Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Idei geniale dar ratate

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
In 2011 cand incepea si Romania sa ia contact cu facebooku m-am gandit cum ar fi sa exista un site unde sa nu fie nevoie sa iti creezi un cont fals ca sa comunici cu cineva in mod anonim. Sa ii dai pur si simplu un mesaj sau o intrebare si sa nu stie de la cine e. In 2 ani a aparut ASK.FM, unde fix asta se intampla. Iti faceai cont si primeai intrebari anonime de la oameni. La apogeu site-ul valora vreo 700 milioane de dolari....

Treaba pe ASK.FM a inceput sa se strice prin 2014 cand oamenii puteau sa iti interzica sa pui intrebari cu anonim pe contul lor. Apoi ASK.FM a pus conditia sa ai in mod obligatoriu cont ca sa pui intrebari anonime . Atunci am inceput sa ma gandesc, cum ar fi daca mai vine un site unde sa poti pune intrebari anonime cum se putea face pe ASK odata. Stiti voi, fara cont si restrictii. Intr-un an a aparut SARAHAH.com care fix asta face ! Acum e in apogeu si valoreaza 100 de milioane de dolari....

Voi ce idei geniale, dar ratate, de site-uri, aplicatii, jocuri, tech-uri etc ati avut ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Intrebari anonime puneau o gramada si pe IRC prin anii '90, 2000, dar nu stiu sa se fi imbogatit nimeni din asta.

Edited by dani.user, 11 November 2017 - 23:12.


#3
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postdani.user, on 11 noiembrie 2017 - 23:11, said:

Intrebari anonime puneau o gramada si pe IRC prin anii '90, 2000, dar nu stiu sa se fi imbogatit nimeni din asta.

Puteai si pe messenger, dar era in mod privat, sau modul public se rezuma doar la oamenii din chat. A da, si nu era identitatea ta reala, cu poze si detalii, ca pe ask si sarahah. Poate d-asta nu s-a imbogatit nimeni...

Tu ce idei ai avut Dani ?

Edited by VladBtz, 11 November 2017 - 23:15.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
LOL. Esti ca aia care pun la pariuri 2 lei pe un bilet imposibil si zic apoi "Am pierdut 500 meleoane pe un meci".

Stai linistit, ca nu esti tu singurul care a avut ideile astea. Si oricum, succesul inseamna mult mai mult decat o idee. Ideea ta nu valoreaza nici doi bani gauriti si iesiti din circulatie.

Edited by laffin, 11 November 2017 - 23:19.


#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdani.user, on 11 noiembrie 2017 - 23:11, said:

dar nu stiu sa se fi imbogatit nimeni din asta.
Fondatorii ask.fm-ului

ON: Treaba cu bitcoinii.... Posted Image

Edited by YourFan, 11 November 2017 - 23:25.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Exista foarte multe idei geniale dar ratate. Foarte multi au idei geniale, foarte putini au capacitatea (financiara si manageriala) de a le face de succes.
Ca sa duci la succes o idee din asta (ASK.FM, Facebook, Tweeter, etc, etc., etc) trebuie sa investesti cateva zeci de milioane de dolari numai la inceput, sa strangi o echipa de oameni foarte buni si geniali (programatori, designeri, manageri, experti in marketing/publicitate si multe alte domenii).
Businessman-ii care au astfel de capacitati pot sa duca la succes si o idee de tot rahatul. E plina lumea de aplicatii tampe care se vand ca painea calda.

Dormi linistit, n-ai pierdut nimic.

Edited by Friskey, 11 November 2017 - 23:36.


#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostFriskey, on 11 noiembrie 2017 - 23:34, said:

Ca sa duci la succes o idee din asta (ASK.FM, Facebook, Tweeter, etc, etc., etc) trebuie sa investesti cateva zeci de milioane de dolari numai la inceput
Deci sa inteleg ca Mark, a investit zeci de milioane de dolari in facebook inca de la inceput?

Edited by YourFan, 11 November 2017 - 23:39.


#8
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
La companii ca Facebook si Oracle investitiile fondatorilor au fost undeva la 1000-10.000 dolari, in rest din sponzorizari si investitori straini, si vanzari de actiuni. Nu tre sa ai milioane ca sa faci miliarde...

D-aia si-au deschis toti afacerile in garaje si camine studentesti, ca erau putred de bogati, nu ?

Edited by VladBtz, 11 November 2017 - 23:41.


#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"un om care are o idee, este nebun in ochii celorlalti, pana cand aceasta idee devine succes" ... Mark Twain

#10
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostVladBtz, on 11 noiembrie 2017 - 23:01, said:

La apogeu site-ul valora vreo 700 milioane de dolari....

Acum e in apogeu si valoreaza 100 de milioane de dolari....
Una este evaluarea si alta este vanzarea propriu zisa.

View PostVladBtz, on 11 noiembrie 2017 - 23:39, said:

La companii ca Facebook si Oracle investitiile fondatorilor au fost undeva la 1000-10.000 dolari, in rest din sponzorizari si investitori straini, si vanzari de actiuni. Nu tre sa ai milioane ca sa faci miliarde...

D-aia si-au deschis toti afacerile in garaje si camine studentesti, ca erau putred de bogati, nu ?
E mai complicat, mult mai complicat deoarece trebuie sa ai relatii, altfel ramane un rahat de site cu reclame google si atat.

#11
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Pe langa ideea geniala  e nevoie si de putere financiara , experti  etc.  Cu o idee nu devii om de succes sau bogat peste noapte.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
S-a dus vremea cand faceai ceva de succes cu bani putini, in garaj. Industria e de mult timp suprasaturata si din ce in ce mai mult acaparata de jucatorii mari. Sigur, vrabia viseaza malai noaptea cand doarme Posted Image

Edited by laffin, 11 November 2017 - 23:51.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sumele alea ridicol de mici au fost asa de inceput, pentru aplicatia pilot care nu era nici pe departe de ceea ce vedem noi acum. Au placut investitorilor care au sarit cu banul gros. Nu ajungi la nivelul ala fara vagoane de bani. Acelasi lucru si cu Google si altii.
Aici nu merge cu crescutul cu incetul, adica putinul pe care il castigi la inceput il reinvestesti si tot asa, pentru ca iti fura ideea unul cu bani, scoate ceva asemanator, il urca rapid in topuri prin marketing si publicitate si te-ai lins pe bot. Ai o idee buna care vezi ca prinde bine pe o arie restransa (ex. facebook in campus) si apoi incepi sa cauti investitori cu punga groasa, altfel in scurt timp esti out.

Edited by Friskey, 12 November 2017 - 00:00.


#14
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
ca au facut unii niste bani din anumite chestii, chiar si milioane de dolari, chiar si sute, nu inseamna ca au avut idei geniale.

Eu nu neg munca lor, nu neg complexitatea sau mai stiu eu ce, eu pun la indoiala, de fapt neg cu vehementa, utilitatea reala a acestor idei, ca ai dresat atatea miliarde de oameni sa stea ca prostii pe facebook nu reprezinta genialitate.

#15
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri făceai bani din înregistratul C.D.-urilor   :lol:  (că nu oricine avea unitate de ars C.D.-uri   :samui:  ).

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Se putea sa nu apari tu cu vremurile si cu CD-urile?

#17
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postlaffin, on 11 noiembrie 2017 - 23:51, said:

S-a dus vremea cand faceai ceva de succes cu bani putini, in garaj. Industria e de mult timp suprasaturata si din ce in ce mai mult acaparata de jucatorii mari. Sigur, vrabia viseaza malai noaptea cand doarme Posted Image

Sarahah sau Flappy Bird sunt dovada vie ca se poate. Si Yahoo a fost candva un jucator mare care papa facebook si google, si uite ce a ajuns.

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postalex1912, on 11 noiembrie 2017 - 23:57, said:

ca au facut unii niste bani din anumite chestii, chiar si milioane de dolari, chiar si sute, nu inseamna ca au avut idei geniale.

Eu nu neg munca lor, nu neg complexitatea sau mai stiu eu ce, eu pun la indoiala, de fapt neg cu vehementa, utilitatea reala a acestor idei, ca ai dresat atatea miliarde de oameni sa stea ca prostii pe facebook nu reprezinta genialitate.
Da, pt ca in mintile slabe a face bani inseamna genialitate, iar cine face bani din nimic e antrenor de genii. In mintile limitate. Pt ca exista alte minti, mai limitate care platesc pt acel nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate