Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Samsung QLED

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1506 replies to this topic

#37
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Chiar pe 53-54 luminozitatea la inceput scazand progresiv spre 52-51, in final dupa 200ore pe 50.

#38
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Peste 51 creste nivelul de negru si nu mai este zero.

#39
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 06.11.2014
Daca ti-ai luat azi 55B7-le, la 8000 lei, chiar ca ai comis-o. Mai ales ca vine BF-ul in doua zile...

Edited by iZet, 14 November 2017 - 22:50.


#40
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Ms @andrei pentru informatiile oferite.
@izet..
Am vazut cateva black fraierdeiuri de rahat. Eu cand vreau ceva sa imi cumpar (si daca imi permit) nu prea stau pe socoteli. Poimaine si vineri am ceva lucrari de teren sus pe muntii Rodnei, deci , mai mult ca sigur, ciciu internet. Modelele de varf vor fi probabil mai reduse, insa vor fi doar cateva bucati si se vor epuiza repede.
Dar, spor la "vanat" tembelizoare!

#41
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
@vibeo, vad ca nu postezi in aria OLED asa ca-ti scriu aici. Setarea corecta la aspect este cu just scan activat altfel este activat overscan care zoomeaza imaginea.

#42
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.01.2012
Mi-a ajuns si mie astazi Samsung 55 Q7F de la altex.
Ca o prima impresie: foarte multumit de cum se vede ... exact cam ce ma asteptam.
Cred ca este de pastrat :)

#43
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Am comandat si eu 55Q7F , sper sa vina cat mai repede!
Oscilam intre 55MU8002 si Q7F.

#44
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.01.2012
Azi am terminat de setat tot la el, conectat soundbar, aplicații, imagine, sunet tot. Sunt foarte mulțumit de alegerea făcută. Contentul SD se vede de toată jena ... dar asta e. Restul de la 720p în sus se vede foarte ok ... mai ales 4k.
Îmi place foarte mult că rulează 4k, de pe NAS prin lan, cu playerul lui - perfect - fișiere imense, orice i-am dat. Tv anterior, chiar daca era 4k, playerul lui nu rula astfel de fișiere.
Un alt lucru care l-am setat azi și sunt foarte incantat este aplicația Steam link - cu care fac streaming direct la orice joc de pe pc - merge perfect :) (o chestie cu care Samsung nu își face publicitate și nu înțeleg de ce pt că este un future foarte fain din punctul meu de vedere)

Edited by Sclaud, 18 November 2017 - 12:11.


#45
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.01.2012
Doua probleme la acest tv:
- am un card CI de la rds - a prins toate posturile in ordinea lui default (ca si pe un receiver) - dar problema e ca nu gasesc din TV o optiune de unde sa pot muta un post TV pe o alta pozitie in lista. Are o optiune de import/export lista canale - dar inca nu am incercat-o. Dar mi se pare foarte aiurea ca nu pot muta un post tv pe o alta pozitie. Am citit manualul - ar fi ceva optiuni dar eu nu le-am gasit - in channel list editor - nu stiu de ce ...
- o chestie mai enervanta: setarile de sunet nu raman salvate. Am un soundbar samsung J355.  daca rulezi un post tv normal - nu poti sa setezi sunet mode pe dts/dolby (e disable optiunea in meniu). Daca rulezi un material cu sunet dolby/dts - poti sa setezi sunetul ca atare - dar cand rulezi un alt film mai tarziu - setarile de sunet nu raman salvate - trebuie setat din nou manual pe dolby/dts - foarte enervant.
In rest totul este ok - mai ales imaginea - perfecta.
O alta mentiune: softul este ceva mai slabut decat la LG. Dar macar este foarte rapid :) (de exmplu - ca o prima constatare: la LG daca rulezi un film si iesi din el - cand revii la filmul ala ai optiune sa il redea de unde ai ramas. Samsung nu stie chestia asta)

#46
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View Postvibeo, on 14 noiembrie 2017 - 22:01, said:

O mica precizare...

Te rog sa ma scuzi ca nu-ti pot da mai mult de un like pt postul tau...

#47
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 06.11.2014
Pentru ordonare: rescanezi si selectezi Altele la operatori, nu Digi/UPC/Telekom.
Ciudat sa nu tina minte unde te-ai oprit cu filmul. Eu am optiunea asta pe un Samsung J5600 din 2015.

Edited by iZet, 19 November 2017 - 21:42.


#48
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Am primit si eu 55q7f.
Se vede bine, dar din pacate vad ca are mici urme de clouding...cred ca asa se numeste fenomenul.
Se poate rezolva cumva treaba asta sau ramane asa.
Eu mai am un samsung 40es8000 care are clouding sever!! Dar ala e un tv vechi!!
Ma asteptam ca asta fiind mai nou si destul de scump sa nu aiba asa ceva!
Ceva soluții,  sfaturi? ?

#49
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
singura soluție este să-l returnezi și să iei un OLED. unii au mai avut noroc încercând să maseze ușor ecranul cu o lavetă unde se vede cloudingul.

#50
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014

View Postbluke424, on 26 noiembrie 2017 - 23:00, said:

singura soluție este să-l returnezi și să iei un OLED. unii au mai avut noroc încercând să maseze ușor ecranul cu o lavetă unde se vede cloudingul.
:):):)

#51
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Cam asta este imaginea la filmul The Mummy 4K HDR de 60gb.
Nu stiu cat de sugestive sunt pozele, in realitate nu se vede chiar atat de rău!
Dar am facut cerere de retur, sper sa nu am probleme cu returul, totusi la un tv atat de scump este inacceptabil sa se vada asa.
Are backlight bleeeding in toate colturile ecranului si nu numai, iar in imagini mai intunecate se vede destul de urat.
In rest imaginea este foarte buna daca nu este pe fundal negru.

Attached Files



#52
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
nu ai garanția că următorul va fi neapărat mai bun, poate fi chiar mai rău de atât. cumpără un OLED (LG B7 de ex.) și o să ai negru perfect.

#53
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Schiba-l pe un 55XE9005 dacă nu dorești OLED Așa arata unul calibrat

Attached Files



#54
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Am cerut banii inapoi, sper sa-mi iau banii!
Sunt convins ca altul poate este tot la fel sau mai rau chiar.
Cred ca mai castigat eram daca imi luam un proiector,  pentru ca la tv-uri este ca la loterie!

Degeaba imi pui imaginile alea..pune daca ai filmul The Mummy, imaginile pe care le-am pus si eu pentru a putea face o comparatie.
Asa la imagini colorate arata foarte bine si Q7F.

Edited by gigoto, 29 November 2017 - 01:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate