Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Incalcare drepturi de catre secretariatul universitatii

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Hey, ma confrunt cu urmatoarea problema, secretariatul universitatii imi refuza accesul la bursa sociala si cea de merit (de ce oare se numeste de merit)  intrucat sunt scolarizat in regim cu taxa si nu am dreptul la burse dar regulamentele universitatii (scrie foarte clar in acestea ca TOTI studentii sunt eligibili daca indeplinesc criteriile din regulamente) contrazic aceste motive invocate, mai exista si legea 441/2001 ce spune foarte clar "Pe întreaga durată de școlarizare studenții admiși cu taxă pot beneficia de burse finanțate de la bugetul de stat."
Am solicitat printr-o cerere motivele ce au dus la respingerea dosarului si am primit un raspuns de 3 randuri in care se facea trimitere la legea 1/2001 articolul 223, punctele 9 si 11 , articole ce nu imi limiteaza cu absolut nimic dreptul de a accesa burse.


Stiti ce as putea face pentru a constrange universitatea sa isi respecte regulamentele si legile in vigoare?

Eu ma gandesc sa fac o contestatie la acel raspuns de 3 randuri iar apoi sa contest in instanta refuzul primit dar nu stiu daca acestia sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez, citeam in regulament ca pot face contestatie iar apoi apel.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Cere-i unui moderator sa iti mute topicul pe aria de Juridic. Acolo ai sanse mai mari sa primesti raspunsul corect.

#3
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Vezi ca e Legea 1/2011
art.223*
(9) Fondurile pentru burse şi protecţie socială a studenţilor se alocă în funcţie de numărul de studenţi de la învăţământul cu frecvenţă, fără taxă de studii.

#4
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View Postccristyan, on 09 noiembrie 2017 - 10:20, said:

intrucat sunt scolarizat in regim cu taxa
De ce esti la taxa?
  • pentru ca nu ai obtinut un loc bugetat?
  • Nu esti cetatean roman?
  • Ai consumat deja anii bugetati?
  • Urmezi a 2-a licenta?
Nu ai dreptul la bursa daca esti in oricare din aceste situatii

#5
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

View Postpaznicmare, on 09 noiembrie 2017 - 10:32, said:

Vezi ca e Legea 1/2011
art.223*
(9) Fondurile pentru burse şi protecţie socială a studenţilor se alocă în funcţie de numărul de studenţi de la învăţământul cu frecvenţă, fără taxă de studii.

Dispozitiile art. 223 alin. 9 din Legea 1/2011 stabilesc modul in care se aloca fondurile pentru burse si protectie sociala a studentilor, respectiv in functie de numarul de studenti de la invatamantul cu frecventa, fara taxa de studii.
Art. 223 nu stabileste categoriile de studenti care beneficiaza de aceste  burse.

tiupedix imi poti spune te rog ce lege prevede ceea ce spui?
Am solicitat mai multor universitati un punct de vedere legat de aceasta problema iar pana in momentul de fata, toate universitatile ce mi-au oferit un raspuns, ofera burse din bugetul de stat tuturor studentilor indiferent de forma de finantare a acestora.

Din regulament:
"Absolventii cu diploma de licenta care urmeaza a doua specializare sau studentii reinmatriculati pot beneficia de burse finantate de la bugetul de stat, in functie de fondurile alocate, cu conditia ca numarul anilor in care au beneficiat de bursa sa nu depaseasca durata normala a studiilor."
Am solicitat mai multor universitati un punct de vedere legat de aceasta problema iar pana in momentul de fata, toate universitatile ce mi-au oferit un raspuns, ofera burse din bugetul de stat tuturor studentilor indiferent de forma de finantare a acestora.

Edited by ccristyan, 09 November 2017 - 11:54.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, concret, tu in ce situatie te afli ? urmezi o a doua specializare, esti reinmatriculat ?

in regulamentul pe care il citezi, nu scrie ca este obligatoriu sa beneficiezi de acea bursa, ci ca poti beneficia (exista asadar si posibilitatea sa NU poti beneficia), si - mult mai important - bursele se acorda in limita sau in functie de fondurile alocate.
pai daca inaintea ta au drept sa primeasa bursa studentii care indeplinesc toate conditiile legale si nu mai raman bani si pentru bursele celor care se afla in situatia ta, cine e de vina ? facultatea in nici-un caz, poate mai degraba cei care aloca fonduri pentru aceste burse.

Edited by corinadaniela, 09 November 2017 - 12:12.


#7
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Punctul 3. am consumat deja anii bugetati si sunt nevoit sa il fac pe ultimul in regim cu taxa

corinadaniela
da, nu este sigur ca pot primi bursa dar din calculele mele, nu sunt depasite fondurile in facultatea mea iar in regulament la bursa de merit scrie ca aceasta se acorda in functie de media obtinuta, descrescator... deci daca un student la buget cu medie 8 ia bursa iar un student la taxa cu medie 8:50 nu ia bursa, nu este incalcat regulamentul?



  "pai daca inaintea ta au drept sa primeasa bursa studentii care indeplinesc toate conditiile legale"  nu este prevazut nicaieri ca forma de finantare este un criteriu de atribuire a burselor.

Edited by ccristyan, 09 November 2017 - 12:20.


#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Legea s-a schimbat. Punctele de reper sunt:
1. Ordinul 3392/2017:  http://www.unibuc.ro...58omen_3392.pdf
2. Metodologia internă (care se supune ordinului mai sus menționat): http://www.unibuc.ro...2017_-_2018.pdf

OMEN 3392/2017 spune așa:
Art.  10.
(1) Fondurile pentru acordarea burselor de la bugetul de stat sunt repartizate instituţiilor de învăţământ superior de către Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN), proporţional cu numărul total al studenţilor înmatriculaţi la programe de studii universitare cu frecvenţă, fără taxă de studii, ciclurile de studii licenţă şi maşter din instituţia respectivă, în baza contractului instituţional pentru fondul de burse


În schimb, Art. 10 dn Metodologia UB spune:
Art 10. Beneficiarii [...] scolarizati in regim bugetat sau cu taxa

Faptul ca ai 8.50 nu garanteaza bursa. Cum la fel, faptul ca ai 9.80 nu garanteaza ca iei bursa daca sunt 50 in fata ta cu 9.90.

Programul de studii X (al tau) are sa zicem 3 ani. Tu ai dreptul la 3 burse anuale (daca te califici), chiar daca intrerupi sau esti la taxa (din alte motive, fata de cele prezentate de @tiupedix cu exceptia punctului 3.). Daca ai ,,consumat" anii bugetati, si tot incerci timp de 10 ani sa termini anul 3, mai ai dreptul la o bursa/un an chiar daca esti la taxa timp de 10 ani. Nu stiu ce stimulent mai poate fi bursa pentru cineva care incearca timp de 10 ani sa termine un an, dar in fine, e alta poveste. Plus ca ... sunt multe semne de intrebare (unele lucruri pot sa para ilogice) - pe buna dreptate.

DAR tine cont de faptul ca:
1. Fondurile (Ministerul) acorda/repartizeaza banii pt. burse in functie de nr. de studenti la IF/buget.
2. Restul (daca mai raman bani), ramane la latitudinea universitatilor daca acorda sau nu. Art. 10 din Metodologia UB mentioneaza si ,,in regim cu taxa,, dar dupa/daca raman bani. Si in principiu, nu raman.

Mentioneaza te rog:
- cati ani are programul de studii la care esti inscris
- daca este primul (si singurul) program de studii la care esti inscris
- motivul pentru care a fost necesara prelungirea (cu un an), la taxa.

Edited by Rhesus, 09 November 2017 - 14:05.


#9
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

Quote

OMEN 3392/2017 spune așa:
Art.  10.
(1) Fondurile pentru acordarea burselor de la bugetul de stat sunt repartizate instituţiilor de învăţământ superior de către Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN), proporţional cu numărul total al studenţilor înmatriculaţi la programe de studii universitare cu frecvenţă, fără taxă de studii, ciclurile de studii licenţă şi maşter din instituţia respectivă, în baza contractului instituţional pentru fondul de burse

Dispozitiile din acest articol  stabilesc modul in care se aloca fondurile pentru burse si protectie sociala a studentilor, respectiv in functie de numarul de studenti de la invatamantul cu frecventa, fara taxa de studii.

Quote

Faptul ca ai 8.50 nu garanteaza bursa. Cum la fel, faptul ca ai 9.80 nu garanteaza ca iei bursa daca sunt 50 in fata ta cu 9.90.

Problema este ca pe lista afisata astazi sunt studenti cu medii mult mai mici ca a mea ce primesc bursa de merit deci nu s-a aplicat regulamentul care prevede ca bursele de merit se dau doar in functie de rezultatele scolare (exact asta scrie in regulamentul universitatii)


Quote

DAR tine cont de faptul ca:
1. Fondurile (Ministerul) acorda/repartizeaza banii pt. burse in functie de nr. de studenti la IF/buget.
2. Restul (daca mai raman bani), ramane la latitudinea universitatilor daca acorda sau nu. Art. 10 din Metodologia UB mentioneaza si ,,in regim cu taxa,, dar dupa/daca raman bani. Si in principiu, nu raman.

1. 201lei/luna/student bugetat , acest font nu este doar pentru cei de la buget si nu au ei prioritate , nu scrie asta in nici o lege
2. din calculele facute astazi, in facultatea mea s-a consumat doar 50-60% din fondul de la buget ce ii revine , restul de 50-50% unde sunt(se vor redistribuii la celelalte facultati)?

Quote

Mentioneaza te rog:
- cati ani are programul de studii la care esti inscris
- daca este primul (si singurul) program de studii la care esti inscris
- motivul pentru care a fost necesara prelungirea (cu un an), la taxa.

- 4 ani
- primul
- depasire perioada de scolarizare (am amanat anul 2 din considerente financiare, nu mi-am permis sa ma si intretin, sa si merg la facultate)

Am beneficiat de bursa doar 2 semestre( anul 1 si anul 3).


Multumesc tuturor pentru raspunsurile primite pana acum!

Edited by ccristyan, 09 November 2017 - 15:10.


#10
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Sa rad sau sa plang?
Am mers sa depun contestatia la secretariatul facultatii si nu am reusit sa o depun deoarece cica nu au registratura si nu au cum sa o inregistreze, fiind trimis la secretariatul universitatii Posted Image))

Regulamentul spune altceva...

"Contestatiile se solutioneaza de catre Comisiile pentru acordarea burselor si altor forme de sprijin material pentru studenti constituite la nivel de facultati, in termen de 3 zile lucratoare de la expirarea termenului de depunere a contestatiilor. In cazul in care aceste comisii considera ca o contestatie, datorita complexitatii sale, poate fi solutionata doar de catre Comisia pentru acordarea burselor si altor forme de sprijin material pentru studenti, constituita la nivel de Universitate, o va trimite acesteia, impreuna cu actele dosarului, in termenul de solutionare, aratand motivele pentru care nu s-a solutionat la facultate"

Merg maine la secretariatul universitatii si sper ca nu ma vor trimite inapoi la secretariatul facultatii Posted Image)

Edited by ccristyan, 09 November 2017 - 19:13.


#11
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Poți contesta răspunsul în contencios administrativ. La ce facultate ești? La mine la drept unibuc primesc și cei cu taxa bursa sociala mai ales ca de anul asta s-au majorat nr de burse sociale. Dacă vrei te ajut cu acțiunea în  contencios, iar dacă ești la unibuc spune-mi.

#12
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Sunt la UTCB , am observat si eu ca unibuc nu tine cont de forma de finantare , pacat ca nu toate universitatile au asa conducere...
In facultatea mea, niciodata nu ai dreptate, daca le-a intrat in cap ca pamantul este plat, nu ai cum schimba asta :))

Momentam am reusit astazi sa depun contestatia la rectorat, regulamentul spune ca atunci cand nu esti multumit de raspunsul primit la contestatie, poti face apel, dupa ce voi primi raspuns si la apel (sigur imi va fi respins la cat de dornici sunt sa accepte ca nu au dreptate) voi contesta raspunsurile in contencios.

Multumesc foarte mult pentru ajutor, te voi contacta in cazul in care nu ma descurc.

#13
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Siiii ....Posted Image)) am primit raspunsul la contestie, asa cum ma asteptam nu au fost impresionati de contestatia mea si zecile de raspunsurile de la diverse universitati atasate acesteia ce ii contraziceau.

`` Prin prezenta vă comunicăm faptul că contestaţia dumneavoastră inregistrată la Registratura Universităţii Tehnice de Construcţii Bucureşti cu numărul x, a fost respinsă ca neîntemeiată de Comisia pentru acordarea burselor şi altor forme de sprijin material pentru studenţi constituită la nivel de Universitate, având în vedere următoarele prevederi legale:
Legea nr/ 1/2011 a educatiei nationale, cu modificarile si completarile ulterioare, art 223 alin. 9 si 9 indice 1 si
-Ordinul privind stabilirea Criteriilor generale de acordare a burselor si a altor forme de sprijin material pentru studenţii si cursanții din Învățământul superior de stat, învăţământ cu frecvenţă nr. 3.392/2017, cu modificările şi completările ulterioare, art. 10 alin. 1:
Fondurile pentru acordarea burselor de la bugetul de stat sunt repartizate institutiilor de invatamant superior de catre Ministerul Educaţie Naționale (MEN), proporţional cu numărul total al studenţilor Înmatriculați la programe de studii universitate cu frecvenţă, fără taxă de studii, ciclurile de studii licenţă şi master din instituţia respectivă în baza contractului instituţional pentru fondul de burse" ``

Nu inteleg cu poate da un astfel raspuns o universitate asa mare, oare ce pazeste juristul universitatii?
Voi incerca maine sa fac Apel asa cum scrie in regulament dar nu stiu daca este posibil atata timp cat raspunsul este dat de comisia pe universitate, daca nu.... contencios...

Si cel mai frumos raspuns primit pana acum (din cele cateva zeci de raspunsuri primite din partea a diferite universitati din tara ce contrazic raspunsul universitatii mele)


[ https://s33.postimg.org/4frjascfz/2017_11_16_18_05_14_1028x604.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ma bucur ca exista si astfel de persoane ce isi merita pe deplin locul in conducerea unei universitati.

Edited by ccristyan, 16 November 2017 - 18:12.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007

View Postccristyan, on 16 noiembrie 2017 - 18:09, said:

Nu inteleg cu poate da un astfel raspuns o universitate asa mare, oare ce pazeste juristul universitatii?

Cum trebuia sa sune raspunsul? Daca e cum zic ei si legea indicata nu permite sa ti se ofere bursa, ce speri sa rezolvi cu un apel?

#15
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Pai nu este cum zic ei, ceea ce mi-au dat ca si motiv pentru respingere se refera doar la modul in care este compus acel fond, fara sa spuna cine va beneficia de el.
Citeste raspunsul din poza din postul #13.

Am contactat 40+ universitati, mi-au raspuns aproximativ 15, nici una nu interpreta gresit acele articole.

#16
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
@ccristyan, fara sa stiu raspunsul primit la contestatie, ti-am mentionat exact articolul 10 din noul OMEN 3392.

Legal, ei sunt acoperiți: Eu, Universitatea X, am primit bani. Pentru cine ? Pentru:
- studentii la IF
- fără taxă de studii
- licență + master

Dacă Universitatea AR VREA, poate (la propria discreție) să dea și altor categorii. Dar ei sunt acoperiti, legal. Din pacate, nu ai sa castigi.

Ai un link catre metodologia interna a UTCB?
LE. Am gasit: http://utcb.ro/utcb/...ordareburse.pdf Trag un ochi si revin.

Fondurile pentru burse si protectie sociala a studentilor se aloca de la bugetul de stat, potrivit art. 223 (9) din legea nr. 1 /2011, institutiilor de invatamant superior de stat de catre M.E.N. in functie de numarul de studenti de la invatamantul cu frecventa, fara taxa de studii (studentii de la studii universitare de licenta si studentii de la studii universitare de masterat).

Ministerul Educatiei  Nationale aloca universitatii un fond de burse, conform propriei sale  metodologii,  proportional  cu  numarul  de  studenti  de  la  invatamantul  cu  frecventa,  fara taxa  de  studii.  Procedurile  pentru  utilizarea  si  repartizarea  acestui  fond  pe  semestre,  luni calendaristice, facultati si forme de invatamant sunt stabilite prin prezentul regulament.

Deci e clar, esti la taxă nu iei bursă. Dezinformarea mea a fost că în trecut, bursele poate că se dadeau si la taxa (doar in cazul exceptional de prelungire din motive medicale). Noul 3392/2017 a clarificat situatia (+ s-au scos bursele de studiu, s-a marit cuantumul burselor de merit, etc.)

Edited by Rhesus, 16 November 2017 - 22:51.


#17
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Hey Rhesus,
Dispozitiile art. 223 alin. 9 din Legea 1/2011 stabilesc modul in care se aloca fondurile pentru burse si protectie sociala a studentilor, respectiv in functie de numarul de studenti de la invatamantul cu frecventa, fara taxa de studii.
Articolul 223, aliniatul 9  reglementeaza asadar DOAR ALOCAREA FONDURILOR pentru burse si protectie sociala a studentilor.
Art. 223, alin. 9 nu stabileste categoriile de studenti care beneficiaza de aceste  burse.

Si asta se poate demonstra cu -articolul 7, aliniatul 1 din legea nr. 441/2001 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 133/2000 privind învățământul universitar și postuniversitar de stat cu taxă: "Pe întreaga durată de școlarizare studenții admiși cu taxă pot beneficia de burse finanțate de la bugetul de stat."


Iar de metodologia interna a UTCB, aceasta imi da dreptate mie :

"Studentii care urmeaza concomitent doua specializari in institutii de invatamant
superior de stat pot beneficia de bursa de la bugetul de stat, numai de la una dintre institutii,
cu conditia ca numarul total al anilor in care beneficiaza de bursa sa nu depaseasca
numarul anilor de studiu prevazut ca durata de scolarizare la specializarea de la care
urmeaza sa beneficieze de bursa. "

Nu ai cum sa fii la doua facultatii la buget deci din asta rezulta ca au dreptul si cei de la taxa

"Studentii de la cursurile universitare de licenta, precum si studentii de la cursurile universitare
de masterat pot beneficia de burse finantate de la bugetul de stat, pe un număr de ani egal cu durata
de scolarizare specifica formei de invatamant la care sunt inscrisi."

Daca ai facut un an la taxa intr-o facultate si ai beneficiat de bursa, ulterior incepand studiile la o facultate pe loc bugetat ce are 4 ani de studii, vei primi bursa doar 3 ani (se aplica si invers)

"Absolventii cu diploma de licenta care urmeaza a doua specializare sau studentii
reinmatriculati pot beneficia de burse finantate de la bugetul de stat, in functie de fondurile
alocate, cu conditia ca numarul anilor in care au beneficiat de bursa sa nu depaseasca
durata normala a studiilor "

Acest paragraf din regulament este si mai clar. Singura restrictie impusa de regulament este sa nu depasesti numarul de semestre in care ai beneficiat de burse (daca ai primit bursa 3 semestre din 5, mai ai dreptul la inca 5 semestre indiferent de forma de finantare)


Citeste si raspunsul din poza de la postarea 13.

Edited by ccristyan, 17 November 2017 - 10:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate