Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Accident usor - identificare sofer

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Salut, am avut un accident usor in care celalalt sofer nu a oprit, a plecat mai departe. Am declarat la politie accidentul si inteleg ca acum asteapta sa se prezinte si celalalt sofer, iar daca nu se prezinta vor incerca sa dea de el.
Stie cineva dupa cat timp incearca politia sa il contacteze? Il suna, trimit citatie? Am omis sa intreb.
Proprietarul masinii il identificasera in sistem, auto e inregistrata pe o persoana fizica.

Edited by Visatoru', 09 November 2017 - 16:15.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
daca ati indentificat masina il gasesc ei... cat dureza e greu se zis... de la cateva zile pana la cateva luni...

din cate stiu procedura e sa "invite" propietarul la "interviu" (sa dea declaratie si sa spuna cine a condus)....

Edited by arg, 09 November 2017 - 16:24.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Nu iti inchipui ca acum se vor misca precum FBI in filmele US.
De obicei, politistul local se va deplasa la adresa din buletin a proprietarului auto si il va chema la declaratii.
S-ar putea ca nu proprietarul sa fi condus => se cauta soferul.

E posibil ca celalalt sofer sa nu fi vazut ca te-a atins. Mai grav e daca se dovedeste ca nu avea carnet sau masina nu are rca.

#4
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
La 3 noaptea vor trimite mascatii la domiciliu cu berbecul sa salte tot ce gaseste acolo si sa ii bata pana recunosc.
De obicei, pana la ora 6 recunoaste sigur cineva, astfel dupa ora 9 deja te pot contacta sa te instiinteze.

Lasand gluma, poate dura si 2 saptamani pana auzi ceva :D

Daca nu ai vazut soferu, sa nu te miri daca era altul soferul si o sa "recunoasca" bunica ca era ea la volan ca sa nu aiba probleme nepotul.

De obicei cand e cu fuga de la locul accidentului e ori pe baza de bautura/droguri ori pe baza ca are un tap ispasitor acasa ;)

#5
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Pai asta voiam sa stiu, macar un orizont de timp, sa stiu cat trebuie sa merg cu masina pleznita. Macar in scenariul optimist in care omul se prezinta atunci cand il cheama.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai RCA cu decontare directa, poti sa rezolvi cu asiguratorul tau.

#7
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Merci, nu exista optiunea respectiva la momentul incheierii RCA.

#8
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Pai daca ai declarat accidentul, iti pot elibera actul pentru reparatii fara celalalt sofer. Tu o repari si dupa ce-l gasesc, recuperezi banii direct sau prin asigurator.

#9
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

View Postpasilla, on 09 noiembrie 2017 - 16:33, said:

Daca ai RCA cu decontare directa, poti sa rezolvi cu asiguratorul tau.
Nu poti beneficia de decontare directa daca nu ai asigurarea celui vinovat (stabilit prin PV incheiat la Politie)

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Terminati cu sfaturile tampite! Asiguratorul trebuie sa vada ambele masini, sa faca poze, sa fie clara dinamica accidentului, vinovatul, daunele. Daca repari masina inainte de asta, adio bani!

#11
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrumegus, on 10 noiembrie 2017 - 09:15, said:

Terminati cu sfaturile tampite! Asiguratorul trebuie sa vada ambele masini, sa faca poze, sa fie clara dinamica accidentului, vinovatul, daunele. Daca repari masina inainte de asta, adio bani!
Pai de ce trebuie sa vada asiguratorul daca deja a fost la politie ?

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Am scris clar si citet, de ce trebuie sa vada asiguratorul ambele masini, inainte de a fi reparate, dar tu ai probleme cu cititul, stii doar sa citezi, nu sa si citesti.

#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Posttitoo, on 10 noiembrie 2017 - 23:33, said:

Pai de ce trebuie sa vada asiguratorul daca deja a fost la politie ?


Nu politia hotaraste ce e de despugubit si ce daune exacte ai la masina.

Nu ai Casco? Ti-au dat vreao dovada de la politie?

#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Adica daca nu fac amiabila si merg la politie , nu-mi pot repara masina pe asigurarea vinovatului ?

#15
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrumegus, on 11 noiembrie 2017 - 06:48, said:

Am scris clar si citet, de ce trebuie sa vada asiguratorul ambele masini, inainte de a fi reparate, dar tu ai probleme cu cititul, stii doar sa citezi, nu sa si citesti.
Mai "rumegus", daca merg la politie , acolo se constata cine e vinovat de producerea accidentului si nu mai am treaba ca asiguratorul sa "calculeze dinamica accidentului" si nici sa vada ambele masini. Ca scrie nenea politistu ce avarii sunt si constatata dinamica accidentului. Ca daca fac amiabila, la cum interpreteaza asiguratorii codul rutier s-ar putea ca din nevinovat sa fii scos vinovat sau se da culpa comuna...asa ca neh, nu fac veci amiabila ,sa fiu la cheremul asiguratorilor care au interesul sa plateasca cat mai putin.

#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Nu merge asa. Asiguratorul va cere să vadă masinile avariate dacă are dubii, chiar si cu PV de la politie.

Edited by caiuscorneliu, 18 November 2017 - 01:45.


#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Normal, asiguratorul face poze, le ataseaza la dosar, dosarul e trimis mai sus, sa fie aprobat de un sef mai mare, sa nu se faca aranjamente etc. Dar se pare ca cei care n-au vazut masina in viata lor stiu mai bine...
In cazul de fata, nu puteai face amiabila, ca celalalt a fugit, trebuia mers la politie sa-l identifice. Eventual, puteai verifica pe CEDAM, daca avea asigurare in momentul accidentului, dupa nr de inmatriculare, sa vezi la ce firma, apoi sa mergi la asiguratorul lui, sa expui problema, apoi ei sa-l sune si sa-l cheme la ei, pt poze, declaratii, verificare permis de conducere etc.

#18
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Deci daca ma loveste unul din Satu Mare ,mergem la politie si agentul intocmeste PV, stabilind cine e vinovat de producerea accidentului...asiguratorul mai cheama ambele masini sa le vada ?.... :))) ma prapadesc de ras. Eu am avut vreo 3 incidente in ultimii ani si de fiecare data am mers la politie, acolo s-a intocmit PV-ul, in care erau trecute datele din asigurarea vinovatilor, iar la asigurator s-au facut poze ,s-a deschis dosar de dauna si mi-am reparat masina sau am optat pentru repararea in regie proprie (adica am luat banii de la asigurator).

Rumegus, vorbeam asa in general. In cazul de fata, pana nu-l gasesc pe celalalt sofer ,politia nu va da un verdict. Daca la mine te referi cand ai scris asta " Dar se pare ca cei care n-au vazut masina in viata lor stiu mai bine..." iti spun ca am vazut sute de mii de masini, poate chiar milioane...si acum daca ma uit pe geam, vad multe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate