca stie vanzatoarea de la magazin ce se intampla in contabilitatea/bucatoria firmei?
Am scris asta ca fapt divers. Ca aduc sau nu din Ungaria pe aia de 98 sau ca o iau tot de pe piata locala, imi e indiferent.
Eu tot de 95 folosesc (de la toti), ca tinicheaua mea nu stie sa faca diferenta.

#24
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
MOL in 99% din cazuri.

#25
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Bersherker, on 13 noiembrie 2017 - 10:00, said:



Minitehnicus, depinde ce intelegi prin 'mai mult combustibil'. Ca intra 1-2 litri in plus peste capacitatea maxima, da, sa zicem ca il umpli pana la refuz. Dar deja de la 5 litri in sus e prea mult, mai ales cand te raportezi la un rezervor de 45L.
Si inca ceva. Cum iti explici ca doar la anumite alimentari poti alimenta cu mai mult decat e posibil, iar de cele mai multe ori pompa face 'click' cand ai alimentat exact cat trebuia?
maxitehnicus, la mine intra, daca ii dau blana, 12 l in plus dupa ce sare pistolul, indiferent de benzinarie. Rezervorul este de 70 l.

#26
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Bună ziua,
In cartea tehnica a masinii scrie sa nu folosesc benzina cu aditivi metalici.
La rompetrol specifica conținutul in aditivi metalici.
Stie cineva daca mol si omv conțin astfel de aditivi?
Mulțumesc!

#27
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Raspuns corect: BP! Grecia sau Turcia.

In Romania, benzina de 95 are cam 92, iar cea de 98-100 rar ajunge la 95, de regula are cam 94. Verificata de un prieten cu Volvo care a liat mostra si a dus.o in Franta. Daca minte ala, mint si eu, dar stiu ca a avut probleme cu injectoarele si l.au pus aia sa aduca benzina din Romania ca sa vada ce s.a intamplat.

Edited by takis, 03 August 2019 - 18:37.


#28
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

 alexp1, pe 03 august 2019 - 16:32, a scris:

Bună ziua,
In cartea tehnica a masinii scrie sa nu folosesc benzina cu aditivi metalici.
La rompetrol specifica conținutul in aditivi metalici.
Stie cineva daca mol si omv conțin astfel de aditivi?
Mulțumesc!
E o masina înainte de 2010? Cam toate tipurile de benzina de acum au aceste tipuri de aditivi.

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 takis, pe 03 august 2019 - 18:35, a scris:

Raspuns corect: BP! Grecia sau Turcia.

In Romania, benzina de 95 are cam 92, iar cea de 98-100 rar ajunge la 95, de regula are cam 94. Verificata de un prieten cu Volvo care a liat mostra si a dus.o in Franta. Daca minte ala, mint si eu, dar stiu ca a avut probleme cu injectoarele si l.au pus aia sa aduca benzina din Romania ca sa vada ce s.a intamplat.

Eu pun numai mol100, adusa din Ungaria. Si aia or face de-astea? Si cum se cara mostrele de benzina, si cine le studiaza acolo, si cine de pe strada are acces la asa ceva, si ce relevanta au astfel de cercetari empirice? Intrebari retorice.

#30
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 04.11.2016
Doi ani am pus doar 95 de la Petrom.
Acum am facut card Lukoil si pun in weekend 95 Ectoplus la pret de 95.
Nu simt nicio diferenta intre Petrom si Lukoil, motorul merge la fel de bine cu ambele tipuri de benzina.

#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Cand motorul e nou in general nu simti nici o diferenta :) Cand se strange suta de mii deja se simt depunerile de la benzina proasta, de diesel nu mai zic.

#32
marius_c_2006

marius_c_2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.04.2006
Salutare,
Deci in Romania este asa o hotie, incat nici combustibil bun nu avem sa alimentam masinile noastre astea pe care le avem.
Problema mea este de ce oare doar la Petrom miroase a benzina. La ceilalti nu am simtit mai nimic.
Asa si la miasina, Am incercat combustibil si de 95 si de 99 sau 100 de la toti. Nu se simte nici o diferenta. Ar trebui ca la o benzina buna sa se vada la consum, nu?

Drumuri bune!

#33
corsa12

corsa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2014

 marius_c_2006, pe 12 august 2019 - 21:05, a scris:

Salutare,
Deci in Romania este asa o hotie, incat nici combustibil bun nu avem sa alimentam masinile noastre astea pe care le avem.
Problema mea este de ce oare doar la Petrom miroase a benzina. La ceilalti nu am simtit mai nimic.
Asa si la miasina, Am incercat combustibil si de 95 si de 99 sau 100 de la toti. Nu se simte nici o diferenta. Ar trebui ca la o benzina buna sa se vada la consum, nu?

Drumuri bune!

Am rulat 3 ani cu lukoil, atat benzina cat si motorina, fara probleme si mai ales am avut un consum mult mai bun .
De un an folosesc carburanti mol , am zis sa am rabdare sa fac un test , de care nu sunt multumit, pret mare si calitate indoielnica, mai ales la benzina de 95, in sensul ca am prins multe plinuri cu benzina mai slaba fata de petrom 95, trepidatii si lipsa de putere
In afara de lukoil si rompetrol calitate la carburanti nu am observat.

#34
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postcorsa12, on 01 noiembrie 2019 - 06:11, said:



Am rulat 3 ani cu lukoil, atat benzina cat si motorina, fara probleme si mai ales am avut un consum mult mai bun .
De un an folosesc carburanti mol , am zis sa am rabdare sa fac un test , de care nu sunt multumit, pret mare si calitate indoielnica, mai ales la benzina de 95, in sensul ca am prins multe plinuri cu benzina mai slaba fata de petrom 95, trepidatii si lipsa de putere
In afara de lukoil si rompetrol calitate la carburanti nu am observat.
Si eu am consum mai redus cu benzina de la Lukoil, si Dacia veche 1310 mergea bine cu benzina Lukoil.
Doar ca de cand a inceput razboiul am evitat sa mai alimentez de la ei.

#35
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 24.07.2022
eu in tara pun numai omv100+, m-am uitat pe pompe ce scrie, desi la benzine apare E10 mare scris si la 95 si la 100+, scrie tot acolo mai mic ca cea de 100 are maxim 5% etanol, deci e o diferenta in sine asta care afecteaza performantele, consumul si perioada de depozitare. pe langa asta, aditivul de performanta e pus in ratie premium(de obicei dublu cred ca e valabil la orice firma).

la diesel la fel, vezi din departare scris mare B7, dar imediat sub scrie la cea "premium de iarna"  ca nu contine EMAG/FAME/biodiesel, deci e "B0" defapt. curios ca cifra cetanica e tot 51(fiindca e de iarna?), aditiv de performanta in ratie premium totusi, si temperatura filtrabilitate de -38 de grade comparat cu cea de -26 de grade la cea standard.

si la toate 4 scrie ca nu contin aditivi metalici(MMT).

Edited by Punter, 17 February 2023 - 20:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate