Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

De ce a renunşat "Konika-Minolta" la divizia de aparate de fotografiat?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
De ce a renunşat "Konika-Minolta" la divizia de aparate de fotografiat? Bine, poate aparatele "Minolta" nu erau aºa de populare precum "Canon", "Nikon", "Pentax", dar în decursul timpului au scos câteva modele interesante, unele dintre ele rãmând în istorie, deci potenşial ar fi avut.

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pt ca nu mai produceau $. Acum pe bune, deschizi topicuri din ce in ce mai neinteresante :)

#3
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pentru ca le-a facut Sony o oferta de nerefuzat.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am o Konika Minolta Biz Hub 162, o imprimanta ce cantareste 50 kg cred.

#5
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postrid, on 09 noiembrie 2017 - 13:57, said:

Pt ca nu mai produceau $. Acum pe bune, deschizi topicuri din ce in ce mai neinteresante Posted Image

Am remarcat si eu. Se intampla ceva cu omul asta, parca nu mai este el...

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu, când auzeam de "oamenii de la Minolta" ştiam că nu sunt fotografi.
Pentru prima dată aud că Konica-Minolta era producător de aparate foto.
Iniţial - adică la începutul erei digitalizării fotografiei - au fost doi mari jucători: Canon şi Nikon. Canon se juca şi pe partea de birotică, însă Nikon era dedicat fotografierii. Să nu uităm de binoclurile lor.
Apoi s-a afirmat Pentax, după aceea Sony, Olympus, Panasonic (ultimul fusese tare doar pe partea video şi audio).

Dar chiar mă doare la pix de ce Konica-Minolta au renunţat la foto. Aparatul meu este un Sony FF şi sunt ff mulţumit de el.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
K-M a facut si doua DSLR-uri:
- Konica Minolta Maxxum 7D (Dynax 7D / Alpha-7 Digital) in 2004
- si Konica Minolta Maxxum 5D (Dynax 5D) in 2005
Ambele de 6 MP cu senzor Sony similar cu cele utilizate de Nikon si Pentax atunci.

Au fost si primele DSLR-uri cu stabilizare mecanica la senzor.

Am cunoscut si in RO utilizatori de K-M 7D in acei ani.
Insa cota de piata era f. mica de atunci, si nu aveau mare lucru la care sa mai tina, iar Sony care pt prestigiu dorea sa aiba in palmares si DSLR-uri, a facut oferta de preluare.
In 2006 deja a aparut A100 primul DSR branduit Sony cu montura Alpha de la K-M si cu stabilizare la senzor.

Kodak a inventat camerele electronice, insa Sony a fost primul producator de camere electronice de fotografiat.

Edited by loock, 09 November 2017 - 14:35.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pentru ca s-a schimbat tehnologia si nu mai e rentabil sa produci doar pentru cativa pasionati...  Toata lumea face poze cu smartphonul... chiar daca calitatea e de cele mai multe ori indoielnica.
E un compromis intre calitate si portabilitate... Mi-amintesc si eu cu nostalgie cand mi-am luat primul aparat foto.. ceva rusesc, cu film... si am facut primele poze... binenteles cu soarele in ochi...

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View PostPSC, on 09 noiembrie 2017 - 14:18, said:

Eu, când auzeam de "oamenii de la Minolta" ştiam că nu sunt fotografi.
Pentru prima dată aud că Konica-Minolta era producător de aparate foto.
Iniţial - adică la începutul erei digitalizării fotografiei - au fost doi mari jucători: Canon şi Nikon.

Esti pustan neinformat, asa-i? Posted Image
Cred ca pina prin anul lui 2000 faceam poze cu un Kodak Dc50 (pot sa scotocesc prin arhiva sa vad anii exact).
Te las pe tine sa afli ce-i cu camera asta si ce competitori avea la vremea aia.
Nikon? Ce-i aia? Posted Image

Edited by Taxon, 09 November 2017 - 15:01.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrosix, on 09 noiembrie 2017 - 14:34, said:

Pentru ca s-a schimbat tehnologia si nu mai e rentabil sa produci doar pentru cativa pasionati...  Toata lumea face poze cu smartphonul... chiar daca calitatea e de cele mai multe ori indoielnica.

Corect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AGp3JXKtHBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Când au renunţat la divizie camerele foto ale telefoanelor încă nu erau cine ştie ce răcnet. În 2006 sau 2007 da, se îmbunătăţiseră faţă de 2004-2005, dar nu erau încă ceva super, precum acuma. Încă erau depăşite de un P & S sau bridge mai bine dotat d.p.d.v. tehnic.
Da, "Kodak" s-au jucat cu fotografia digitală. Însă unul din primele D.S.L.R.-uri, DCS-460 era un "Nikon" N90 modificat. 1,5 Megapixeli contra 10.000 de parai (nu e glumă, 10.000 de dolari S.U.A. pentru un asemenea aparat foto). "Nikon" mai colaboraseră cu "Fuji" folosind un aparat "Fuji" ... senzorul nu ştiu de cine era făcut. Ăsta tot 10 mirare era.
Cei de la "Minolta" au făcut şi eu un DSLR pe atunci.
Cu un an mai devreme "Minolta" lansase RD-175-ul (care cică a avut nu ştiu ce probleme) https://www.mhohner....y.php?id=rd-175

Bine, ăsta fusese primul lor DSRL (şi alţii au făcut DSLR-uri înainte de 1995-1996): https://www.mhohner....php?id=ms-c1100

Edited by djl, 09 November 2017 - 15:13.


#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
ohoho, deci Kodak-ul meu din 1996 toamna era "sapuniera" vremurilor de atunci
Posted Image

si, pentru ca m-ai stirnit, am citit aici: https://en.wikipedia..._camera#History

Edited by Taxon, 09 November 2017 - 15:31.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdjl, on 09 noiembrie 2017 - 15:12, said:

Da, "Kodak" s-au jucat cu fotografia digitală. Însă unul din primele D.S.L.R.-uri, DCS-460 era un "Nikon" N90 modificat. 1,5 Megapixeli contra 10.000 de parai (nu e glumă, 10.000 de dolari)

Vezi cat costa un Hasselblad cu senzor Kodak. Sa n ucazi pe spate...

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Ioi, totuşi nu vine Eclipsa din 1999 ca să cad pe spate   :)
Când mi-ai zis de preţ, mă gândeam că e vreo 20.000 Euro. Dar am văzut un "Pentax" digital (probabil format mediu) la s.h. la preţul ăla. Oricum, e o diferenţă între 10.000 (de fapt în banii de azi 10.000 de Dolari S.U.A. sunt vreo 15.700 de Dolari) pentru 1,5 Megapixeli şi 10.000 de Dolari pentru 50 Megapixeli. Ce faci cu 1,5 şi ce faci cu 50?... cu 50 faci megaprinturi. Bine, dacă dai atâta pe un aparat, fie eşti extrem de pasionat de fotografie, fie lucrezi în domeniu. Că în rest, cu banii ăia faci avans la apartament.

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostTaxon, on 09 noiembrie 2017 - 14:58, said:

Esti pustan neinformat, asa-i? Posted Image
Cred ca pina prin anul lui 2000 faceam poze cu un Kodak Dc50 (pot sa scotocesc prin arhiva sa vad anii exact).
Te las pe tine sa afli ce-i cu camera asta si ce competitori avea la vremea aia.
Nikon? Ce-i aia? Posted Image
Si care nu stie macar sa caute pe pe Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Minolta
Posted Image
"Initial" inseamna pe la inceputul secolului trecut, ba chiar mai devreme in unele cazuri (precum Kodak, si inainte de Kodak, Konica). Nikon, Pentax, Minolta, Canon - in ordine cronologica - au fost acolo, la inceputuri. Istoria e insa mult mai complexa, si cu mult mai multe branduri implicate.
Sony sunt niste nou veniti, care n-ar fi reusit mare branza fara divizia foto de la Minolta.

#16
esa

esa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.03.2007
Pai treaba e simpla: Konica a omorat Minolta, Sony a omorat Konica Minolta.  Probabil Sony va muri singur in ciuda "incantatilor" de 7.

La nivel de aparate profesionale Minolta a fost producatorul unui obturator de serie cu un timp de expunere foarte interesant 1/12000.

#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Minolta? Mai degraba Copal ;)

#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mi-aş lua un 7D de pe vremea "Konica-Minolta", aşa, de dragul vremurilor trecute şi pentru că-s fan "Minolta".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate