Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Identificare material lemnos

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Salut, postez aici deoarece nu sunt sigur care ar fi topicul potrivit pentru ce urmeaza sa intreb. Va rog sa ma ajutati cu o opinie in identificarea materialului si a unui posibil furnizor. Prietenul meu il foloseste la copertile de albume foto digitale. La interior este ca un conglomerat, la exterior furniruit. Conform primei poze se pare ca suporta frezare.
Are cineva idee despre ce este vorba?
Va multumesc!

Attached Files



#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
pfl melaminat sau furniruit

#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Carton presat...

#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Furnirul(???) pare a fi de stejar...nu se vede prea bine.

Edited by Erwin_Rommel, 11 November 2017 - 17:39.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
carton presat melaminat

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca te duci prin magazinele cu materiale de constructii, ai sa vezi usi confectionate din asemenea  materiale. E pfl, care se acopera prin vidare cu o folie de plastic, care imita furnirul. In Timisoara, exista un depozit de PAL, care vinde usi de mobilier realizate prin metoda aceasta. Nu stiu daca ei le si confectioneaz.

Edited by myshyk, 11 November 2017 - 18:38.


#7
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
In regula, eu m-am gandit ca e un MDF furniruit (furnir natural). Ideea e ca in stare bruta se poate baitui si/sau lacui (adica nu vine pe nuanta ca furnirul din fabrica, la usi de exemplu, ce consta itnr-o folie aplicata). Daca stie cineva de unde se poate achizitiona asa ceva m-ar ajuta enorm deoarece eu nu am reusit sa dau de urma acestui material in magazinele de bricolaj. Cel mai aproape a fost placajul de traforaj care se gaseste, ins chimb are miezul moale si nu se poate freza.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Exista 3 tipuri de carton presat disponibile in forma finisata caserate cu hartie impregnata cu rasini melaminice sau furniruita cu furnir natural.

1. MDF
2. PFL
3. HDF.

MDF-ul e mai putin rezistent la grosimi mici, in general se gaseste de la 8mm in sus.

PFL-ul are in general minim 3mm fara furnir ( poate fi caserat cu hartie impregnata cu rasini melaminice)

HDF-ul este destul de uzual, mai uzual decat PFL-ul, si are in general 2,5mm grosime, iar daca e furniruit poate avea 2,9-3mm pt ca furnirul contemporan e uzual de 0,4mm.

In poza este furnir de stejar.

Edited by loock, 11 November 2017 - 20:35.


#9
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postloock, on 11 noiembrie 2017 - 20:30, said:

Exista 3 tipuri de carton presat disponibile in forma finisata caserate cu hartie impregnata cu rasini melaminice sau furniruita cu furnir natural.

1. MDF
2. PFL
3. HDF.

MDF-ul e mai putin rezistent la grosimi mici, in general se gaseste de la 8mm in sus.

PFL-ul are in general minim 3mm fara furnir ( poate fi caserat cu hartie impregnata cu rasini melaminice)

HDF-ul este destul de uzual, mai uzual decat PFL-ul, si are in general 2,5mm grosime, iar daca e furniruit poate avea 2,9-3mm pt ca furnirul contemporan e uzual de 0,4mm.

In poza este furnir de stejar.
Multumesc pentru lamuriri. Stiti cumva, in concret, de unde pot achizitiona acest HDF? Eu in prima faza nu am nevoie mai mult de o placa, fie ea cat o fi, am gasit pe internet materiale asemanatoare in poza, dar nimeni nu vinde decat paleti intregi...

#10
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Materialul se aplica pe spatele rafturilor cumparate ca si kituri de asamblat acasa.Ar trebui sa fie cam pe la orice magazin de constructii gen Dedeman,Bricostore,Praktiker.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate