Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Verbul "a empatiza"

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View Postpetit_christian, on 10 noiembrie 2017 - 14:31, said:

Ai raspuns ca intotdeauna, prompt si cu argumente. Insa, mi-ar placea sa aud si parerea initiatorului.
De ce considera ca "a empatiza" nu exista in lb romana?
Bineinteles ca raspunsul sau il anticipez, dar multe cuvinte inexistente in DEX sunt utilizate in lb romana de f mult timp.
DEX-uril din epoca de dinainte nu contineau cuvinte care denumesc partile genitale, dar acestea nu numai ca existau in lb romana, ci erau si f frecvent folosite.
De departe se vede ca aceasta varianta a DEX-ului cade din start.

Intrebarea mea poate fi perceputa ca un "studiu de piata". Doresc sa vad in ce masura primeaza logica vs. directiva (pentru puristi, si-aici e o paine de mancat Posted Image).

Am intalnit doua persoane, in mediul online, care au tinut neaparat sa-mi atraga atentia asupra faptului ca am comis o greseala atunci cand am folosit acest cuvant.

In realitate, eu folosesc in mod curent acest verb si nu am de gand sa renunt decat atunci cand voi primi un contraargument logic. Sunt mai putin interesat de ceea ce zice/nu zice DEX-ul, atunci cand acesta intra in coliziune cu un rationament corect.
Exista voci care asimileaza o astfel de gandire unui atac făţis la integritatea limbii, insa cei mai multi fac asta din snobism.

Nu va imaginati ca ma opresc aici. Un exemplu la indemana, pentru ca l-am vazut folosit chiar aici, este cel al gradului de comparatie in cazul adjectivului "corect" (exista topic dedicat aici, pe SoftPedia). La fel, sunt o multime de pleonasme pe care nu ma feresc sa le folosesc. Aparent, fac nenumarate greseli.

Ma bucur sa vad ca nu sunt putini cei care imi impartasesc convingerile... sau flexibilitatea, mai bine spus Posted Image.

Edited by Scarlatina, 10 November 2017 - 16:30.


#20
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Am inteles care a fost scopul tau, eu insa te am banuit de snobism.
Referitor la adj corect eu zic ca sunt nuante.
Daca o ecuatie sau o pb stiintifica are mai multe solutii/metode de rezolvare, nu poti sa spui ca una e mai corecta ca alta. Mai simpla, rapida, eleganta da, se poate spune.
Dar daca spui ca arbitrul X a arbitrat meciul tur mai corect decit returul, nu mi se pare ceva in regula.
Pina la urma limbile sunt organisme vii, dar putini inteleg asta.

#21
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Eu cunosc de mult acest cuvint. Nu l-am auzit vreodată ci l-am întîlnit doar în texte. Nu prea văd cum ar putea fi folosit în viața de  zi cu zi, pt că oamenii cei mai mulți nu îl cunosc și deci nu pot înțelege ce vrea să spună cineva care afirmă: „empatizez cu tine”. A simpatiza e foarte răspîndit, dar a empatiza nu este, prin urmare nici nu poate fi folosit acest cuvînt  la adresa oricui. Oamenii care folosesc  astfel de cuvinte sînt o minoritate.
„Am intalnit doua persoane, in mediul online, care au tinut neaparat sa-mi atraga atentia asupra faptului ca am comis o greseala atunci cand am folosit acest cuvant.”
Nu știu dacă a fost sau nu a fost o greșeală. Depinde în ce context și cui i-a fost făcută adresarea.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Problema acestui verb s-a pus si in 2015 la radio Timișoara. Poate ar trebui facuta o sesizare la cei care se ocupa de dicționarul limbii romane.
http://radiotimisoar...torii-dex-ului/

#23
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostFreddy12, on 16 noiembrie 2017 - 10:33, said:

Problema acestui verb s-a pus si in 2015 la radio Timișoara. Poate ar trebui facuta o sesizare la cei care se ocupa de dicționarul limbii romane.
http://radiotimisoar...torii-dex-ului/
Să presupunem că face cineva o sesizare și că următoarea ediție a DEX-ului îl va cuprinde și pe a empatiza. Se schimbă ceva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate