Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tractor prin programul rabla

Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013
 Reclama peste imagine Samsung 32M...

Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...
 Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...
 Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Credeti in conspiratii ?

• Please log in to reply
328 replies to this topic

Daco_Get

Daco_Get

Green Members

• Grup: Moderators

View Postbursucelu_viesel, on 18 decembrie 2023 - 18:34, said:

As curios
Nu sunt "nazy grammar" (fac si eu destule greseli sau typo) dar te rog sa o iei aceasta corectare ca pe un sfat : NU mai folosi „â”ca „î”la "ânceput"

Pentru a lămuri orice confuzie legată de cele două litere „î” și „â”, iată regulile de folosire ale acestora:
„â” se folosește în interiorul cuvântului: fân, mâncare, cadână, cântec, râu, brânză, fărâmă, dânsa;
„î” se folosește la începutul și finalul cuvântului: înger, în, însumi, început, însă, își, îmi, a coborî, a pârî, a tăbărî, a hotărî, a doborî;
de asemenea, „î” se folosește și în interiorul cuvântului, în cazul cuvintelor formate prin prefixare: neîncetat, neînsemnat, preaînalt;

View Postbursucelu_viesel, on 18 decembrie 2023 - 09:42, said:

pt incetarea focului in scop umanitar. Pur si simplu nu le pasa de vietile omenesti.

Toate plangerile despre "scopurile umanitare " trebuie sa le faci catre  ...HAMAS.

ISRAEL , NU POATE SI NU TREBUIE SA SE OPREASCA PANA NU SCAPA DE ORICE AMENINTARE A UNUI VIITOR MASACRU/LUARE DE OSTATICI .

Daca si un singur evreu este ucis s-au luat ostatic dupa aceasta operatiune inseamna ca Israel a fost slaba  a cedat in fata terorismului (chiar si cu fata umana" pe sistemul " nu trageti in noi ca suntem inconjurati de civili dar noi putem iesi dintre civili sa va dam cu rachete si sa va ucidem/luam ostatici) si merita sa fie ucisi /luati ostatici .

Edited by Daco_Get, 21 December 2023 - 12:51.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

• Grup: Senior Members

View PostDaco_Get, on 21 decembrie 2023 - 12:42, said:

Nu sunt "nazy grammar" (fac si eu destule greseli sau typo) dar te rog sa o iei aceasta corectare ca pe un sfat : NU mai folosi „â”ca „î”la "ânceput"
Zau daca vad unde am scirs asa ceva. Nu stiu de ce-mi scrii despre asta, mai ales ca fix in citatul asta eu continui propozitia cu "As curios sa aflu mai mult despre cum intelegi". Paragraful urmator il incep cu "Eu inainte sa postez", si tot asa. Deci pt ce-mi scrii asta, nu stiu. Chiar si prin absurd sa fi scris asa o data, e clar ca-i doar o greseala din graba. (asa cum am omis "As fi curios)".
Uite, tu ai scris:

View PostDaco_Get, on 21 decembrie 2023 - 12:42, said:

Daca si un singur evreu este ucis s-au luat ostatic
Deci nu stii diferenta dintre sau si s-au? E clar ca doar te-ai grabit. In fine.
Referitor la conflictul din Gaza, din ce ai scris eu nu vad unde ar fi limita peste care sa zici ca "aici deja a incalcat limita Israelul". Unde-i limita aia? Daca sa zicem ca-i omoara, ii impusca/bombardeaza pe toti palestinienii, cu copii cu tot, ar fi acceptabil?

Unde pui limita? Banuiesc ca n-ai nicio problema daca Israelul nu doar i-a mutat pe palestinieni ca sa curete locul de hamas si ascunzatorile lor, ci pur si simplu i-a mutat definitiv, duca-se unde-or vrea, iar in loc sa se extinda Israelul. Din ce spui, ei pot inscena sub steag fals si-n West Bank o rapire, si iarasi elimina si de-acolo zona de palestinieni. Au tot interesul sa apara un astfel de incident, daca joaca dupa regula asta. Asta e, e o mica jerta pe moment, dar per total se extinde tara complet (?) si scapi definitiv de palestinieni. Am pus semnul intrebarii la complet pt ca-n biblia lor, ei ar trebui sa acapareze un teritoriu mult mai vast. Ca asta le-a promis "D-zeu". Ar fi asta o limita peste care ti-ai schimba parerea despre Israel? Adica daca ar ataca si acapara teritorii din alte tari invecinate (Siria, Iordan, Iraq). Unde pui limita?

Edited by bursucelu_viesel, 21 December 2023 - 18:42.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

Pt ca eu privesc din perspectiva civililor nevinovati. Au omorat 40 de copii (teroristii Hamas). E groaznic, nu zic nu, si poti argumenta un atac asupra Hamas, chiar daca va avea niste victime colaterale, ca altfel peste ceva vreme iar mai urmeaza un atac al lor si omora niste copii nevinovati. Bun. Dar tu deja ai omorat mii de copii (conform ONU, UNICEF, WHO, etc vreo 4000 de copii). Pai cum mai justifici aici? Ca nu mai poti justifica ca opresti moartea celor nevinovati, ca tu deja ai omorat atatia copii nevinovati cat ar omori Hamas in decenii..si asta daca-i lasi nesupravegheati (cum au facut-o pe 7oct, in mod bizar). Tot ce reiese e ca faci diferenta intre victimele / copiii nostri versus ai lor. Adica-i o tragedie daca mor 40 de copii israelieni, dar daca mor 4000 de copii palestinieni, atunci.. care i-a-mbracat.

Edited by bursucelu_viesel, 21 December 2023 - 18:59.

heartu

heartu

Senior Member

Acei 4000 de copii palestinieni morți, sunt victimele Hamasului, nu ale Israelului... :nonobad:

Trebuiau ca hamasiții să se gândească la asta în 7 octombrie când au atacat Israelul și au omorât 1400 de civili nevinovați, femei, copii, bătrâni, tineri, bebeluși... dar ți-ai găsit, să le pese la hămășiți de copiii palestinieni! :thumbdown:

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

View Postheartu, on 21 decembrie 2023 - 19:54, said:

copiii palestinieni! Posted Image
Discutabil daca citatul asta-i rupt din context sau nu. Ca semnele alea (daca sa mai traiasca sau nu) folosite in Colosseum.

heartu

heartu

Senior Member

View Postbursucelu_viesel, on 21 decembrie 2023 - 20:09, said:

Discutabil daca citatul asta-i rupt din context sau nu. Ca semnele alea (daca sa mai traiasca sau nu) folosite in Colosseum.

Acel semn este faptul că sunt nemulțumit de ceea ce crezi d-ta (o prostie) despre Hamas, păcat este de toți copiii din lumea asta, nu doar de cei israelieni sau palestinieni... și nu doar de ei este păcat, ci și de orice ființa umană, indiferent de rasă, etnie, sex, vârstă etc... nimeni nu merită să moară în halul în care au murit oamenii ăia pe 7 octombrie...

corleone2023

corleone2023

Member

• Grup: Members

View Postbursucelu_viesel, on 21 decembrie 2023 - 18:50, said:

Pt ca eu privesc din perspectiva civililor nevinovati. Au omorat 40 de copii (teroristii Hamas). E groaznic, nu zic nu, si poti argumenta un atac asupra Hamas, chiar daca va avea niste victime colaterale, ca altfel peste ceva vreme iar mai urmeaza un atac al lor si omora niste copii nevinovati. Bun. Dar tu deja ai omorat mii de copii (conform ONU, UNICEF, WHO, etc vreo 4000 de copii). Pai cum mai justifici aici? Ca nu mai poti justifica ca opresti moartea celor nevinovati, ca tu deja ai omorat atatia copii nevinovati cat ar omori Hamas in decenii..si asta daca-i lasi nesupravegheati (cum au facut-o pe 7oct, in mod bizar). Tot ce reiese e ca faci diferenta intre victimele / copiii nostri versus ai lor. Adica-i o tragedie daca mor 40 de copii israelieni, dar daca mor 4000 de copii palestinieni, atunci.. care i-a-mbracat.

Nu e nimic de justificat, Hamas (teroristi) au omorat 1400 civili si parte dintre acestia au fost torturati inainte sa moara iar altii au murit in chinuri groaznice (arsi de vii). Daca Israel rade Gaza de pe fata pamantului pentru mine nu inseamna nimic, acolo e cuib de teroristi iar palestinienii au votat cu Hamas. Cereti socoteala Hamasului in primul rand pentru crimele comise impotriva civililor evrei si in al doilea rand pt faptul ca sub conducerea lor mor mii de palestinieni.

Departe de mine gandul de a fi pro Israel sau filosemit, ii consider pe evrei o natie care a fost mereu dusmanoasa romanilor si ne-a creat mereu probleme (crimele din Basarabia din 1940 si Ana Pawker) dar mai scarba imi e de terorismul islamist pe care-l cunoastem destul de frecvent si in Europa.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

Da, ai.o parere complet diferita. In primul rau eu nu pun oamenii in principal in oala "natie". Cum ar fi ca orasul tau sa devina faimos pt niste criminali? Iti convine sa fii asimilat si tu pe post de criminal? Sau cum e acum cu partidele aur si sosoaca.. sfinte sisoe.. imi vine sa-mi bag capul in pamant de rusine cand ii vad.. Cum sa fiu judecat ca "asta e, natia ta a votat cu astia deci tu esti asa si pe dincolo si tre sa patesti cutare".

Nici macar traditia n-as lipi-o natiei. Evreii in mod traditional se bagau strict dupa bani, incat vedeam in dex la termenul j!dan ca e un exemplu vechi "  Când vor ieși j!danii la seceră = niciodată". Dar uite ca depindea de context, ca isi / si-au lucrat pamantul acolo la ei.
In schimb unde vad o grava problema la nivel national, e insasi in ce le spune religia (sa om0are tarile vecine si sa le ia teritoriul, ca asa vrea "D-zeu"). Dar slava domnului ca-s suficienti evrei atei si inteligenti si cu suflet (care de multe ori sunt impotriva zionismului).

Si apropo de acest "la ei". Totusi sa nu uitam ca evreii sunt acolo cu mare ingaduinta din partea regulilor internationale.. Nu poti sa-ti croiesti asa un locsor de tara cu forta.. Pe ce baza? Ca acum 2000 de ani? Fleosc.. Asa si Rusia ar avea dreptul la Ucraina.
Ori asta inseamna ca-i normal ca Palestina sa aiba un raspuns de ostilitate, ca-i fata de invadator. Adica eu iti intru in casa si-mi fac culcus in sufrageria ta si pe urma ma plang ca ai comportament ostil si barbar fata de mine?

Iar ostilitatea sub forma de terorism e o forma cand armata tarii tale nu mai poate activa (cu vreun succes). Adica daca Rusia ar infrange Romania si-ar pune la pamant armata noastra, ce parere ai despre romanii care ar lupta impotriva Rusiei sub forma asta, de non-armata oficiala? Eu nu-i pot acuza prea rau (ca-s teroristi), mai ales daca pe parte diplomatica nu se poate rezolva (caci comunitatea internationala tine cu Rusia in exemplul asta, sau Israel in speta palestinienilor).

De-aia chiar si sa-i fi votat (pe Hamas) cetatenii in proporie de 100%, ceea ce nu-i cazul (ca el e reprezentantul tarilor musulmane), si tot n-as justifica ce face Israelul. Mai ales ca vorbim aici de copii.. n-au aia nicio vina, si nu poti avea vreo pretentie de la ei sa-i tragi la raspunde pt vot.

Eu stai linistit ca n-am deloc la suflet religia, religiile in general chiar. si tarile astea musulmane..inapoiate. Dar chiar si-asa, nu vreau sa le distrug tara.. vreau sa-i ajut sa evolueze. Si in niciun caz nu vreau sa om0r toata populatia lor cu copii cu tot. Asta e barbarie de cel mai inalt nivel si lipsa de orice suflet/umanitate. Plus ca-i o gandire rasista sa consideri ca "asa-i natia lor, deci toti au in gena barbaria".

Edited by bursucelu_viesel, 23 December 2023 - 08:43.

KiloW

KiloW

Guru Member

Situația aia nu-i alba sau neagra, e gri cu picatele.
Când restul lumii s-a pus de acord cu formarea a doua state Israelul a acceptat, Palestina nu.
Acum Israelul e o tara dezvoltata (are un gdp/capita cam ca al Austriei) iar ăilalți trăiesc din pomana.
Ca și Israelul s-a întins ulterior mai mult decât a fost înțelegerea e altceva însă asta a fost de fiecare data în urma unor războaie menite "să-i arunce pe toți în mare". Când ești amenințat periodic cu aruncatul în mare înveți sa te bati. Apropo j1danii nu știu cu secera în România și pentru că nu au avut dreptul să aibă pământ. De unde sa fi știut cu secera?

Partea trista e ca și palestinienii (și nu numai, și libanezii de exemplu) sunt prizonierii unor proxies și pionii unor puteri gen Iran dispuse să-i sacrifice pe toți în tot felul de "jocuri geopolitice" și interesele lor nu contează pentru nimeni, nici dușmani nici "prieteni".

Edited by KiloW, 23 December 2023 - 08:57.

corleone2023

corleone2023

Member

View Postbursucelu_viesel, on 23 decembrie 2023 - 08:34, said:

Si apropo de acest "la ei". Totusi sa nu uitam ca evreii sunt acolo cu mare ingaduinta din partea regulilor internationale.. Nu poti sa-ti croiesti asa un locsor de tara cu forta.. Pe ce baza? Ca acum 2000 de ani? Fleosc.. Asa si Rusia ar avea dreptul la Ucraina.
Ori asta inseamna ca-i normal ca Palestina sa aiba un raspuns de ostilitate, ca-i fata de invadator. Adica eu iti intru in casa si-mi fac culcus in sufrageria ta si pe urma ma plang ca ai comportament ostil si barbar fata de mine?

Acum vreo 10 ani cand aveam alt user pe acest forum am explicat cu lux de amanunte cum statul Israel a fost infiintat in mod ilegal, nu vrei sa stii de cate ori am fost numit nazist si antisemit din cauza asta si ce presiuni se faceau asupra mea sa nu mai postez astfel de lucruri. Si totusi nu pot fi de acord cu ce a facut Hamas, practic nu exista cale de mijloc prin care as putea sa motivez acele crime abominabile. Ca sa nu mai zic ca teroristii au facut un calcul gresit pt ca in clipa in care te apuci sa omori peste 1000 de civili nu poti spera ca Israel nu va avea un raspuns pe masura.

Deci au calculat gresit, probabil sperau ca Israel se va preda (?!), si acum isi numara mortii. Alta problema e ca la un moment dat dupa ce mai trece emotia la nivel international evreii vor "scapa" filmele complete pe internet cu crimele comise de teroristi si atunci vor pierde foarte mult la nivel de imagine. Hamas trebuia sa planuiasca atacuri impotriva unor obiective militare si politice si era alta treaba, ar fi fost priviti cu admiratie.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

Am zis si eu ca-i ceva tare suspect in ce-a facut Hamas. In primul rand a atacat fix pe cei de la concertul ala care erau pro-pace si anti-zionism. Deci ultimii pe care- ar fi trebuit sa-i atace.. Parca fix ca sa transmita mesajul "suntem niste teroristi si nu vrem niciun suport international. Toti din lume care ne sustineni, incetati, ca uite ca va omoram".
Si nu inteleg de ce au omorat.. as fi inteles eventual daca luau prizonieri, ca asa aveau "leverage". aveau un as in maneca, si hai sa zicem ca ar fi luat prizonieri de la concertul ala pt ca era mai aproape si le era frica ca daca avanseaza prea mult ar fi omorati de trupele israelieni. Dar nu.. Ei au omorat, trageau in stanga si dreapta in publicul ala de la concert.
Nu e mana Palestinei aici, degeaba spuneti. Cel mai probabil e Iran+Siria+Egipt sau cine i-o mai fi sponsorizand/conducand pe Hamas. La ce s--o fi gandit Iranul.. nu stiu.. poate ca au prins curaj in ideea ca SUA e prinsa in lupta contra Rusiei si nu poate face fata. Ar fi avut si mai mult sens daca se intelegeau si impreuna cu China, ca si ea sa atace Taiwanul,  si-atunci aia clar ar fi fost prioritatea nr.1 a Americii, apoi Israelul, si Ucraina probabil ar fi fost abandonata (spre disperarea noastra a romanilor). Desi, DESI, SUA a semnat ca va garanta securitatea Ucrainei atunci cand a impins Ucraina sa renunte la armele nucleare..

Eu zic sa va debarasati de argumentul ala ca Israelul e mai avansat si deci merita sa preia teritoriul Palestinei, ca asa ar insemna sa ne cucereasca Germania sau SUA si pe noi Romania, ca-s mai avansati ca noi. Ce sa mai zic de Moldova ca acolo-i nivelul mult mai jos ca-n Romania.

corleone2023

corleone2023

Member

Teritoriile apartin celor care pot sa le apere, ca de niste ani de zile statele au ales sa respecte niste conventii internationale asta nu inseamna ca principiul s-a schimbat. Palestinienii nu au nici o sansa in fata Israelului, nu au bani, nu au sustinere si cate vreme SUA inca este o putere Israelul va fi acolo pe pozitii.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

Deci Rusia daca poate invinge Ucraina inseamna ca merita sa-i ia teritoriul. Si cum sigur infrange Moldova inseamna ca merita s-o anexeze si pe ea..
Conventia internationala e ca n-ai voie sa faci asa ceva. si de ce spuneam ca a avut maixma ingaduinta fata de Israel, pt ca a considerat ca sunt un popor care saracul de el n-are o tara, si merita si el o tara, mai ales ca poate nu era prea locuita zona aia din Palestina.
Ok, dar asa nici rromii n-au o tara. Cum ar fi sa zica hai sa lasam rromi sa ia o bucata din Romania sa-si faca si ei propria lor tara. Si-asa, Romania e slab populata (adica are aceeasi suprafata ca UK-ul, unde UK-ul are 67 de milioane de locuitori, deci ar putea veni aici toti rromii, si de prin Bulgaria, si de unde or mai fi imprastiati pe glob..).

heartu

heartu

Senior Member

corleone2023, on 23 decembrie 2023 - 23:24, said:

a. Teritoriile apartin celor care pot sa le apere, ca de niste ani de zile statele au ales sa respecte niste conventii internationale asta nu inseamna ca principiul s-a schimbat.

b. Palestinienii nu au nici o sansa in fata Israelului, nu au bani, nu au sustinere

c. si cate vreme SUA inca este o putere Israelul va fi acolo pe pozitii.

a. Statele lumii se pare că nu prea mai au puterea de a lua decizii, deciziile se iau la un alt nivel (corporativ?!)...

b. Lasă că liderii Hamasului au miliarde de dolari în conturi, și mai au și nesimțirea și neobrăzarea să ceară bani și ajutoare țărilor bogate (de parcă ar fi problema lor)...

c. Atâta timp cât Israelul are în arsenal peste 100 de ogive nucleare, îi cam doare la bascheți de cine va prelua leadershipul mondial, crezi că dacă cumva China va prelua această poziție, SUA nu va avea nici un cuvânt de spus?!
Mă cam îndoiesc...

Edited by heartu, 24 December 2023 - 15:27.

corleone2023

corleone2023

Member

bursucelu_viesel, on 24 decembrie 2023 - 08:16, said:

Deci Rusia daca poate invinge Ucraina inseamna ca merita sa-i ia teritoriul. Si cum sigur infrange Moldova inseamna ca merita s-o anexeze si pe ea..
Conventia internationala e ca n-ai voie sa faci asa ceva. si de ce spuneam ca a avut maixma ingaduinta fata de Israel, pt ca a considerat ca sunt un popor care saracul de el n-are o tara, si merita si el o tara, mai ales ca poate nu era prea locuita zona aia din Palestina.

Exista doua principii, de jure si de facto. De jure Rusia nu are voie sa faca multe dar de facto a facut destule si tot a avut relatii cordiale sau mai putin cordiale cu toate tarile.

bursucelu_viesel, on 24 decembrie 2023 - 08:16, said:

Ok, dar asa nici rromii n-au o tara. Cum ar fi sa zica hai sa lasam rromi sa ia o bucata din Romania sa-si faca si ei propria lor tara. Si-asa, Romania e slab populata (adica are aceeasi suprafata ca UK-ul, unde UK-ul are 67 de milioane de locuitori, deci ar putea veni aici toti rromii, si de prin Bulgaria, si de unde or mai fi imprastiati pe glob..).

Stai linistit ca daca ar avea puterea tiganii ar lua toata Romania, nu doar o bucata din ea. Si au o tara, India, care chiar a zis ca-i primeste inapoi pe toti.

axxel4you

axxel4you

Member

Young People Suddenly Dropping Dead! BOMBSHELL Excess Deaths Report!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ef5o6Vtphk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

auditionstir

auditionstir

Junior Member

• Grup: Validating

axxel4you, on 25 decembrie 2023 - 23:26, said:

Young People Suddenly Dropping Dead! BOMBSHELL Excess Deaths Report!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ef5o6Vtphk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si in spitale daca te duci cu probleme de inima mai intai esti intrebat mai daca esti sau nu vaccinat. Mi s-a spus ca asa se face acum... Adevarul oricum nu-l vei afla prea curand dar tot ce s-a intamplat a fost un test sa vada cum reactioneaza oamenii.

Pe mine ma deranjeaza cand oamenii se schimba. Eu tin minte cum au reactionat colegii mei, prietenii, si cunoscutii cand s-a intamplat. Stiu.. si sa te schimbi acum e de prost grust cel putin. La fel ca si persoanele astea publice, atunci era asa, acum sunt altfel. Integritate 0.

q_p

q_p

Member

Sunt unii draguti pe insta , ma mai delecteaza uneori
https://www.instagra...Tc4MTIwNjQ2YQ==

Altfel, asta cu covidu a fost superba , la alt nivel  fata de restul porcariilor care ne sunt livrate !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate