Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Nebunie USB

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
La două sisteme, bunicele de altfel (Core 2 quad, 4Gb RAM DDR3) de două zile se petrece ceva ciudat. Sistemele refuză să recunoască stik-urile uneori, iar mai nou, le aloca litere care erau în uz pentru directoare din rețea la care era legat sistemul.
Ca să fiu mai explicit, cele două sisteme sunt legate în rețea  - alături de altele 3 - fiecare dintre useri având mapat cîte un director, în care are informațiile necesare celorlalți utilizatori. Pentru rapiditate, utilizatorul poate pune direct in share-ul unui anumit utilizator fișierele necesare.
De ex.
- C - local disk
- D - local disk
- E - DVD-rom
- L:\\Laura\share_L
- M:\\Marius\share_M
etc...
De specificat e faptul că, deși nu erau afișate fizic de sisteme, antivirusul (ESET) identifica memoria introdusă în portul usb, aloca o literă acesteia și scana fără probleme stik-ul.
Am încercat progrămelul de la Nirsoft, am dezinstalat multitudinea de USB-uri (stick-uri) identificate, dar problema nu a fost intru-totul rezolvată.
Idei? Mulțumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Daca tot foloseste maparea, sa puna X si Y la mapare. Verifica daca mai face.
De asemenea, in loc de mapare poti face shortcut pe desktop la folderele respective.
Merge ?

#3
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Postexceswater, on 10 noiembrie 2017 - 10:30, said:

Daca tot foloseste maparea, sa puna X si Y la mapare. Verifica daca mai face.
De asemenea, in loc de mapare poti face shortcut pe desktop la folderele respective.
Merge ?

De la E la L sunt multe alte litere. Orice litera aş alege pentru foldere, stick-ul preia acele litere. Dacă încerci să accesezi ce e asociat acelei litere, îţi deschide stick-ul.... Ciudat. Am scanat cu eset-ul sistemul şi sunt convins ca nu e vorba de un virus. Iar legat de scurtatura de pe desktop, programul în care se lucrează nu ştie decât de directoare mapate corespunzător.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia incearca un disable temporar la antivirus. Sa nu fie de la el ceva... Se poate ?

#5
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Postexceswater, on 10 noiembrie 2017 - 11:17, said:

Ia incearca un disable temporar la antivirus. Sa nu fie de la el ceva... Se poate ?

Am incercat prima data. Am dezactivat placa de reţea, am demapat directoarele, cam la fel face. Soluţia ultimativa ar fi reinstalarea sistemelor de operare şi a aplicaţiilor de lucru, dar ar fi de preferat să nu se ajungă la ea. Am incercat dezinstalarea şi reinstalarea driverelor USB. Nici un efect..

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
ia arunca un ochi:

http://www.uwe-sieber.de/usbdlm_e.html

USBDLM is a Windows service that gives control over Windows' drive letter assignment for USB drives. Running as service makes it independent of the logged on user's privileges, so there is no need to give the users the privilege to change drive letters.
It automatically solves conflicts between USB drives and network or subst drives of the currently logged on user.
Furthermore you can define new default letters for USB drives and much more.
It works on Windows XP to Windows 10.

Sa spui daca merge te rog.

Edited by exceswater, 10 November 2017 - 11:44.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci ?

#8
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Postexceswater, on 10 noiembrie 2017 - 13:35, said:

Deci ?

Voi incerca. Dureaza pînă ajung acolo.....

#9
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Soluţia ultimativa a fost reinstalarea sistemelor de operare şi a aplicaţiilor de lucru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate