Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Emotii inainte de examenul auto la traseu!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
La traseu se ia foarte greu în ziua de azi fără un minim de 200 euro. Mai nou, te pune sa faci parcare laterala între 2 mașini, de parca un începător se apuca sa parcheze lateral. :), o prostie de examen. Tipic romanesc, nimic ieșit din comun.

#38
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 A_R_R_A, on 12 noiembrie 2017 - 13:02, said:

La traseu se ia foarte greu în ziua de azi fără un minim de 200 euro. Mai nou, te pune sa faci parcare laterala între 2 mașini, de parca un începător se apuca sa parcheze lateral. Posted Image, o prostie de examen. Tipic romanesc, nimic ieșit din comun.

daca ai habar sa conduci, nu ai nevoie de dat spaga

mai nou???? este de ani de zile aceasta "proba", este elementara chiar

dar un incepator ce face cu masina? o lasa in strada pt ca e incepator? pt ce a mai facut scoala atunci? sa stie sa mestece schimbatorul de viteze si sa apese 3 pedale?

tipic romanesc, da. sa astepti sa te treaca examenul pe ochi frumosi, cu spaga, sa nu faci parcari la examen, doar sa apesi pedalele si sa te duca pe un traseu cat mai simplu de la periferia orasului sa nu cumva sa dai de vreo alta masina. exact, nimic iesit din comun

Edited by Dany_Darke, 12 November 2017 - 13:09.


#39
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013

 Dany_Darke, on 12 noiembrie 2017 - 07:48, said:

daca nu mai scrieti obscenitati nu e mai bine? daca mai postati astfel de "mondenitati", veti avea si pauza de reculegere.
Da' ce-am facut, sefu'.

#40
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017

 Dany_Darke, on 12 noiembrie 2017 - 13:09, said:



daca ai habar sa conduci, nu ai nevoie de dat spaga

mai nou???? este de ani de zile aceasta "proba", este elementara chiar

dar un incepator ce face cu masina? o lasa in strada pt ca e incepator? pt ce a mai facut scoala atunci? sa stie sa mestece schimbatorul de viteze si sa apese 3 pedale?

tipic romanesc, da. sa astepti sa te treaca examenul pe ochi frumosi, cu spaga, sa nu faci parcari la examen, doar sa apesi pedalele si sa te duca pe un traseu cat mai simplu de la periferia orasului sa nu cumva sa dai de vreo alta masina. exact, nimic iesit din comun
omule, un începător trebuie sa respecte semnele de circulație, sa știe sa meargă corect prin oraș. De parcat se învață el în timp. Nu e ok sa pui începătorul sa parcheze între 2 mașini. Și nici nu e normal. Un începător e un începător.. Atenție și prudenta. Auzi la ei.. Parcări laterale. E ca și cum as da bacul la matematica cu subiecte de olimpiada.

#41
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 A_R_R_A, on 12 noiembrie 2017 - 13:41, said:

omule, un începător trebuie sa respecte semnele de circulație, sa știe sa meargă corect prin oraș. De parcat se învață el în timp. Nu e ok sa pui începătorul sa parcheze între 2 mașini. Și nici nu e normal. Un începător e un începător.. Atenție și prudenta. Auzi la ei.. Parcări laterale. E ca și cum as da bacul la matematica cu subiecte de olimpiada.

Si cand iti gasesti masina zgariata in parcare ce faci? Prinde orbul scoatei ochii nu?
Acum cativa ani am stat dupa unul 15-20minute sa parcheze si tot n-a reusit pana m-am enervat si l-am intrebat daca nu vrea sa o parchez eu in locul lui, nu de alta dar deja ma grabeam rau de tot; pacat ca n-am avut dashcam atunci pe masina ca era de cascadorii rasului!!!!

#42
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

 A_R_R_A, on 12 noiembrie 2017 - 13:41, said:

Nu e ok sa pui începătorul sa parcheze între 2 mașini. Și nici nu e normal. Un începător e un începător.. Atenție și prudenta. Auzi la ei.. Parcări laterale.
Pai si ce ar trebui sa se faca la examen? Sa mearga drept 100 metri si apoi tras pe dreapta? Pai d-aia vezi peste tot masini parcate de-a-n pulea, ca nu mai invata nimeni cum se face o parcare laterala!
P.S. Parcarea laterala intre doua masini se face, pentru ca daca e locu' gol cat vezi cu ochii, intri dracu direct cu fata!

Edited by DannyMC, 12 November 2017 - 14:24.


#43
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 A_R_R_A, on 12 noiembrie 2017 - 13:41, said:

omule, un începător trebuie sa respecte semnele de circulație, sa știe sa meargă corect prin oraș. De parcat se învață el în timp. Nu e ok sa pui începătorul sa parcheze între 2 mașini. Și nici nu e normal. Un începător e un începător.. Atenție și prudenta. Auzi la ei.. Parcări laterale. E ca și cum as da bacul la matematica cu subiecte de olimpiada.

confunzi grav marfa cu ambalajul. evident ca asta trebuie sa faca, sa respecte semnele de circulatia si legislatia in general, dar te intreb, de ce numai incepatorul, noi restul ce avem? suntem scutiti? simt ca e retorica intrebarea cand ma uit totusi pe strada cat de incompetenti sunt unii si cum circula de parca sunt singuri pe camp. invart unii covrigul intr-o scarba de iti vine sa o iei la fuga. de multe ori chiar o iei la fuga, pt ca la trecerea de pietoni mult prea putini mai opresc, nu mai zic si de semafoare.

acu vreo cateva saptamani eram la o trecere unde cei de pe banda 1 si 2 au oprit, eram deja angajata in trecere, peste masini il vad pe un destept ca vine pe 3, incetineste dar nu opreste. motivul? de fapt se uita pe partea opusa de strada, folosind trecerea ca si motiv de incetinire fara sa-i pese daca estesau nu cineva pe in traversare, il vad ca era cu privirea dupa ciori si ma opresc pe trecere pt ca omul inainta usor fara sa fi aruncat vreun ochi la mine, cand l-a claxonat cel de pe banda 2 s-a speriat de faptul ca era cineva pe trecere, a urmat o apostrofare din partea celui ce a claxonat, iar omul replica: pai am oprit, dar nu trecea nimeni. mda, masini oprite pe 2 benzi la trecerea de pietoni, el se uita dupa ciori nestiind ca trebuie sa se uite si pe unde merge, de fapt incetineste, nu opreste, mai exact habar nu avea ce facea.

parcarea o invata in timp, da, ca practica e mama invataturii, insa aia e perfectionare, nu invatare, e o mica-mare diferenta. dar pana invata, pe masina cui se vor consemna greselile? ala de invata poate fi cu ultima coaja de masina si sa nu-i pese prea tare, dar altii cu alte masini mai scumpe vor resimti altfel aceste consemnari ale incepatorilor. sa fii tu in locul acelora, ti-ar conveni?

cum a scris si colegul mai sus, hai sa nu-i mai invatam pe incepatori parcarea laterala, ca nu trebuie sa stie ei asa ceva acum, dar la cum e penurie de locuri de parcare, un incepator va intra cu tot cu juma de bara in acel loc. pana parcheaza trece juma de ora, pana parcheaza opreste traficul si asa congestionat.

cati mai stiu sa dea cu spatele? dar sa se asigure cand fac manevra?

chiar crezi ca asta e solutia? sa faca la scoala de soferi doar mers de voie prin parcari ca sa nu incurce traficul, asa cum am mai auzit la o cunostinta care la fel e deranjata de masinile de scoala? sa nu mai dea examen decat din plecat de pe loc, schimbat de trepte si oprit? asta e soferia? pai vai de mama lor de noi soferi daca doar la atat ajungem sa ne rezumam.

#44
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 costinuti, on 12 noiembrie 2017 - 14:22, said:

Si cand iti gasesti masina zgariata in parcare ce faci? Prinde orbul scoatei ochii nu?
Acum cativa ani am stat dupa unul 15-20minute sa parcheze si tot n-a reusit pana m-am enervat si l-am intrebat daca nu vrea sa o parchez eu in locul lui, nu de alta dar deja ma grabeam rau de tot; pacat ca n-am avut dashcam atunci pe masina ca era de cascadorii rasului!!!!


Pe mine m-a rugat o soferita sa-i scot masina din parcare Posted Image.Era soferita si inca o fata in dreapta.Soferita a venit la mine la masina, m-a rugat sa o ajut, a spus ca-i e frica.Evea o Skoda, se intampla acum mai multi ani, cert e ca era terci saraca Skoda.Cand am pus mana pe volan, pe schimbator , cand am mai apasat si ambreiajul...era troaca masina.Initial nu am vrut sa i-o intorc, imi treceau tot felul de ganduri prin cap.

Cat despre trafic...faza vazuta acum vreo 2 saptamani.Politistul oprise masinile care vroiau sa iasa in DN(obligatoriu dreapta).Nu stiu cum dracu, dar se facusera 3 coloane.Cand am vazut, am ocolit pe o strada din aia neasfaltata, aia dadea in parcearea unui mec.Am apucat sa vad ce a facut politistul dupa cateva secunde, a facut un semn de trecere primului de pe coloana 1 , apoi a plecat.Am zis ca mor de ras, i-a lasat acolo sa se omoare, care cum poate , mai eram cu un prieten care e politist, el: mamaaaa, uite hal de politisti, cert e ca ce se facuse acolo...jungla la o iesire simpla in DN.

Edited by ionutz_joe2009, 12 November 2017 - 16:19.


#45
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Nu e chiar asa. Un începător totuși e un începător. Cum pușcă mea se întâmplă ca în România se ia cel mai greu permisul din toată Europa? Suntem noi miezul din dodoasca? În Germania dai examenul teoretic și traseul e la mișto.. 200 metri dacă mergi. Noi suntem mai zmei.. Trebuie ore serioase.. Semafoare.. Parcări cu spatele.. Vai vai

Nu poate fi un șofer începător ca unul experimentat..pt parcări laterale. Eu am permis din 99 condus zi de zi și tot e greu la parcări laterale când mașinile sunt apropiate. Adică trebuie sa belesc ochii când parchez.

Edited by A_R_R_A, 12 November 2017 - 21:10.


#46
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 A_R_R_A, on 12 noiembrie 2017 - 21:13, said:

Nu e chiar asa. Un începător totuși e un începător. Cum pușcă mea se întâmplă ca în România se ia cel mai greu permisul din toată Europa? Suntem noi miezul din dodoasca? În Germania dai examenul teoretic și traseul e la mișto.. 200 metri dacă mergi. Noi suntem mai zmei.. Trebuie ore serioase.. Semafoare.. Parcări cu spatele.. Vai vaiNu poate fi un șofer începător ca unul experimentat..pt parcări laterale. Eu am permis din 99 condus zi de zi și tot e greu la parcări laterale când mașinile sunt apropiate. Adică trebuie sa belesc ochii când parchez.
Pai daca zici asa mai bine sa nu se mai dea deloc testul practic nu? Iar cand iese in trafic  primul stalp sa fie al lui, nu-i asa, deh ca e greu....

#47
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Nu e asa. E normal sa știi legislația și sa mergi drept.. Ca începător. Pai tu pui un începător sa parcheze între doua mașini?? :) e de cascadorii rasului asta.

#48
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 A_R_R_A, on 12 noiembrie 2017 - 21:24, said:

Nu e asa. E normal sa știi legislația și sa mergi drept.. Ca începător. Pai tu pui un începător sa parcheze între doua mașini?? 😊 e de cascadorii rasului asta.
Cum sa fie de cascadorii rasului asta? Daca nu deprizi macar dexteritate la aceste manevre ce reflexe vrei sa mai aibe apoi in conditii critice in fractiune de secunda?

Edited by costinuti, 12 November 2017 - 21:30.


#49
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Omule tu nu înțelegi ca un începător nu poate fi niciodată ca unul cu experienta? Despre ce vorbim? Despre dexteritate în momentele critice are testul psihologic.. Care asta face..

#50
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 A_R_R_A, on 12 noiembrie 2017 - 21:44, said:

Omule tu nu înțelegi ca un începător nu poate fi niciodată ca unul cu experienta? Despre ce vorbim? Despre dexteritate în momentele critice are testul psihologic.. Care asta face..
Nu vorbesc sa aibe experienta sa parcheze rapid sau perfect, ci doar sa poata sa o parcheze.

Iar cu testul ala psihologic mai bine "taceai" ref la dexteritate, dexteritate ce o capeti doar prin experienta.

Edited by costinuti, 12 November 2017 - 21:53.


#51
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Pai eu ce zic? Niciodată un proaspăt șofer nu se va chinui sa parcheze mașina între doua mașini. O va parca pe strada următoare sau unde va găsi loc. Consider aceste probe de examen o bătaie de joc.

#52
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Eu nu o consider asa, daca nu o face in scoala sa isi perfectioneze manevrele nu o sa o mai faca deloc sau va conduce foarte prost apoi.
Iar daca nu se va mai cere la examen fi sigur ca nu se va mai face nici in scoala.

Edited by costinuti, 12 November 2017 - 22:02.


#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 A_R_R_A, on 12 noiembrie 2017 - 13:02, said:

La traseu se ia foarte greu în ziua de azi fără un minim de 200 euro. Mai nou, te pune sa faci parcare laterala între 2 mașini, de parca un începător se apuca sa parcheze lateral. :), o prostie de examen. Tipic romanesc, nimic ieșit din comun.
A dat nevasta'mea acum 3 luni, fara spaga si din prima luat. Asa ca nu e asa greu. Si parcarile iti cere politaiu sa le faci cand vede un loc liber de incape tirul.
La final a pus-o sa opreasca unde era si statie de taxi, l-a avertizat 'dar e statie taxi, nu am voie' el a replicat ca daca zice el nu e o problema, si asta a fost. De omorat a omorat motorul de 2 ori din cauza emotiilor, dar nu a facut alte greseli, asa ca nu a adunat suficiente puncte sa pice.

#54
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Adica vrei sa zici ca tu.. Un proaspăt șofer.. Ai venit de la servici.. Singur în mașină și te-ai chinuit sa bagi mașina între alte doua mașini? Astea cu parcările se învață în timp.. Eu as fi mulțumit ca noii șoferi sa realizeze sa nu pună în pericol viata celorlalți.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate