Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce Xiaomi sa-mi iau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
L-am comandat deja , nu asta e baiul , daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca am mai utilizat un terminal de la Xiaomi ( de fapt mai multe ca am inceput cu redmi1S si apoi redmi2 .. ) si n-am avut nici un stres , a mers struna din prima fara sa ma nevrozez .
Am incercat Iphone , se pare ca nu e de mine ( asta e, nu ma pot ridica la nivelul ala nicicum ) si raman in continuare pe ceea ce stiu ca mi-a placut ,
Sper sa-mi placa f mult si sa nu ma trezesc ca tre sa caut altceva ...

#20
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Mna... si eu sper sa-ti placa, nu zic ca nu e un telefon bun acel Xiaomi, doar am zis ca nu e in aceeasi clasa (din punct de vedere al materialelor, al ecranului, al camerei, chiar si al modului in care se misca), depinde acum si de asteptarile tale cat de multumit sau nu o sa fii de el. Are cu siguranta un raport calitate/pret bun.

#21
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
https://www.quickmob...g-violet-132884

Exact acesta i-l am si eu si este super bun,bateria tine lejer 2 zile

Iar husa tot pe quickmobile.ro pt orice model xiaomi doresti

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostStarcraft11, on 12 noiembrie 2017 - 19:14, said:




Iar husa tot pe quickmobile.ro pt orice model xiaomi doresti
https://www.quickmob...ru/xiaomi/mi a1
Daca-mi arati si mie o husa pt Mi A1 iti multumesc anticipat , insa NU exista ...

#23
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostLord_Silver, on 12 noiembrie 2017 - 18:54, said:

Mna... si eu sper sa-ti placa, nu zic ca nu e un telefon bun acel Xiaomi, doar am zis ca nu e in aceeasi clasa (din punct de vedere al materialelor, al ecranului, al camerei, chiar si al modului in care se misca), depinde acum si de asteptarile tale cat de multumit sau nu o sa fii de el. Are cu siguranta un raport calitate/pret bun.

Cam da....Xiaomi nu e din aceeasi clasa...e o clasa peste , dar nu e scump ca altfel ar fi mai apreciat ;)

#24
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
O sa fie cam greu sa treci de la un iPhone la o bomba daia chinezeasca. Eu zic mai bine sa incerci sa te obisnuiesti cu el, mai ales ca iph 7 plus e un telefon de top

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
@utopias sunt sigur ca nu ai detinut si utilizat un Xiaomi pana acuma ; poate e momentul sa incerci si sa vezi ca nu e " bomba " ca Samsung care e bomba la propriu , iti poate exploda in mana ...
Nu mai vreau Iphone veci , am zis ca nu am stofa de Iphone .

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008


View PostLord_Silver, on 12 noiembrie 2017 - 18:54, said:

Mna... si eu sper sa-ti placa, nu zic ca nu e un telefon bun acel Xiaomi, doar am zis ca nu e in aceeasi clasa (din punct de vedere al materialelor, al ecranului, al camerei, chiar si al modului in care se misca),

Materialele sunt identice calitativ, Apple nu e cu nimic superior aici. Și nici la finisaje. Ecranul Apple nu e cu nimic superior celui de pe Mi A1. Mi A1 se mișcă impecabil, nu are nicio ezitare. Poate doar camera de la iPhone să fie ceva mai bună.
Și uite că făcând bilanțul afli că dai de trei ori mai mult pe un telefon care are o cameră ceva mai bună. Parcă nu mai sună a afacere reușită iPhone-ul.



#27
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Primeste update-uri lunare ca la Nexus sau Pixel?

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asta cu up date-uri n-o s-o inteleg niciodata , de ce dracu ai vrea sa faci up date daca merge bine asa cum e de la bun inceput ?!
Ca fapt divers toti care au trecut pe ios 11 , isi blastama zilele ( mie mi l-a setat cineva sa-l vada ca un mac si sa nu fiu obligat sa fac up date ) , la fel si la RN2 , am ramas la versiunea 6 cu care a venit telefonul si merge brici si azi , n-o trebuit sa-i fac nimic , dar stiu altii pe care i-a mancat in cwr sa faca up date si tot probleme au semnalat , ba ca se blocheaza , ba ca bateria nu mai are asa autonomie etc .
Deci care e faza cu facutul up date-ului ca eu n-o inteleg ?!

#29
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Nu faci update, nu ai acces la ce este nou.
Una dintre cele mai misto si utile chestii introduse recent mi se pare comutarea intre ultimele doua aplicatii deschise la dubla apasare pe butonul de multitasking.
Sau HDR+. Sau split screen. Sau sa nu mai primesc notificari de la o ANUMITA aplicatie pentru cate minute vreau eu. Sau picture in picture. Sau gesturi pentru cititorul pentru aprente. Si muuuuulte altele.

Daca ar fi sa aleg intre astea sau un sistem de operare mai stabil, as alege sa fac update la o versiune mai noua.

#30
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Sau smart doze care apare în 8.1

Cel mai imp

Important

#31
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostcrazyAlex, on 13 noiembrie 2017 - 08:04, said:

Nu faci update, nu ai acces la ce este nou.
Una dintre cele mai misto si utile chestii introduse recent mi se pare comutarea intre ultimele doua aplicatii deschise la dubla apasare pe butonul de multitasking.
Sau HDR+. Sau split screen. Sau sa nu mai primesc notificari de la o ANUMITA aplicatie pentru cate minute vreau eu. Sau picture in picture. Sau gesturi pentru cititorul pentru aprente. Si muuuuulte altele.

Daca ar fi sa aleg intre astea sau un sistem de operare mai stabil, as alege sa fac update la o versiune mai noua.

Care sunt fix pix in realitate. Aia cu multitasking-ul era si in Marshmallow, cel putin pe P9 lite.
Split screen merita doar la ecrane 18:9 sau de cel putin 6 inci in opinia mea. Gesturile pentru cititorul de amprente erau si in Marshmallow.

Si cea mai mare problema e ca dupa ce faci update la Android, primesti cateva chestii noi, te bucuri de ele cateva zile, le arati la prieteni si apoi uiti complet de ele si folosesti telefonul la fel ca pana acum adica feisbuc, Youtube etc.

Totusi, de cand am facut eu update la Android 7 telefonul meu actual (inca) merge mai bine ca inainte.

Si da Xiaomi Mi A1 > i7 Plus in afara de performanta in jocuri si camere, si... brand. Posted Image) Da, Apple ofera update-uri 5 ani, dar exista si Cyanogenmod.

Edited by TrafalgarLaw, 13 November 2017 - 11:40.


#32
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 16:37, said:

Multumesc all !
Castigator Mi A1, l-am si comandat de pe pcgarage ; sper sa imi placa ( la nebunie ) Posted Image
P.S. Transport gratis dar totusi 11 lei pt ramburs ... penibil parerea mea .
Perfect. Mi A1 as fi recomandat si eu (am laut unul pentru sitie acum vreo luna) - e ceea ce iti trebuie si la un pret decent. Sa-l stapanesti sanatos. Cat despre huse eu am luat un Nillkin de la Triomag dar mai sunt si altele. Fa o cautare si sigur gasesti ceva (poti sa cauti si husa de Mi 5X (Mi A1 are exact aceleasi dimensiuni si asezare a elementeleor (butoane, camere, etc).

View PostBaxon, on 13 noiembrie 2017 - 07:05, said:

Asta cu up date-uri n-o s-o inteleg niciodata , de ce dracu ai vrea sa faci up date daca merge bine asa cum e de la bun inceput ?!
Ca fapt divers toti care au trecut pe ios 11 , isi blastama zilele ( mie mi l-a setat cineva sa-l vada ca un mac si sa nu fiu obligat sa fac up date ) , la fel si la RN2 , am ramas la versiunea 6 cu care a venit telefonul si merge brici si azi , n-o trebuit sa-i fac nimic , dar stiu altii pe care i-a mancat in cwr sa faca up date si tot probleme au semnalat , ba ca se blocheaza , ba ca bateria nu mai are asa autonomie etc .
Deci care e faza cu facutul up date-ului ca eu n-o inteleg ?!
Nu te supara, dar unora dintre noi (o minoritate probabil :) ) le place sa controleze modul in care le merg telefoanele. Iar altii (cum este si cazul tau) prefera sa folosesca telefonul asa cum l-au scos din cutie. Fara sa isi bata capul, fara update-uri de securitate, fara sa incerce sa afle cum pot controla diverse procese din el (probabil si din cauza asta au probleme cand fac update-urile). Ambele alegeri sunt OK, pentru ca asa e lumea :) . In ce ma priveste am folosit aproape intotdeauna optiuni de customizare si totul a fost bine in cele din urma.
Si acum sa revenim la Mi A1... telefonul face parte din programul Android One, adica primeste update-urile de la Google via Xiaomi (asta din cauza ca Xiaomi a instalat camera duala si emitator IR si Google nu are ase ceva pe Nexus-uri/Pixeli si deci trebuie un pic de interventie). Sa nu facem confuzie cu update-urile (de regula fortate) facute de fabricant (LG, Samsund, etc). Mi A1 e programat sa primeasca (relativ rapid) update-uri pana la Android P, la care se adauga update-urile lunare de securitate care vin de la Google. Am avut parte deja de doua astfel de update-uri si il astept pe al treilea (bine, telefonul e pe mana sotiei, eu "chinui" un Nexus 6P) si nu au fost nici un fel de probleme. De fapt, avand in vedere dotarile hardware ale telefonului nu ma astept sa fie vreo problema pentru inca doi ani.

#33
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Mult Posted Image

#34
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View Postutopias, on 12 noiembrie 2017 - 23:46, said:

O sa fie cam greu sa treci de la un iPhone la o bomba daia chinezeasca. Eu zic mai bine sa incerci sa te obisnuiesti cu el, mai ales ca iph 7 plus e un telefon de top
iphone e un telefon de top :)))))

i l bate xiaomi curand :))))

iShit mai bine zis nu iPhone

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 19:52, said:

https://www.quickmob...ru/xiaomi/mi a1
Daca-mi arati si mie o husa pt Mi A1 iti multumesc anticipat , insa NU exista ...


https://www.emag.ro/.../DRCQCNBBM/  

:)

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostStarcraft11, on 13 noiembrie 2017 - 23:16, said:

Indisponibil Posted Image
Deja tremur ca vine abia maine ...
Am gasit si husa yuhuuu !!
https://www.evogsm.r...xiaomi-mi-5x-a1

Edited by Baxon, 14 November 2017 - 00:00.


#36
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View PostBaxon, on 13 noiembrie 2017 - 23:52, said:

Indisponibil Posted Image
Deja tremur ca vine abia maine ...
Am gasit si husa yuhuuu !!
https://www.evogsm.r...xiaomi-mi-5x-a1


sorry :))

era disponibila cand ti am dat eu link-ul :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate