Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Nu gasesc formatele video pe SD card

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
O fi vre-un model / lot cu problema.
Am carduri de la ei cumparate in ultimii 5 ani si toate merg ok.- vreo 6 buc. Intre 16 si 64 Gb.

View PostSkyspy, on 10 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Imi apar fisierele de care zici,dar nu pot sa le deschid fara cablu.Am Windows8.

Si Windows 8.1 poate sa l deshida n WMP12.

Mai poti folosi Mirilis Splash.

Sau ar mai putea fi o problema - cititorul de carduri sa nu fie perfect compatibil cu cardul.

#20
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Trebuie sa aiba un soft de la Pana cu care importi pozele, videourile. (pentru cei care nu se picep sa scotoceasca prin directoare)
Am FZ38. Filmarile sunt in directorul driveletter:\PRIVATE\AVCHD\BDMV\STREAM.
Sunt fisiere cu extensia MTS.

Daca poti "vedea" fisierele doar cu folosind aparatul foto ca cititor de card (cablu usb) si nu functioneaza cand introduci cardul in cititorul SD de la laptop/PC, cardreader-ul are probleme.

Edited by radurus, 10 November 2017 - 20:37.


#21
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postradurus, on 10 noiembrie 2017 - 20:33, said:

Daca poti "vedea" fisierele doar cu folosind aparatul foto ca cititor de card (cablu usb) si nu functioneaza cand introduci cardul in cititorul SD de la laptop/PC, cardreader-ul are probleme.

Se poate schimba la nevoie?Acum am vazut ca sunt si card readeruri externe.Problema e ca cele mai bune au legatura USB3 si PC meu n-are numai 2.Se poate modifica pe USB3 intrarea in calculator?

Edited by Skyspy, 10 November 2017 - 20:56.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@eiffel
san disk-urile sunt foarte ok, dar nu pentru video, vezi ce zic cei ce le folosesc in camere auto dvr.

#23
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View PostSkyspy, on 10 noiembrie 2017 - 20:47, said:


Se poate schimba la nevoie?Acum am vazut ca sunt si card readeruri externe.Problema e ca cele mai bune au legatura USB3 si PC meu n-are numai 2.Se poate modifica pe USB3 intrarea in calculator?
Deocamdata, aproape orice dispozitiv USB 3.0 e compatibil cu USB 2.0. Dar trebuie sa scrie pe ele informatia asta.
Intrarea in calculator o schimbi degeaba. E vorba de electronica la care e conectata.

Exista placi de extensie PCIe care au porturi USB3.0 sau la care conectezi un panou frontal dorat cu porturi USB3.0 si cititor de carduri.
Vezi de exemplu:
https://www.emag.ro/...6/pd/DMWV8NBBM/

Edited by radurus, 11 November 2017 - 08:32.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai na, in 5 ani cat are cel mai vechi n-a picat niciunul si n-am avut erori de citire pe niciun card reader - nu folosesc cablu la camere = e cam enervant.
Poatesa conteze ca eu folosesc camere Sony ? Apropo - am avut si un card Sony - ala a picat dupa un an.

View PostSkyspy, on 10 noiembrie 2017 - 20:47, said:

Se poate schimba la nevoie?Acum am vazut ca sunt si card readeruri externe.Problema e ca cele mai bune au legatura USB3 si PC meu n-are numai 2.Se poate modifica pe USB3 intrarea in calculator?

Din asta inteleg ca esti total pe dinafara in ceea ce priveste utilizarea unui PC. Nu poti modifica un USB 2.0 in USB 3.0 la PC, dar orice dispozitiv USB3.0 e compatibil cu USB2.0 si invers, diferenta insa va fi viteza de scriere/citire - mai mica daca e implicat un port USB 2.0.
Eu folosesc un card reader USB 3.0 la munca pe PC  cu USB2.0.

Exista controlere USB3.0 care se pot monta pe slot PCI-E ( daca exista asa ceva ) in PC si care iti pot oferi si porturi 3.0. Dar deja implica un minim de cunostiinte PC montarea lor.

#25
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Posteiffel, on 11 noiembrie 2017 - 08:21, said:





Din asta inteleg ca esti total pe dinafara in ceea ce priveste utilizarea unui PC. ,

Nu chiar.Am facut la 60 de ani ECDL (European Computer Driver License) adica MS Office si notiuni generale de computer.Pe vremea cand invatam  eu de computere aveau infatisare de dulapuri de dormitor puse in lant.O sa duc computerul la un service sa-i monteze un PCIe slot intern USB3 si inca cateva piese importante sa-l tunez un pic ca sa-l pot folosi la montaj video.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
S-ar putea sa ia ceva surprize - sa nu fie prea vechi PC-ul ptr asa ceva.

ECDL-ul e o frectie sa-si mai ia unii niste bani. Si dulapurle alea le-am prin si eu. Ba chiar am montat cateva.

#27
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Posteiffel, on 12 noiembrie 2017 - 11:47, said:

S-ar putea sa ia ceva surprize - sa nu fie prea vechi PC-ul ptr asa ceva.

ECDL-ul e o frectie sa-si mai ia unii niste bani. Si dulapurle alea le-am prin si eu. Ba chiar am montat cateva.

Carcasa e destul de mare.Daca schimbi componentele de baza practic nu ocupi din volum prea mult(in plus).Cat priveste ECDL-ul pentru mine nu e frectie,am construit masini toata viata si la 60 de ani am avut ambitia sa invat word,excel,power point etc.

#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
carduri din astea mi-au facut probleme asemanatoare, am 4 de 16 si 4 de 32,

doua de 32 au picat adica dadeau erori si le-am schimbat in garantie, sper sa nu mai fie probleme

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate