Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce Xiaomi sa-mi iau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mda , pai a venit telefonu MiA1 si deja is dezamagit de niste chestii ( https://forum.softpe...8#entry21974992 )

O sa-i fac retur si naiba stie ce Xiaomi sa-mi iau ??? Mor ...

#38
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Sincer, nu ma asteptam la o reactie asa rapida. Credeam ca Android One reprezinta doar faptul ca primeste update-uri mai usor la SO, nu ca e vreo diferenta la sistemul de operare in sine (probabil e doar o customizare de la Xiaomi, nu are treaba cu Android One). Revin la ce am zis anterior, incearca un One Plus 3T... sau poti sa arunci un ochi si la Nokia 8 (pare cel mai ieftin telefon cu Snapdragon 835, vezi la Quickmobile).

Daca vrei sa incerci si piata SH, arunca un ochi la Google Pixel XL.

Edited by Lord_Silver, 14 November 2017 - 17:37.


#39
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Mergi pe Redmi Note 4X atunci...

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLord_Silver, on 14 noiembrie 2017 - 17:32, said:

Sincer, nu ma asteptam la o reactie asa rapida. Credeam ca Android One reprezinta doar faptul ca primeste update-uri mai usor la SO, nu ca e vreo diferenta la sistemul de operare in sine (probabil e doar o customizare de la Xiaomi, nu are treaba cu Android One). Revin la ce am zis anterior, incearca un One Plus 3T... sau poti sa arunci un ochi si la Nokia 8 (pare cel mai ieftin telefon cu Snapdragon 835, vezi la Quickmobile).

Daca vrei sa incerci si piata SH, arunca un ochi la Google Pixel XL.
Nu ma intereseaza s-h !
Mai fac o incercare cu brandul Xiaomi , inainte , poate poate ...

View PostTrafalgarLaw, on 14 noiembrie 2017 - 17:35, said:

Mergi pe Redmi Note 4X atunci...
O sa incerc si asta Posted Image , merci de sugestie .

Edited by Baxon, 14 November 2017 - 17:56.


#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Comandat asta https://www.emag.ro/...y/pd/DJ5PD7BBM/

Mi A1 - dezamagire totala Android one !  Nu mai poluez topicul de la Mi A1 ca nu are rost :
- nu statea pe 4 G nici cu slujbe ..
- nu afisa poza contactului la initiere apel sau cand eram sunat
- poze execrabile , camera duala dar prastie totala ( poze la fel de bune ca RN2 )
Am si facut cerere de retur .

Edited by Baxon, 14 November 2017 - 19:50.


#42
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostBaxon, on 14 noiembrie 2017 - 19:32, said:

Comandat asta https://www.emag.ro/...y/pd/DJ5PD7BBM/

Mi A1 - dezamagire totala Android one !  Nu mai poluez topicul de la Mi A1 ca nu are rost :
- nu statea pe 4 G nici cu slujbe ..
- nu afisa poza contactului la initiere apel sau cand eram sunat
- poze execrabile , camera duala dar prastie totala ( poze la fel de bune ca RN2 )
Am si facut cerere de retur .

1. Nici eu nu am 4G la P9 lite si nu am nici o problema
2. Pozele la orice telefon de buget sunt in cel mai bun caz decente
3. Nu stiu care e faza cu poza contactului dar na.

Acuma ia-ti si tu un Xiaomi Mi 5S Plus...

#43
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBaxon, on 14 noiembrie 2017 - 19:32, said:

Comandat asta https://www.emag.ro/...y/pd/DJ5PD7BBM/

Mi A1 - dezamagire totala Android one !  Nu mai poluez topicul de la Mi A1 ca nu are rost :
- nu statea pe 4 G nici cu slujbe ..
- nu afisa poza contactului la initiere apel sau cand eram sunat
- poze execrabile , camera duala dar prastie totala ( poze la fel de bune ca RN2 )
Am si facut cerere de retur .

Iti repet ce am zis mai sus, nu cred ca are treaba Android One cu ce spui tu acolo. Device-urile Android One doar primesc update-uri mai rapid (de la Google direct sau ceva de genul) si ar trebui sa fie Android stock. Iar la faza cu pozele, nici macar Mi Mix 2 nu face cine stie ce poze, la poze bune te poti astepta de la flagship-uri (inclusiv iPhone 7 Plus pe care l-ai avut inainte) si asta doar de la cateva companii (Samsung, Huawei, HTC, Apple, LG, Google... cam astea, in principiu). In bugetul asta cu siguranta nu o sa gasesti vreo camera incredibila, indiferent de numele de pe spatele telefonului. Daca tu vrei sa compari pozele de pe acel iPhone 7 Plus cu un Xiaomi de genul asta, sa nu te astepti nici macar sa te apropii vreun pic de calitatea lor. Deci, ajusteaza-ti asteptarile in functie de pretul telefonului.

Edited by Lord_Silver, 14 November 2017 - 20:36.


#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu ma asteptam la poze perfecte dar totusi la dual camera ( 2x12Mpx ) pe spate ma asteptam la zoom sa vad cat decat insa sa ma scuzati dar e la acelasi nivel cu redmi note 2 de acum 4-5 ani ( il mai am si am putut sa fac comparatia ) .
Dpmdv Xiaomi nu mai e ce a fost la inceput deci in loc sa evolueze au involuat , cel putin Mi A1 e praf cu tot cu cei 4Gb ram . Aplicatia my vodafone pe Iphone se deschide instant fara nici o greata si de fapt toate aplicatiile , pai la Mi A1 am crezut ca s-a blocat cand a inceput sa gandeasca .
Sincer nu stiu ce sa fac  .
O sa iau si RN4 si-o sa-l testez si pe ala in draci . Mai vedem apoi ...

#45
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Ciudat ce spui. Eu unul nu am sesizat laguna pe Mi A1 cat m-am jucat cu el  (adică vreo 2 săptămâni, până să îl dau soției). Nici la 4G nu am probleme (testat in Digi). In testele sintetice (Antitumorale, Geekbench) Mi A1 a fost cam la 70% din punctajul unui Nexus 6P - mulțumitor pentru prețul lui (e drept că în ce mă privește eu mi-am păstrat N6P-ul :) ).
Cat despre camera, trebuie sa recunosc că nu m-am interesat prea mult, și nici nu aveam așteptări prea mari (cel mult nivel mediu) - e drept că pentru poze bune încă prefer un DSLR :).

Daca te gândești la performanta la un preț decent nu ai decât o singura alternativa - OnePlus (3T / 5 / 5T).. EVIDENT DOAR 5T-ul îl vei găsi de nou. Și nici OnePlus nu are o camera memorabila :).

#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View PostBaxon, on 14 noiembrie 2017 - 23:57, said:

Nu ma asteptam la poze perfecte dar totusi la dual camera ( 2x12Mpx ) pe spate ma asteptam la zoom sa vad cat decat insa sa ma scuzati dar e la acelasi nivel cu redmi note 2 de acum 4-5 ani ( il mai am si am putut sa fac comparatia ) .
Dpmdv Xiaomi nu mai e ce a fost la inceput deci in loc sa evolueze au involuat , cel putin Mi A1 e praf cu tot cu cei 4Gb ram . Aplicatia my vodafone pe Iphone se deschide instant fara nici o greata si de fapt toate aplicatiile , pai la Mi A1 am crezut ca s-a blocat cand a inceput sa gandeasca .
Sincer nu stiu ce sa fac  .
O sa iau si RN4 si-o sa-l testez si pe ala in draci . Mai vedem apoi ...

Ceva s-a întâmplat cu al tău altfel nu-mi explic. Am vreo 80 de aplicatii instalate de luni de când l-am primit de la PC Garage si nu a avut lag sau întârzieri în niciuna.

Edited by caiuscorneliu, 15 November 2017 - 02:19.


#47
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008


View Postdanmerezeanu, on 15 noiembrie 2017 - 00:38, said:

Și nici OnePlus nu are o camera memorabila :).

Ce?  :wacko:

#48
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

View Postnick5roo, on 15 noiembrie 2017 - 08:29, said:

Ce?  Posted Image
Parere personala (scuze daca exagerez) si probabil o exprimare un pic nefericita. Camerele de la One Plus 3T / 5 sunt peste medie dar e loc si de mai bine (si ma astept ca OnePlus 5T sa aiba o camera si mai buna)... Ce e sigur insa este ca in categoria lui de pret OnePlus e in top :)

#49
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Așa da! Te iert! :P

#50
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ale naibii camere de Oneplus, au acelasi senzor cu Mi5 si LeEco Le Pro 3 si cu multe altele dar OnePlus e in top, poate in top cu PRETUL cel mai MARE.

Edited by kiario, 15 November 2017 - 14:46.


#51
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Ei... nu e doar senzorul. Mai e vorba si de software - adica de cum sunt achizitionate/prelucrate datele... :)

#52
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nici macar ala, ca si ei folosesc google camera (XDA) ca restul lumii dezghețate !

#53
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Nu mai fi așa de sigur pe tine!

#54
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Nu iti lua Redmi 4x, este un telefon destul de lent cu performante grafice slabe, plus este foarte gros, daca mai adaugi si o husa o sa arate ca dracu.

Ai 2000 lei buget, ia-ti alte xiaomi cu snapdragon 820 ceva mai bun ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate