Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Buget in jur de 20.000 Euro pentru un 4x2 sau 4x4 cat mai sigur

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
CiprianCosmin

CiprianCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 29.07.2014
Salut,

vreau sa-mi iau un SUV in jur de 20.000 Euro sau putin peste, 4x2 sau preferabil 4x4 dar sa fie micut

M-am gandit la Toyota C-HR pentru ca e prima la siguranta care nu este Vovlo sau Volkswagen si este deci in bugetul meu:

https://www.euroncap...ceTechnologies=

Este relevant topul asta, ce parere aveti de el? Pentru mine primul criteriu este pretul, siguranta masinii si designul. Aceasta se incadreaza la toate 3.

Ma gandesc si la un Mitsubishi Eclipse Cross iar inainte sa-mi pun problema sigurantei m-am gandit la un Opel Mokka sau Ranult Captur (la care pot obtine o buna reducere). Dar statisticile si testele de siguranta ma fac sa inclin spre una Toyota C-HR sau Mitsubishi Eclipse Cross

Nu-mi dau seama daca mai e in functiune pogramaul Rabla...

Edited by CiprianCosmin, 10 November 2017 - 23:25.


#2
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
topul este relevant doar in cazul in care nu ar fi vorba de o ciocnire frontala cu un tir, in fata aluia poti avea si 7 stele ncap

Edited by on64, 10 November 2017 - 23:26.


#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 CiprianCosmin, on 10 noiembrie 2017 - 23:12, said:

M-am gandit la Toyota C-HR pentru ca e prima la siguranta care nu este Vovlo sau Volkswagen si este deci in bugetul meu:
Initiator,  mi se pare mie sau tie frica sa mori?

Edited by YourFan, 10 November 2017 - 23:39.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
dap. fii barbat!

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In vremurile de glorie Eclipse era o masina, acuma e un matiz inaltat plictisitor Posted Image Posted Image Posted Image

Cumpara masina care iti place ca design si in care te simti cel mai bine.
Degeaba ai masina cu "6" stele din clasa compacta, cand vine pe contrasens un bizon cu un Touareg 5.0 V10 de peste 2 tone sau un sofer care a adormit la volanul unui camion. Totul tine de noroc pe sosele.

Edited by TruculMagic, 11 November 2017 - 00:59.


#6
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
De ce nu te uiti si la Suzuki Vitara? Am vazut ca tot pe la 20k se invart.

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Nou sau sh?
Cam orice masina din clasa premium e masi sigura decat un suv mic daca chiar vrei siguranta.

#8
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Seria 5 xdrive. La cat de animal e are destule părți deformabile care sa absoarbă posibilul impact. Un suv nu e mai sigur, e mai înalt și mai ușor sa se răstoarne.

Edited by ct10dre, 11 November 2017 - 10:03.


#9
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

 CiprianCosmin, on 10 noiembrie 2017 - 23:12, said:

Salut,

vreau sa-mi iau un SUV in jur de 20.000 Euro sau putin peste, 4x2 sau preferabil 4x4 dar sa fie micut
Din ce ai enumerat in primul post, mie cel mai mult imi place CH-R, foarte mult chiar! Am vazut-o si live, mi se pare superba, iar calitatea materialelor folosite la interior e peste Captur si Vitara (recomandata mai sus, la fel, vazute live). Despre Eclipse Cross, nu stiu ce sa zic.

 ct10dre, on 11 noiembrie 2017 - 10:02, said:

Seria 5 xdrive. La cat de animal e are destule părți deformabile care sa absoarbă posibilul impact. Un suv nu e mai sigur, e mai înalt și mai ușor sa se răstoarne.
La 20.000 daca vrei cutie automata, navigatie, xenon si km putini, nu gasesti nici Seria 3.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vitara 4x2 sau 4x4 !
http://www.suzuki.ro...spirit-allgrip/

#11
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 04.11.2016
Mokka X sau cere oferta pentru Kona de la Hyundai.
Pentru Mokka X vezi si prezentarea de pe turatii.ro
Pentru Rabla trebuie sa astepti anul urmator.

Edited by gabrieln2016, 11 November 2017 - 11:42.


#12
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Qashqai sau Kadjar, 4x2, benzina. Stau bine cu siguranta, au cam 1400 kg. Kadjar e mai mari. Motorul este peste C-HR la ambele. Incap in 20k euro mediu echipate. Qashqai a primit facelift anul asta. Au cam scapat de probleme grave.

Edited by radu_vasile59, 11 November 2017 - 14:02.


#13
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Nu as lua un suv fara tractiune integrala.

Vezi Mokka x, 21500, 1.4 turbo 140cp (4x4, faruri led, clima, scaune incalzite, volan incalzit, pilot, jante R18, senzori fata/spate, pachet crom, display color).

#14
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Mazda Cx3

#15
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
La 20kte uiți la Kadjar nu la Captur (este oferta acum la Kadjar xmod), ai și surat a Qashqai, SX4, Hyundai kona, Peugeot 2008 și Honda.

#16
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Am vazut ca si Seat Ateca are referinte foarte bune din toate punctele de vedere (tinuta de drum/stabilitate, confort, insonorizare, etc.).

#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Pseudo SUV-urile sunt slabe la capitolul siguranta. Dintr-un sasiu mic nu vei obtine niciodata o masina rezistenta.
Daca vrei siguranta orienteaza-te spre clase mai mari, chiar daca asta implica achizitionarea unei masini la mana a doua.

#18
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

 terratec, on 17 noiembrie 2017 - 14:18, said:

Pseudo SUV-urile sunt slabe la capitolul siguranta. Dintr-un sasiu mic nu vei obtine niciodata o masina rezistenta.
Daca vrei siguranta orienteaza-te spre clase mai mari, chiar daca asta implica achizitionarea unei masini la mana a doua.
Crossover ele de clasa mica întra în aceasta categorie, cele din clasa compacta nu au aceasta problema

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate