Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

masina second hand

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
tatarucristi5

tatarucristi5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.10.2017
Salut! Am un buget de 2000 euro si nu stiu daca sa imi cumpar masina din Romania sau germania.
As vrea ca in acest buget sa fie inclusa si inmatricularea, eventual transportul daca e din germania. Sunt student deci majoritatea timpului o sa merg prin oras.
Eu ma gandeam la un Opel astra 1.6 euro 4 pentru ca e posibil sa se bage taxa pe poluare. Ce parere aveti de masina si de unde ar fi cel mai convenabil sa o cumpar?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Serios? Cu banii astia vrei sa te duci in germania? Iti dai seama ca dupa cheltuielile cu drumul, cautatul in germania, actele, carburant de venire, iti raman 500 euro de care sa iei masina?
In bugetul asta ai sanse mai mari sa iei o astra obosita sau o corsa cinstita.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
de niciunde, o sa te alegi cu o pocnitoare, mergi cu bicicleta

#4
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Logan/Sandero 2007-2008

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La 2000 gasesti o Astra buna de la samsari aici, nu mai umbla la mama dracu.
Inainte de cumparare o duci la service pentru verificare. Sa n-aiba prea multe defecte, atat conteaza.

#6
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015
Fereste-te de 1.6 16v, iti va manca banii. :))
E bine stiut faptul ca acele motoare consuma ulei destul de mult. 8v nu cred ca e asa, dar ai 84cp (parca atat avea) in loc de 101-103.
1.7 diesel sau 1.8 benzina sunt mai ok.

#7
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
La banii astia nu cred ca ai sa gasesti o masina in mintile ei si care sa nu fie sugativa de bani.
Si decat un cazan obosit mai bine incerci sa maresti suma pt achizitie.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Ulei papa majoritatea motoarelor Opel de generatia aia. Consum denumit 'consum tehnologic' in cartea tehnica a masinii.  Nu cred ca 1 litru de ulei inseamna ca-ti mananca masina banii.

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
mai strange f'o mie si poate mai gasesti ceva decent p'acas' pe la noi. Poate ajungi si pe la coreene mai noi.

#10
tatarucristi5

tatarucristi5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.10.2017
De un Logan ce parere aveti? Ce motorizare ar fi mai buna?

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
La cat de putini bani ai cea mai recomandata motorizare ar fi benzina+gaz.
Vezi sa nu fi fost TAXI

#12
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
1.5 dci de 85cp sau cauți 1.4mpi cu sau fără instalație de gaz. De asemenea te poți uita la sandero

#13
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
La banii aia nu prera ai multe variante;  aia cu masina din germania ar trebui s-o uiti.  Gandeste-te ca, probabil, de la anul se va plati un oarecare impozit; vezi norma de poluare sa fie E5, desi nu ai cum la banii aia, nu capacitate cilindrica mare.
Daca nu ti-e rusine cu Loganul, cu 2500 si putin noroc, poti gasi un 16v, care e una dintre cele mai bune motorizari care au fost pe Logan. Nu am in vedere masinile dupa 2012, cu 0,9 TCe sau dCi ul de 90 de cai.
Succes asadar si mai ales multa chibzuinta; ce e ieftin acum poate fi scump maine.

#14
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
In +- 2000 euro te poti uita si dupa un Ford focus mk1 cat mai nou posibil. Eu in martie, dupa lungi cautari, am gasit unul din 2004 echipare ghia ( full fara piele, cum ar zice unii =))) ), 1.6 16v, inmatriculat, carte de service pana la ~170.000 km (reali). In tot acest timp i-am facut doar schimbul de ulei si filtre, (motorul nu consuma deloc ulei si trage perfect) + benzina la greu pentru ca si eu sunt student si o fatai predominat in oras ( realist vorbind un 8.5-9.5%, mers normal).
Ideea e ca se poate, daca studiezi piata atent si ai rabdare tot vei gasi ceva ce iti convine.

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Și eu zic un Focus 1 sau ceva mai mic, gen Fiesta sau Fabia. Oricum, la acest buget, atunci când te hotărăști strange din buci și speră să nu dai peste un (mare) cazan. Că poți să găsești o mașina buna sau un tocător de bani continuu. Vezi sa fie ok dpdv tehnic. Că pentru o distribuție sau consumabile... lucrezi și tu câteva luni part time și o scoți cumva la capăt. Bafta! (Că ai nevoie )

#16
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Stiti care-i paradoxul cu acest buget mic ? Ca s-ar putea sa-ti cumperi o masina sh mai cinstita decat una premium la un buget mare. Adica vei baga bani in ea dar in limite normale cat pentru o masina veche la care tot incepi sa-i schimbi cate una sau alta. In schimb marile tepe se dau la bugete mari ca de acolo ies banii multi :

http://adevarul.ro/n...0b73/index.html

#17
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Opel Corsa C, Seat Ibiza.

Logan nu recomand. Fiindca e o loterie cu Logan 1. Unele ai fost bune altele nu. Iar cei ce au prins Logan 1 bun nu prea il vand. Fiindca e ieftin de intretinut. Doar cei ce isi schimba masina vand Logan 1 bun.m
Sa nu mai zic ca la interior si confort Logan 1 e sub Ibiza sau Corsa C.

Edited by qew, 17 November 2017 - 10:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate