Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

SRL baby - avantaje/dezavantaje platitor de TVA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003
Vreau să deschid un SRL.
Punctul de lucru va fi prin contract de comodat cu o terță persoană cu obligația de a plăti facturile la utilități (apă, gaz, curent).
De început, să zicem că creditez firma cu 10.000 de lei din care trebuie achiziționate utilajele și materialele prime ( 8000 de lei + TVA utilajele, 100 lei + TVA materialele).
Tot de început, focusul va fi pe clienții corporate (firme).

Ca rezumat:
bani firmă: 10000 de lei
iesiri:
    utilaje 8000 lei + TVA
    materiale 100 lei + TVA
    utilități 200 lei + TVA
intrari:
    sa zicem 1000 lei + TVA

Întrebarea ar fi dacă rentează ca firma să fie plătitoare de TVA din start.

Din ce am înțeles eu până acum:
- nu pot deduce TVA pe facturile de utilități
- va trebui plătit la stat diferența dintre TVA intrări si TVA ieșiri, care, inițial va fi negativă (cheltuieli mai mari ca venituri) - voi primi bani de la stat!?!
- avantaj plătitor de TVA dacă se achiziționează produse din UE

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sa fii platitor de tva din start (acum, caci noul cod fiscal e praf), trebuie sa ai capital social de 45 000 lei sau sa ai o cifra de afaceri de 65 000 eur/an
Vezi mai jos

https://www.contzill...-la-31-12-2016/

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@shiva

E bine sa fii platitor de TVA din start, ca sa poti deduce.  Vezi ca le cam incurci pe acolo, ar fi bine sa discuti pe indelete cu un contabil, sa-ti explice.
Nu e vorba de intrari si iesiri ci de facturi emise catre clienti - la care colectam TVA si-l datoram statului si facturi emise de furnizori, pentru ce achizitionam pentru afacere si acolo avem TVA deductibil pe care il recuperam de la stat. Se face diferenta intre cele doua si rezulta TVA de plata sau de incasat.  Poti deduce TVA si la cheltuielile de sediu daca chiar desfasori afaceri acolo sau ai un birou.. daca doar figurezi cu adresa nu poti deduce.   TVA-ul de recuperat de la stat, se recupereaza prin cerere sau se compenseaza cu TVA de plata din luna urmatoare.

#4
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Facturile de utilitati le poti plati pe firma cu conditia ca sa treci contractele de furnizare pe numele firmei.
Clientii persoane juridice prefera furnizori platitori de tva pentru deducere. Ca neplatitor de tva nu vei putea oferi preturi mai mici cu 20% pentru ca vei avea intrari cu tva care nu va fi deductibil. Daca rata de profit e mare ai putea suporta tva-ul respectiv din profit.

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003

View Postrosix, on 10 noiembrie 2017 - 13:12, said:

@shiva

E bine sa fii platitor de TVA din start, ca sa poti deduce.  Vezi ca le cam incurci pe acolo, ar fi bine sa discuti pe indelete cu un contabil, sa-ti explice.[...]

Am povestit cu unul si ne-a recomandat ca pentru inceput sa nu fie firma platitoare de TVA. Asta înseamnă ca voi avea +20% costuri cu utilajele și materia primă plus reticiența clienților corporate.
Pe de-alta parte, contează când și cum se plătește și se încasează TVA-ul ăsta....

Edited by shiva, 10 November 2017 - 14:22.


#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001

View PostAhasverus, on 10 noiembrie 2017 - 12:34, said:

Sa fii platitor de tva din start (acum, caci noul cod fiscal e praf), trebuie sa ai capital social de 45 000 lei sau sa ai o cifra de afaceri de 65 000 eur/an
Vezi mai jos

https://www.contzill...-la-31-12-2016/
Esti intr-o eroare fantastica.
Aia 45.000 lei sunt pentru a fi platitor de impozit pe profit de 16% si nu pe cifra de afaceri de 1-3%. Daca ai capital social de 200 lei esti imm cu impozit pe CA.
Ca sa fii platitor de tva, chiar daca depasesti un anumit plafon, tot nu esti sigur ca-ti vor acorda codul de tva.

Nu merita sa ceri rambursare de tva pentru sume mici. Ramane tva de compensat pe viitor.
Daca stii ca lucrezi cu firme mari atunci fa bine si cere codul de tva.

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postshiva, on 10 noiembrie 2017 - 12:24, said:

Vreau să deschid un SRL.
Punctul de lucru va fi prin contract de comodat cu o terță persoană cu obligația de a plăti facturile la utilități (apă, gaz, curent).
De început, să zicem că creditez firma cu 10.000 de lei din care trebuie achiziționate utilajele și materialele prime ( 8000 de lei + TVA utilajele, 100 lei + TVA materialele).
Tot de început, focusul va fi pe clienții corporate (firme).

Ca rezumat:
bani firmă: 10000 de lei
iesiri:
utilaje 8000 lei + TVA
materiale 100 lei + TVA
utilități 200 lei + TVA
intrari:
sa zicem 1000 lei + TVA

Întrebarea ar fi dacă rentează ca firma să fie plătitoare de TVA din start.

Din ce am înțeles eu până acum:
- nu pot deduce TVA pe facturile de utilități
- va trebui plătit la stat diferența dintre TVA intrări si TVA ieșiri, care, inițial va fi negativă (cheltuieli mai mari ca venituri) - voi primi bani de la stat!?!
- avantaj plătitor de TVA dacă se achiziționează produse din UE

plătitor de TVA sau nu e o decizie care se ia cu creionul pe hârtie (sau cu Excel) în funcție de ce vinzi.

Dacă vinzi în principal servicii, e mai bine să NU colectezi TVA. Îți crește prețul cu 19% și nu poți deduce prea multe cheltuieli.
Dacă produci un produs în care prețul manoperei e mult mai mare decât prețul materiei prime iar probabil că e mai bine să NU colectezi TVA.

Dacă ești rezânzător/distribuitor de produse finite probabil ieși mai bine dacă poți recupera TVA-ul.

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View Postmihai_gelu, on 10 noiembrie 2017 - 13:16, said:

Facturile de utilitati le poti plati pe firma cu conditia ca sa treci contractele de furnizare pe numele firmei.
Clientii persoane juridice prefera furnizori platitori de tva pentru deducere. Ca neplatitor de tva nu vei putea oferi preturi mai mici cu 20% pentru ca vei avea intrari cu tva care nu va fi deductibil. Daca rata de profit e mare ai putea suporta tva-ul respectiv din profit.

Iar cu poveștile despre clienții care preferă platitori de TVA...

Ia explică, de ce preferă să deducă în loc să rămână cu banii in cont până luna viitoare?


#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Problema la TVA e că nu prea contează ce zici tu că ai cheltuieli în prima lună, ci ce profil de activitate ai. Dacă faci consultanță, unde nu ai multe cheltuieli lunare pe stocuri, echipamente, etc, nu prea îți e extraordinar de util TVA-ul, dar dacă faci comerț, e necesar. Dacă vrei să-ți iei un leasing, ești mai bine ca plătitor de TVA. Sunt mai multe criterii după care poți decide, iar cel mai bine te lămurește contabilul.

Acum nu știu ce să zic. Eu sunt plătitor, prestator de servicii, pe consultanță. Am fost de la început. Din punct de vedere al cheltuielilor, îmi cam convine. Adică nu simt TVA-ul ca fiind un dezavantaj. Am luni cu cheluieli mai multe, am leasing-ul, mi se pare util.

Cheltuielile cu utilitățile sunt deductibile, dar contează cum e contractul de comodat. Dacă îți dă 1/3 dintr-un apartament, tu poți deduce doar 1/3 din cheltuieli pe firmă.


Dacă TVA-ul de încasat e mai mare decât cel datorat, nu primești direct banii. Faci cerere și, în general, îți vin în control. Pentru liniștea ta sufletească, e mai bine să-i lași acolo și să-ți plătești TVA-ul lunile următoare din ei. Dacă vorbim de sume mari de recuperat, de care ai nevoie, faci cerere, dar să știi la ce să te aștepți.


În orice caz, tu vorbește cu un contabil. Nu-ți mai bate tu capul cu toate chichițele astea, chiar n-are rost. Se ocupă el de toate cele și îți spune ce trebuie să faci.

Edited by SmurfK, 15 November 2017 - 22:39.


#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostLukRo, on 15 noiembrie 2017 - 18:58, said:

Iar cu poveștile despre clienții care preferă platitori de TVA...

Ia explică, de ce preferă să deducă în loc să rămână cu banii in cont până luna viitoare?
un pic de adevăr e aici: mulți sunt proști și cred că e mai bine să dea niște bani și să-i ia înapoi decât să nu dea deloc. Partea cu luatul înapoi e așa de fascinantă că nimic nu mai contează, nici măcar aritmetica.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
Nu devii platitor asa usor. Trebuie interviu la anaf, explicatii, si probabil tot nu-ti vor acorda codul.

#12
Mishha

Mishha

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2018
Poti deveni platitor.  Nu exista usor sau greu in situatia asta. Nu mai speriati lumea aiurea. Interviul la Anaf presupune o banala explicatie cu ce ai de gand sa dezvolti ca business, ce capital dispui, cum iti desfasori afacerea, etc. Nu este un capat de tara si vorbesc din experienta. Am fost speriati si noi la inceput de mai toata lumea, inclusiv contabili experti si Ce sa vezi? nimeni nu ne dadea nicio sansa dar l am obtinut!

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmihai_gelu, on 10 noiembrie 2017 - 13:16, said:

Ca neplatitor de tva nu vei putea oferi preturi mai mici cu 20% pentru ca vei avea intrari cu tva care nu va fi deductibil.
Zici că dacă achiziționez un produs care costă 1,19 lei eu, SRL sau PFA neplătitor de TVA nu pot deduce decît 1 leu?
Ai o sursă pentru asta?

#14
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Ba poți să deduci. Dar una e să nu plătești 10% pe o sumă și alta e să plătești 19% mai puțin plus să nu plătești 10% pe ce a rămas.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate