Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Stergere useri vechi fara mesaje - intrebare

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#73
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 moftware, on 12 noiembrie 2017 - 11:33, said:

Tocmai, e cu atat mai grav daca numarul de conturi depaseste numarul de IP-uri multiple si dinamice.
Explica asta ca eu nu o inteleg.
1. Ce  vrei sa spui prin numarul de Ipuri "multiple"?
2.Tu crezi ca un cont este asociat cu un ip? Ce fac cei din caminele studentesti...?  ca ies toti cu un singur ip public, 100 persoane, 100 conturi, 1 ip.

#74
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Daca topicul n-a fost inchis, revin cu precizarea ca aici ne adresam administratiei SP,
care sper ca a inteles ce am vrut sa spun.
Eu am abuzat de un subiect pe care il consider depasit, completand o idee on-topic, din cauza ca era prea scurta, cu una mai putin on-topic, apoi cu o referire generala de-a dreptul offtopic, legata de alte mentiuni pe aceasta arie, fiindca s-a nimerit o oportunitate interesanta de ilustrare a ideii. N-am vrut sa deschid o alta discutie.
Totusi, pentru a nu lasa cumva impresia ca nu-i respect pe ceilalti:

 MarianG, on 13 noiembrie 2017 - 02:43, said:

@moftware si asta dupa ce @Monitoxus a rugat moderatorii sa nu mai inchida / mute / stearga topice . Vezi apocalipsa
care a avut efecte diferite pe arii diferite, intrucat ariile au caracteristici diferite si sunt abordate total diferit de userii activi acolo. Rostul multor arii e sa ofere solutii pentru probleme punctuale, precum si sfaturi generale utile, insa alte arii au rostul de a gazdui subiecte de disputa cvasi-permanenta, fiindca foarte rar se poate intampla sa se ajunga la o concluzie unica. In particular, observati ca religia se bazeaza pe credinta si dogma, iar politica genereaza solutii unice doar in regimuri nedemocratice.

 Petrecristi, on 13 noiembrie 2017 - 02:45, said:

Explica asta ca eu nu o inteleg [...IP-uri...]
O persoana poate folosi mai multe dispozitive alternativ, pe care isi poate schimba IP-urile succesiv, dar mai poate si sa aiba mai multe conturi, active sau nu, simultan si/sau succesiv, folosind un singur dispozitiv sau mai putine decat conturile. In fine, persoanele nu pot fi identificate prin mijloace tehnice (ci poate doar prin recunoasterea stilului lor, care insa nu e o metoda sigura) dar dispozitivele pot fi identificate, mai ales ca exista un interes comercial, ilustrat prin multimea conexiunilor catre tertii care se ocupa cu monitorizarea in acest scop, altminteri legitim...
Spoiler

Edited by moftware, 14 November 2017 - 10:55.


#75
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 moftware, on 14 noiembrie 2017 - 10:53, said:

Daca topicul n-a fost inchis, revin cu precizarea ca aici ne adresam administratiei SP,
care sper ca a inteles ce am vrut sa spun.
Eu am abuzat de un subiect pe care il consider depasit, completand o idee on-topic, din cauza ca era prea scurta, cu una mai putin on-topic, apoi cu o referire generala de-a dreptul offtopic, legata de alte mentiuni pe aceasta arie, fiindca s-a nimerit o oportunitate interesanta de ilustrare a ideii. N-am vrut sa deschid o alta discutie.
Totusi, pentru a nu lasa cumva impresia ca nu-i respect pe ceilalti:
...........................................................................................................
care a avut efecte diferite pe arii diferite, intrucat ariile au caracteristici diferite si sunt abordate total diferit de userii activi acolo.
Rostul multor arii e sa ofere solutii pentru probleme punctuale, precum si sfaturi generale utile, insa alte arii au rostul de a gazdui subiecte de disputa cvasi-permanenta, fiindca foarte rar se poate intampla sa se ajunga la o concluzie unica. In particular, observati ca religia se bazeaza pe credinta si dogma, iar politica genereaza solutii unice doar in regimuri nedemocratice.
.........................................................................................................
O persoana poate folosi mai multe dispozitive alternativ, pe care isi poate schimba IP-urile succesiv, dar mai poate si sa aiba mai multe conturi, active sau nu, simultan si/sau succesiv, folosind un singur dispozitiv sau mai putine decat conturile. In fine, persoanele nu pot fi identificate prin mijloace tehnice (ci poate doar prin recunoasterea stilului lor, care insa nu e o metoda sigura) dar dispozitivele pot fi identificate, mai ales ca exista un interes comercial, ilustrat prin multimea conexiunilor catre tertii care se ocupa cu monitorizarea in acest scop, altminteri legitim...
Spoiler
Foarte bine argumentat @moftware! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 15 November 2017 - 05:32.


#76
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Asat e sa ai unde sa ti dai likeuri, nu?

 xmanyacs77, on 15 noiembrie 2017 - 05:31, said:


Foarte bine argumentat @moftware! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Petrecristi, 15 November 2017 - 08:18.


#77
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Daca tot am deviat spre generalitati...
...o mancare buna nu se gateste doar cu carne si legume, ci si cu alte ingrediente, precum sarea, verdeturile, condimentele etc. La fel e si pe un forum, mai ales pe ariile polemice sau de socializare, unde unii useri sunt ca sarea si sau piperul, dupa caz. Cata vreme ingredientele sunt bine dozate, toata lumea are de castigat, inclusiv membrii tacuti si vizitatorii. Daca lipsesc ingredientele potrivite, unii useri activi pot fi satisfacuti, dar ceilalti ajung treptat sa caute mancaruri mai gustoase.

#78
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Daca ar reseta id-urile si ar face mai usoara inregistrarea pe forum, sa zicem ca ar rezulta un loc mult mai dragut.
Nu vreau sa fac o comparatie cu reddit, dar acolo inregistrarea este mult mai rapida, mult mai simpla, aia au vreo 200 si ceva de MILIOANE de utilizatori, tot felul de ciudati, mii de ciudati, si tot au un sistem mult mai simplu si liber de inregistrare.

#79
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
asta e si motivul pt care sunt toti ciudatii adunati la sfat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate