Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Samsung QLED

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1506 replies to this topic

#19
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

View Postrazvantudurache, on 13 noiembrie 2017 - 15:07, said:

Qled ai calibrat?
Încă nu, dar e un început pentru orice. :)

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View PostJean-Luc_Picard, on 13 noiembrie 2017 - 14:25, said:

Cel vechi, Samsung LE40A789, mai dă 140 cd/m2 în modul de zi calibrat. Cred că nici nou nu dădea mult mai mult.
TV-urile fapricate de cei din Pier 1 sunt mai calitative într-adevăr dar şi mai scumpe. Durerea e la ceilalţi, gen Grundig, Telefunken, etc. toate mărcile cândva de calitate şi care acum aparţin turcilor. Până şi Philips a rămas doar un nume pe cutie, TV-urile le fabrică nişte chinezi.

Edited by mihaicozac, 13 November 2017 - 15:18.


#21
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postrazvantudurache, on 13 noiembrie 2017 - 15:07, said:

Qled ai calibrat?
Am calibrat eu. Aici in postul #1376 sunt impresiile dupa calibrare https://forum.softpe.../page__st__1376

#22
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012
Totul tine si de gustul fiecaruia. E ca la mancare sau la orice altceva la care gusturile difera.
Eu am umblat 2 saptamani prin toate showroom-urile din BV sa caut un tv de 55 inch.
In final am comandat ieri samsung 55q7f la 6200 la altex. Ca pret maxim eram dispus (si mai sunt inca) sa merg pana la 8000.
Dupa ca am vizionat in paralel tot ce exista pe 55 inch am ramas la samsung-ul acesta deoarece eu personal prefer culori saturate si brightness. Nu am gasit nici un alt tv care sa afiseze culorile de la samsung si luminozitatea ecranului (nu contrastul).
Stiu oled bla bla bla - the shit ... dar pentru mine personal - mi se pare intunecata imaginea pe oled si cam fara detaliile care le-am vazut pe samsung.
Stiu ca samsung marketing bla bla bla si ca qled bla bla bla - de fapt tot un shit de led.
Dar eu efectiv am comparat imaginile si asta mi-a placut cel mai mult. Mie imi plac imaginile cu culori saturate si artificiale de la samsung - take it or not :)
Am avut in trecut pentru vreo 5 ani un samsung de 49 inch - ceva led de prin 2010 - foarte multumit de cum se vede (si acum a ramas in familie).
Iar in ultimii 2 ani am avut un LG 60 inch - destul de nemultumit de imagine comparativ cu vechiul samsung.
Dar dupa cum spuneam - gusturile difera intre noi toti - important e sa iei ce iti place tie. Si eu in trecut am cam luat la citit toate review-urile, topurile si parerile "expertilor" de pe net - iar in cazul LG am fost dezamagit de alegere.
Asa ca de acum - indiferent de topuri , experti and shit - voi alege exclusiv cu ochiul meu Posted Image
Voi sta sa vad ce apare de BF la emag. Singurul intradevar care mi-a mai placut cum se vede este sony 55A1 dar - care se abereaza masiv la pret (si sincer nu cred ca scada simtitor pretul lui).
Dupa caz returnez samsungul sau nu.
Parerea mea Posted Image

Edited by Sclaud, 14 November 2017 - 09:57.


#23
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Perfect! Mai trebuie să-ți pui niște zeci de neoane ca in magazin, sa-l pui in modul dinamic si atunci va fi exact ce ai văzut si ti-a placut în magazin.

PS: ai avut OLED LG?

Edited by AndreiNR, 14 November 2017 - 10:04.


#24
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012
Nu ... led LG.
Subliniez in continuare: eu am ajuns la concluzia ca este o chestie de preferinta personala.
Fiecare vede diferit chiar daca avem senzatia ca toti ar trebui sa vedem la fel :) Iar la capitolul "cum ne place ce vedem" - aici treburile se despart destul de tare :)
Foarte multi oameni am vazut ca prefera culorile naturale, sa vada la tv totul cat mai real - si aparent nu prea puternic - mai cinematic asa - mai sters (ca la un cinema).
Eu prefer opusul :) - imagini saturate, ireale si brightness

#25
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Eu am vazut si Oled (Sony A1) si Qled (Q7F si Q8C) pe cablu si nu dau Qled-ul pentru Oled. Or fi Oled-urile bune pe continut 4K HDR (noaptea, in bezna) dar Qled-urile au imagine buna in orice tip de iluminare, plus ca pe cablu au upscalling mai bun. Si, dupa ce am vazut atat de multe Oled-uri by LG cu sigle imprimate pe ecran... nu prea mi-as lua Oled. Poate cand s-a mai "coace" tehnologia, ca acum sunt bani aruncati pe fereastra, din punctul meu de vedere.

#26
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

View PostSclaud, on 14 noiembrie 2017 - 10:12, said:

Nu ... led LG.
Subliniez in continuare: eu am ajuns la concluzia ca este o chestie de preferinta personala.
Fiecare vede diferit chiar daca avem senzatia ca toti ar trebui sa vedem la fel :) Iar la capitolul "cum ne place ce vedem" - aici treburile se despart destul de tare :)
Foarte multi oameni am vazut ca prefera culorile naturale, sa vada la tv totul cat mai real - si aparent nu prea puternic - mai cinematic asa - mai sters (ca la un cinema).
Eu prefer opusul :) - imagini saturate, ireale si brightness

Arata-mi si mie unde au recomandat "experții" un lcd de la LG te rog!!

#27
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
S-o fi uitat la Buhnici, care recomanda orice gunoi daca e platit pt asta. Acum ceva vreme recomandase ala Puh6400 de la Philips, de pleca lumea de nebuna in magazine sa il cumpere si apoi sa ii faca retur. Acum recomanda RGBW-urile de la LG, alea de vede Vortexul mai bine (luminozitate si culori) decat ele.

#28
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012

View PostAndreiNR, on 14 noiembrie 2017 - 10:21, said:

Arata-mi si mie unde au recomandat "experții" un lcd de la LG te rog!!
Nu ... expertii recomanda OLED ... lg (pt ca oricum doar lg fabrica paneluri oled)
Si nu, nu am nimic impotriva oled - doar ca singurul care mi-a placut cum se vede este sony a1 care se abereaza grav de tot la pret :)

Edited by Sclaud, 14 November 2017 - 10:35.


#29
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Si-atunci.. ce relevanță are experienta ta cu lcd LG cu ce recomanda "experții" si care e cu totul alta mâncare de peste?

LG face cele mai bune ecrane tv la ora actuala. Are cele mai accesibile oled-uri si sunt FOARTE aproape de ce are Panasonic acum. Sony e pe locul 3 în preferințele mele între cele 3 si chiar le-am văzut pe îndelete. Nu vb din "review-uri.

Samsung face ce stie el mai bine de atatia ani. Nu mai intrăm în detalii ca oricum e inutil.

Sa-l stăpânește sănătos.

#30
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012
Eu am expus doar ce tv-uri am avut pana acum. Logic ca nu fac o comparatie intre acestea si ce e acum pe piata (eventual ca un punct de vedere personal - ca o preferinta personala).
Asa cum am precizat: comparatia am facut-o in showroom-uri - comparand modelele actuale recomandate de toti expertii si toate site-urile de profil (aka OLED) si restul (in speta qled) si ceva led-uri de la alti producatori. In final am ales samsung - repet - comparand modelele curente 2017.
Vizavii de sony A1 - ca un facut - fix acum 2 minute am primit o notificare de la emag ca a intrat in stoc limitat :) - deci se vinde chiar si la acel pret ... ce sa zic ... lumea are bani :)

#31
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu! Tu ai spus ca "expertii"(cu ghilimele deci niște farisei care dau sfaturi strambe)recomanda LG dar tu ai fost dezamăgit.
Prin urmare lași de inteles ca aia mint de îngheață apele si tu ai constatat, PE PROPRIA PIELE, ca nu stau lucrurile asa.
Se înțelege că LG face tv proaste.

Ori "experții aia si cam toate recenziile recomanda OLED LG. Ceva ce tu ai văzut doar în magazine.
Atat am vrut sa clarific.

PS: la fel mă minunez si eu cand vad ca unii dau niște sume enorme pe LCD uri EDGE LED.

Edited by AndreiNR, 14 November 2017 - 10:48.


#32
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012
Se pare ca nu s-a inteles ce am vrut sa zic. Deci reiterez doar concluzia - ca un final din partea mea: mergeti in magazine, testati cat puteti de mult si luati ce va place :)
Peace

#33
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

View PostSclaud, on 14 noiembrie 2017 - 10:53, said:

Se pare ca nu s-a inteles ce am vrut sa zic. Deci reiterez doar concluzia - ca un final din partea mea: mergeti in magazine, testati cat puteti de mult si luati ce va place Posted Image
Peace
Dacă vrei lumină cât se poate de multă și culori ireale, îți recomand următorul reglaj al televizorului: Brightness = 100, Contrast = 100, Color = 100. Evident și backlight la maximum.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 November 2017 - 11:29.


#34
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostSclaud, on 14 noiembrie 2017 - 10:12, said:

Nu ... led LG.
Subliniez in continuare: eu am ajuns la concluzia ca este o chestie de preferinta personala.
Fiecare vede diferit chiar daca avem senzatia ca toti ar trebui sa vedem la fel Posted Image Iar la capitolul "cum ne place ce vedem" - aici treburile se despart destul de tare Posted Image
Foarte multi oameni am vazut ca prefera culorile naturale, sa vada la tv totul cat mai real - si aparent nu prea puternic - mai cinematic asa - mai sters (ca la un cinema).
Eu prefer opusul Posted Image - imagini saturate, ireale si brightness
Mai exista o categorie pe care ai omis-o. Cea de pasionati/pretentiosi care prefera imaginea calibrata profesional. Atasez cate o poza cu tv-uri si proiectoare care le-am calibrat (de la entry level la varfuri de gama)

Attached Files



#35
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
O mica precizare...
Astazi am comis-o...am luat de la Altex un b7, cel de 55 de toli.
Si mai am acasa si un qled 7f, la aceeasi diagonala, luat de vreo doua luni.
Ce sa zic, fiacare are plusurile si minusurile sale. Fiind obisnuit cu Samsungul, insa setat la modul cinema si toate prostiile dezactivate, azi cand am dat drumul la lg nu a aparut nici-un efect de WOOW!
In mod cert nivelul de negru este mult mai bun la Lg, nu mai vorbesc de local dimming, unde Samsungul sta mai prost.
Insa qledul are niste avantaje certe:
-meniul este mult mai fluid si mai bine aerisit. la Lg cand intru in settings se mai invarte cerculetul..
-interfata  Tizen este mai placut, insa este o parere personala
-telecomanda samsung imi place mai mult, este mai simplist, il poti manevra lejer si noaptea pe intuneric, la tastare in browser sau you tube insa magic remote-ul este mai bun. Insa la Samsung telecomanda recunoaste instant orice device conectat prin hdmi si le poti controla prin functiile de baza.
-actualiazarea firmware-ului se mai face incomparabil mai repede la Samsung, cateva secunde. La lg nu a gasit softul pe net, am facut update prin stick
-aplicatiile sunt mai numeroase pe Tizen
-lg-ul are lag in aplicatii, daca mai uit pe un clip 4k, se invarte cerculetul , iar imaginea trece pe 720p sau chiar pe 420 p. La Samsung nu am patit asa ceva
Ce im place la Lg:
-Nivelul fantastic de negru, unghiuri de vizualiazare pefecte, indiferent de pozitia in care stai.
-sunetul pare ceva mai bun
-mai multe optiuni de setare a imaginii, vad ca prin update a aparut si modul tehnicolor expert
-trei niveluri de setare pentru HDR, insa sincer Samsungul sta mai bine la acest capitol, desi nu are dolby vision. Este pe YouTube un filmulet real hdr, cu niste oi stupide, ei bine pe Samsung detaliile se vad muuult mai bine. Pe Lg, indiferent pe ce nivel de hdr am setat, nu am vazut finetea acestor imagini, insa sunt la inceput cu reglajele pe oled, fara sa am pretentia de calibrator profesionist. Nici macar amator.
Upscalingul de la hd la 4k le fac bine ambele televizoare, insa de la sd e dezastru.Pe ambele.
Fluiditatea miscarii (cred ca ii zice motion handling) este mai bun la Samsung. Nu trebuie se fii expert ca sa iti dat seama, insa mai tb sa umblu la True Motion-ul de pe Lg, poate obtin o imagina mai cursiva, fara efect de soap opera.
My 50 cents..

Edited by vibeo, 14 November 2017 - 22:04.


#36
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Esti sigur ca ambele sunt conectate prin cablu la net?

La LG se va imbunatati considerabil imaginea in primele zeci de ore. Poti controla orice device si cu WEBOS.

Seatrea corecta de motion e pe off. Datorita raspunsului instant se vor vdea altfel continuturile 24p si 50hz.

Poti pune fara probleme dejudder pe 2-3 si deblur pe 10 si nu ai soap opera.

La hdr setarea corecta e cinema acasa. Nu trebuie sa-ti rupa ochii.

Pune pe youtube "NASA4k", inchide lumina si stai jos Posted Image S-ar putea sa zici wow. Obligatoriu pe tehnicolor sau isf noapte.
La inceput au nevoie de luminozitate setata la 51.
Ca si HDR sunt ceva demo de la Sony cu un tip care modeleaza sticla insa HDR pe YT e busit si LG da vina pe YT.

Sa nu uiti sa pui economisire energie pe off.

Edited by AndreiNR, 14 November 2017 - 22:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate