Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce skill-uri am nevoie ca sa devin un fotograf profesionist?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DenisaAlexandra

DenisaAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2017
Buna, tuturor! Sunt o fotografa amatoare, care, pentru moment, nu si-a gasit un job in acest domeniu din cauza lipsei de experienta, insa imi doresc enorm sa activez pe aceasta piata. Intrebarea mea este: Ce domenii, joburi m-ar ajuta sa-mi dezvolt aptitudinile necesare unui fotograf profesionist? Precizez ca trebuie sa ma intretin sigura, iar fotografia o pot invata in timpul liber, insa as prefera sa am un job care sa fie conex cu fotografia sau sa-mi ofere anumite skill-uri care sa ma ajute mai tarziu in postura de fotograf.

Apreciez orice sfaturi, atat pentru skill-uri sfot, cat si hard.

Va multumesc frumos!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie sa te nasti cu un anumit spirit: https://i.pinimg.com...photography.jpg

#3
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Buna. Cred ca trebuie in primul rand sa stii sa folosesti obiectul muncii si ce componente include. Sa stii sa editezi, sa vorbesti cu oamenii si ce vor, marketing de baza poate. Dar in primul rand e perseverenta si daruirea.

#4
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Fa un curs in domeniu, participa la workshopuri, fa-ti o pagina de facebook/site. Depinde si de tine ce fel de fotografii vrei sa faci: evenimente gen nunti/botezuri, sport, moda etc.

#5
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Ataseaza niste fotografii sa vedem cat de amatoare esti.

#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
ai nevoie de imaginatie si inspiratie.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In primul rand ai nevoie de un servici stabil ca sa te poti sustine si apoi partea cu fotografia o faci in timpul liber ramas, respectiv cursuri, invatare proprie, experienta in teren sau ce vrei tu...

#8
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
e ceva mai complexă treaba. Cursuri, workshopuri pot fi de ajutor dar din punctul meu de vedere ar putea fi ușor bani aruncați pe fereastră. Singurul curs/școală mai de doamne-ajută e Fotopoetica de la București. Un curs e la fel de bun precum fotografiile făcute de cursanții acelui curs. E relativ scumpă (raportat la România) dar rămâi cu mai mult decât niște informații sterile pe care le găsești în oricare manual de fotografie. La Baia Mare mai există Școala-9 (Gheție și Dorolți), dar cred că e mai mult orientată spre liceeni.
Important e să stăpânești ceea ce scrie-n manualul camerei foto și un manual mai detaliat de fotografie. Nu contează dacă e pentru digital sau film. Egal. ...odata avută partea tehnică la degetul mic (pe lângă nenumăratele clipuri de pe youtube, ai ș-o tonă de informații pe net). Evident, limba engleză e OBLIGATORIE. Dacă n-o știi, învaț-o mai întâi p-asta. Să n-o vorbești, e un mare minus, sorry, dar în 2017 așa este. Oricum, importantă e curiozitatea, implicarea, pasiunea pentru un domeniu, oricare, fotografia venind doar ca o latură care vine-n completare.
Ai aici un clip. E vorba de film (cinema/video) dar pricipiul e absolut același ca și la fotografie. Spor și bafta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r1xYwpMz8g0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by montecarlo, 12 November 2017 - 17:40.


#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
In functie de ce gen de fotografie vrei sa faci, ideal este sa faci munca voluntara (ajutor de fotograf) pe linga un fotograf bun de la care sa ai ce invata. Si cu ocazia asta vezi daca esti buna pentru meseria asta sau nu.

#10
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postbaribalu, on 12 noiembrie 2017 - 17:48, said:

In functie de ce gen de fotografie vrei sa faci, ideal este sa faci munca voluntara (ajutor de fotograf) pe linga un fotograf bun de la care sa ai ce invata. Si cu ocazia asta vezi daca esti buna pentru meseria asta sau nu.

volutariatul e bun dacă acel fotograf lucrează tot volutar și nu ia bani... nu de alta dar pita-i pe bani pentru toată lumea. Poate ucenic, plătit, evident. There is no free lunch. Altfel, dimpotrivă, mai bine n-ai de lucru decât să accepți muncă de gratis sau pe doi bani. Nu strică să activezi în două domenii la început. E preferabil chiar, mai ales dacă combini un domeniu real cu unul uman. Până la urmă nu te grăbește nimeni. Nici în fotografie nu există scurtături.

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ca fotograf profesionist trebuie sa fi un bun manager si un bun om de marketing. Abia dupa aceea trebuie sa inveti sa dai intotdeauna cel putin calitatea minimima ceruta de client. Pentru a doua parte trebuie sa stii sa obtii ce trebuie din echipamentul pe care il ai (ceea ce este imposibil daca nu stii ce faci).
Piata fotografiilor profesionisti este in implozie de ceva timp asa ca in la un moment dat s-ar putea sa avem de-a face cu o gaura neagra.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Domeniul e vast, de la a face poze in paint si a le vinde pe stock (nu trebuie sa fii neaparat fotograf), la nunti botezuri si petreceri (vinzi servicii), fotojurnalism (te angajezi la ziar), bloger (vinzi trafic), artist (vinzi arta), te angajezi la o firma (contract de munca), fiecare necesita anumite skilluri.

Edited by crokodilu, 12 November 2017 - 22:37.


#13
DenisaAlexandra

DenisaAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2017

View Postalekz31, on 12 noiembrie 2017 - 17:06, said:

Fa un curs in domeniu, participa la workshopuri, fa-ti o pagina de facebook/site. Depinde si de tine ce fel de fotografii vrei sa faci: evenimente gen nunti/botezuri, sport, moda etc.

Eu doresc sa fac fotografie de produs, dar si fotografie de nou-nascuti. Cursuri am mai facut, si urmeaza sa mai fac, la fel e si cu workshopurile; pagina de facebook/ website inca nu am, astept sa invat mai multe ca sa am cu ce construi un portofoliu decent. De preferat, dupa ce mai invat partea tehnica si mai prind ceva experienta din proiecte freelancing (si stock, de ce nu), imi propun sa fac ceva pe cont propriu. Ce joburi crezi ca m-ar ajuta acum cel mai mult in directia asta? Posted Image

Edited by DenisaAlexandra, 13 November 2017 - 00:00.


#14
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ia legatura cu asta. Dar vezi ca babardeste tot ce prinde (si ii place).

#15
DenisaAlexandra

DenisaAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2017

View Postmontecarlo, on 12 noiembrie 2017 - 17:40, said:

e ceva mai complexă treaba. Cursuri, workshopuri pot fi de ajutor dar din punctul meu de vedere ar putea fi ușor bani aruncați pe fereastră. Singurul curs/școală mai de doamne-ajută e Fotopoetica de la București. Un curs e la fel de bun precum fotografiile făcute de cursanții acelui curs. E relativ scumpă (raportat la România) dar rămâi cu mai mult decât niște informații sterile pe care le găsești în oricare manual de fotografie. La Baia Mare mai există Școala-9 (Gheție și Dorolți), dar cred că e mai mult orientată spre liceeni.
Important e să stăpânești ceea ce scrie-n manualul camerei foto și un manual mai detaliat de fotografie. Nu contează dacă e pentru digital sau film. Egal. ...odata avută partea tehnică la degetul mic (pe lângă nenumăratele clipuri de pe youtube, ai ș-o tonă de informații pe net). Evident, limba engleză e OBLIGATORIE. Dacă n-o știi, învaț-o mai întâi p-asta. Să n-o vorbești, e un mare minus, sorry, dar în 2017 așa este. Oricum, importantă e curiozitatea, implicarea, pasiunea pentru un domeniu, oricare, fotografia venind doar ca o latură care vine-n completare.
Ai aici un clip. E vorba de film (cinema/video) dar pricipiul e absolut același ca și la fotografie. Spor și bafta.
Stiu de Fotopoetica, dar de scoala RGB ce parere ai? Acolo am vazut ca au un curs pe partea de fotografie de produs, fotografie pe care vreau sa ma axez mai departe, alaturi de cea de nou-nascuti.

Multumesc si pentru clip, cred ca perspectiva de acolo se poate aplica in orice domeniu. Insa precizez ca eu incerc sa-mi gasesc un job acum care sa ma ajute pe mai tarziu sa-mi construiesc o afacere proprie, de preferat, care sa cuprinda cele doua tipuri de fotografii amintite. In timpul liber, fac partea de foto, dar as vrea ca jobul sa fie un real suport al viitorului meu in fotografie, pentru ca asta ma vad facand, si chiar daca pot invata din orice arie, consider ca o meserie care nu ma ajuta considerabil in direcitia dorita e cam inutila. Daca ar exista si in Romania mai multe joburi de juniori/ asistenti foto, sigur m-as indrepta spre un astel de job..

Edited by DenisaAlexandra, 13 November 2017 - 01:12.


#16
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
nu cred că ai nevoie de cursuri cu informații pe care le găsești în manuale sau aici https://www.youtube....uct photography (plus Lynda, dar acesta-i pe bani, e drept, etc.) decât dacă n-ai nevoie de bani sau de timp.
Numai din genul de fotografie de care vorbești nu se poate trăi, deci trebuie să fii flexibilă. Nu e ceva specific doar în România. Joburile de fotograf sunt foarte puține și-n vest, că e vorba de normă întreagă, normă parțială sau ucenici. În general e firma și fotograful (PFA în principal) cu câteva studiori mai mari care au și spații și fonduri considerabile. Zic de vest. În România ultimele sunt rare sau lipsesc.

#17
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu vreau să-i stric avântul omului, dar sunt curios: la nebunia pozelor făcute cu telefonul şi la ce concurenţă e, mai poţi face azi bani din fotografie?

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Cat timp se cere inseamna ca se vinde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate