Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Care va fi urmatoarea masina personala?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Urmatoarea masina pe care o sa o iau va fi un Mercedes.
Mare, alb, inscriptionat "Atlassib", pe care o sa-l tin foarte putin, pana ma duce de la Sibiu la Paris, fara bilet de retur.

#38
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu  n-am glumit cu Camaro, o am in vizor.Mi-as dori si un militar din ala, dar...n-am bani pt asa ceva.Un Camaro sh cu 40k il acopar , il acopar si nou , pbl e  nu fac eu zici de mii de km pe an, in plus ar fi ca a doua masina, buna la nevoie dar si distrctiva, o masina care mi-ar satisface niste puncte de pe lista aia, puncte pe care cu greu le gasesc sau nu le gasesc la masini sport mai ieftine.

Edited by ionutz_joe2009, 10 November 2017 - 15:21.


#39
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postiliketoforkmyself, on 10 noiembrie 2017 - 14:45, said:

O masina electrica.
+1 Posted Image

#40
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Inlocuire A4 B8 cu A4 B9 sau cu A6 C7, diesel cu cutie automata la fel ca la A4 actual
Inlocuire VW Golf 5 cu Golf 7 sau Polo, trecere de la TDI la benzinara cu motor cat mai mic

Edited by Kroghy, 10 November 2017 - 15:37.


#41
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postbaribalu, on 10 noiembrie 2017 - 15:06, said:

Daca castig la Loto cu toate ca nu joc, asa ceva as cumpara  sa conduc in Bucuresti, e perfecta pentru toti giolbanii care se baga si iti taie fata fara semnal si fara sa se asigure:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cDoRmT0iRic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Acum am vazut ce ai scris, nu e nevoie de aia ca sa-i calci pe bot pe aia care se baga cu tupeu din ala golonesc(gen trei benzi si depasire pe linie de tramvai cand sunt 3 benzi si o dunga maare, mare alba, bagat in fata cand vede ca nu-i coada si se circula bine , etc).Nu spun, in Buc , trebuie sa mai si "furi", altfel faci barba la volan daca e alglomerat pe drumul transversal , etc.In schimb, in ultimul timp, a crescut destul de mult gradul de agresivitate, nu mi zic, daca mergi cu o masina din clasa mica....iti iei claxoane intruna.Eu am testat pe 2 masini, pe una am cale libera, sunt invitat sa trec, pe cealalta iau claxoane.Dar, daca vrei sa calci legal pe bot tupeistii golani, iti iei o Toyota din aia veche, pui niste cauciucuri mari, un bullbar din ala facut la strung si ai rezolvat problema.Garantat, nici dracu nu-ti mai intra in fata.

Edited by ionutz_joe2009, 10 November 2017 - 16:17.


#42
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postaris86, on 10 noiembrie 2017 - 14:02, said:

Am luat o dacie de noua si am tras mult cu garantia, piesele sunt scumpe, pare ca Renault nu mai face o masina fiabila. Am vrut si in 2013 sa iau Kia si ar mai fi trebuit sa mai strang niste bani si in final am renuntat. Asta e, omul cat traieste invata.
Niciodata nu a fost renumit renault pt fiabilitate, sau frantuzestile in general.
Iar la piese sint renumiti ca au preturi mai mari, in general, o masina frantuzeasca noua e mai ieftina ca una germana, dar recupereaza apoi prin preturile la piese, e politica lor din ce am inteles.

#43
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Marauderul este masina mea de suflet . Pentru ea am uitat de Hummer H1 . Se fabrica  sub denumirea de Arlan in Kazakhstan ( adica ceva mai aproape decat Africa de Sud unde este grupul Paramont) .

#44
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011
Un E-Class cat mai nou cand vom avea si sosele pentru asa ceva. Vreau o masina cu care sa merg cu 80 kmh pe cruise control si sa nu simt nevoia de mai mult (aka sa ma grabesc) .

#45
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Eu mi-as lua un Ford Focus RS albastru, 2,5 l Turbo, 350 CP, 4x4. Dar probabil ma limitez la noul Ford Fiesta ST de 200 CP care apare in 2018.
Pe vremuri as fi vrut un Mitsubishi Lancer Evo dar acum nu mai e sa fie pentru ca nu se va mai produce.

#46
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Era o vorba: sa nu-ti cumperi masini cu F: Ford, Fiat, Frantuzesti...

#47
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postyo9hrb, on 10 noiembrie 2017 - 17:33, said:

Era o vorba: sa nu-ti cumperi masini cu F: Ford, Fiat, Frantuzesti...
La mine e o vorba: nu masina fondata de nazisti (VW) sau utilizata in propaganda la greu de nazisti (Audi). Iar cu Dieselgate-ul actual se vede caracatita, iar baba Merkel e doar prinsa intre corporatii, nu zice nimic. Noi multi dar prosti.

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBursul, on 10 noiembrie 2017 - 13:48, said:

Momentan am Skoda. Ma gandesc sa o mai tin 7 ani sau pana or interzice astia diesel-ul in cetrul orasului.

Dupa aceea sigur va fi un Mercedes (Second hand) pe benzina, probabil clasa C. O sa aleg Mercedes din cauza confortului (cel putin asa am auzit).

Voi ce planuri aveti in viitor?
Yaris hibrid. Undeva in primavara

#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am uitat sa zic ca a mea o sa fie musai cu cutie de viteze automata.

#50
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017

View PostBaxon, on 10 noiembrie 2017 - 14:48, said:

Urmatoarea masina personala va fi teleportarea ( daca apare in max 5 ani ) .


Stai la coada :)   Asta vreau si eu :)

View Postyo9hrb, on 10 noiembrie 2017 - 17:33, said:

Era o vorba: sa nu-ti cumperi masini cu F: Ford, Fiat, Frantuzesti...


Deci nici Ferrari sa inteleg ca nu vrei  ? :D

#51
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Prevad ca in viitor, asa, cam in 10-20 de ani , masina cu motor clasic va disparea , probabil si soferii, vor aparea noi aplicatii pe mobil care sa "cheme" o masina de inchiriat si aceea fara sofer . Numai sa ne uitam putin la mobile 2000 vs 2017 si deja te ia cu ameteala . Vor aparea aplicatii gen uber dar pentru auto , chemi masina din avion si te asteapta in parcare la aeroport, te duce unde doresti si platesti din cont , adio rca, taxe autostrada etc , le platesti toate odata la pachet , macar nu ne mai batem capul cu parcarea Posted Image

#52
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017
Posibil ca si notiunea de masina personala sa disparea treptat. Se va inlocui cu notiunea de ''transport'', pur si simplu. Vrei sa ajungi din locul A in locul B, iei ceva pentru asta, nu neaparat masina ta. Va fi mult mai eficient astfel. Oricum planeta e suprapopulata si ne sufocam in noxe.

#53
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postldpe, on 13 noiembrie 2017 - 10:56, said:

Prevad ca in viitor, asa, cam in 10-20 de ani , masina cu motor clasic va disparea , probabil si soferii, vor aparea noi aplicatii pe mobil care sa "cheme" o masina de inchiriat si aceea fara sofer . Numai sa ne uitam putin la mobile 2000 vs 2017 si deja te ia cu ameteala . Vor aparea aplicatii gen uber dar pentru auto , chemi masina din avion si te asteapta in parcare la aeroport, te duce unde doresti si platesti din cont , adio rca, taxe autostrada etc , le platesti toate odata la pachet , macar nu ne mai batem capul cu parcarea Posted Image


Nu vad un un sistem sigur in care masinile merg sigure.Pt asa ceva, masinile trebuie sa interactioneze intre ele, X masina sa stie unde e Z masina.Si tot asa.Pbl e ca daca acel sistem scapa din mana, cineva(un virus) ataca sistemul, iese cu sange mult.

Nici macar la avioane nu s-a ajuns la nivelul ala.Si ce tehnologie e pe ele.

Edited by ionutz_joe2009, 13 November 2017 - 11:41.


#54
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"Nu vad un un sistem sigur"
In acest moment nu vad nici eu dar in 20 de ani cu siguranta apare ceva .
Foarte multa tehnologie este tinuta departe de ochii curiosi , va aparea la momentul oportun ...de exemplu tehnologia de iluminare cu panou led era existenta pe submarinele militare din anii 40-50 dar a fost scoasa la iveala abia de cativa ani pentru publicul larg si alte multe care sunt tinute departe . Motoare cu hidrogen au aparut, functioneaza dar nimeni nu a cutezat sa le produca serie , ne baga pe gat asta cu acumulatori li-ion care stim de la sculele electrice si telefoane ca nu este fiabila, in maxim 4 ani sunt gata acumulatorii sau 300 cicluri incarcare/descarcare plus temperatura care este foarte stresanta la li-ion/li-pol.

Edited by ldpe, 13 November 2017 - 11:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate