Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Ciocolata chinezeasca....

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
si eu imi amintesc cat de buna era ciocolata in ambalaj auriu, pe care scrie lucky. m-am chinuit o gramada de timp sa-mi amintesc cum se numea, stiam ca are o imagine cu un pod si cuvantul "plain" inscris pe ambalaj.
cred ca avea un continut mare de unt de cacao, pentru ca se topea in mana daca o tineai mai mult intre degete, savurand fiecare gram de ciocolata.
foarte buna si ciocolata chinezeasca sub forma de mici lingouri, invelite in staniol auriu.
si mai erau niste ciocolatele mici dreptunghiulare, tot chinezesti, al caror ambalaj avea imagini cu pesti exotici, iar staniolul era si el imprimat cu diverse modele.
o ciocolata romaneasca foarte buna pe vremea comunismului era si "ambasador".

Edited by corinadaniela, 13 November 2017 - 11:15.


#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De ani de zile ma chinui sa gasesc poze sau cineva sa'si aminteasca de ciocolatelele cu pesti exotici.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postargentum, on 13 noiembrie 2017 - 16:13, said:

De ani de zile ma chinui sa gasesc poze sau cineva sa'si aminteasca de ciocolatelele cu pesti exotici.

eu faceam colectie de ambalaje cu pestii exotici, dublurile le schimbam la scoala, cu colegii :-).
si staniolul il colectionam, il netezeam si il puneam la presat intre filele dex-ului. nu stiu de ce, ca nu-mi folosea la nimic...probabil in memoria gustului bun al ciocolatelelor.

#40
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Pana si staniolul era mai fin si imbraca tableta complet si etans - invariabil la deschidere il sfasiai pentru ca nu se deschidea ca poleiala romaneasca, mai groasa si mai inestetica, de ziceai ca impachetezi nu stiu ce colet...
Alea mici chinezesti erau cu pesti, cu temple dar mai bestiala era aia cu albina iar minilingourile reteta sigura spre urticarie (cine scapa in toata cutia). Pe langa cele chinezesti mai dadeai si peste vreuna vest straineza vollmilch (cei cu relatii si sau care primeau pachete, pliiine cu tot felul de bunatati, azi de o banalitate infioratoare).
Sa nu mai zic de cofetarii, unde marfa era aranjata psihedelic in turnuri si spirale (efectul era maxim daca tabletele de ciocolata nu erau imbracate complet de ambalaj, tip husa).

Edited by malmoth, 13 November 2017 - 18:22.


#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011

View PostdaniMMM, on 12 noiembrie 2017 - 20:48, said:

Ca ciocolata de casa facuta acasa nu e niciuna.
Nu este așa de simplu de făcut ciocolată bună acasă, fără laborator.

#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postargentum, on 13 noiembrie 2017 - 16:13, said:

De ani de zile ma chinui sa gasesc poze sau cineva sa'si aminteasca de ciocolatelele cu pesti exotici.

am gasiiiit poza !!!

sursa, aici , apar si ambalajele cu temple, cu peisaje : http://www.chocolate.../Cina/cina1.htm

[ http://www.chocolatewrappers.info/Asie/Cina/cnferyb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by corinadaniela, 14 November 2017 - 16:44.


#43
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
multumesc

#44
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
[ http://i64.tinypic.com/242a9gn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate