Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Angajat de o firmă din Germania, accident la muncă prestată în Danemarca

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Cred ca exagerezi cu 5 m,nici o semiremorca de tir nu are 5 m inaltime, si daca chiar au fost 5 m, ai scapat usor, oricum, daca firma are tot in regula pe partea de protectia muncii, o sa fii scos vinovat.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asigurarea de calatorie nu are nici o treaba, astea au atit de mult small print de nu o sa poti sa le folosesti niciodata in situatia unui accident de munca in conditiile in care stai acolo luni de zile. Ca ai o problema in concediu la schi e una, ca te muti acolo cu lunile si crezi ca o sa platesti citeva zeci de euro asigurare cind bastinasii platesc sute si sa si obtii servicii la fel in nici un caz.

Revenind - in vest accidentele de munca sint o chestie mare - MARE. Inclusiv cele care nu-s legate direct de munca prestata, gen ai cazut pe scari sau chiar cu bicicleta in drum spre firma, darmite cele in timpul lucrului si legate direct de activitate.
Daca pretentiile tale sint in jurul salariului nu despaguburi de zeci sau sute de mii de euro atunci sint sanse mari sa le obtii doar prin negociere normala ca sa scape de tine fara scandal, indiferent de contract, a cui a fost vina si alte povesti. Daca vrei mai mult sau chiar nu ajungeti la o intelegere o sa trebuiasca sa gasesti avocat - pina atunci ai grija sa fie totul documentat sa nu poata sa bage sub covor incidentul.

Oricum in mod sigur nu esti inregistrat ca un salariat normal in Germania ca stiai macar de ceva hirtii, aveai o casa de asigurari, etc. (si nu aveai probleme cu cheltuielile medicale, concediul, etc).

#21
Caior

Caior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2017
Wiseguy76, Patronul Neamt inchiriaza case de vacanta pe care le ofera drept cazare, nu are nici o treaba cu Danezii. Are chiar si cabinet medical privat, cu doctor Neamt. Are plantatii de brad private.

#22
Caior

Caior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2017
Myshyk, Nu avem nici un fel de echipament de protectie, singurul lucru pe care l-am primit de la firma a fost o pelerina de ploaie si cateva perechi de manusi, pe care le aveam pe mine in momentul accidentului. Cu asigurarea medicala nu stiu cum stau pentru ca nu am citit inca contractul care a ramas la angajator. Iar cu programul de lucru veneam si plecam când spunea seful Neamt care este cu noi in camp, cel care sta dupa noi.

Keta,

1.In Danemarca are pamanturile/plantatiile de brad.
2.Contract sezonier pe o perioada de maxim 60 zile pe care nu l-am citit deoarece nu l-a inmanat si nici nu am insistat sa-l citesc in momentul semnarii crezand ca nu este nevoie. Doar l-am semnat si a ramas la patron.
3.Doar un instructaj verbal "sa fiti cu bagare de seama si sa aveti grija de voi".
4.Nici nu stiu cat de legal suntem aici.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Caior, on 11 noiembrie 2017 - 01:20, said:

YourFan, Nu visam la nici un fel de despagubire, doar am vrut sa imi i-au partea financiara care o acumulasem pana in momentul accidentului (cca 7 saptamani) dar au vrut sa imi scada din venit CONSULTUL MEDICAL. Asta m-a infuriat.

Ddaannii, Firma este din Germania, dar prestarea munci se face in Danemarca. Contractul l-am semnat in Germania si a ramas la patron.

Andreysc7, Cred ca firma trebuia sau putea sa ofere si ceva cai de protectie, sau posibilitatea de prestare a munci in conditi ceva mai safe, ma grandesc.
Asta e urmare directa a "intelegerilor pe sub masa" pe care le-ai facut. Sa nu-mi spui ca nu e asa, ca ai lucrat doar pentru banii prevazuti in contract si ca n-ai avut nici o "conventie" verbala, prin care erai asigurat ca daca stai pana la sfarsit, vei mai primi ceva bani in mana peste cei din contract. Doar ca orice plecare inainte de terminarea perioadei contractuale, aduce dupa sine si pierderea cestor bani. Plus inca ceva bani din cei cuveniti legal, in cazul tau, contravaloarea cheltuielior medicale.  Desi, asta e discutabila, intru-cat ti-a retinut din salariu cota parte din banii pentru asigurarea medicala. Si nu-mi spune ca nu e asa, am lucrat ca sezonier 7 ani in Germania, am avut un accident de munca, soldat cu fisura de stern, asa ca stiu exact ce vorbesc. Doar ca eu am rezolvat problema la modul amiabil cu patronul si sincer, la sfarsit de sezon, nu mi-a parut rau. Desi, am mai lucrat 4 luni de zile cu fisura de stern.

#24
Caior

Caior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2017
F300, Nu vreau nici-o despagubire, dar am zis asa in caz ca s-ar putea de ce nu. Ceea ce vreau este macar achitarea contravaluari pana la sfarsitul contractului (mai am o saptamana de munca)  sau sa stau in concediu medical si sa nu platesc eu consult medical. Nu vreau sa fiu trimis in tara si gata. O sa vin cu mai multe detalii dupa ce o sa citesc contractul.

#25
Caior

Caior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2017
Fqx, Nu exagerez cu nimic, acele pachete se chitesc cu mult deasupra obloanelor de la remorca. Chiar am avut noroc, Colegii care lucrau cu mine s-au minunat cum de am scapat asa. Oricum, si cu muschiul spatelui rupt 5cm e destul de nasol, nu am echilibru, merg destul de greu si nu am nici o forta la incordare, pur si simplu daca ma aplec cad in cap.

Edited by Caior, 11 November 2017 - 16:23.


#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Caior, on 11 noiembrie 2017 - 00:49, said:

Trebuie sa te urci in remorca unui tractor in care trebuie sa chitesti niste pachete din crengute de brad pe care o alta persoana le arunca cu furca de jos, dintr-o gramada, fiecare pachet avand cca 5kg.

Apoi, tractorul trebuie sa se deplaseze la o alta gramada de pachete la cca 10 metri mai in fata si tot asa. La un moment dat soferul trece cu tractorul printr-o groapa provocand balans la remorca. Atunci am cazut cu cateva pachete din varful remorci, cca 5 metri inaltime.
Ți-a spus cineva (de ex. la instructaj, dacă ai făcut) să cobori din tractor după ce descarci, să mergi pe jos până la următoarea grămadă și doar atunci să te urci din nou?

Edited by althea, 11 November 2017 - 16:38.


#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu se practica asa ceva ...si eu am cazut de cateva ori asa  o miscat Balana..nezeii mamii ei..!

#28
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Eu am o sigura intrebare... ce e aia "chitesti"?

#29
Caior

Caior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2017
Caz inchis!

S-a rezolvat pe cale amiabila cu patronul, acum sunt deja in tara, am fost la medic, sunt in recuperare. O viata plina de fericire va doresc !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate