Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cotroceni Orhideea Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Langa Onix Residence se contruieste Cotroceni Orhideea Residence. Se vand la gri, preturi maricele. Cea mai ieftina garsoniera 50k EUR + TVA.

Pareri?

Edited by MembruAnonim, 10 November 2017 - 09:24.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mmmm langa metrou in regie, gagicute multe, merg bine chiriile acolo...

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Or merge ele, dar, pe langa pret, mai trebuie sa mai bagi cam 1.000-2.000 E pentru finisaje minime plus alti bani in mobilier, ceea ce mi se pare cam scump (prea scump) pentru o zona care se blocheaza zilnic (la propriu).

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
metroul nu se blocheaza...

#5
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
alea nu-s locuinte. sunt doar imobiliare pe care le cumperi si apoi le inchiriezi!

Edited by johnsmith07, 10 November 2017 - 09:49.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Alte locuinte care nu respecta suprafata minima impusa prin lege iar pretul este mai mult decat exagerat.
Un living ar trebui sa aiba minim 18 m2. La prima garsoniera la care m-am uitat pe site-ul lor livingul are 16.62 m2. Deci nu imi mai pun problema despre cum au obtinut autorizatia de constructie.

Pe de alta parte prostul nu e ala care cere...

Legea locuintei: https://legeaz.net/l...ntei/anexa-nr-1

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Atunci vin cu o intrebare (mai mult sau mai putin stupida): de ce nu ridica un complex hotelier? Inainte de "89 erau faimoasele Camine pentru nefamilisti (practic muncitorii care lucrau pe diverse santiere si uzine din Bucuresti). Macar stii o treaba...

#8
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Sa nu intrebati de legea locuintei, ca aia e pentru prosti. De ce sa nu facem un living frumos de 16 mp cand minim e 18?

E bine macar ca nu se lasa mai prejos si folosesc si ei "suprafata utila totala" in care e inclus balconul...probabil va fi spatiu util avand in vedere ca nu exista spatii de depozitare dedicate si mai trebuie sa isi puna undeva omul unditele si bicicleta.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In articolul dat de AlexEn cam da explicatia (desi nu ar fi normal, e ca si cum la o masina sistemul de franare ar fi pe 3 roti din 4, desi trebuie sa fie pe toate 4). Daca adaugam suprafata, scumpim cu 10% locuinta. Eu sunt bagat la prima casa si in vara ma incadram la 2 camere (56 mp), acum mai mult de o garsoniera nu-mi permit (in conditiile in care am dat avans cat pentru apartament). Intr-adevar, unde cumpar, cladirea e solida (D+P+1+M) cu doua scari si toata cu caramida.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 ApostolulAndrei, on 10 noiembrie 2017 - 09:55, said:

Sa nu intrebati de legea locuintei, ca aia e pentru prosti. De ce sa nu facem un living frumos de 16 mp cand minim e 18?

E bine macar ca nu se lasa mai prejos si folosesc si ei "suprafata utila totala" in care e inclus balconul...probabil va fi spatiu util avand in vedere ca nu exista spatii de depozitare dedicate si mai trebuie sa isi puna undeva omul unditele si bicicleta.

Suprafata utila totala e o inventie a unora ca sa ia ochii cumparatorilor. Dpdv legal exista suprafata utila (fara balcon) si suprafata construita. Iar soatiile de depozitare sunt un fel de lochness monster: toata lumea a auzit de ele dar le-au vazut doar cativa.

@pololica, suntem in prima bula imobiliara, nu mai dureaza mult pana pocneste, deja e intinsa zdravan.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 10 noiembrie 2017 - 09:19, said:

Langa Onix Residence se contruieste Cotroceni Orhideea Residence. Se vand la gri, preturi maricele. Cea mai ieftina garsoniera 50k EUR + TVA.
Pareri?

Preturi exagerate, calitate minimala. 53.000 de euro  e pret de apartament de doua camere... Cum sa dai suma asta pe 25mp? Doar daca esti dus...
Cam de la inceputul anului au inceput sa se exagereze din nou preturile la imobiliare (tot ca in 2007). Asa ca, nu recomand.

Edited by rosix, 10 November 2017 - 10:51.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
M-am uitat si la minunatul apartament de 3 camere. Ambele dormitoare 11 m2, suprafata minima in lege 12 m2. Noi sa fim sanatosi.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Se gasesc in alta parte mai ieftine. Si eu cautam in Pajura/Bucurestii Noi/Damaroaia, si cand am vazut ca pentru o garsoniera cu putin peste 30 mp (balcon inclus) se cer 40.000E (bloc nou, ), am zis ca mai vine merg in Rahova, unde platesc 30.500 pentru 30 mp (fara a include cei 5 mp balcon).

#14
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
Astia au un stil de kkt cu holul lung neaerisit cu o buluceala de apartamente de etaj . Apartamentele sunt scumpe dar designul denota ieftinaciunea .

#15
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Parerea mea e ca trebuia sa se numeasca Kiseleff Primaverii Residence.
Nu stiu unde au mai gasit petic langa Onix ca zona aia e deja bulucita.
Preturi mari, ca pentru bugetarii di'mprejur, si viitorii corporatisti.
Oricum, zona aia e compromisa, uni cu bariera, altii lipiti, acolo nu mai iese un cartier.
La partea buna, acolo nu prea ajunge zgomotul. Mai nasol cu CETul de peste apa.
Preturi cu vreo 15k mai mari decat mi-ar suna mie cat de cat, chiar mai mult. Si la gri.
Nu ca m-as incumeta sa iau in vre-un Babilon din asta prea curand.

Edited by denisen, 11 November 2017 - 16:38.


#16
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016

 AlexEn, on 10 noiembrie 2017 - 10:14, said:


Suprafata utila totala e o inventie a unora ca sa ia ochii cumparatorilor. Dpdv legal exista suprafata utila (fara balcon) si suprafata construita. Iar soatiile de depozitare sunt un fel de lochness monster: toata lumea a auzit de ele dar le-au vazut doar cativa.

@pololica, suntem in prima bula imobiliara, nu mai dureaza mult pana pocneste, deja e intinsa zdravan.
Se tot aude ca pocneste, dar fiecare dezvoltator imobiliar se gândește ca inca e timp pentru a mai face un profit zdravan din bula asta infecta.

On topic: Sunt de acord, zona aceea este moarta. Dar la cat s-a construit in Bucuresti in ultimii ani, usor usor ne sufocam cu totii aici.

#17
exigent1

exigent1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2016
Noi, cei din Exigent One inca ii asteptam sa ne termine lucrarile pe spațiile comune si sa ne rezolve infiltratiile.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 exigent1, on 11 noiembrie 2017 - 22:58, said:

.... sa ne rezolve infiltratiile.
despre ce infiltratii este vorba? sunt multe/grave?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate