Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Angajat de o firmă din Germania, accident la muncă prestată în Danemarca

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Caior

Caior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2017
Salut! Sunt in Danemarca, prestez munca sezoniera cu un contract pe 2 luni. Acum 2 zile am avut un accident (am cazut din remorca unui tractor in care chiteam niste pachete din crengute de Brad, cca 5m inaltime). Am mers la spital si m-au diagnosticat cu ruptura musculara spate. Intrebarea mea este: Pot da firma in judecata ? Sau ce as putea face in aceasta situatie. Daca doriti sa ma indrumati as fi foarte recunoscator. Precizez ca nu prea ma pricep in domeniul aceasta si chiar nu stiu ce sa fac in situatia de fata, patronul vrea sa ma trimita in tara ceea ce nu mi se pare corect. Multumesc!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Poti doar sa iti iei medical :) . E accident de munca , altceva nu e. Ce vina are firma ca esti tu impiedicat ?

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
De dat in judecata poti, dar nu visa la despagubiri de sute de mii de €

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Evident ca poti.
Mai bine explici ce s-a intamplat si intrebi daca ai sanse de castig.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai.. daca ai cazut din proprie initiativa cu ce e vinovata firma?  E accident de munca.. o sa stai mai multe zile in concediu medical.. apoi o iei de la capat. Bine ca n-a fost mai rau.

#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu da firma in judecata. depinde de legislatia locala, este posibil sa ai mai multe cai de recurs, dar daca urmezi una, sa'ti pierzi dreptul de a actiona pe alte cai. si daca dai in judecata, este probabil costisitor  si de lunga durata.

este un accident de munca. vezi ce proceduri au ei pt accidente de munca. vezi unde se declara astea. nu pleci in tara pana nu rezolvi problema. trebuie sa existe o procedura prin care vei primi concediu medical etc.
respectivul probabil are vreo problema cu actele tale, de asta cauta sa te goneasca, sa evite ceva complicatii si posibil amenzi.

 rosix, on 10 noiembrie 2017 - 23:45, said:

Pai.. daca ai cazut din proprie initiativa cu ce e vinovata firma?  E accident de munca.. o sa stai mai multe zile in concediu medical.. apoi o iei de la capat. Bine ca n-a fost mai rau.

e "vinovata" firma pt atitudine. nu trimiti un angajat inapoi in tara ca sa scapi de problema. ei au asigurari etc. in functie de incidente, de probleme le poate creste sau scadea premium-ul platit la asigurare.
firma este raspunzatoare pentru protectia angajatilor si instruirea lor in acest sens, pt oferirea unui loc de munca in conditii de siguranta etc etc etc.
angajatul este raspunzator, doar daca se dovedeste ca a incalcat procedurile interne, ca nu a respectat normele de siguranta (trebuie sa fie instruit in acest sens) etc.

#7
Caior

Caior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2017
Rosix, Cum sa ma arunc cu capul in jos de la 5 metri din propria initiativa ??!

Sef-chenko, Pe scurt:

Trebuie sa te urci in remorca unui tractor in care trebuie sa chitesti niste pachete din crengute de brad pe care o alta persoana le arunca cu furca de jos, dintr-o gramada, fiecare pachet avand cca 5kg. Apoi, tractorul trebuie sa se deplaseze la o alta gramada de pachete la cca 10 metri mai in fata si tot asa. La un moment dat soferul trece cu tractorul printr-o groapa provocand balans la remorca. Atunci am cazut cu cateva pachete din varful remorci, cca 5 metri inaltime.

#8
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
În primul rand, ai semnat protecția muncii, ai fost instruit?
Doi, el vrea sa te trimită pentru ca contribuie pe perioada de medical.
Vei fi plătit oricum toată perioada cu 60si ceva sau 70si ceva la %.
Cel puțin asa este în Germania.

#9
Caior

Caior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2017
YourFan, Nu visam la nici un fel de despagubire, doar am vrut sa imi i-au partea financiara care o acumulasem pana in momentul accidentului (cca 7 saptamani) dar au vrut sa imi scada din venit CONSULTUL MEDICAL. Asta m-a infuriat.

Ddaannii, Firma este din Germania, dar prestarea munci se face in Danemarca. Contractul l-am semnat in Germania si a ramas la patron.

Andreysc7, Cred ca firma trebuia sau putea sa ofere si ceva cai de protectie, sau posibilitatea de prestare a munci in conditi ceva mai safe, ma grandesc.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Atunci cand prezinti datele ca la OTV, si nu precizezi clar ce si cum , nimeni nu poate sa-ti spuna ceva clar.

Ce am inteles pina la acest moment :

1. Esti angajat la o firma din Germania dar prestezi munca in Danemarca
2. Ce contract ai cu acea firma din Germania si ce scrie in acesta despre accidentele de munca
3. Ce acte ai semnat  la locul de munca in Danemarca , orice ar fi , orice act , trebuie sa ai instructaj la locul de munca
4. Cat de legal esti in Danemarca ?

Ar mai fi ceva chestii, dar aste sunt primele ce imi vin in minte.

Edited by keta, 11 November 2017 - 01:22.


#11
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,462
  • Înscris: 21.04.2014
Inainte sa pleci din tara, era mai intelept sa citesti recomandarile Ambasadei Romane din Danemarca, referitor la sistemul medical danez.
Un Carnet European de Sanatate si o asigurare de calatorie te-ar fi scutit de plata consultului medical.
In plus, daca ai semnat in Germania un contract in care nu erau specificate drepturile angajatului la concediu medical/alimente/cazare in Danemarca, degeaba te agiti acum. E vina ta.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006
vezi ca sint firme de avocatura care se ocupa de accidente de munca si stiu exact ce se poate si ce nu!

#13
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 Andreysc7, on 10 noiembrie 2017 - 23:42, said:

Poti doar sa iti iei medical Posted Image . E accident de munca , altceva nu e. Ce vina are firma ca esti tu impiedicat ?
Un om are un accident la munca si tu spui ca e doar impiedicat? As vrea sa-ti mai spun cateva, dar nu vreau BAN!

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
omul fiind angajat nu beneficia si de asigurare medica?,intreb si eu ..sau pentru negri nu e valabila in marile democratii din europa civilizata?

#15
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
N-are nici o treaba ala la care lucrezi, daca firma e inregistrata in DE. Danezul o sa te dea afara din casa, sau rulota unde locuiesti si te trimite la angajatorul neamt. Daca nu platesti taxe in DK beneficiezi doar de ajutor medical de urgenta, pentru restul trebuie sa platesti.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Caior, on 11 noiembrie 2017 - 00:49, said:

Rosix, Cum sa ma arunc cu capul in jos de la 5 metri din propria initiativa ??!

Sef-chenko, Pe scurt:

Trebuie sa te urci in remorca unui tractor in care trebuie sa chitesti niste pachete din crengute de brad pe care o alta persoana le arunca cu furca de jos, dintr-o gramada, fiecare pachet avand cca 5kg. Apoi, tractorul trebuie sa se deplaseze la o alta gramada de pachete la cca 10 metri mai in fata si tot asa. La un moment dat soferul trece cu tractorul printr-o groapa provocand balans la remorca. Atunci am cazut cu cateva pachete din varful remorci, cca 5 metri inaltime.
Da´  cu echipamentu´ de protectia muncii, cum stateai? Il purtai, sau era-n dulap? Ai primit de la patron asa ceva? Da´ cu asigurarea medicala? Da´ cu programul de lucru, ala inscris in contract?L-ai respectat?Ca  te vor pureca astia peste tot.

#17
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Lucrări la 5 metrii înălțime. Teoretic trebuia să ai un echipament de protectie, centura de prindere. Ai avut așa ceva? Ți-a dat angajatorul aceea centura? Că dacă ți-a dat și tu nu ai purtat-o, nu ai nici o șansă la despăgubiri.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Caior, on 11 noiembrie 2017 - 01:20, said:

Ddaannii, Firma este din Germania, dar prestarea munci se face in Danemarca. Contractul l-am semnat in Germania si a ramas la patron.
Am o prietenă care lucrează în Germania și mi-a povestit despre cât de tare s-au agitat patronii ei când s-a tăiat rău într-o muchie a unei mese. Nu are rost să povestesc mai mult, ideea în care am scris e că pare că au o legislație cel puțin la fel de strictă ca a noastră în privința accidentelor de muncă.
Au și ei cu siguranță ceva echivalent ITM-ului de la noi, nu te gândi direct la instanță. Poate găsești pe forum useri care lucrează în Germania și îți pot spune mai multe.

Părerea mea e că nu se poate să nu fii asigurat medical pe durata contractului.
Altfel, așa cum a zis XL700VA, în mod sigur erau obligați să vă asigure instructaj și protecție pentru lucrul la înălțime. Nu spui nimic despre asta, poate dai niște detalii.

Edited by althea, 11 November 2017 - 07:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate