Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Piaggio ciao

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MSamuel

MSamuel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.11.2017
Salutari!
Am si eu o dilema. Detin un piaggio ciao, si m-am decis sa-i desfac motorul sa-l curat. Cand am dat jos chiuloasa am observat ca un segment era rupt. Cu ocazia asta am zis ca schimb si pistonul cu segmentii, dar am un piston de 39.2, si nu se gasesc segmenti pentru el. Atunci am zis ca iau un set motor dar am bolt de 12. Si aici e intrebarea: pot sa pun intr-un cilindru cu piston de 38.2 bolt de 10 un piston cu bolt de 12? 12 e doar latimea sau modifica si latimea?
Multumesc anticipat!

Edited by MSamuel, 09 November 2017 - 10:07.


#2
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Pai iti trebuie biela cu totul poti pune da nu e tare indicat ca pistonul cu boltul de 12 va fii mai greu si apare dezechilibru ar fii bine sa pui toate cu bolt de 12

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
Dimensiunea boltului se refera la diametrul exterior al acestuia in mm si nu la latime. Deci clar nu se va mai incadra in vechea biela.
39.2 este diametrul exterior din capul pistonului masurata in mm.

Edited by tehnics, 09 November 2017 - 10:16.


#4
MSamuel

MSamuel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.11.2017

View Posttehnics, on 09 noiembrie 2017 - 10:14, said:

Dimensiunea boltului se refera la diametrul exterior al acestuia in mm si nu la latime. Deci clar nu se va mai incadra in vechea biela.
39.2 este diametrul exterior din capul pistonului masurata in mm.

Ideea e ca am un cilintru de 39 in care am avut piston cu bolt de 10 si ma intrebam daca pot sa pun in acelasi cilindru un piston cu bolt de 12...

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMSamuel, on 09 noiembrie 2017 - 11:04, said:

Ideea e ca am un cilintru de 39 in care am avut piston cu bolt de 10 si ma intrebam daca pot sa pun in acelasi cilindru un piston cu bolt de 12...
Nu poti.

#6
MSamuel

MSamuel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.11.2017
Păi care e diferenta intre un cilindru care a avut un piston cu bolt de 10 si unu care a avut bolt de 12, banuiesc ca latimea e aceiasi.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMSamuel, on 09 noiembrie 2017 - 12:17, said:

Păi care e diferenta intre un cilindru care a avut un piston cu bolt de 10 si unu care a avut bolt de 12, banuiesc ca latimea e aceiasi.
Ti-am scris mai sus care e diferenta. Diferenta e gaura din piston unde intra boltul.
Doar ca de boltul ala se leaga biela. Si vei avea un piston cu bolt de 12 care va trebui sa il pui la o biela cu gaura de 10.
Acum ai inteles ?
Daca nu, apuca-te de treaba ca vei intelege singur .

Si cand vorbesti de piston, nu vorbesti de latime, vorbesti de diametru.

Edited by tehnics, 09 November 2017 - 13:39.


#8
MSamuel

MSamuel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.11.2017

View Posttehnics, on 09 noiembrie 2017 - 13:38, said:


Ti-am scris mai sus care e diferenta. Diferenta e gaura din piston unde intra boltul.
Doar ca de boltul ala se leaga biela. Si vei avea un piston cu bolt de 12 care va trebui sa il pui la o biela cu gaura de 10.
Acum ai inteles ?
Daca nu, apuca-te de treaba ca vei intelege singur .

Si cand vorbesti de piston, nu vorbesti de latime, vorbesti de diametru.

Ai perfectă dreptate dar eu nu vreau sa pun un piston cu bolt de 10 pentru ca stiu ca biela e pt bolt de 12. Ci sa dau jos cilindru de 39.2 sa il pun pe cel de 39 si sa iau un piston de 39mm cu bolt de 12(asa e mai ieftin decat sa iau set motor). Dar acel cilindru de 39 e de pe alt piaggio ciao care a avut piston cu bolt de 10 si ma intrebam daca se potriveste. Practic se potriveste dar nush...


Edited by MSamuel, 09 November 2017 - 17:52.


#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
Bine. Ai sa vezi ca defapt practic nu se potriveste. Dar fa cum vrei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate