Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stocarea energiei fotovoltaice si eoliene in aer comprimat

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
zut

zut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2016
Vreau sa folosesc aeru comprimat pentru a stoca energia electrica din sulplusu din productia pe care o am pentru a o folosi cind am nevoie
daca poate cineva sami calculeze cam cita energie se poate stoca in 12000litri de aer comprimat la 8-10 bari si cam ce eficenta o sa am.

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Interesantã idee!!!
În cineticã sau încordarea unor sute de arcuri nu te-ai gîndit?

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
mai repede disociezi apa, prin comprimarea aerului se iroseste o cantitate foarte mare de lucru mecanic.
si cu aerul comprimat, cit lucru mecanic crezi ca poti sa obtii? la ce-l pui la treaba? alta pierdere prin transformare.

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 09.08.2006
Realizezi ca iti trebuie un recipient de 12.000 litri, ca sa poti stoca acel aer comprimat? Care recipient trebuie sa fie OK din punct de vedere al legislatiei (adica marcaj CE, inregistrat la ISCIR, contract cu intretinator, contract cu RSVTI, din 4 in 4 ani - inspectii, poate-peste 12 ani, expertiza tehnica, ca asa zic prescriptiile.). Apoi iti mai trebuie un compresor, care sa iti comprime aerul. In plus de asta iti mai trebuie un generator antrenat de o turbina/ motor cu aer comprimat, care sa iti produca energie electrica din aerul comprimat stocat. Unde naiba tii toata uzina asta? Nu-I mai ieftin un banc de acumulatori?
Mare cantitate de energie nu prea inmagazinezi in vasul ala.

Edited by yo9hrb, 10 November 2017 - 21:23.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Era o masina cu un motor pe aer comprimat, am vazut ceva chiar pe discovery

#6
zut

zut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2016
Am ales aeru comprimat pentru ca am o cisterna de 12000 de litri care e testata la 22 bari si se poate folosi pana la 8-11 bari in siguranta.

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postzut, on 10 noiembrie 2017 - 20:47, said:

Vreau sa folosesc aeru comprimat pentru a stoca energia electrica din sulplusu din productia pe care o am pentru a o folosi cind am nevoie
daca poate cineva sami calculeze cam cita energie se poate stoca in 12000litri de aer comprimat la 8-10 bari si cam ce eficenta o sa am.

Dupa cum expui tu productia e foarte mica , iar pe urma trebuie sa oferi si date de randament la sistemul de conversie, turbina Tesla sau ce????

Edited by ciine, 10 November 2017 - 21:22.


#8
zut

zut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2016

View Postyo9hrb, on 10 noiembrie 2017 - 21:09, said:

Realizezi ca iti trebuie un recipient de 12.000 litri, ca sa poti stoca acel aer comprimat? Care recipient trebuie sa fie OK din punct de vedere al legislatiei (adica marcaj CE, inregistrat la ISCIR, contract cu intretinator, contract cu RSVTI, din 4 in 4 ani - inspectii, poate-peste 12 ani, expertiza tehnica, ca asa zic prescriptiile.). Apoi iti mai trebuie un compresor, care sa iti comprime aerul. In plus de asta iti mai trebuie un generator antrenat de o turbina/ motor cu aer comprimat, care sa iti produca energie electrica din aerul comprimat stocat. Unde naiba tii toata uzina asta? Nu-I mai ieftin un banc de acumulatori?
Mare cantitate de energie nu prea inmagazinezi in vasul ala.
Instalatia vreau sa o folosesc intro zona izolata in munti
acumulatori am dar nu rezista mai mult de 2-3 ani le scade mult capacitatea si trebuie schinbati
am unde sa montez toate pentru ca sint peste 5 hectare de teren.

Edited by zut, 10 November 2017 - 21:23.


#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"un om care are o idee, este nebun in ochii celorlalti, pana cand aceasta idee devine un succes.."  Mark Twain
pe vremuri si yo am fost ca tine ! ... Posted Image
incercam sa revolutionez natura ! ... dar din pacate este aproape imposibil ! ...
cauta un curs de apa, si fa-ti o "morisca hidraulica" si esti independent energetic !
crede-ma pe cuvant! ...este cea mai buna forma de energie verde !

Edited by realduc, 10 November 2017 - 21:33.


#10
zut

zut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2016

View Postciine, on 10 noiembrie 2017 - 21:20, said:

Dupa cum expui tu productia e foarte mica , iar pe urma trebuie sa oferi si date de randament la sistemul de conversie, turbina Tesla sau ce????
Randamentu de conversie calculat de mine nu depaseste 42-49%
am sa incerc si cu o turbina si un motor cu aer comprimar cu pistoane.

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postzut, on 10 noiembrie 2017 - 21:30, said:

Randamentu de conversie calculat de mine nu depaseste 42-49%
am sa incerc si cu o turbina si un motor cu aer comprimar cu pistoane.

Daca  pierzi la conversie peste 50% clar nu e rentabil , mai bine faci apa calda si eventual folosesti celule peltier pt ceva curent, cam tot 50%

#12
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 09.08.2006
Randamentul de stocare, dupa unii autori, este cam 10-12%. Coroborat cu randamentul de conversie (50%, desi pare cam mare), ajungi la un randament de ... 6%.
Pe de alta parte, legislatia se aplica si in zonele izolate, din munti.
Si, inca o chestie - zici ca ai un vas de 12.000 litri. Testat la 22 bari. Cand a fost fabricat? Cum a fost exploatat? Cine l-a intretinut?
Daca ai impresia ca daca nu s-a intamplat nimic pana acum, nici nu se va intampla, gresesti amarnic. S-ar putea sa mai am poze de la o avarie de acum multi ani, petrecuta la un vas de 8000 litri care functiona la fix 8 bari. Sau chiar de la un cazan de baie. Nu va jucati cu presiunea. Nu e de gluma.
Lucrez in domeniu si stiu ce inseamna.

Edited by yo9hrb, 10 November 2017 - 21:49.


#13
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005

View Postzut, on 10 noiembrie 2017 - 21:21, said:

Instalatia vreau sa o folosesc intro zona izolata in munti
acumulatori am dar nu rezista mai mult de 2-3 ani le scade mult capacitatea si trebuie schinbati
am unde sa montez toate pentru ca sint peste 5 hectare de teren.



http://www.alcad.com...Low-maintenance
Ni-Cd baterii
durata de viata 20 ani

#14
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 09.08.2006
Intrebare: de ce a fost testat la 22 de bari? Ca aia nu e o presiune tipica pentru aer comprimat.
Care a fost utilizarea initiala a vasului? O poza a placii de timbru?
Nu vreau sa fac politie, vreau sa te ajut. Dupa cum spuneam, lucrez in domeniu.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrealduc, on 10 noiembrie 2017 - 21:25, said:

"un om care are o idee, este nebun in ochii celorlalti, pana cand aceasta idee devine un succes.."  Mark Twain
pe vremuri si yo am fost ca tine ! ... Posted Image
incercam sa revolutionez natura ! ... dar din pacate este aproape imposibil ! ...
cauta un curs de apa, si fa-ti o "morisca hidraulica" si esti independent energetic !
crede-ma pe cuvant! ...este cea mai buna forma de energie verde !
Asta mi-a adus aminte de una din "Legile lui Murphy": Toata lumea stie ca un lucru nu poate fi facut. Si vine unul care nu stie asta si-l face.
Ramane de vazut nu doar daca functioneaza ci si daca randamentul il poate face rentabil.

Edited by myshyk, 10 November 2017 - 22:10.


#16
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
E mai realizabil decat userul care a vrut sa bage o eoliana in casa si sa cumpere un ventilator care sa sufle in ea.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAMETHIST, on 10 noiembrie 2017 - 22:40, said:

E mai realizabil decat userul care a vrut sa bage o eoliana in casa si sa cumpere un ventilator care sa sufle in ea.
Si ala e realizabil, doar ca trebuie sa consumi mai mult curent decat produci :)

#18
zut

zut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2016
Chiar si la expoatari minere se folosea aer comprimat pentru a actiona masina de incarcat picamere etc, eu cred ca si aeru comprimat poate avea o eficenta de peste 40-50%.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate