Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Discuri magneto-optice: s-a "jucat" cineva cu ele?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
S-a "jucat" cineva cu așa ceva? Nu, nu intenționez să-mi iau așa ceva, dar am dat de ele într-o reclamă veche și sunt curios ce le "putea mintea".

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Dap
M-am “jucat” cu asa ceva. Aveau capacitate de stocare ceva mai mare decat dischetele obisnuite dar erau scumpe foc si dura foarte mult sa scrii ceva pe ele iar din acest motiv nu prea au „facut” cariera.
Foloseam mai degraba zip drive-uri cu unitate Iomega Zip care erau ceva mai ieftine si mult mai practice.
Inca mai am una Posted Image

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai nu sint minidiscurile asa ceva ?

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Ba sunt. Ulterior mi-am amintit de asta. Dar au fost şi unele dedicate stocării de date... capacitate 640 M.B. sau 5,2 G.B. (D.V.D.-urile single layer merg doar până la 4,7 G.B.). La fel şi în cazul M.D. (MiniDiscurilor): https://en.wikipedia.org/wiki/Hi-MD
Au mai existat şi dischete (floppy discuri) magneto-optice: https://en.wikipedia.../wiki/Floptical

Reclamă la "Verbatim" ce am văzut-o prin reviste "Chip" din perioada 1998-2000 (doar din astea am consultat ieri). Cele în caddy sunt discuri magneto-optice.

Posted Image


Unitate ZiP am văzut la cineva. Când au început să devină populare unităţile de scris discuri optice, s-a dus pe copcă acest mediu de stocare. Din câte am înţeles nici nu prea era fiabil...

#5
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
Totusi dischetele Zip au fost folosite multi ani de zile in industria aeronautica. Pe ele se stoca planul de zbor pe care pilotul il incarca in avion. Chestia cu fiabilitatea e relativa , depinde mult de cat de bine intelege tehnologia cel care o foloseste.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Ca să nu mai deschid al subiect: personal s-a "jucat" cineva cu discuri ZIP sau cu şi mai vechile discuri "Iomega" Bernoulli?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate