Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Accident usor - identificare sofer

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Procedura difera de la asigurator la asigurator. Cum majoritatea cauta cel mai mic pret la RCA, se ajunge ca majoritatea sa aiba RCA la firme falimentare, sau in pragul falimentului, care cauta orice motiv sa nu plateasca, ca nu prea au de unde.
Chiar daca esti accidentat la Cuca Macaii, te duci la sediul din Cuca Macaii a asiguratorului celui vinovat, nu vad care e problema legata de locul accidentului. Inca nu am auzit de un caz real, in care asiguratorul sa te despagubeasca fara sa vada masinile. Tu esti singurul care faci accident zilnic si asiguratorii arunca in tine cu bani, ca manelistii in Florin Salam.

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrumegus, on 18 noiembrie 2017 - 15:30, said:

Procedura difera de la asigurator la asigurator. Cum majoritatea cauta cel mai mic pret la RCA, se ajunge ca majoritatea sa aiba RCA la firme falimentare, sau in pragul falimentului, care cauta orice motiv sa nu plateasca, ca nu prea au de unde.
Chiar daca esti accidentat la Cuca Macaii, te duci la sediul din Cuca Macaii a asiguratorului celui vinovat, nu vad care e problema legata de locul accidentului. Inca nu am auzit de un caz real, in care asiguratorul sa te despagubeasca fara sa vada masinile. Tu esti singurul care faci accident zilnic si asiguratorii arunca in tine cu bani, ca manelistii in Florin Salam.

Esti pe langa rau dar te crezi baiat destept...firmele astea de asigurari au sedii in toate orasele mai rasarite, asa ca nu e nevoie sa ma duc la cuca macaii(in localitatea de domiciliu a celui care a provocat accidentul). Nu te mai baga aiurea in seama cu aberatii de genul asta. Daca ar fi asa cum zici....cine iti plateste combustibilul Bucuresti-Satu Mare (de exemplu) ,sau daca masina e nefunctionala, cum o duci, pe platforma ?

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpasilla, on 09 noiembrie 2017 - 16:33, said:

Daca ai RCA cu decontare directa, poti sa rezolvi cu asiguratorul tau.
Cum? Cat timp nu are pv sau amiabil ca celalalt e vinovat?

#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Posttitoo, on 18 noiembrie 2017 - 19:39, said:

Esti pe langa rau dar te crezi baiat destept...firmele astea de asigurari au sedii in toate orasele mai rasarite, asa ca nu e nevoie sa ma duc la cuca macaii(in localitatea de domiciliu a celui care a provocat accidentul). Nu te mai baga aiurea in seama cu aberatii de genul asta. Daca ar fi asa cum zici....cine iti plateste combustibilul Bucuresti-Satu Mare (de exemplu) ,sau daca masina e nefunctionala, cum o duci, pe platforma ?
Tu inca nu-ti dai seama ca esti cel ce aberezi la greu? Tu singur te contrazici? Ia citeste tot ce ai scris pe aici, apoi explica care e logica .

#23
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrumegus, on 18 noiembrie 2017 - 21:40, said:

Tu inca nu-ti dai seama ca esti cel ce aberezi la greu? Tu singur te contrazici? Ia citeste tot ce ai scris pe aici, apoi explica care e logica .
Eu am sustinut acelasi lucru, nu am ce sa recitesc...acum incerci sa o dai cotita ? Daca nu reusesti sa intelegi ce am scris nu-i vina mea.
Iti repet intrebarea "Daca ar fi asa cum zici....cine iti plateste combustibilul Bucuresti-Satu Mare (de exemplu) ,sau daca masina e nefunctionala, cum o duci, pe platforma ?"

#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Roaga pe cineva sa deseneze ce ai scris, poate asa intelegi ceva din propriile tale cuvinte, ca din ce am scris eu, putine sanse. Eu am scris destul de citet, ca daca faci accident la Cuca Macaii, te duci la sediul asiguratorului vinovat, din Cuca Macaii, nu faci turul tarii cu masinile pe platforma, dar vad ca suferi de analfabetism functional, ca 40% dintre copiii de varsta ta, adica cunosti literele, dar nu pricepi ce citesti. Legat de ce scrii, e si mai grav. Ba mergi la politie si nu mai ai nevoie de asigurator, ba faci amiabila, ba faci poze, ba nu mai faci...

#25
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrumegus, on 19 noiembrie 2017 - 09:37, said:

Roaga pe cineva sa deseneze ce ai scris, poate asa intelegi ceva din propriile tale cuvinte, ca din ce am scris eu, putine sanse. Eu am scris destul de citet, ca daca faci accident la Cuca Macaii, te duci la sediul asiguratorului vinovat, din Cuca Macaii, nu faci turul tarii cu masinile pe platforma, dar vad ca suferi de analfabetism functional, ca 40% dintre copiii de varsta ta, adica cunosti literele, dar nu pricepi ce citesti. Legat de ce scrii, e si mai grav. Ba mergi la politie si nu mai ai nevoie de asigurator, ba faci amiabila, ba faci poze, ba nu mai faci...
Cred ca esti singurul care nu pricepe ce am scris ,problema e la tine, cred ca esti retard si e inutil sa te fac sa intelegi. Daca accidentul are loc in Brasov, tu esti din Vaslui si celalalt sofer e din Satu Mare, te duci la Satu Mare sa-ti vada asiguratorul masina ? Raspunde strict la intrebare si nu mai bate campii.

#26
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ti-am scris clar, de doua ori, ca te duci la asiguratorul din localitatea unde a avut loc accidentul, dar cum in loc de Satu Mare sau Brasov am scris Cuca Macaii, te-a derutat puternic.

#27
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 28.02.2006
Si daca ai o tamponare in weekend, ce faci? Iei cazare pana luni? E aberant ce sustii! Fac amiabila, iau copie RCA, copie permis, talon, sau dupa caz PV politie plus copiile in cauza, ma duc acasa si ma prezint la asiguratorul vinovatului din ce localitate vreau eu si deschid dosar de dauna. Cand iti mai cere vreun inspector de dauna sa vii cu vinovatul, roaga-l sa dea un telefon la CSA si sa-i roage pe ei sa-l cheme.

#28
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007
Rumegus, ai o idee fixa >Te poti duce in orice localitate are asiguratorul centru  de constatare a daunelor...dar tu, du-te la Cuca Macaii. Lasa forumul si reia-ti joaca cu masinutele.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ei, el confunda politia cu asiguratorul...

#30
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postrumegus, on 20 noiembrie 2017 - 08:44, said:

Ti-am scris clar, de doua ori, ca te duci la asiguratorul din localitatea unde a avut loc accidentul, dar cum in loc de Satu Mare sau Brasov am scris Cuca Macaii, te-a derutat puternic.
Vezi de treaba. Te duci la unitatea de politie pe raza careia a avut loc accidentul, aia da, dar la asigurator te duci la tine acasa. Ca vorbim de table indoite, nu de accident aviatic.

#31
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 20 noiembrie 2017 - 11:06, said:

Ei, el confunda politia cu asiguratorul...
Da, si stanga cu dreapta...si-a ales perfect nickename-ul.

#32
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postrumegus, on 20 noiembrie 2017 - 08:44, said:

Ti-am scris clar, de doua ori, ca te duci la asiguratorul din localitatea unde a avut loc accidentul, dar cum in loc de Satu Mare sau Brasov am scris Cuca Macaii, te-a derutat puternic.

citeste atent ce iti zic colegii.
te duci unde vrei tu la asigurator. daca e nedeplasabila, poti sa ti-o tractezi acasa si sa chemi constatatorul la tine, sau o tractezi la un service unde vrei tu si chemi constatatorul.

#33
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Am avut accident la “Ciucă macaii”, intr-un sat uitat de lume unul cu o Dacie nu a mai putut frana și mi-a aranjat spatele. Ca sa fie complet tabloul, ăla sărise la bătaie ca de ce am frânat brusc (toată coloana frânase brusc, el prindea păsări), nu vroia sa semneze amiabila iar toată tărășenia se întâmpla pe 30 Decembrie.
Ce asigurator sa merg, eu trebuia sa ajung la bistrita și făcusem doar un sfert din drum, la poliție nu aveau chef de făcut declarații ca era doar intr-o comuna postul, in alt sat la câțiva km distanță, vreo 10, la asigurări ăștia erau deja prin concedii... etc. INTR-un final a semnat amiabila, i-am luat datele și am plecat la bistrita.  
M-am dus in iasi, acasă, undeva pe 5 Ianuarie când m-am întors la astra, am zis problema și l-au chemat pe ăla sa meargă la sediul Cel mai apropiat de el. Ăla își reparase mașina, deja nici nu mai vroia sa recunoască, vroia sa dea declarație falsa cum ca ii intrasem in fata etc. L-a luat constatatorul tare, l-a pus sa aducă piesele schimbate - bara, capota, radiator etc și eu mi-am reparat mașina apoi.

Mașina aluia oricum nu mai era deplasabila atunci ca avea radiatorul spart...

In concluzie semnezi amiabila și apoi mergi la asiguratorul vinovatului sa rezolvi.

Foarte foarte foarte important! Întotdeauna faceți poze cât mai detaliate la poziția mașinilor ca urmare a accidentului, cu mai multe unghiuri, cu semne de circulație dacă e cazul, cu daunele suferite de ambii. Nu semnați și plecați fără poze!! Dacă nu aveți dovezi nu va despăgubesc sau va pot scoate chiar vinovat. Dacă se poate rezolva și cu un pv de la poliție și mai bine, dar poze tot trebuie.

PS asiguratorul este obligat sa se deplaseze la mașini dacă acestea nu sunt deplasabile!

Edited by t-balt, 08 December 2017 - 12:42.


#34
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Asta e tare, intra el in tine si sare la bataie ca de ce franezi Posted Image
Am patit si eu una d-asta, cu o Dacie care evident batea varsta majoratului in SUA, venea de pe cedeaza, vizibilitate ca pe stradutele din Bucuresti, eu mergeam incet (prostie daca stau sa ma gandesc, pentru ca daca as fi mers si eu mai tare pe stradutele astea, poate ma rata Posted Image ) si omul ramane fara frane in usa mea stanga din fata!
Si cel mai tare e ca el statea acolo, stia zona foarte bine, si evident avea probleme grave la masina, daca nu a putut frana,

Asta e cel mai sever accident pe care l-am avut in anii mei de condus Posted Image Asta ca m-a indoit usa aia, dar nu asa rau incat sa nu poata fi indreptata Posted Image Dar pentru spaima cand vezi pe unul ca intra in tine, trebuie Mastercard

Edited by spe_ripper, 15 December 2017 - 09:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate