Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Samsung QLED

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1506 replies to this topic

#433
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 14 martie 2019 - 10:42, said:


Cu treaba asta, să mă ierți, distrugi orice credibilitate a comentariilor tale pe tema HDR.
Termenul pentru așa ceva este "imitație". HDR înseamnă să captezi și să redai dinamica originală a scenei filmate, nu să încerci să reinventezi informație pierdută la encodare.
Pai daca asa se vede bine, ce importanta mai are chiar daca e o imagine falsa ? Daca tv-u are reglaje si parareglaje sa-ti faca imagine "frumoasa" asta conteaza, chiar daca e aplicata ca o masca peste imagine. Unii asa gandesc. Cred ca si de asta a fost creat acel reglaj hdr artificial.

#434
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Am specificat clar ca era vorba despre DV pe Af8 iar afirmația a fost făcută tocmai pentru a sublinia cât de prost era implementat. Mai mult nici nu poți sa îl dezactivezi când folosești ca sursa playerul intern al TV. Afirmație pe care mi-o mențin (decât sa ma chinui sa discern ce se întâmplă în scenele întunecate prefer aceea "imitatie")

Edited by Gabone99, 14 March 2019 - 14:30.


#435
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu pot să te contrazic că HDR-ul pe OLED-uri Sony e dubios.

Am precizat doar că HDR nu înseamnă un SDR expandat.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 March 2019 - 14:45.


#436
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Ca sa mai resuscitam si aceasta arie ma simt dator cu niste completari la o discutie care a avut loc offtopic pe aria OLED.

View Postedigee, on 26 martie 2019 - 12:43, said:

In alta ordine de idei ,contrastul la Q9F ,daca ar exista negru absolut pe el ,ar trebui sa fie la fel cu al oricarui OLED ,dar este de vreo 6000:1. E foarte mare dar nu se compara cu contrastul OLED-urilor. Care e dat ca fiind "infinit".
Daca mai ai ceva de adaugat mai bine ne mutam pe aria QLED.

Contrastul la care faci referire este cel nativ (adica fara local dimming). Contrastul masurat de Rtings cu local dimming activat este 19000:1 (de departe cel mai bun masurat vreodata in cazul tehnologiei LCD).

Cum contrastul este reprezaentat de diferenta dintre cel mai luminos nivel de alb si cel mai intunecat nivel de negru acesta se masoara fix pe liniile de demarcatie de pe tabla de sah. Se pune intrebarea atunci "daca in cazul local dimming backlitul se inchide complet de ce nu este infinit ca la oled?" Raspunsul sta in controlul iluminarii. Daca la OLED iluminarea este la nivel de pixel in cazul algoritmului de local dmming iluminarea se face zonal. ori zona unde se masoara fiind dupa cum am mai spus fix la demarcatiile intre zonele de alb si negru cu cat mai mica este zona controlata de local dimming cu atat mai bun si contrastul.
Se mai poate face o discutie aici despre cat de "destept" este algoritmul de local dimming in sine motiv pentru care in general producatorii nu dau exact numarul de zone de local dimming (acestea stabilidu-se aproape intotdeauna de catre review-eri) pentru a nu influenta decizia cumparatorului dupa un simplu atribut numeric.

Edited by Gabone99, 26 March 2019 - 14:18.


#437
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostGabone99, on 26 martie 2019 - 14:15, said:

Cum contrastul este reprezaentat de diferenta dintre cel mai luminos nivel de alb si cel mai intunecat nivel de negru acesta se masoara fix pe liniile de demarcatie de pe tabla de sah.
Dacă s-ar măsura așa, ai avea aceeași valoare de contrast indiferent de mărimea zonei, cu excepția situației în care linia de demarcație pică fix între două zone. Pixelul alb și cel negru are avea dedesubt backlight aprins la maximum, iar contrastul intra-frame ar fi slab.

View PostGabone99, on 26 martie 2019 - 14:15, said:

zona unde se masoara fiind dupa cum am mai spus fix la demarcatiile intre zonele de alb si negru cu cat mai mica este zona controlata de local dimming cu atat mai bun si contrastul.
De fapt se măsoară o suprafață dată din fiecare dreptunghi, putând cuprinde atât zone stinse, cât și zone aprinse, de abia acum mărimea zonelor având o influență, pentru că zone mai mici înseamnă mai puțini pixeli per total cu backlight aprins sub ei.

#438
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Am înțeles. Adevărul e ca am făcut o deducere bazata pe definiția contrastului și după cum ai poziționat colorimetrul la mine chiar dacă nu ai măsurat acest parametru.

#439
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Am folosit tiparul respectiv doar pentru centrare. Punctul ăla dintre patru dreptunghiuri e fix pe centru și se formează din laturile dreptunghiului acea cruce ca o cătare, ceea ce ușurează poziționarea.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 March 2019 - 14:56.


#440
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Ce sa mai tu ești de vina ca m-ai indus în eroare cu perfectionismul tău după cât ți-ai dat interesul sa masori chiar în punctul ala de parca 1 cm mai la stânga era alta citire 😀

Edited by Gabone99, 26 March 2019 - 15:12.


#441
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostGabone99, on 26 martie 2019 - 15:12, said:

...perfectionismul tău după cât ți-ai dat interesul sa masori chiar în punctul ala de parca 1 cm mai la stânga era alta citire ��
E vorba de suprapunerea virtuala in acelasi punct al ecranului a celor doua instrumente de masurare.

#442
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Apropo de Samsung și cuantum doți, am avut aseară un Samsung seria NU (nu e Q, dar construcția panoului e similară), o adevărată catastrofă la unghiuri, de pe la 20-30 grade de axul ecranului imaginea nu că se modifica, nu că vira, dar se distrugea cu totul, nu mai rămânea nicio urmă din toată munca mea de calibrare. Situația începea să se msnifeste deja de la 5-10 grade de poziția perpendiculară pe panou.

Și mai dădea și foarte puțină lumină, 175 cd/m2 maxim fără clipping în alb. Știm deja din articolul pe care l-am pus pe subiectul OLED că este foarte greu să scoți multă lumină din pixelii mici, panoul fiind în acest caz de 43.

#443
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 06.11.2014
Sper ca nu aveai asteptari ca un NU70/71/74 (ca astea ar fi 43") sa fie la fel de elaborat ca un Oled/Qled...

#444
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostiZet, on 26 martie 2019 - 18:25, said:

Sper ca nu aveai asteptari ca un NU70/71/74 (ca astea ar fi 43") sa fie la fel de elaborat ca un Oled/Qled...
Nu contează ca e gama mai entry. Posesorul apelează la calibrare pentru maximizarea imaginii, calibratorul se străduie sa scoată ce e mai bun din acel display. Acesta e filosofia...

Edited by Calin_fdx, 26 March 2019 - 18:37.


#445
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu aveam nicio așteptare, dar la evaluarea finală pe film, privind din unghi din cauza locului de instalare a aparatului, nu înțelegeam ce s-a întâmplat cu imaginea, am scos colorimetrul pe care apucasem să-l strâng și l-am măsurat din nou. Se vedea oribil de la vreo 30-35 de grade.

Nu recunoșteam filmele pe care le știam decât spot on, fix pe centru, poziție din care însă din păcate nu se va uita nimeni la acel TV.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 March 2019 - 18:41.


#446
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 06.11.2014
In epoca consumerismului, sa nu te astepti la nimic, de la niciun produs. Sunt facute la kilogram, indiferent de brand.

Lumea vrea ieftin si bun, ne alegem cu scump si prost.

Edited by iZet, 26 March 2019 - 19:07.


#447
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Samsung Q900/Q900R 8k QLED Review
https://www.rtings.c...0-q900r-8k-qled
Native contrast: 1630:1
SDR 50%: 420 cd/m²
SDR 100%: 310 cd/m²
HDR 50%: 536 cd/m²
HDR 100%: 398 cd/m²
90.51 % DCI-P3

Deci un fel de Q6FN cu sigla 8K, dar la pret de 3500 euro si care suporta doar Dolby Digital https://www.rtings.c...8&threshold=0.1

Edited by FeDaYin, 28 March 2019 - 04:28.


#448
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Struțo cămilă. Nici cal nici măgar. Dar deh dacă ei zic ca clienții vor ultra wide angle...
Bine că am apucat sa îmi iau Q9fn.

Edited by Gabone99, 28 March 2019 - 06:23.


#449
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Putin off. Se pare ca e o moda a producatorilor anu asta de a produce tv-uri cu tehnologie ultra wide angle, adica si Sony a intrat in hora cu cateva modele,mai exact cu modelul xg95 dar pe diagonalele de peste 65 inch si e de asteptat sa se vada la fel de "bine" ca si la samsung.

Edited by MMike, 28 March 2019 - 11:00.


#450
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Si aceasta tehnologie scade drastic contrastul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate