Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Placi FireWire - care au fost cele mai bune?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,561
  • Înscris: 13.06.2004
Care au fost cele mai bune plćci pe FireWire (standarul IEE 1394)?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Placile firewire sint in mare masura "toate la fel" ca si placile USB sau de retea. Cea mai buna e singura pe care am avut-o, pentru o camera mini-dv la inceputul mileniului si inca o mai am desi n-am mai bagat-o in calculator niciodata. Atunci incepusara sa puna firewire si in laptopuri (ca si la usb si retea) dar in afara ca unele puteau sa fie proaste (cum am o placa usb3 ce are nevoie de drivere si chiar asa nu merge cu toate perifericele) nu era nici o diferenta intre ele, in afara de cele din specificatii (gen FireWire 400 si 800). La alt hardware, de la placi audio, webcamuri, scanner la placi video poate sa fie o foarte mare diferenta in functie de ce hardware ai. Dar pentru un port care transfera date pe anume specificatii nu conteaza, doar sa nu fie ceva foarte prost care chiar sa nu mearga.

Edited by f300, 12 November 2017 - 11:43.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Firewire e un protocol de comunicare de mare viteza. S-a dorit a fi oarecum predecesorul USB-ului dar nu a avut asa de mare succes. A fost folosit in mare parte, asa cum a zis si colegul, pentru comunicare date video intre camerele de filmat pe miniDV si laptop/calculator....si cam asta a fost utilizarea FireWire-ului la nivel global....in rest a fost dat uitarii.

Deci nu poti spune care a fost cea mai buna placa firewire atata timp cat majoritatea veneau integrate ori cu placa de retea, placa de captura (Tuner TV) si chiar placi audio

#4
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Am FireWire integrat in placa de baza. Pana acum nu am avut la ce sa-l folosesc. Am si eSATA (doua mufe), tot asa stau degeaba.

Edited by Master_Yoda, 12 November 2017 - 13:19.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Esata nu e deloc rau,si eu am pe laptop si l-am folosit destul de mult cat a mers adaptorul.In rest Firewire am si eu o placa PCI, am folosit-o o singura data pt o camera video veche ce avea astfel de interfata.

#6
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Stiu ca nu e rau, dar cand vrei sa cumperi ceva device pe eSATA observi ca nu prea ai ce. La fel si daca vrei sa folosesti acel device eSATA pe alte PC-uri, mufele eSATA sunt o raritate

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,561
  • Înscris: 13.06.2004
Eu căutam aşa ceva pentru eventualitatea în care îmi luam un scanner (scaner) foto care are FireWire şi U.S.B. 1/1.1 (nu 2) - USB 1.1 e foarte lent, mai lent decât S.C.S.I.
Până la urmă am luat 2 plăcuţe FireWire - P.C.I., una cu 5 Lei, cealaltă cu 10 (asta are şi U.S.B.).

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Scaner pe firewire nu cred ca exista pentru ca firewire a facut defapt parte din categoria de realistica, adica conectare retea ( asa o recunoaste windows in Device Manager ca fiind in grupa placilor de retea). Iar pentru scanere, copiatoare sau fotocopiatoare este deja LAN-ul cu RJ-45 conexiune hardware.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,561
  • Înscris: 13.06.2004
Uite unul cu "Cablu de foc": http://indysurplusst...af-2920-iss2571
E scanner pentru peliculă fotografică   Posted Image

Edited by djl, 12 November 2017 - 19:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate