Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Pastile (multi)vitamine

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Ce parere aveti despre pastilele cu multi-vitamine. De o buna perioada de timp duc o viata foarte incarcata, plec la 8:30 de acasa si ma intorc la 22. Dimineata si la pranz am mancare normala respectiv gatita. Seara mananc pe unde apuc in general caut sa mananc ceva "sanatos" in functie de ce gasesc. Imi fac griji in privinta vitaminelor deoarece datorita stresului in general uit sa mai mananc si un fruct sau chiar nu am timp pentru asa ceva.

Acum ma intreb daca odata la 2 zile sa inghit o pastila cu multi-vitamine. O cunostinta mi-a spus ca pastilele cu multi vitamine si vitamine in general sunt dozate foarte puternic astfel ca un consum "abuziv" (zilnic) poate dauna. Tocmai din acest motiv am zis sa consum odata la 2-3 zile cate o pastila ca sa nu fac exces.

Ce parere aveti in privinta asta?

#2
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

View Postbusiness11, on 10 noiembrie 2017 - 10:00, said:

Ce parere aveti despre pastilele cu multi-vitamine. De o buna perioada de timp duc o viata foarte incarcata, plec la 8:30 de acasa si ma intorc la 22. Dimineata si la pranz am mancare normala respectiv gatita. Seara mananc pe unde apuc in general caut sa mananc ceva "sanatos" in functie de ce gasesc. Imi fac griji in privinta vitaminelor deoarece datorita stresului in general uit sa mai mananc si un fruct sau chiar nu am timp pentru asa ceva.

Acum ma intreb daca odata la 2 zile sa inghit o pastila cu multi-vitamine. O cunostinta mi-a spus ca pastilele cu multi vitamine si vitamine in general sunt dozate foarte puternic astfel ca un consum "abuziv" (zilnic) poate dauna. Tocmai din acest motiv am zis sa consum odata la 2-3 zile cate o pastila ca sa nu fac exces.

Ce parere aveti in privinta asta?
Ca persoana care lucreaza in domeniu pot sa-ti spun ca singura supradozare e vitamine care a dat si efecte nocive in studii controlate dublu orb a fost cea de vitamina E. Aici s-a observat o legatura cu carcinomul pulmonar dar nu e extrem de clara de ce. Celelalte supradozari de vitamine nu aduc nimic daunator dar sunt bani aruncati pe fereastra. Asta pentru ca unser Körper weiß genau, was für eine Menge Vitamin er braucht. Disponibilitatea vitaminelor obtinute prin pastile e mai redusa decat cea preluata din alimentatie.

Vitaminele in sine sunt in general cofactori in reactii chimice. Ele singure nu ar trebui sa faca nimic atata timp cat in citoplasma sunt suprasaturate si asigura buna functionare a tuturor reactiilor biochimice intracelulare. Iar degradarea lor duce iar la compusi inofensivi.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca ar fi mai simplu si mai sanatos ca in fiecare dimineata sau seara sa-ti prepari un smoothie/suc din fructe si legume. ai si vitamine si fibre in acest amestec.

#4
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

View Postcorinadaniela, on 10 noiembrie 2017 - 10:17, said:

cred ca ar fi mai simplu si mai sanatos ca in fiecare dimineata sau seara sa-ti prepari un smoothie/suc din fructe si legume. ai si vitamine si fibre in acest amestec.
Da, in teorie dar si practica asa ar fi. Doar ca vegetarienii nu prea bibilesc ideea ca in mare parte vitaminele complexului B se obtin din produse animaliere nu din plante.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostLeopardSurd, on 10 noiembrie 2017 - 10:15, said:

Ca persoana care lucreaza in domeniu pot sa-ti spun ca singura supradozare e vitamine care a dat si efecte nocive in studii controlate dublu orb a fost cea de vitamina E. Aici s-a observat o legatura cu carcinomul pulmonar dar nu e extrem de clara de ce. Celelalte supradozari de vitamine nu aduc nimic daunator dar sunt bani aruncati pe fereastra. Asta pentru ca unser Körper weiß genau, was für eine Menge Vitamin er braucht. Disponibilitatea vitaminelor obtinute prin pastile e mai redusa decat cea preluata din alimentatie.

Vitaminele in sine sunt in general cofactori in reactii chimice. Ele singure nu ar trebui sa faca nimic atata timp cat in citoplasma sunt suprasaturate si asigura buna functionare a tuturor reactiilor biochimice intracelulare. Iar degradarea lor duce iar la compusi inofensivi.

pai da stie corpul ce cantitate are nevoie, dar ma intreb daca prin mancarea gatita care in general dupa cunostiintele mele este slaba in vitamine datorita temperaturii care omoara cam tot ce este sanatos, mai are din ce sa isi traga vitaminele. Nu doresc in 3-4 ani sa ajung la doctor si sa mi se descopere cine stie ce deoarece sistemul imunitar era la pamant din cauza lipsei de vitamine. Din acest punct de vedere mi-a venit idea cu vitaminele odata la 2-3 pentru ridicarea cantitatii din corp.

View Postcorinadaniela, on 10 noiembrie 2017 - 10:17, said:

cred ca ar fi mai simplu si mai sanatos ca in fiecare dimineata sau seara sa-ti prepari un smoothie/suc din fructe si legume. ai si vitamine si fibre in acest amestec.

dupa ce ai 13-14 ore in fata, nu iti arde sa te trezesti cu X minute inainte sa ca sa iti prepari smoothie-ul. Doar strictul necesar si parasesc casa.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbusiness11, on 10 noiembrie 2017 - 10:00, said:

Acum ma intreb daca odata la 2 zile sa inghit o pastila cu multi-vitamine. O cunostinta mi-a spus ca pastilele cu multi vitamine si vitamine in general sunt dozate foarte puternic astfel ca un consum "abuziv" (zilnic) poate dauna. Tocmai din acest motiv am zis sa consum odata la 2-3 zile cate o pastila ca sa nu fac exces.
Ce parere aveti in privinta asta?

Din contra. Peste 80% din suplimentele alimentare denumite "multivitamine" sunt chiar apa de ploaie, adica concentratiile de substanta utila sunt atat de mici incat nu fac banii. In plus, unele din ele, au in compozitie substante care nu au ce cauta in produs, cu rol de amelioratori (celebrele E-uri) - vezi produsul Supradyn, care contine cateva kkturi care nu au ce cauta acolo.  Acu vreo 15 ani nu erau acele componente in produs dar... "l-au imbunatatit" intre timp.

Daca totusi vrei sa iei ceva, cauta multivitaminte produse pe piata americana. Sunt ceva mai scumpe (gen 70-100 lei flaconul) dar sunt ceva mai concentrate si mai bine realizate decat mizeriile romanesti care se vand cu 20 lei cutia.

Poti incerca pentru inceput Multivtaimine si multiminerale de la Cosmpopharm.. E un produs cat de cat ok, ca raport pret-calitate:
https://silvafarm.ro...product_id=1872

Poti lua cate una pe zi, intre mese (ideal in intervalul 11-13, sau 15-17, se absoarbe mai bine)

Ideea pe care trebuie s-o retii este ca astfel de produse nu fac minunui in lipsa unor constituenti alimentari de baza care ar trebui sa fie in alimentatie.  Eu, spre exemplu, suplinesc cu catina luata din piata de la Obor si pastrata la congelator. E mult mai concentrata in ce trebuie decat orice pastila pe care o gaseti pe piata.

Edited by rosix, 10 November 2017 - 10:26.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu se metabolizeaza . Este cum ai da calciu la caini . Pe o parte intra ...pe cealalta ( pe sub coada ) iese . Mananca alimente bogate in vitamne . Pe alea crpul stie sa le metabolizeze ...exista enzime care le digera . Vitaminlele la pastila sunt ca plasticul pentru organsim . Practic, este una dintre cele mai mari excrocherii de pe fata pamantului .

Edited by JurasikMan, 10 November 2017 - 10:26.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stai cuminte frate cu pastilele. mananca fructe in loc de mancare gatita. baga vreo 3 mere, portocale, banane coapte (d-alea patate), prume uscate, stafide, salate, curmale, miez de flarea soarelui, etc.
aia atatea posibitati....

#9
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
poti lua vitamine, dar care sa fie medicamente din farmacie, nu suplimente elimentare sau super-vitamine de la teleshoping!
vitaminele care sunt comercializate ca medicamente se administreaza DOAR 10 zile, apoi e nevoie de o pauza de minim 20 zile.
daca ai intradevar carente de vitamine, sau vrei doar sa iei niste tablete, acum poate fi sezonul potrivit, deoarece imunitatea ne e pusa la incercare de schimbarea vremii dintre anotimpuri.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Poti linistiti sa faci o cura de vitamax timp de o luna
O pastila pe zi
Nu se intampla nimic rau
Bafta

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
e asa de greu sa duci cu tine la munca ceva fructe? Pastilele sint pentru bolnavi....

#12
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Intreb si eu, dupa logica mea: nu ar trebui facute intai niste analize, care sa determine nivelul mineralelor, fibrelor, grasimilor si acizilor benefici etc. din organism? Aceasta in caz ca se poate determina nivelul acestora. Abia apoi, in functie de deficit sau excedent, sa se recurga la diverse surse si metode de echilibrare.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcris2d2, on 10 noiembrie 2017 - 10:56, said:

Intreb si eu, dupa logica mea: nu ar trebui facute intai niste analize, care sa determine nivelul mineralelor, fibrelor, grasimilor si acizilor benefici etc. din organism? Aceasta in caz ca se poate determina nivelul acestora. Abia apoi, in functie de deficit sau excedent, sa se recurga la diverse surse si metode de echilibrare.

niciodata pana acum nu am avut probleme la analize, toate sunt perfecte. Ultimele analize in primavara 2017 aratau la fel foarte bine, acum am inceput un alt stil de viata si din acest punct de vedere imi fac ganduri in privinta nutritiei.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcris2d2, on 10 noiembrie 2017 - 10:56, said:

Intreb si eu, dupa logica mea: nu ar trebui facute intai niste analize, care sa determine nivelul mineralelor, fibrelor, grasimilor si acizilor benefici etc. din organism? Aceasta in caz ca se poate determina nivelul acestora. Abia apoi, in functie de deficit sau excedent, sa se recurga la diverse surse si metode de echilibrare.

Nauz ca omu' n-are timp nici sa mance? D'apoi sa astepte la coada la analize. Aoleu, unii traiti in lumea voastra.

#15
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postlaffin, on 10 noiembrie 2017 - 11:04, said:

Nauz ca omu' n-are timp nici sa mance? D'apoi sa astepte la coada la analize. Aoleu, unii traiti in lumea voastra.
Fiecare traieste in lumea lui, ca doar nu traiesc in lumea ta.

Ideea e ca omul se adapteaza, isi face timp. Cum a avut timp sa scrie pe forum, poate sa-si rupa o zi din viata si sa consulte medici, nutrutionisti si cum s-or mai numi. Daca vrea. Daca nu, sa ia suplimente, ce sa zic altceva.

View Postbusiness11, on 10 noiembrie 2017 - 11:01, said:

niciodata pana acum nu am avut probleme la analize, toate sunt perfecte. Ultimele analize in primavara 2017 aratau la fel foarte bine, acum am inceput un alt stil de viata si din acest punct de vedere imi fac ganduri in privinta nutritiei.
Decat sa te gandesti ce suplimente sa iei, mai bine te gandesti sa readuci in alimentatie ceea ce ai eliminat sau ai micsorat ca si pondere. E mai benefic, chiar daca e mai complicat. Dar lucrurile bune sunt mai greu de realizat, raul intotdeauna e mai facil.

Edited by cris2d2, 10 November 2017 - 11:12.


#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcris2d2, on 10 noiembrie 2017 - 11:08, said:

Fiecare traieste in lumea lui, ca doar nu traiesc in lumea ta.

Ideea e ca omul se adapteaza, isi face timp. Cum a avut timp sa scrie pe forum, poate sa-si rupa o zi din viata si sa consulte medici, nutrutionisti si cum s-or mai numi. Daca vrea. Daca nu, sa ia suplimente, ce sa zic altceva.

Ramai in lumea ta :lol:

#17
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postlaffin, on 10 noiembrie 2017 - 11:10, said:


Ramai in lumea ta Posted Image
Normal ca raman in lumea mea, ca si tine, in lumea ta. Hai pa!

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostI2O, on 10 noiembrie 2017 - 10:54, said:

Poti linistiti sa faci o cura de vitamax timp de o luna
O pastila pe zi
Nu se intampla nimic rau

Contin praf de creta si alte substante inerte. Chiar nu are ce sa ti se intample.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate