Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Care brand de carburanți are cea mai bună benzină 95 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
Dintre MOL, OMV, Rompetrol și SOCAR care are cea mai bună benzină 95 ? La care să alimentez cel mai mult ? După unele surse am înțeles că benzina PETROM este așa și așa calitativă. Chiar dacă aparține OMV am fost sfătuit să evit pe cât posibil și PETROM. Să merg mai mult la MOL și Rompetrol după benzină. Ce mă sfătuiți ? De Lukoil nu mai vorbesc, toată lumea știe că are cea mai proastă benzină.

Edited by Mihai-Cosmin, 12 November 2017 - 22:21.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Mol evident... lukoil faina, folosesc de 10 ani.

Edited by andreic, 12 November 2017 - 22:12.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Relax, de ture proaste dai la toti. Nu exista cea mai buna. Se mai intampla ca o masina sa mearga mai bine cu o benzina fata de alta, asta afli testand pentru masina ta.

#4
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Am alimentat aprox. 1 an (aproape) numai de la Rompetrol, asta pana cand am nimerit o benzina proasta rau la Rompetrolul din Afumati. Masina abia tragea dupa 80 km/h. Apoi am inceput sa alimentez de la OMV. Asta pana vineri, cand am reusit sa umplu rezervorul cu 41 de litri din 45 posibili, in cazul in care eu mai aveam ~10 litri in rezervor Posted Image

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Nu mi s-a parut niciodata ca benzina de 95 de la Petrom ar fi proasta ... eu o folosesc fara sa fi avut vreodata probleme de mai mult de 10 ani. Si am folosit si MOL, OMV, Socar, Rompetrol, etc cu diverse ocazii ca sa pot sa-mi dau seama daca era vreo diferenta sesizabila. MOL am pus chiar o vreme destul de indelungata, dar nu am gasit vreun motiv sa o folosesc in continuare in loc de cea de la Petrom care e ceva mai ieftina ... si acum mai pun MOL/OMV/etc ocazional, dar de obicei pun Petrom.

Edited by utopium, 12 November 2017 - 22:51.


#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Eu alimentez de la MOL si de la Petrom, nu am avut probleme.

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
am avut o masina veche si alte 3 cumaprate de noi, am bagat benzina numai de la petrom ca e langa mine, niciodata n-a stranutat nici o masina, poate sunt si statii cu probleme nu stiu, dar si din tara am bagat tot de la petrom

#8
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Merg maşinile cu benzină de la Lukoil ... am staţia lângă mine şi este full mereu. Nu văd vreunul să alimenteze şi să nu mai plece de acolo. Alimentez de peste 10 ani acolo şi e ok.

#9
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
La Petrom benzina este STANDARD.
La OMV benzina este aditivata.
Eu recomand sa pui de la OMV benzina Maxx Motion 100+, macar din cand in cand sa vezi ce diferenta este.

#10
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Petrom ca am statia langa mine. Si este ok

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Toate contin aditivi. Inclusiv Petrom 95, Petrom 99 si Omv 100+

 eug3n92, on 12 noiembrie 2017 - 23:06, said:

La Petrom benzina este STANDARD.
La OMV benzina este aditivata.
Eu recomand sa pui de la OMV benzina Maxx Motion 100+, macar din cand in cand sa vezi ce diferenta este.


#12
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Petrom 95 e chiar ok, folosesc petrom 99 pt ca am un consum cu 1℅ mai mic si e mai nervoasa masina. Am folosit o singura data lukoil de 95 de la o statie care avea rulaj mare si am avut cel mai mic consum posibil cu 95, chiar ma gandeam ce pun aia in benzina.

In rest rompetrol nu mai folosesc, la canistra de 30l intrau 31 si un pic, mol la fel te trage la pompa, la omv mi-au intrat 49l la un rezervor de 45. Inca nu am testat canistra la petrom desi sunt sigur ca si astia fura.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Si benzina Petrom e aditivata ... iar diferenta o simti si daca pui Petrom 99+, nu doar daca pui OMV 100+. Am pus anul asta si Petrom 99+ si OMV 100+, dar pe ansamblu nu merita banii in plus fata de asta de 95 din punctul meu de vedere.

#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Mihai-Cosmin, on 12 noiembrie 2017 - 22:04, said:

De Lukoil nu mai vorbesc, toată lumea știe că are cea mai proastă benzină.
Da? eu acum aflu.....

 Bersherker, on 12 noiembrie 2017 - 22:21, said:

Asta pana vineri, cand am reusit sa umplu rezervorul cu 41 de litri din 45 posibili, in cazul in care eu mai aveam ~10 litri in rezervor Posted Image
asa si?

 pielea, on 12 noiembrie 2017 - 23:12, said:

la omv mi-au intrat 49l la un rezervor de 45. Inca nu am testat canistra la petrom desi sunt sigur ca si astia fura.
voi vorbiti serios? chiar nu stiti ca intr-un rezervor intra mai mult combustibil decat indica cartea tehnica ?

Edited by alexpet, 13 November 2017 - 00:59.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
MOL ca e langa mine si in general MOL ca gasesc si " dincolo " .

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Bersherker, on 12 noiembrie 2017 - 22:21, said:

Apoi am inceput sa alimentez de la OMV. Asta pana vineri, cand am reusit sa umplu rezervorul cu 41 de litri din 45 posibili, in cazul in care eu mai aveam ~10 litri in rezervor Posted Image

Si eu pun doar de la OMV. Mi s-a intamplat de doua ori o chestie extrem de ciudata.

Am facut full. Am mers 100km si apoi m-am intors sa alimentez iar full. Au intrat 12,5 l. Cum dracu s-a intamplat asta nu stiu. Avand in vedere ca este vorba de auto normala nu masina de teren. In plus motorul este mic.

#17
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Doar Shell si Agip

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

 extropy, on 13 noiembrie 2017 - 02:54, said:

Doar Shell si Agip
Adică Mol :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate