Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Povestile programatorilor de succes

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Topic unde programatorii de succes pot povesti cum au ajuns sa faca bani buni in IT.
Pasiunea pentru programare ati avut-o de mici sau mai tarziu, prin liceu/ facultate ? Ati urmat o facultate de profil sau ati invatat numai din carti/tutoriale/youtube/cursuri online ?
Ati avut mult de invatat ? Cum ati facut fata ? Ce v-a motivat ?
Ati ajuns departe doar prin forta proprie sau si prin noroc/persoane potrivite pe care le stiati ?
Cu ce limbaj ati inceput si care il folositi acum ?
Ce sfaturi aveti pentru programatorii incepatori ? Merita sa te apuci de programare ?
etc.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Poți începe chiar tu.

#3
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Isuse iar cu topicuri stupide. Tinere, programarea e grea si nu pentru orice muritor, pana mai deschizi 10 subiecte pe tema asta invatai si tu naibi ceva.

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
In clasa I, am inceput cu electronica, sub indrumarea tatalui.

In clasa a IV-a, m-am dus la Casa Pionierilor sa ma inscriu la Cercul de Electronica. Profesorul de Electronica a intarziat, afara era frig si ploua, asa ca profesorul de la Cercul de Informatica m-a invitat inauntru la el. Atunci am vazut primul HC-85 si m-am "virusat" instant.

Primul limbaj de programare a fost BASIC-ul din ROM-ul HC-85. Dupa aproximativ un an, am trecut la limbaj de asamblare / cod masina Z-80, pe care l-am invatat singur folosind cursul si programul "TUTOR".

Apoi am citit cartile editurii TEORA, pe vremea cand erau de calitate si erau cam singura sursa de informatii de la noi. Cred ca am TONE de carti si reviste de programare.
Am invatat singur Foxpro, Pascal, C/C++, Java, HTML (pana la v3.1), Javascript.

Am urmat un liceu de profil, o facultate de profil, si m-am angajat la o "multinationala" din Timisoara. Acum sunt profilat pe embedded C / C++.

Am studiat si am muncit de o suta de ori mai mult decat ceea ce se invata la scoala. Mi-a facut placere deosebita, nu am resimtit acest lucru ca pe un efort.

#5
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postkolfleading, on 10 noiembrie 2017 - 19:47, said:

Am urmat un liceu de profil, o facultate de profil, si m-am angajat la o "multinationala" din Timisoara. Acum sunt profilat pe embedded C / C++.

Unde , poate ne facem colegi? Posted Image

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Pasiunea pentru programare ati avut-o de mici sau mai tarziu, prin liceu/ facultate?

De mic

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Ati urmat o facultate de profil sau ati invatat numai din carti/tutoriale/youtube/cursuri online ?

Yes to all

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Ati avut mult de invatat?

Imposibil de numarat, omul cat traieste, invata.

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Cum ati facut fata?

Exersand, practicand, nu despicand firul in 4.

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Ce v-a motivat ?

Faptul ca poti dezvolta mutle pe cont propriu, fara scule prea scumpe.

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Ati ajuns departe doar prin forta proprie sau si prin noroc/persoane potrivite pe care le stiati ?

Forte proprii

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Cu ce limbaj ati inceput

Unul prea vechi pentru a fi mentionat acum.

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

si care il folositi acum ?

Vreo 5-6

Edited by dani.user, 10 November 2017 - 19:51.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAMAN_SER, on 10 noiembrie 2017 - 19:49, said:


Unde , poate ne facem colegi?
La aia cu steagul american in curte. Posted Image

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca iti spun o poveste de succes te hotarasti sa te apuci de programare ? Posted Image

#9
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostAMAN_SER, on 10 noiembrie 2017 - 19:46, said:

pana mai deschizi 10 subiecte pe tema asta invatai si tu naibi ceva.
De ce crezi ca nu am invatat nimic ?

View Postdani.user, on 10 noiembrie 2017 - 19:50, said:

Vreo 5-6
Toate la acelasi proiect ? E web project ?

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Topic unde programatorii de succes pot povesti cum au ajuns sa faca bani buni in IT.
1. Pasiunea pentru programare ati avut-o de mici sau mai tarziu, prin liceu/ facultate ? 2. Ati urmat o facultate de profil sau ati invatat numai din carti/tutoriale/youtube/cursuri online ?
3. Ati avut mult de invatat ? 4. Cum ati facut fata ? 5. Ce v-a motivat ?
6. Ati ajuns departe doar prin forta proprie sau si prin noroc/persoane potrivite pe care le stiati ?
7. Cu ce limbaj ati inceput si care il folositi acum ?
8. Ce sfaturi aveti pentru programatorii incepatori ? Merita sa te apuci de programare ?
etc.
Nu stiu cum masori tu succesul, dar iete raspunsurile mele:

1. de mic
2. toate
3. inca mai am mult de invatat
4. vezi 5 mai intai, apoi acest raspuns: nu simt ca ar trebui sa fac fata la ceva
5. pasiunea, dorinta de intelegere si cunoastere; cand le ai p-astea, nu ai nevoie de o motivatie anume, adrenalina si endorfinele pe care le elibereaza corpul sunt suficiente
6. prin forta proprie, prin persoanele pe care le-am indrumat (chiar si aici pe forum, dar si in alte parti), si prin persoanele pe care nu le stiam, dar pe care le-am cunoscut si a caror parere am ascultat-o
7. cu un limbaj vechi; chiar acum folosesc python, dar in ultima luna am folosit vreo 5. In ultimul an vreo 10.
8. am scris nenumarate articole si postari cu sfaturi pentru incepatori. cine e curios le gaseste, sau ma intreaba. Ce merita si ce nu decide fiecare in propria sa viata, ca d-aia e viata fiecaruia.

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 19:29, said:

Topic unde programatorii de succes pot povesti cum au ajuns sa faca bani buni in IT.
Sunt cateva elemente fara de care nu cred ca as fi putut face bani, care mai de care mai important:

dorinta de intelegere si de cunoastere, entuziasmul, gandirea analitica, cunoasterea a cator mai multi termeni, a sti ce nu stiu si unde sa gasesc ceea ce nu stiu, si mai ales: ma doare in pix de tona de bani pe care o fac, e doar un bonus (bine venit), dar nu asta ma motiveaza, absolut deloc.

Edited by OriginalCopy, 10 November 2017 - 20:08.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 20:01, said:

De ce crezi ca nu am invatat nimic ?

Probabil fiindca intrebi mereu aceleasi generalitati, nimic concret.

View Posthalflife, on 10 noiembrie 2017 - 20:01, said:

Toate la acelasi proiect ? E web project ?

Multiple proiecte.

#12
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postkolfleading, on 10 noiembrie 2017 - 19:52, said:

La aia cu steagul american in curte. Posted Image
Nu-mi spune ca  lucrezi la Co...    . Eu lucrez la aia de te cauta cu detectorul de metale si in fund de parca am turna aur in sectie.

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Multi programatori buni nu fac bani buni pentru ca nu stiu sa se vanda. Multi programatori mediocri fac bani gramada ca stiu sa se vanda.

Un lucru e sigur: daca nu esti pasionat, renunta.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostLukRo, on 10 noiembrie 2017 - 20:12, said:

Un lucru e sigur: daca nu esti pasionat, renunta.
In cazul individului de fata, cred ca e important de specificat ce e aia pasiune si ce nu e pasiune, ci obsesie:

obsesie = postarea de meta-discutii despre programare, dar nu despre coduri sursa concrete; gandul prea mare la bani care iti consuma din energia care ar trebui investita in studiul pe burta
pasiune = programarea in blocuri de 10 ore pentru ca nu iti dai seama cand trece timpul; nu mai fac acum, dar faceam cand eram adolescent si student; alt indiciu de pasiune: visezi o problema cu care te confrunti si cod concret, uneori chiar si solutia problemei - cand te trezesti, rezolvi problema cu ochii pe jumatate inca inchisi

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLukRo, on 10 noiembrie 2017 - 20:12, said:

Multi programatori buni nu fac bani buni pentru ca nu stiu sa se vanda. Multi programatori mediocri fac bani gramada ca stiu sa se vanda.

Cu exceptia celor ce sunt antreprenori/freelanceri, cat de mult influenteaza totusi asta?

Bugetele angajatorilor de prin zona n-am auzit sa permita sa oferi unuia prea mult in plus fata de oferta initiala doar fiindca-i bun de gura.

Te referi cumva ca cei mediocrii reusesc sa convinga ca ar fi potriviti pentru poztii in mod normal peste ei? Sau cei ce la 6 luni schimba angajatorul pentru 50 euro in plus?

#16
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostAMAN_SER, on 10 noiembrie 2017 - 19:46, said:

Tinere, programarea e grea si nu pentru orice muritor.
Pai cum altcumva sa am succes daca nu prin programare ?

#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Si antreprenorii se impart in cei care au succes si restul...Inteligenta emotionala joaca un rol foarte important in viata, in general.

Daca vrei si bani din programare, nu numai satisfactii personale, urmeaza o regula simpla: du-te unde sunt banii! Alegeti locatia si domeniile unde se invart bani multi:

Locatie: de obicei companiile cu bani au sediul intr-o capitala sau oras mare.
Industrie: banci, asigurari, finante, fonduri, farma, aparare, .... sau furnizorii lor.

Daca te duci programator in Vascauti la brutaria de la gara, poti sa fii geniu in programare, ca tot degeaba.

#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,064
  • Înscris: 06.01.2007
Prin orice lucru pe care stii sa-l faci bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate