Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

S-a odihnit și Adam în ziua a șaptea?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 11 noiembrie 2017 - 15:28, said:

pentru ca nu stii nici de unde vine, nici incotro merge.
Dude, e mai rezonabil răspunsul da, dar orișicât, pe cuvânt. Te scutește de ridicol. Decât un asemenea răspuns... :thumbdown:

#38
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Adam nu se odihnea, pentru ca inca nu aparuse sindicatul.

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 11 noiembrie 2017 - 15:30, said:

Corect. A dat liber la toata lumea insa a vrut prin asta sa descopere pe cei ce i se impotrivesc.  Sarpele se pare ca era mai siret decat celelalte vietuitoare, s-a pus pe inselat omul, cam la fel se intampla si azi cum puii de naparci inseala o lume intreaga sa sarute "moaste sfinte" , bineinteles ca cei ce se incred in sarpe vor fi lepadati.

Deci a dat liber la toată lumea ca să poată să mișune șerpii?

#40
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Dorel,la post 33 e discutabil,interpretabil.Numa ce pe Wiki. am aruncat un ochi.Acuma depinde din ce parte a gardului citesc biblia astia cu explicatii.

#41
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 Dorel666, on 11 noiembrie 2017 - 14:43, said:

Despre Dumnezeu, Scriptura spune clar că S-a odihnit în ziua a șaptea? Dar ce a făcut Adam în acea zi? Că, de s-ar fi odihnit și el, grădina Raiului rămânea nepăzită și nemuncită. Hai, că de  muncit poate nu erau probleme (deși n-aș crede întrucât, dacă un copac creștea într-o zi, gândiți-vă în ce ritm creșteau buruienile), dar de  păzit trebuia păzită și păzitul este o muncă, mai ales când ai o mândrețe de grădină și sunt mulți ochi pofticioși! Iar dacă Adam a muncit, în timp ce Dumnezeu se odihnea, când s-a odihnit și Adam? Când îi venea cheful sau tot a șaptea zi, ca și Dumnezeu?
Și de ce zice Scriptura că, imediat ce l-a făcut pe Adam, Dumnezeu l-a pus în grădină să muncească și să păzească? Dacă și Adam s-a odihnit (că poate-i era frică lui Dracu să calce în grădină cât era Dumnezeu pe acolo), de ce nu spune Scriptura că Dumnezeu l-a pus întâi la hodină și l-a pus la muncă de-abia din a opta zi?

tu...doreleeeee... te plictisesti taica la pensie? Adam este numele umanitatii comune a ceea ce a fost creat barbat-femeie... bai a opta zi nu a venit inca... esti nebun? El a fost pus in Gradina sa pazeasca o ordine...

Edited by 3sat, 11 November 2017 - 15:36.


#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 MikeSpike, on 11 noiembrie 2017 - 15:34, said:

Dorel,la post 33 e discutabil,interpretabil.Numa ce pe Wiki. am aruncat un ochi.Acuma depinde din ce parte a gardului citesc biblia astia cu explicatii.

Fii mai explicit, că nu știu la ce te referi.

#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pacopaco1967, on 11 noiembrie 2017 - 15:30, said:

Corect. A dat liber la toata lumea insa a vrut prin asta sa descopere pe cei ce i se impotrivesc.  Sarpele se pare ca era mai siret decat celelalte vietuitoare, s-a pus pe inselat omul, cam la fel se intampla si azi cum puii de naparci inseala o lume intreaga sa sarute "moaste sfinte" , bineinteles ca cei ce se incred in sarpe vor fi lepadati.
A făcut pe șmecherul, deci: Bă, vă dau liber, eu mă odihnesc Posted Image (aiurea, stau cu ochii pe voi, să-l prind eu pe ăla care face nebunii la Mine-n grădină). Și când l-oi prinde, Mă apuc și-l chinui până-și dă duhul. Nu numai pe el, ci pe toți urmașii lui. Așa să știți.

Edited by mario_bril, 11 November 2017 - 15:38.


#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 11 noiembrie 2017 - 15:33, said:

Deci a dat liber la toată lumea ca să poată să mișune șerpii?
Numai asa putea sa patrunda inselatorul in Eden nefiind pazit . Bineinteles ca de indemnul divin asculta doar cei care iubesc pe Tatal ceresc, ceilalti asculta de sarpe si azi.

te odihnesti tu azi in Domnul ? Eu de pilda am spiritul Domnului si iti scriu ca sa ai acelasi spirit, spiritul dragostei si adevarului. Daca scrii doar in spirit batjocoritor inseamna ca asculti de sarpele din Eden.

 mario_bril, on 11 noiembrie 2017 - 15:37, said:

A făcut pe șmecherul, deci: Bă, vă dau liber, eu mă odihnesc  (aiurea, stau cu ochii pe voi, să-l prind eu pe ăla care face nebunii la Mine-n grădină). Și când l-oi prinde, Mă apuc și-l chinui până-și dă duhul. Nu numai pe el, ci pe toți urmașii lui. Așa să știți.
Astea's gandurile sarpelui nu ale Tatalui ceresc. Nu trebuie sa stea cu ochii pe nimeni ci faptele fiecaruia se vadesc dupa gandurile lor. Spre exemplu astazi ascultatorii de sarpe saruta pietre, picturi si cadavre crezand ca sunt sfinte.

Edited by pacopaco1967, 11 November 2017 - 15:41.


#45
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 Dorel666, on 11 noiembrie 2017 - 15:26, said:

Nu era femeia făcută în ziua a șaptea!



Atunci de ce bate vântul sâmbăta?

Matei 8:27 Oamenii aceia se mirau şi ziceau: „Ce fel de om este acesta, de-L ascultă până şi vânturile şi marea?”

pai asta e... Adam nu era doar om... ingloba in el toate regnurile iar stihiile il ascultau... caci omul este o extragere a elementelor din care a fost facut totul si o noua creatie...

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 11 noiembrie 2017 - 15:38, said:

Numai asa putea sa patrunda inselatorul in Eden nefiind pazit . Bineinteles ca de indemnul divin asculta doar cei care iubesc pe Tatal ceresc, ceilalti asculta de sarpe si azi.

te odihnesti tu azi in Domnul ? Eu de pilda am spiritul Domnului si iti scriu ca sa ai acelasi spirit, spiritul dragostei si adevarului. Daca scrii doar in spirit batjocoritor inseamna ca asculti de sarpele din Eden.

Deci Dumnezeu a vrut ca să intre înșelătorul în Eden?! Dar pe șarpe unde l-a pus Dumnezeu, după ce l-a făcut?

#47
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 Dorel666, on 11 noiembrie 2017 - 15:40, said:

Deci Dumnezeu a vrut ca să intre înșelătorul în Eden?! Dar pe șarpe unde l-a pus Dumnezeu, după ce l-a făcut?

nu... sarpele a aparut pe fondul haosului... lumea nu a fost creata direct ci din Haos (in sensul corect al termenului)...

Edited by 3sat, 11 November 2017 - 15:42.


#48
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 11 noiembrie 2017 - 15:40, said:

Deci Dumnezeu a vrut ca să intre înșelătorul în Eden?! Dar pe șarpe unde l-a pus Dumnezeu, după ce l-a făcut?
Toti au libertate de expresie si manifestare insa daca ai duhul divin asculti de Tatal ceresc, insa daca ai duhul sarpelui asculti de acesta. "Sa misune pamantul de vietuitoare " zice Domnul, deci Tu-Dorele666 ar trebui sa citesti cu atentie biblia.

Edited by pacopaco1967, 11 November 2017 - 15:45.


#49
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
Ispitititoru este la baza manifestarii, fara el nu ar putea exista dualitate deci manifestare... el este la radacina creatiei pus... nu pentru ca acolo l-ar fi pus Dzo ci pentru ca acolo este singurul loc unde poate sta...

#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pacopaco1967, on 11 noiembrie 2017 - 15:38, said:

Astea's gandurile sarpelui nu ale Tatalui ceresc. Nu trebuie sa stea cu ochii pe nimeni ci faptele fiecaruia se vadesc dupa gandurile lor. Spre exemplu astazi ascultatorii de sarpe saruta pietre, picturi si cadavre crezand ca sunt sfinte.
Aha, Tatăl nu avea niciun gând, i le-a luat șarpele pe toate. El doar se odihnea. Ce comicărie ați făcut din creștinismul ăsta, ceva de speriat, nu alta.

#51
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
verbul a se odihni nu are sensul comun acolo... ci inseamna altceva... se refera la faptul ca dupa ce ai terminat ceva te pui in centrul creatiei ca motor imobil (vezi simbolismul paianjenului care dupa ce-si tese pinza din el insusi se intoarce in centrul ei in imobilitate, simplul sau act de prezenta fiind actiunea non-actiune care mentine creatia in miscare)... tu...doreleeee ti-ai re-gasit nasul na!

Edited by 3sat, 11 November 2017 - 15:49.


#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 3sat, on 11 noiembrie 2017 - 15:48, said:

verbul a se odihni nu are sensul comun acolo... ci inseamna altceva... se refera la faptul ca dupa ce ai terminat ceva te pui in centrul creatiei ca motor imobil (vezi simbolismul paianjenului care dupa ce-si tese pinza din el insusi se intoarce in centrul ei in imobilitate, simplul sau act de prezenta fiind actiunea non-actiune care mentine creatia in miscare)... tu...doreleeee ti-ai re-gasit nasul na!

A fost vreodată Shiva nașul meu? Nu prea cred!

Apropo, păianjenul nu este imobil, că sinapsele lui fac bâz-bâz și tonusul mușchilor lui este în stare de alertă.

Edited by Dorel666, 11 November 2017 - 15:56.


#53
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 Dude_2nd, on 11 noiembrie 2017 - 15:21, said:

da, dar zilele sunt doar pe pamant. nu se aplica si Universului.

vezi ce logica subreda ai, Tudorele? Posted Image la ce ai mai deschis topicul asta tembel?
nu-s doar pe pamant dude... ciclurile creatiei numai Dzo le stie dar eu iti spun ca si cosmosul are ziua sa... ceva cu 10 la puterea 34, pana si ingerii sunt rezorbiti dupa un mare ciclu...

 Dorel666, on 11 noiembrie 2017 - 15:52, said:


A fost vreodată Shiva nașul meu? Nu prea cred!
shiva-advaita e nasul tuturor... cele 3 ipostaze ale sale sunt peste tot: creator, mentinator, distrugator... capisci?

#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 3sat, on 11 noiembrie 2017 - 15:57, said:

nu-s doar pe pamant dude... ciclurile creatiei numai Dzo le stie dar eu iti spun ca si cosmosul are ziua sa... ceva cu 10 la puterea 34, pana si ingerii sunt rezorbiti dupa un mare ciclu...

Dacă  poți fi mai orb decât un orb, shivaiștii sunt mai în întuneric decât protestanții!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate