Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bios placa video, update

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MinciunaLiviuGabriel

MinciunaLiviuGabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2014
Salutare tuturor,
Detin o placa video,Nvidia MSI NX6200TC-E,DE 256 Mb/64 biti,care imi spune,ca urmare a rularii unui program de diagnosticare,ca biosul video este mai vechi de 2 ani.Actualizati continutul acestuia,daca este necesar...
Este posibil sa ii updatez biosul,sa il rescriu,sunt avantaje si dezavantaje ale acestei operatiuni,in sensul ca merita sa fac asta?!Nu pot sa ii instalez versiunea mai noua de driver,pentru ca se blocheaza si accepta doar o versiune de driver video,mai veche.Ce as putea sa fac ca sa ii pot instala driverul cel nou,licentiat?!Ce setari ar trebui sa fac?!

Cand am spus driver licentiat,m-am referit la semnatura digitala,acel WDDM...

Edited by MinciunaLiviuGabriel, 09 November 2017 - 21:11.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu exista driver licentiat. acestea se dau free, ai platit pt soft cand ai cumparat partea hardware

pai nu mai bine stai in banca ta cu acel bios? la placile video foarte rar se face update de bios de la producator, e cam stabil si cu tot ce-i trebuie, driverul e cel care trebuie optimizat.

sunt drivere noi care sunt mai proaste decat cele vechi, ori ca asa le-a facut producatorul, la kg, ori ca micromoale schimba cate ceva ce face driverul incompatibil cu sistemul de operare.

ca si regula de baza, ce este nou nu este neaparat si bun.

#3
MinciunaLiviuGabriel

MinciunaLiviuGabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2014

View PostDany_Darke, on 09 noiembrie 2017 - 21:05, said:

nu exista driver licentiat. acestea se dau free, ai platit pt soft cand ai cumparat partea hardware

pai nu mai bine stai in banca ta cu acel bios? la placile video foarte rar se face update de bios de la producator, e cam stabil si cu tot ce-i trebuie, driverul e cel care trebuie optimizat.

sunt drivere noi care sunt mai proaste decat cele vechi, ori ca asa le-a facut producatorul, la kg, ori ca micromoale schimba cate ceva ce face driverul incompatibil cu sistemul de operare.

ca si regula de baza, ce este nou nu este neaparat si bun.
Cand am spus driver licentiat,m-am referit la semnatura digitala,acel WDDM..

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Placa ta video are 13 ani. De regula dupa 3-4 ani producatori de placi video nu mai ofera drivere pt modelele vechi. Se presupune ca un utlizator interesat de jocuri cam in 3-4 ani maxim schimba o placa video iar la alea pt office cum a fost a ta la vremea ei chiar nu si-au batut capul nici atunci.
Nu ai nici un avantaj, placa a fost slaba la vremea ei acum 13 ani si evident lucrurile nu au evoluat cu nimic in bine.
In plus operatiunea de flash vbios e riscanta si se poate termina cu o placa moarta chiar daca faci totul corect, mai ales la o placa de pe vremea aia.
Nu vad ce avantaje cauti de vreme ce nici un joc mai nou de 2007 nu cred ca merge pe ea, cam atunci au inceput toate cu pixel shader 4.0 parca.

Edited by SpeedDemon, 09 November 2017 - 21:18.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostMinciunaLiviuGabriel, on 09 noiembrie 2017 - 21:11, said:

Cand am spus driver licentiat,m-am referit la semnatura digitala,acel WDDM..

aia este certificare, nu licentere.

daca nu stapanesti termenii, nu e problema, dar cand te contrazici pe ceea ce nu stii, e naspa.

#6
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Mi-au trebuit cateva secunde bune sa pricep cine este "micromoale" Posted Image

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

View PostMinciunaLiviuGabriel, on 09 noiembrie 2017 - 20:57, said:

Salutare tuturor,
Detin o placa video,Nvidia MSI NX6200TC-E,DE 256 Mb/64 biti,care imi spune,ca urmare a rularii unui program de diagnosticare,ca biosul video este mai vechi de 2 ani.Actualizati continutul acestuia,daca este necesar...
Este posibil sa ii updatez biosul,sa il rescriu,sunt avantaje si dezavantaje ale acestei operatiuni,in sensul ca merita sa fac asta?!Nu pot sa ii instalez versiunea mai noua de driver,pentru ca se blocheaza si accepta doar o versiune de driver video,mai veche.Ce as putea sa fac ca sa ii pot instala driverul cel nou,licentiat?!Ce setari ar trebui sa fac?!

Cand am spus driver licentiat,m-am referit la semnatura digitala,acel WDDM...
N-are rost, e pierdere de vreme deoarece tot la fel o sa mearga  daca iti reuseste , si in plus e un risc deoarece e posibil sa nu mai mearga deloc.

Edited by Handicarpati, 10 November 2017 - 10:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate