Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Consum in stand-by

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salut.

Vreau să cumpăr un Gree Viola de 12.000 BTU (cod produs GWH12RA-K3DNA5M).

Printre putinele reviewuri despre acest AC am găsit și câteva care spun că “Aparatul merge OK per total / consuma decent (250-400W) dupa ce atinge temperatura setata. Problema este ca in standby - cu modul WiFi oprit - consuma circa 35-40 W ADICA ENORM!”

Ce înseamnă asta?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
E enorm daca e adevarat...

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Nu e ST-BY ci Idle, adica la relantiu...sau mai bine spus pe ventilatie. Se invarte doar ventilatorul din unitatea interioara pentru ventilatia aerului si bineinteles pentru masurarea temperaturii ambientale.
Cand e inchis complet, adita ST-BY nu cred ca consuma mai mult de 5W.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Tepesh, on 09 noiembrie 2017 - 23:35, said:

Salut.

Vreau să cumpăr un Gree Viola de 12.000 BTU (cod produs GWH12RA-K3DNA5M).

Printre putinele reviewuri despre acest AC am găsit și câteva care spun că “Aparatul merge OK per total / consuma decent (250-400W) dupa ce atinge temperatura setata. Problema este ca in standby - cu modul WiFi oprit - consuma circa 35-40 W ADICA ENORM!”
Ce înseamnă asta?

Inseamna ca trebuie sa pui un link din care sa rezulte informatia privind consumul ala in stand-by, adica unde ai citit.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Consumul in alternativ este extrem de greu de masurat corect (si chiar si intii de definit). Exemplu aici in care o masuratoare simplista care duce la un rezultat de sute (poate mii) de ori mai mare decit realitatea:

 buleu_alexandru, on 04 aprilie 2012 - 14:54, said:

Noroc ca aveam un contor de consum kWh si intr-adevar, desi aparatul de masura indica chiar si 1A consum fara compresor (pentru 15uF conectati), pe contor nu se inregistreaza nimic.


#6
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Rosix - despre “consumul enorm in stand-by” am citit aici, la reviewuri: https://superklima.r...199.html#idTab5

Edited by Tepesh, 10 November 2017 - 07:52.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 Tepesh, on 10 noiembrie 2017 - 07:51, said:

Rosix - despre “consumul enorm in stand-by” am citit aici, la reviewuri: https://superklima.r...199.html#idTab5
Si tu crezi toti prostii ? Ala a spus o prostie si tu o iei de buna ?
Pai eu credeam ca vorbesti din date oficiale, spuse de producator nu de un user anonim care isi da cu parerea.
Iar un AC, cand incalzeste, in functie de diferenta de temperatura exterior-interior, poate sa consume si 2000-2500W.
250-400W nu consuma in nici o situatie. Cand merge compresorul ala, sare de 600-800W

Edited by tehnics, 10 November 2017 - 09:36.


#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Tepesh, on 09 noiembrie 2017 - 23:35, said:

- consuma circa 35-40 W ADICA ENORM!”
Faci si tu ca nevasta-mea, cand am luat cuptorul electric ramanea lumina aprinsa in el tot timpul.
Uite ca nu se stinge lumina, consuma mult.
Pai la 3kw, mai avea sens sa pui intrerupator pt un bec de 15W?

Ar fi o solutie sa pui un intrerupator pt extrasezon.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Tepesh, on 10 noiembrie 2017 - 07:51, said:

Rosix - despre “consumul enorm in stand-by” am citit aici, la reviewuri: https://superklima.r...199.html#idTab5

Vezi ca e gresit ce-a scris ala acolo. Aparatele astea au momente cand unitatea externa se opreste (se atinge temperatura dorita) si continua sa functioneze doar unitatea interna la minim pe ventilatie. Acela nu e stand-by si e normal sa consume 50W in acel regim de functionare, ca merge ventilatorul.  Nu e logic?  Dar cu aparatul oprit nu consuma 50W.

Edited by rosix, 10 November 2017 - 10:19.


#10
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 25.10.2004
la osaka-ul meu de 12000 BTU, cand merge doar ventilatorul UI consuma numai 11w, iar in standby de tot doar 0,4w masurat cu wattmetru diggital care e pus pe el non stop, asa ca si eu consider consumul ca fiind ENORM
mai cunosc aparate care la fel fac ca ce scrie mai sus ...  de ex. C&H

Edited by luxury54, 10 November 2017 - 14:59.


#11
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 tehnics, on 10 noiembrie 2017 - 09:34, said:

Si tu crezi toti prostii ? Ala a spus o prostie si tu o iei de buna ?
Pai eu credeam ca vorbesti din date oficiale, spuse de producator nu de un user anonim care isi da cu parerea.

Tocmai, că nu cred "toți proștii". De aia întreb aici, ca să mă lămurească deștepții Posted Image  Am spus în postarea inițială că este părerea cuiva într-un review, n-am creditat-o ca fiind din partea producătorului.

Și, fiind complet nepriceput în domeniu, încerc să aflu de aici dacă acel consum în stand by este într-adevăr exagerat (sau dacă chiar e posibil să existe consumul respectiv ori omul bate câmpii).

Edited by Tepesh, 10 November 2017 - 15:40.


#12
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Are cineva Gree Viola? E mulțumit de performanțe?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate