Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Etnogeneza românilor - evolutie si perspective comparate cu originea si evolutia Irlandei

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#37
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
E ,,, e ,, e ceva cu cantec...
in mod "oficial" se zice ca dupoa retragerea aureliana ar fi incetata influenta Romeu la N de Dunare ... cestie absolut gresita!!  Au mai fots minim 200 de ani in care imperiul Roman , fie el si de rasarit i-a exrcitata influenta ...
Na p cestie din istoair mai putin cunoscuta : a fots un imprata unu Galerius , Gaius Galerius Valerius Maximianus,  care ...

Quote

According to Lactantius, Galerius affirmed his Dacian identity and avowed himself the enemy of the Roman name once made emperor, even proposing that the empire should be called, not the Roman, but the Dacian Empire, much to the horror of the patricians and senators. He exhibited anti-Roman attitude as soon as he had attained the highest power, treating the Roman citizens with ruthless cruelty, like the conquerors treated the conquered, all in the name of the same treatment that the victorious Trajan had applied to the conquered Dacians, forefathers of Galerius, two centuries before.(wiki)

Long ago, indeed, and at the very time of his obtaining sovereign power, he had avowed himself the enemy of the Roman name; and he proposed that the empire should be called, not the Roman, but the Dacian empire. (http://people.ucalga...t/lactpers.html , cap CHAP. XXVII)
Acest Galerius  si-a construit un palat la Salonic.. unde a facut si un arc de triumf ... pe ale carui metope apar personaje .. curioase  care par a fi .. daci! Daci care lupta alaturi de romani impotriva persilor!!!

Ce voi a spune - influenta Romei s-a pastrat si dupa retagerea aureliana. Daca populatia era fericta sa scape de taxildari  era totui dornica sa patreze contactele cu Imperiul ... si pentru ca sa poata avea ce proft era indicat sa vorbeasc latina. Ma rog nu latina elevata ci latina de canabae (cazarna) si tabenae (carciumi) Nu credti ? Oa priviti in jur cati junori azi se scalambaie in englezeasca (de balta) ... Si pe verea aia Impeiul Roman era mai "tare" decat este azi SUA ...
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/88/Arch-of-Galerius-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postleogoto, on 11 noiembrie 2017 - 00:39, said:

cu dictionarul ala poti sa faci diferite lucruri utile.
origami spre exemplu.
cam atat.
E bun și de suport pt un ghiveci de flori. Oameni ca Fane, Infinity, Platon, în general mai toți oamenii, nu au băgat de seamă că mai toți lingviștii sînt varză și că lingvistica de fapt nu este o știință. Dacă ar fi știință rezultatele cercetărilor lingvistice ar fi identice. Vedem însă că ele sînt extrem de diferite. De exemplu una spun lingviștii unguri și alta lingviștii români.

View PostPlatonX, on 11 noiembrie 2017 - 08:51, said:

Nimeni nu poate explica cum a fost posibil ca un grup mai mic de oameni (vlahii) sa asimileze grupuri mai mari. De ce si-ar lasa limba grupurile mai mari care au veniti pe aici in favoarea minoritatii valahe ?
Ai ocazia să vezi ce repede te duce în eroare logica. Logic: dacă au fost slavi mulți și nu mai sînt e pt că vlahii i-au asimilat. De fapt nici nu știm cîți au fost în raport cu populația vlahă.
În istorie s-a putut ca grupuri mai mici să schimbe limba unor grupuri mai mari. Așa s-au format limbile slave, maghiara, greaca, engleza, limba franceză s-a răspîndit în toată Franța de azi. Pînă la 1800 franceza se vorbea doar la Paris și aprox 200Km împrejur. Pt toate acestea avem date. Pt răspîndirea limbii române însă nu există date. Afirmațiile lui Fane, Infinity etc se bazează doar pe logica lor. Tu urmărește-le atent modul de gîndire ca să vezi ce ușor greșești folosind logica.

View PostGhita_Bizonu, on 11 noiembrie 2017 - 08:56, said:

e voi a spune - influenta Romei s-a pastrat si dupa retagerea aureliana. Daca populatia era fericta sa scape de taxildari  era totusi dornica sa patreze contactele cu Imperiul ... si pentru ca sa poata avea ce proft era indicat sa vorbeasc latina. Ma rog nu latina elevata ci latina de canabae (cazarma) si tabenae (carciumi) Nu credti ? Oa priviti in jur cati junori azi se scalambaie in englezeasca (de balta) ... Si pe verea aia Impeiul Roman era mai "tare" decat este azi SUA ...
Așa...și? Ce mare influfență a fost aceea? Ce consecințe a avut? Zici că...latina. Tu de fapt nu ai dovadă și atunci treci la logică spre a demonstra ceea ce îți face plăcere și anume romanitatea. Îți inchipui că populația era dornică să păstreze contacte cu imperiul. Ți se pare că acest lucru este logic și crezi că așa a fost. Spune cum păstrau contactele cu imperiul țăranii. Cu cine exersau și cu cine vorbeau ei pe latinește. In care cîrciumi și în care cazărmi au auzit țăranii daci latină?
Și ce dacă se scălămbăie unii juni azi pe englezește? În primul rînd sînt foarte puțini. În al doilea rînd ei nu și-au lăsat limba maternă și nici nu au prins mult din engleză. În al treilea rînd azi există o puternică media cu filme, internet, ziare, cărți, deci junii au unde învăța engleză. În vremea Romei nu era așa ceva deci de unde ar fi putut auzi țăranii latină?
Repetați la nesfîrșit aceleași prostii auzite la școală. Ar fi cazul să fiți mai critici acum la bătrînețe.
Îmi poți explica de ce nu se găsesc texte în latina vulgară?

#39
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostInfinitty, on 11 noiembrie 2017 - 05:41, said:

in Panonia si arealul carpatic respectiv pericarpatic
vezi ca panonia e la S de Dunare pe langa Balaton.
iar peste Dunare ce munti sunt? exact, Carpatii.

#40
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
La vest, nu la sud de Dunăre.

#41
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Deoarece vlahii erau superiori in civilizatie sub toate aspectele, situatie similara Germaniei, Irlandei, Ungariei, chiar si similara continentului slav.

De ce s-a slavizat un continent intreg unde lumea era civilizata doar discutam despre fostul I. Roman si chiar de IR Oriental de Constantinopol.

Acum trebuie sa intelegem ca vlahii erau o societate eterogena precum lumea comerciala a limbii sabir.

Limba vlahilor nu era tocmai româna de azi ci un sabir sud italienesc cu influente veneto-genoveze si chiar aragoneze.

#42
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Sabir italiana.

Se sai
Rispondi
Se non sai
Taci, taci.

If you know
You answer
If you do not know
Be silent.

Spaniola.

Si tú saber
Tú responder
Si no saber
Callar, callar.

Lingua Franca
English Translation
Il Mercante Armeno (1741)
The Armenian Merchant (1741)
D'Armenia vegnira
e stara mercanta,
de gioia tegnira
in quantità tanta
e de China porcelana:
chi voler comprar?
Bela puta veneziana
piaxer tanto, che, per diana,
se ela mi amar
tuto quanto mi donar.
There was once a merchant who came from Armenia. He had such a great quantity of jewelry and porcelain from China. Who wants to buy?
The beautiful Venetian girl pleases me so much that, by Diana, if she loves me, I will give her whatever she wants.
Diamanta e rubina,
smeralda e topaza,
diaspra e turchina
e piera paonazza,
con perla oriantala,
ambra nigra e anca zala,
chi voler comprar?
Bela puta veneziana
piaxer tanto, che, per diana,
se ela mi amar
tuto quanto mi donar.


Lingua Franca
English Translation
Il Mercante Armeno (1741)
The Armenian Merchant (1741)
D'Armenia vegnira
e stara mercanta,
de gioia tegnira
in quantità tanta
e de China porcelana:
chi voler comprar?
Bela puta veneziana
piaxer tanto, che, per diana,
se ela mi amar
tuto quanto mi donar.
There was once a merchant who came from Armenia. He had such a great quantity of jewelry and porcelain from China. Who wants to buy?
The beautiful Venetian girl pleases me so much that, by Diana, if she loves me, I will give her whatever she wants.
Diamanta e rubina,
smeralda e topaza,
diaspra e turchina
e piera paonazza,
con perla oriantala,
ambra nigra e anca zala,
chi voler comprar?
Bela puta veneziana
piaxer tanto, che, per diana,
se ela mi amar
tuto quanto mi donar.
Diamonds and rubies, emeralds and topaz, jasper, and deep blue and violet stones, with oriental pearls, black amber -- and salt too. Who wants to buy?
The beautiful Venetian girl pleases me so much that, by Diana, if she loves me, I will give her whatever she wants.
Safilla e granata
coralla e amatista
con ochia de gata
che fa bèla vista;
e aver tela fina,
bona e bela bombasina;
chi voler comprar?
Bela puta veneziana
piaxer tanto, che, per diana,
se ela mi amar
tuto quanto mi donar.
Sapphire and garnet, coral and amethyst, with cats' eyes which look beautiful. I have also fine linen, and good and beautiful silk. Who wants to buy?
The beautiful Venetian girl pleases me so much that, by Diana, if she loves me, I will give her whatever she wants.
Carboncia preziosa,
brilanta pagiesca,
cristala vistosa
e pitra grotesca:
persiana fazzoleta,
cana, pipa, camineta.
Chi voler comprar?
Bela puta veneziana
piaxer tanto, che, per diana,
se ela mi amar
tuto quanto mi donar.
Pretty carbuncles, straw-colored diamonds, gaudy crystal and extravagant paintings, Persian kerchiefs, canes [for smoking hashish], pipes and hookahs. Who wants to buy?
The beautiful Venetian girl pleases me so much that, by Diana, if she loves me, I will give her whatever she wants.
Insoma mi avera
de gioia ogni sorte;
parlara sinçera,
vegnir a le corte;
per poco dar via
tuta la mia mercanzia.
Chi voler comprar?
Bela puta veneziana
piaxer tanto, che, per diana,
se ela mi amar
tuto quanto mi donar.
To sum up, I have every kind of jewelry. I tell you sincerely, I go to the courts. I will give you all my merchandise for very little!
The beautiful Venetian girl pleases me so much that, by Diana, if she loves me, I will give her whatever she wants.
Un Turco Inamorà
A Turk in Love
Per mi aver Catina amor,
mi voleri maridar,
star contento in sena el cuor,
tic e toc sentiri far;
tarapatà ta ta ta
d'alegrezza cuor mi fa;
tarapatà ta ta ta
oh mi quanto inamorà!
Katie is in love with me! She wants to marry me! I am happy, deep in my heart (or: my heart is happy in my breast); I feel it making tic and toc.
Tarapata, ta-ta-ta! My heart jumps with merriment. Tarapata, ta-ta-ta! Oh, how deeply I'm in love!
A sposeta aver comprà
perla, zogia che lusér;
dar cechina quantità,
tanto, cara, mi piaxer;
tarapatà ta ta ta
d'alegrezza cuor mi fa;
tarapatà ta ta ta
oh mi quanto inamorà!
A bride I have purchased; pearls, gems that shine; I gave many sequins, so much I like you, dear;
Tarapata, ta-ta-ta! My heart jumps with merriment. Tarapata, ta-ta-ta! Oh, how deeply I'm in love!
A italiana mi marciar,
de papuzza far scapin,
barba zuffia mi tagiar,
vestir tuto paregin;
tarapatà ta ta ta
d'alegrezza cuor mi fa;
tarapatà ta ta ta
oh mi.


#43
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postionelmironescu, on 11 noiembrie 2017 - 09:25, said:


Așa...și? Ce mare influfență a fost aceea? Ce consecințe a avut? Zici că...latina. Tu de fapt nu ai dovadă și atunci treci la logică spre a demonstra ceea ce îți face plăcere și anume romanitatea. Îți inchipui că populația era dornică să păstreze contacte cu imperiul. Ți se pare că acest lucru este logic și crezi că așa a fost. Spune cum păstrau contactele cu imperiul țăranii. Cu cine exersau și cu cine vorbeau ei pe latinește. In care cîrciumi și în care cazărmi au auzit țăranii daci latină?
Și ce dacă se scălămbăie unii juni azi pe englezește? În primul rînd sînt foarte puțini. În al doilea rînd ei nu și-au lăsat limba maternă și nici nu au prins mult din engleză. În al treilea rînd azi există o puternică media cu filme, internet, ziare, cărți, deci junii au unde învăța engleză. În vremea Romei nu era așa ceva deci de unde ar fi putut auzi țăranii latină?
Repetați la nesfîrșit aceleași prostii auzite la școală. Ar fi cazul să fiți mai critici acum la bătrînețe.
Îmi poți explica de ce nu se găsesc texte în latina vulgară?


Dar tu ai dovezi? Ceva docomente scrise? Si cu stampila de la notariat?

#44
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostGhita_Bizonu, on 11 noiembrie 2017 - 08:56, said:

E ,,, e ,, e ceva cu cantec...
in mod "oficial" se zice ca dupoa retragerea aureliana ar fi incetata influenta Romeu la N de Dunare ... cestie absolut gresita!!  Au mai fots minim 200 de ani in care imperiul Roman , fie el si de rasarit i-a exrcitata influenta ...
Na p cestie din istoair mai putin cunoscuta : a fots un imprata unu Galerius , Gaius Galerius Valerius Maximianus,  care ...

Quote

...all in the name of the same treatment that the victorious Trajan had applied to the conquered Dacians, forefathers of Galerius, two centuries before
...he proposed that the empire should be called, not the Roman, but the Dacian empire
Ce voi a spune - influenta Romei s-a pastrat si dupa retagerea aureliana.
socant cat de multa incultura poate exista in anumite cercuri.

Adica Galerius, nascut in Serdica, capitala Daciei, e folosit ca prototipul daco-romanului continuatist.
Cand de fapt el s-a nascut la sud de Dunare, unde astazi se afla capitala Bulgariei.

Nu e de mirare ca bulgarii il considera stramos de al lor,
din moment ce traditia despre imparatul Traian e populara in foloclorul bulgar oriunde in Bulgaria.
Iar Dacia cuprindea teritorii precum Serbia si partea de vest a Bulgariei de astazi.

Si te miri ca tot in zona asta s-a nascut alt dac, Iustinian?

Tot continuatist.
Tot daco-roman.

Dar continuatist la sud de Dunare.

unde i-a adus retragerea aureliana.
Si unde influenta imperiul roman a continuat inca 400 de ani.

Si nu 200 cum spune bizonu.

#45
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostGhita_Bizonu, on 11 noiembrie 2017 - 08:56, said:

se zice ca dupoa retragerea aureliana
a fots un imprata unu Galerius , Gaius Galerius Valerius Maximianus,  care ...


the Dacian empire. (http://people.ucalga...t/lactpers.html , cap CHAP. XXVII)
Acest Galerius  si-a construit un palat la Salonic..
.. daci! Daci care lupta alaturi de romani impotriva persilor!!!

Ce voi a spune - influenta Romei s-a pastrat si dupa retagerea aureliana.
e socant cat de alambicat poate fi creierul unor oameni.
precum alambicul facut de ti.gani.

Avem evidente clare:
1. retragerea aureliana inseamna formarea Daciei la sud de Dunare
2. capitala noii Dacii la sud de Dunare se numeste Serdica
3. noua Dacia, la sud de Dunare, se intindea pe teritoriile Serbiei, Bulgariei, Macedoniei
4. Dacia sud dunareana este importanta si va ramane in istorie prin nenumerate evenimente
datorita nasterii in Dacia a numeroase personalitati ale civiilizatiei greco-romane.
5. Dacia sud dunareana este definitorie in formarea identitatii vlahe
6. Dacia sud dunareana este chintesenta romanitatii balcanice

Dupa ce ai atata Dacie sud dunareana in istorie, ce-ti mai trebuie rahatul
ala de Dacia al lui Burebista sau Decebal? N-ai ce face?
N-ai cu ce sa-ti omori zilele de pensionar?

IN plus, DAcia sud dunareana este inima lui Iustiniana Prima.
Entitatea de care tine patriarhiile independe ale Serbiei, Bulgariei
si a mitropoliilor Valahiei si Moldovei.

Dacia sud dunareana s-a prelins in inima identitatii romanesti prin Iustiniana Prima.

#46
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postenough1453, on 11 noiembrie 2017 - 23:37, said:

Dacia sud dunareana este definitorie in formarea identitatii vlahe
De unde stii ca vlahii s-au format la sud de dunare ? Sau este doar o presupunere bazata pe asemanarea limbilor protoromane ?

Edited by PlatonX, 12 November 2017 - 09:22.


#47
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
legat de etnogeneza , cartea lui Spinei despre nomazi
si ,, români,, recenzată de Nora Berend

https://blogulluisuc...de-nora-berend/

#48
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostSucre-Bolivar, on 12 noiembrie 2017 - 10:27, said:

legat de etnogeneza , cartea lui Spinei despre nomazi
si ,, romĂąni,, recenzată

Iar pui linkuri la 'blogul' tau neinteresant?

Edited by cris_ncs, 12 November 2017 - 10:36.


#49
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostPlatonX, on 11 noiembrie 2017 - 08:51, said:

Nimeni nu poate explica cum a fost posibil ca un grup mai mic de oameni (vlahii) sa asimileze grupuri mai mari. De ce si-ar lasa limba grupurile mai mari care au veniti pe aici in favoarea minoritatii valahe ?
Teoria curentă spune că trebuie să fie o masă destul de mare ca să poată asimila o populație. În opinia mea e greșită această teorie.  Actualmente istoricii, inclusiv cei maghiari, spun că ungurii la venire în panonia, nu treceau de 5% , cel mai probabil 2%, din total populație. În aceste condiții ei nu mai afirmă că acel teritoriu ar fi fost cucerit de unguri. Totuși vedem că după mai multe secole ungurii au ajuns mai numeroși decît populația locală, adică slovaci și valahi.
Limbile se schimbă pt că sînt impuse de o putere, iar această putere este puterea clasei nobiliare. Mai întîi s-a maghiarizat nobilimea valahă și slovenă. Și-au luat slugi maghiare și valahe sau slovene.  Slovenii și valahii învățau încet-încet limba de la slugile maghiare. Mai ales copiii învățau mai repede în contact permanent fiind cu copiii slugilor maghiare.
Pt ca o majoritate să fie asimilată de o minoritate trebuie mai întîi ca  nobilimea majoritarilor să dispară înlocuită fiind de nobilimea minoritarilor.
Altfel un neam nu își lasă limba.

View PostSucre-Bolivar, on 12 noiembrie 2017 - 10:27, said:

legat de etnogeneza , cartea lui Spinei despre nomazi
si ,, români,, recenzată de Nora Berend

https://blogulluisuc...de-nora-berend/
Nu știm cine e Spinei și ce spune el. Scrie pe englezește?

View PostPlatonX, on 12 noiembrie 2017 - 09:21, said:

De unde stii ca vlahii s-au format la sud de dunare ? Sau este doar o presupunere bazata pe asemanarea limbilor protoromane ?
Există de multă vreme teoria că formarea poporului român a fost pe un teritoriu mai mare, adică și în sudul Dunării. Din păcate nu sînt probe pt acest lucru. Sînt probe că valahii au existat pe un teritoriu imens în Bulgaria, Iugoslavia, Albania, Grecia, dar nu sînt probe cum s-au format acolo. enough1453 susține că valahii ar fi venit din sudul Dunării după anul 1.000 adică după unguri. Este evident că nu este așa pt că valahii din Ardeal, Moldova precum și cei ce mai sînt prin țări ca Polonia, Cehia, Slovacia, Ucraina, sînt  de alfă factură fizică decît cei din Pen Balcanică.

View PostGhita_Bizonu, on 11 noiembrie 2017 - 21:13, said:



Dar tu ai dovezi? Ceva docomente scrise? Si cu stampila de la notariat?
Eu ți-am cerut să pui dovezi pt ce ai scris tu! Tu răspunzi copilărește:„dar tu ai”?

#50
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
pai Spinei este roman si a scos o carte prin 1984
pe care editura Brill a tradus o in engleza
ii vorba de romani si nomazi in sudul Moldovei
sec, 10-13 , aceasta carte a fost recenzata de o cercetatoare de la Cambridge, Nora Berend, recenzia asta am tradus-o
titlul ii in engleza dar textul in romana

#51
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostSucre-Bolivar, on 12 noiembrie 2017 - 10:27, said:

recenzată de Nora Berend
cercetatoare de la Cambridge
https://hu.wikipedia...ki/Berend_NĂłra
nu e de la cabrige, e de la budapest.

#52
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View PostPlatonX, on 12 noiembrie 2017 - 09:21, said:

De unde stii ca vlahii s-au format la sud de dunare ? Sau este doar o presupunere bazata pe asemanarea limbilor protoromane ?

Care sunt acele limbi ”protoromane” de care pomenesti?

#53
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postleogoto, on 12 noiembrie 2017 - 21:03, said:

https://hu.wikipedia.../Berend_NĂƂra
nu e de la cabrige, e de la budapest.
nu conteaza ceea ce a scris conteaza

#54
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostSucre-Bolivar, on 12 noiembrie 2017 - 19:02, said:

pai Spinei este roman si a scos o carte prin 1984
pe care editura Brill a tradus o in engleza
ii vorba de romani si nomazi in sudul Moldovei
sec, 10-13 , aceasta carte a fost recenzata de o cercetatoare de la Cambridge, Nora Berend, recenzia asta am tradus-o
titlul ii in engleza dar textul in romana
dacă ai cartea scrisă de Spinei in românește vedem despre ce scrie el. Nu mă interesează o recenzie făcută de vreun englez.

View Postleogoto, on 12 noiembrie 2017 - 21:03, said:

https://hu.wikipedia.../Berend_NĂƂra
nu e de la cabrige, e de la budapest.
aaaaaa, e di la Buda....Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate