Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

RCA - despagubire bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Acum ceva vreme, am fost implicat intr-un accident de circulatie cu o masina, eu fiind pe bicicleta. A rezultat in dauna totala a bicicletei + ceva echipament avariat.

Dupa mai multe luni, compania de asigurari mi-a facut o oferta de despagubire: mai putin decat am cerut eu, dar am acceptat. In plus, mi-au cerut sa vin cu bicicleta pentru a fi casata -- adica sa o taie cu flexul, pentru a evita eventuale fraude. Restul echipamentului avariat a ramas la ei, cand am deschis dosarul.

Nu am nicio problema cu casarea (taierea cu flexul), dar as prefera sa recuperez tot ce am dus/voi duce la ei, pentru a recupera ce se poate din epava.

Sunt obligat in vreun fel sa las la ei tot ce a fost avariat?

Edited by gxg88, 11 November 2017 - 13:15.


#2
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Depinde ce ai semnat. Mai citeste odata ca acolo scrie clar cui apartin epava si materialele deteriorate.

#3
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Daca te despagubesc nu vad ce drept ai mai avea asupra echipamentelor.

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Tu ai rca la bicicletã?
Cã cicã dacã nu ai, nu te despãgubește...sau așa era pe comuniști?

#5
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postgxg88, on 11 noiembrie 2017 - 13:05, said:

Acum ceva vreme, am fost implicat intr-un accident de circulatie cu o masina, eu fiind pe bicicleta. A rezultat in dauna totala a bicicletei + ceva echipament avariat.
Dupa mai multe luni, compania de asigurari mi-a facut o oferta de despagubire: mai putin decat am cerut eu, dar am acceptat. In plus, mi-au cerut sa vin cu bicicleta pentru a fi casata -- adica sa o taie cu flexul, pentru a evita eventuale fraude. Restul echipamentului avariat a ramas la ei, cand am deschis dosarul.
Nu am nicio problema cu casarea (taierea cu flexul), dar as prefera sa recuperez tot ce am dus/voi duce la ei, pentru a recupera ce se poate din epava.
Sunt obligat in vreun fel sa las la ei tot ce a fost avariat?

Ce asigurator?
Cum ai fost la deschiderea dosarului, cu/fara bicicleta?
Masina nu iti este retinuta, nu vad de ce ti-ar retine bicicleta. Sau ce frauda sa faci.
Poate doar daca ai venit fara bicicleta, caz in care au cerut sa o aduci, ca sa nu schimbi cu vreuna de carbon si sa ceri bani de 2 masini.


In cazul masinilor, stiam ca la dauna totala se da 75% din valoarea din grila si epava.




PS: Daca esti George, tipul care intreba acum multi ani pe aici, daca vrea cineva sa se dea cu el prin oras ca nu se tine tovarasul cu scuterul dupa el, ma bucur sa aud ca esti inca in viata.
Atunci aveai un stil foarte rapid dar sinucigas.

Edited by r629935, 11 November 2017 - 13:53.


#6
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postsarac.lipit, on 11 noiembrie 2017 - 13:36, said:

Tu ai rca la bicicletã?
Cã cicã dacã nu ai, nu te despãgubește...sau așa era pe comuniști?
Probabil ca pe RCA-ul masinii e despagubit.

#7
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcostinuti, on 11 noiembrie 2017 - 13:52, said:

Probabil ca pe RCA-ul masinii e despagubit.
Exact.

View Postizometric, on 11 noiembrie 2017 - 13:16, said:

Depinde ce ai semnat. Mai citeste odata ca acolo scrie clar cui apartin epava si materialele deteriorate.
Nu scrie.

View Postr629935, on 11 noiembrie 2017 - 13:52, said:

Ce asigurator?
Cum ai fost la deschiderea dosarului, cu/fara bicicleta?
Masina nu iti este retinuta, nu vad de ce ti-ar retine bicicleta. Sau ce frauda sa faci.
Poate doar daca ai venit fara bicicleta, caz in care au cerut sa o aduci, ca sa nu schimbi cu vreuna de carbon si sa ceri bani de 2 masini.


In cazul masinilor, stiam ca la dauna totala se da 75% din valoarea din grila si epava.




PS: Daca esti George, tipul care intreba acum multi ani pe aici, daca vrea cineva sa se dea cu el prin oras ca nu se tine tovarasul cu scuterul dupa el, ma bucur sa aud ca esti inca in viata.
Atunci aveai un stil foarte rapid dar sinucigas.
Constatarea daunelor a fost facuta cat se poate de corect, eu venind cu tot ce a fost avariat. La capitolul asta nu exista dubii.
Frauda in sensul sa nu folosesc aceleasi echipamente pentru viitoare cereri de despagubire. Eu vreau sa recuperez ceea ce nu a fost afectat.

Nu-s acel George. Si eu ma bucur ca sunt in viata. Casca m-a salvat. @Biciclisti: purtati casca!

#8
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
unii stim colegule, fara o casca, incaltaminte adecvata, manusi, nu ies nici batut, nici ... suntem patiti multi, din cauza soferilor care si-au cumparat strada pentru ei!

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postgxg88, on 11 noiembrie 2017 - 15:04, said:


Nu scrie.

Atunci du-le cadrul si rotile sa le taie cu flexul si opreste tot ce iti trebuie. Daca intreaba unde sunt accesoriile, le zici ca au cazut la momentul accidentului.

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Eu nu port casca, ca sa incepem de undeva.
Cum dreaq dauna totala la bicicleta??! Ce-a facut / Ce-ai facut de ti-a dat fatala?
Dupa calculele mele, roata din fata cu toate accesoriile plus cadrul si poate ceva ghidon / periferice sa fie afectate si ceva din roata din spate sa treaca de 75 %. Daca te referi la casca si nu la vreun os rupt, presupun ca tamponarea a fost frontala, din punctul tau de vedere, si in afara de roata si cadru, multe chestii n-ar  trebui sa fie afectate. Cum totala?

#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Poate e carbon si atunci e mia naspa. Ba se poate sa fie indoit putin cadru si e ca la masina cand ti-o da in nu-stiu-ce stalp, dauna totala. :D
La mine la serviciu a intrat unu cu masina in gard si la fel a platit RCAul lu ala.

#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postdemin2609, on 11 noiembrie 2017 - 16:47, said:

unii stim colegule, fara o casca, incaltaminte adecvata, manusi, nu ies nici batut, nici ... suntem patiti multi, din cauza soferilor care si-au cumparat strada pentru ei!

Da, si poate invatati si sa circulati cu ele, pe trecerile de pieton si la semafor nu se trece PE bicicleta. Si nici strada nu e a voastra, asa ca nu mai incurcati traficul aiurea.

#13
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postspe_ripper, on 17 noiembrie 2017 - 18:21, said:


Da, si poate invatati si sa circulati cu ele, pe trecerile de pieton si la semafor nu se trece PE bicicleta. Si nici strada nu e a voastra, asa ca nu mai incurcati traficul aiurea.

Care trafic boss?
Parcarea Bucuresti?

#14
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Stai linistit ca nu e doar parcare.
Eu nu am nicio o problema sa respect toti bicicliestii si motociclistii, si asta si fac, dar si voi respectati soferii si regulile.

Degeaba plang motociclistii ca ei mor pe capete, cand merg in halul in care merg prin Bucuresti, sau tie ti se pare normal ca un motocilcist sa mearga cu peste 100 km/h prin oras?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate